Wybory Prezydenckie 2015 – Pytania i odpowiedzi, czyli rozwiewam wszelkie wątpliwości dotyczące pracy w komisji wyborczej

ballot-32201_640

 

Artykuł dotyczący pracy w komisji wyborczej podczas najbliższych wyborów prezydenckich osiągnął największą popularność ze wszystkich prezentowanych na blogu. Ogromnie dziękuję wszystkim za zainteresowanie. W zamian postaram się rozwiać wszelkie obawy i wątpliwości związane z tym odpowiedzialnym zajęciem. 

 

 

  Do rozpoczęcia I tury wyborów prezydenckich pozostało już mniej niż 48 godzin. Dla wielu z Was będą to pierwsze wybory, w których znajdziecie się „po drugiej stronie stołu”. Dla niektórych wiąże się to z dodatkowym stresem, który jak się później okaże nie był w ogóle potrzebny. Dzisiejszy wpis sporządzony będzie w formie pytań/wątpliwości oraz moich odpowiedzi mających na celu rozjaśnienie sytuacji. Jeżeli odczuwasz jakąkolwiek niepewność co do zbliżającego się przedsięwzięcia, warto zapoznać się z dzisiejszym artykułem. Jest to niejako przewodnik pozwalający Wam spokojnie przygotować się do pracy w komisji wyborczej.

Czy przed dniem wyborów członkowie komisji mają dodatkowe obowiązki?

TAK, ale są to już ustalenia wewnątrz każdej komisji. Na pewno większość z Was była na pierwszym spotkaniu organizacyjnym. Wybraliście przewodniczącego oraz jego zastępcę. Z doświadczenia wiem, iż przewodniczącym jest zazwyczaj osoba z dużym doświadczeniem w obsłudze wyborów. W dodatku często jest to osoba będąca reprezentantem urzędu miasta/gminy. W sobotę przed wyborami odbędzie się przygotowanie oraz przeliczenie kart do głosowania. Każda z obwodowych komisji odlicza tyle kart, ile osób zarejestrowanych jest w danym okręgu. Po przeliczeniu, karty pakowane są do worków, które następnie są zaklejane i opieczętowane. Do tych czynności delegowane są osoby spośród danej komisji. Zapewne podczas pierwszego spotkania, umówiliście się kto ma przyjść danego dnia, by przygotować karty. Inną czynnością jest przygotowanie lokalu wyborczego. Należy ustawić ławki, krzesła, parawany. W niektórych lokalach prace te wykonywane są przez pracowników (na przykład  przez woźnego w przypadku szkoły lub przedszkola). Niekiedy jednak muszą to zrobić członkowie komisji, umawiając się na to na przykład w sobotę poprzedzającą wybory. Dostarczeniem wszelkich materiałów zajmuje się już delegatura, dlatego nie musicie się przejmować tą kwestią. Przygotowanie kart (w sobotę) może potrwać około 1 godziny

O której godzinie należy stawić się w komisji?

Z racji, iż wybory rozpoczynają się o 7:00, przyjęło się iż członkowie spotykają się godzinę wcześniej, czyli ok 6:00. W tym czasie należy odebrać materiały przywiezione przez osoby odpowiedzialne za ich dostarczenie. Główne zadania to rozwieszenie obwieszczeń oraz instrukcji do głosowania, sprawdzenie stanu kart do głosowania oraz ich opieczętowanie, podział list do podpisów na kilka części (tyle ile osób zasiada przy stole). Ponadto nastąpi zaplombowanie i opieczętowanie urny. Otrzymacie również identyfikatory z waszymi nazwiskami.

Czy praca w komisji wyborczej jest trudna?

Nie, jest to proste i każdy z Was sobie z tym poradzi. Praca ta wygląda mniej więcej tak:

1) osoba chcąca zagłosować okazuje Wam swój dowód osobisty;

2) odszukujecie ją na liście oraz wskazujecie gdzie ma się podpisać;

3) po złożeniu podpisu, wydajecie wyborcy jedną kartę do głosowania;

4) zaznaczacie sobie liczbę wydanych kart, by po zakończeniu głosowania sprawdzić stan oddanych głosów do wydanych kart (na przykład stawianie kresek oraz skreślanie co 10 sztuk)

Czy przez cały okres trwania wyborów muszę przebywać w lokalu?

NIE, ponieważ nie wszyscy członkowie komisji są niezbędni przez cały okres otwarcia lokalu wyborczego. Przy stole utworzone są zazwyczaj 3 stanowiska, ewentualnie czwarta osoba może wspomagać pracę komisji. W obwodowych komisjach obsługę sprawuje 8-9 osób. W związku z tym, gdy część osób pracuje, inni mają wówczas przerwę. Podczas przerwy możecie iść do swojej komisji, by oddać głos. Wybory trwają 14 godzin (od 7:00 do 21:00). W tym czasie spędzicie w lokalu zapewne 7-8 godzin, w zależności jak ustalicie to między sobą. Są to jednak wewnętrzne ustalenia każdej komisji, dlatego w waszym przypadku może wyglądać to nieco inaczej.

Jak należy się ubrać do pracy w komisji?

Schludnie, z zachowaniem powagi przedsięwzięcia będącego fundamentem demokracji. Nie chodzi rzecz jasna o strój galowy. Dla mężczyzn może to być na przykład koszula i jeansy. Marynarka też może być jeśli chcecie. Dużo zależy od pogody, bo to jednak maj. Odpada raczej bluza z kapturem czy T-shirt z motywami typu graffiti. Jeżeli zdecydujecie się jednak przyjść w pełnym garniturze, warto wziąć coś na zmianę na czas liczenia głosów. Wówczas będzie to bardziej praca fizyczna, często związana z siedzeniem na podłodze.

Czy członkowie komisji mają zapewnione wyżywienie?

Niestety NIE. Musicie zaopatrzyć się sami. Warto wziąć ze sobą coś do picia (woda, sok, kawa, herbata) oraz do jedzenia (kanapka, ciastka). Większość komisji ma zapewnione zaplecze socjalne, w którym można to przechować oraz rzecz jasna skonsumować. Pamiętajcie, że stół wyborczy ma być schludny. Leżąca na nim kanapka lub puszka z colą są niedopuszczalne ze względu na powagę wyborów.

Kiedy i w jakiej formie otrzymam wynagrodzenie?

Wynagrodzeniem członków komisji jest zryczałtowana dieta. Będzie ona przelana na wasze konto w ciągu kilku dni od zakończenia wyborów. Jeżeli nie macie konta lub nie podacie jego numeru, pieniądze będą do odbioru w kasie urzędu. Warto wziąć ze sobą spisany numer konta, by móc go podać przewodniczącemu. To on jest odpowiedzialny za przekazanie informacji dotyczących wypłaty diety. Wynagrodzenie za pracę w komisji wyborczej zwolnione jest z opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie musicie go wykazywać w zeznaniu PIT.

 

Kim jest mąż zaufania?

card-158195_640Mężowie zaufania to osoby powolywane przez komitety wyborcze, których zadaniem jest czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Mężowi zaufania przysługuje zgodnie z prawem, wniesienie uwag i zastrzeżeń do protokołu z przebiegu wyborów, sporządzanego przez komisję. Nie może on jednak wykonywać żadnych czynności członka komisji, pomagać wyborcom w głosowaniu ani udzielać im wyjaśnień. Mężów zaufania poznacie po identyfikatorach oraz po okazaniu zaświadczenia, opracowanego przez PKW zezwalającego na wstęp do pomieszczeń komisji wyborczej, także w czasie obliczania głosów.

 

Kiedy mogę opuścić komisję wyborczą?

Wszystkie karty do głosowania wraz z protokołami dostarczane są do urzędu (komisji terytorialnych) przez przewodniczącego oraz jego zastępcę. W tym czasie pozostali członkowie pozostają w lokalu wyborczym i przy okazji go porządkują po zakończonym głosowaniu. Opuszczenie komisji może mieć miejsce dopiero po zdaniu kart i protokołów. Wówczas przewodniczący kontaktuje się z członkami komisji zwalniając ich do domu. Może się zdarzyć sytuacja, iż komisja terytorialna stwierdzi jakieś nieprawidłowości np brak podpisu któregoś z członków. Będzie się to wiązać z koniecznością powrotu przewodniczącego wraz z zastępcą do obwodowej komisji, naprawieniem błędów oraz ponowną procedurą dostarczenia protokołów wraz z kartami do komisji terytorialnej.

Ile wynosi wynagrodzenie członków komisji w przypadku drugiej tury?

Stawki są takie same jak w przypadku pierwszej tury głosowania.

Nie mogę wziąć udziału w drugiej turze wyborów, co robić?

Jeżeli wypadło Wam coś pilnego lub przytrafiła się jakaś choroba, możecie bez konsekwencji zrzec się uczestnictwa w pracach komisji wyborczej. Jedynie co utracicie to oczywiście prawo do diety za daną turę. Nie ma żadnego przepisu określającego jak należy postępować w przypadku rezygnacji, najlepiej zachować się według ogólnie stosowanych norm kulturowych. Proponuję sporządzić formalne pismo, w którym zawarte będzie usprawiedliwienie wraz ze wskazaniem przyczyn zaistniałej sytuacji. Pismo takie najlepiej dostarczyć do biura podawczego urzędu lub jeśli takowe istnieje – do Biura Obsługi Mieszkańców. Warto też w miarę wcześnie poinformować o tym fakcie przewodniczącego komisji.

Jak zareagować w sytuacji nietypowej, w której nie wiem jak się zachować?

W tym wypadku kłania się kwestia właściwego wyboru przewodniczącego komisji. To do niego możecie zgłaszać wszelkie wątpliwości. Dobrze jest, jeśli jest to osoba kompetentna, a jednocześnie doświadczona w zakresie obsługi wyborów. Gdy przewodniczącego nie ma lub sprawa jest bardziej skomplikowana, warto wówczas skontaktować się z komisją terytorialną. Kontakt do niej podawany jest członkom komisji wyborczej zazwyczaj na początku pracy komisji.

Kiedy dochodzi do drugiej tury wyborów?wybory

W większości dotychczas przeprowadzanych w Polsce wyborów prezydenckich odbywała się druga tura wyborów. Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta nie osiągnął wyniku przekraczającego 50% ogólnej sumy głosów , odbędzie się dogrywka do której trafi dwóch kandydatów z czołówki klasyfikacji. W drugiej turze zwycięży natomiast kandydat mający bezwzględną większość głosów (więcej niż 50%). Dla członków komisji to kolejna okazja do uzyskania dodatkowego dochodu.

 

 

  To już chyba wszelkie wątpliwości jakie udało mi się wyselekcjonować oraz podać do nich rozwiązania. Jeżeli o czymś zapomniałem, napiszcie to w komentarzu, a postaram się do tego ustosunkować. Życzę wszystkim powodzenia oraz żeby ten dzień upłynął dla Was sprawnie i z możliwością zapoznania się z czymś nowym i ciekawym.

 PS podwiesiłem pierwszy artykuł dotyczący pracy w komisji wyborczej podczas Wyborów Prezydenckich 2015. Znajduje się on teraz bezpośrednio pod tym wpisem.

Link:
Wybory Prezydenckie 2015 – czyli jak dorobić nawet 400 zł poprzez pracę w komisji wyborczej

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów