WealthSeed: kryptowaluty w nieco innym wydaniu, czyli regulowane produkty giełdowe w ofercie polskiej platformy + darmowy ETF o wartości do 500 zł!

W kolejnym artykule z cyklu poświęconym analizie platformy inwestycyjnej WaalthSeed postanowiłem przyjrzeć się bardzo ciekawej grupie aktywów oferowanych przez polskiego brokera. Kryptowaluty w formie regulowanych produktów giełdowych wydają się zaprzeczać całej idei wirtualnego pieniądza, który miał być całkowicie niezależnym bytem niekontrolowanym przez nikogo. Po bliższym zbadaniu sprawy okazuje się jednak, że wciąż taki pozostaje, a oferowane ETP kryptowalutowe to nieco bardziej przystępna alternatywa dla bazowych produktów. W tym artykule opowiem Wam o inwestowaniu w kryptowaluty bez rzeczywistego ich kupowania, co moim zdaniem ma zdecydowanie więcej zalet niż wad – przynajmniej dla inwestycyjnych tradycjonalistów, którzy chcą spróbować czegoś nowego, ale w kontrolowanych warunkach. Już na starcie przypomnę Wam też o trwającej niezmiennie promocji WealthSeed, w której możecie zgarnąć swój pierwszy darmowy ETF na start o wartości nawet 500 zł!

Krach na giełdzie kryptowalut

To, co obecnie możemy obserwować na rynkach kryptowalutowych, jest pełnowymiarowym krachem, którego wszyscy się spodziewaliśmy, ale nikt nie wiedział, kiedy nadejdzie. Ceny najpopularniejszych walut poleciały w ostatnich miesiącach na łeb na szyję i wiele z nich wycenianych jest w tym momencie na mniej niż 50% wartości z kwietnia tego roku. Kilka przykładów najpopularniejszych coinów znajdziecie na poniższych zrzutach ekranu.

Spadki kursów, jak się zdaje, swoją najbardziej dramatyczną fazę mają już za sobą, a w części przypadków widzimy nawet nieśmiałe odbicia. Część inwestorów widzi w tym możliwość rozwinięcia swojego portfela o dodatkowe aktywa. Co jednak tak naprawdę stało się w świecie krypto? Kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnęła szczyt w listopadzie 2021 roku, wynosząc wówczas 2,8 biliona dolarów. Miało to przełożenia na kursy najpopularniejszych coinów, co doskonale obrazują dwa poniższe wykresy (BTC i ETH).

Od tamtego czasu kursy większości kryptowalut systematycznie spadały, a najniższa kapitalizacja została osiągnięta w czerwcu 2022, kiedy to spadła do poziomu 817 mld USD (z 2,8 biliona USD – przypominam). Inwestorzy w czasie nadchodzącego kryzysu i galopującej inflacji pozbywają się zawsze aktywów niestabilnych i ryzykownych, do jakich z pewnością należą kryptowaluty. W takich sytuacjach przełączamy się zazwyczaj w tryb finansowego przetrwania, lokując środki w długoterminowych inwestycjach (surowce, ETF, obligacje). Odpływ środków z giełd doprowadził więc to niemałej zapaści rynku i obniżenia kursów. Zadziałała giełdowa psychologia tłumów – duzi gracze zaczęli wycofywać swoje środki z kryptoaktywów, co spowodowało tąpnięcia, na które zareagowali także mniejsi inwestorzy. W efekcie ludzie zaczęli masowo wychodzić z inwestycji pomimo sporej straty. Nie pomagała także kiepska kondycja niektórych giełd, które z dnia na dzień stawały się praktycznie niewypłacalne, blokując użytkownikom możliwość wycofania gotówki.

Wszystkie te wydarzenia nadszarpnęły zaufanie zarówno do kryptowalut, jak i samych giełd. Rynek krypto wróci z pewnością do normy, jednak czy przekonanie użytkowników do ponownego inwestowania będzie tak samo łatwe, jak w przeszłości? Te nastroje zostały perfekcyjnie wyczute przez platformy inwestycyjne, a jedną z nich jest polski WealthSeed, oferujący regulowane produkty giełdowe (ETP) bazujące na kryptowalutach. Czy to dobry sposób, by wzbogacić swój portfel o kryptowaluty, nie angażując się bezpośrednio w ten rynek? Sprawdźmy!

WealthSeed – kryptowaluty kontrolowane

Zanim przejdziemy do omówienia oferty WealthSeed, w dwóch słowach powiem Wam, czym są aktywa zwane ETP, bo to wciąż swego rodzaju nowość, choć sam instrument działa na bardzo podobnej zasadzie do znanych Wam już ETF-ów, które charakteryzowaliśmy tutaj. ETP to instrumenty organizowane przez duże finansowe firmy, dostarczające także ETF-y czy tradycyjne fundusze inwestycyjne. ETP to produkt notowany na tradycyjnych światowych giełdach, którego kurs naśladuje kurs produktu bazowego (częściowo nad płynnością pracują animatorzy rynku) – na przykład wycenę kryptowaluty czy łączną kapitalizację kilku różnych coinów. Może zawierać pojedyncze produkty, jak i całe indeksy (identycznie, jak w przypadku ETF).

Do najważniejszych zalet ETP możemy zaliczyć kilka faktów:

  • ETP to regulowany, notowany na giełdzie produkt. Jest oferowany przez instytucje finansowe, które podlegają prawnej kontroli organów państwowych. Inwestując w ETP nie trzeba więc martwić się wiarygodnością giełdy kryptowalutowej i obawiać oszustwa.
  • ETP są też wygodne – wystarczy, że posiadacie konto w WealthSeed. Kryptowaluty, a w zasadzie ETP bazujące na kryptowalutach, kupicie za pomocą kilku kliknięć – bez sprawdzania, który portfel jest najlepszy, jak zabezpieczyć swoje BTC, jak je przechowywać i tak dalej. Możecie więc ograniczyć się do zdobywania inwestycyjnej wiedzy o kryptowalutach – bez konieczności zgłębiania kwestii technicznych.
  • Środki zainwestowane w ten sposób są bezpiecznie. Oczywiście nie mówię tu o braku ryzyka inwestycyjnego, bo to występuje niezmiennie. Każdy kryzys na rynku krypto niesie jednak za sobą kilka upadłości i niewypłacalności giełd oraz brokerów. Korzystając z ETP, praktycznie pozbywacie się strachu o to, że giełda krypto z dnia na dzień ogłosi upadłość, a pieniądze, które tam mieliście, po prostu rozpłyną się w przestrzeni. Chodzi zatem o bezpieczeństwo regulacyjne.

WealthSeed – kryptowaluty – jak inwestować?

Do wzbogacenia swojego portfela inwestycyjnego o aktywa kryptowalutowe w postaci ETP nie potrzebujecie tak naprawdę wiele – wystarczy konto w WealthSeed, które otworzycie w kilka chwil. Potem pozostaje już wybór odpowiednich aktywów. Poniższy screen pokazuje tylko małą część dostępnych w WealthSeed ETP na kryptowaluty. Pełną ofertę znajdziecie w swojej aplikacji.

WealthSeed – kryptowaluty

Jak widzicie dostępne w WealthSeed kryptowaluty to nie tylko pojedyncze coiny, ale także koszyki krypto, stanowiące alternatywę dla ETF. Dostawcami produktów są doskonale znane w świecie inwestycyjnym marki, czyli między innymi iShares, VanEck czy specjalizujące się w aktywach kryptograficznych 21 Shares.

Jeśli chodzi o opłaty za inwestowanie w oferowane przez WealthSeed kryptowaluty, sprawa wygląda identycznie, jak przy ETF: transakcje od równowartości 750 EUR są zwolnione z prowizji za kupno/sprzedaż. Koszt obsługi aktywów jest z kolei wliczony w wycenę danego ETP/ETF, więc widoczne na koncie kwoty to Wasz zysk (z którego trzeba oczywiście odliczyć podatek).

Kryptowaluty w WealthSeed to wciąż jednak nowość, dlatego z zaciekawieniem będę śledził rozwój tego projektu i z pewnością poinformuję Was o kolejnych zmianach.

Darmowy ETF o wartości do 500 zł – jak zdobyć?

Tej promocji poświęcony jest oddzielny artykuł, dlatego nie będę opisywał jej jeszcze raz ze szczegółami. Skrót warunków zamieszczam jednak poniżej – jeśli to Was zainteresuje, zapraszam do dedykowanego wpisu, który wyjaśni wszystko krok po kroku 

Udział w promocji jest bardzo prosty. Jeśli chcecie zdobyć darmowy papier wartościowy (ETF) spośród przygotowanej puli, powinniście przejść na dedykowaną stronę promocji i założyć oraz zweryfikować konto w aplikacji WealthSeed.

Zdobycie nagrody o wartości do 500 zł wymaga w zasadzie tylko jednej czynności: zasilenia rachunku PLN, EUR lub USD równowartością 1 zł. Taki przelew ma oczywiście za zadanie aktywację konta. Gdy zweryfikujecie swoją tożsamość i zasilicie konto złotówką, będziecie mogli wybrać jeden papier wartościowy z przydzielonej puli. Ich wartość waha się od 5 euro do 500 zł. Jak pokazują Wasze komentarze, kilku osobom spośród czytelników udało się już „rozbić bank”. Co zrobić z nagrodą? Najlepiej trzymać w swoim portfelu inwestycyjnym. Jednorazowa sprzedaż może i przyniesie szybki zysk, ale zdecydowanie lepiej, gdy pieniądze pracują na siebie – szczególnie te darmowe. Warto też przetestować WealthSeed w praktyce próbując zainwestować choćby małe kwoty.

Poprzednie wpisy o WealthSeed

Artykuł, który właśnie czytasz, jest już kolejnym wpisem o platformie WealthSeed. Pozostałe znajdziesz tutaj:

Pamiętajcie! Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich częściowej lub nawet całkowitej utraty. Nie jestem doradcą inwestycyjnym, a zamieszczone w tym artykule treści nie mogą być traktowane jak porada inwestycyjna. Żaden instrument finansowy nie daje pewności osiągnięcia zysku. Jeśli szukacie rzetelnej i możliwie najlepszej rekomendacji inwestycyjnej, sugeruję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie. Pamiętajcie także o ryzyku związanym z wahaniami kursów walut na światowych rynkach.

Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści. WealthSeed jest partnerem bloga.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów