[FAQ] WealthSeed – darmowy ETF o wartości nawet 500 zł! Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące promocji i platformy inwestycyjnej – Q&A

Po ciepłym przyjęciu analizy promocji WealthSeed, postanowiliśmy jeszcze dokładniej przyjrzeć się platformie i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z jej funkcjonowaniem oraz poruszyć kwestie istotne z punktu widzenia nowego użytkownika, początkującego inwestora, a przede wszystkim uczestnika promocji. Dla przypomnienia, WealthSeed organizuje promocję w ramach której do zdobycia są darmowe ETF-y o wartości nawet 500 zł – analizę promocji znajdziecie w niniejszym artykule. To niebywała szansa, by przetestować platformę w praktyce, a przy okazji zdobyć solidny bonus. Warto się jednak pospieszyć, ponieważ promocja cieszy się ogromnym zainteresowaniem i może zostać zakończona przed czasem. Wracając jednak do dzisiejszego artykułu, jeśli w poniższym zestawieniu nie znajdziecie odpowiedzi na Wasze pytanie – zadajcie je po prostu w komentarzu, postaramy się na nie odpowiedzieć jak najszybciej. A tymczasem zapraszamy do naszego FAQ, znanego również jako Q&A.

Sprawdź również – szczegółowa analiza funkcjonowania platformy WealthSeed.

Od 8 września 2022 roku bonus w WealthSeed (w postaci darmowego ETF) przyznawany jest w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy.


[FAQ] WealthSeed – spis treści

Czym jest WealthSeed? Do czego służy?

WealthSeed to platforma inwestycyjna, oferująca akcje, fundusze ETF oraz tradycyjne fundusze inwestycyjne. WealthSeed to jednak także masa udogodnień, opcji walutowych i innych funkcjonalności. Na dokładną analizę platformy przyjdzie jednak czas w niedalekiej przyszłości. Teraz sam staram się ją dokładnie przetestować 😉

Na jakie inwestycje pozwala WealthSeed?

Za pośrednictwem WealthSeed możecie inwestować w samodzielnie wybrane aktywa (wspomniane wyżej ETF, fundusze czy akcje) lub skorzystać z robodoradcy, czyli inteligentnego zarządzania portfelem inwestycyjnym na podstawie ustalonych przez Was preferencji. Podobne usługi znamy między innymi z rynku słowackiego pod postacią tamtejszego Finaxa oraz belgijskiego Aion Banku. W tym przypadku portfel opiera się na ETF dostarczanych przez firmę BlackRock. Lista dostępnych instrumentów znajduje się tutaj.

Jak otrzymać darmowy papier wartościowy od WealthSeed?

Żeby odebrać darmowy ETF o wartości do 500 zł, wystarczy założyć i zweryfikować konto, a następnie wykonać przelew na 1 zł w celu aktywacji rachunku. Firma niezwłocznie przydzieli Wam pulę aktywów do wyboru za darmo. Zasady promocji opisałem dokładnie w dedykowanym artykule. Jest to proces o wiele prostszy niż zakładanie konta osobistego.

Od 8 września 2022 roku bonus w WealthSeed (w postaci darmowego ETF) przyznawany jest w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy.

Czy trzeba być pełnoletnim, by założyć konto?

Tak, bycie pełnoletnią osobą to warunek konieczny. Wynika to zarówno z polityki firmy, jak i unijnych przepisów dotyczących inwestowania.

Jak założyć i zweryfikować konto?

Wszystko opisałem w tym artykule. Jestem przekonany, że każdy z Was poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. Zarówno cały proces, jak i sama w sobie aplikacja dostępne są w języku polskim.

Jak sprzedać darmowy ETF?

Wystarczy przejść do zakładki Usługa Maklerska, a następnie Kup/Sprzedaj, kliknąć Moje inwestycje, wybrać otrzymany ETF i złożyć zlecenie sprzedaży. Możecie zrobić to od razu po otrzymaniu nagrody. Nie obowiązuje w tym przypadku żaden okres blokady, a zlecenie zostanie zrealizowane w godzinach działania giełdy (8:00-22:00 w dni robocze).

Co to jest ankieta MIFID? Czy jest obowiązkowa?

Ankieta MIFID ma za zadanie zbadać Wasze preferencje inwestycyjne, cele i stosunek do ryzyka utraty środków. Za pomocą szeregu pytań stworzy Wasz profil inwestorski. To między innymi do niego firma dostarczająca usługi robodoradcze musi dopasować swoje propozycje i zachowania algorytmu. Przeprowadzenie ankiety jest obowiązkowe z punktu widzenia prawa unijnego.

W jakich walutach może być prowadzone konto?

Po utworzeniu konta będziecie mieli dostęp do rachunków w PLN, EUR oraz USD.

Darmowe konta walutowe i polski numer IBAN dla klientów

Czy WealthSeed pozwala na wymianę walut?

Tak, w ramach konta WealthSeed możecie handlować walutami obcymi w dostępnych obecnie parach:

  • EUR/PLN,
  • USD/PLN,
  • EUR/USD.

Według deklaracji platformy oferuje ona nawet pięciokrotnie mniejsze koszty przewalutowań niż tradycyjne banki w Polsce.

Wymiana walut w aplikacji WealthSeed

Czy można używać konta jak tradycyjnego rachunku bankowego?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by to robić. Platforma pozwala na wykonywanie dowolnych przelewów wychodzących pod warunkiem, że są to przelewy krajowe (bez opłat). Oferuje też polski numer IBAN.

Czy środki zdeponowane w WealthSeed są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Tak i to bez górnego limitu, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków. Środki wpłacane do WealthSeed są gromadzone na kontach Banku Gospodarstwa Krajowego, przez co Skarb Państwa chroni je co do złotówki (a nie tradycyjnie – do równowartości 100.000 EUR).

Dlaczego moje zlecenie sprzedaży w WealthSeed nie zostało zrealizowane?

Prawdopodobnie zostało ono złożone poza godzinami pracy giełdy (8:00-22:00) lub w święto/weekend. Wówczas zlecenie trafia do kolejki i jest realizowane od razu po otwarciu rynku.

Jaka jest minimalna kwota, którą można zainwestować?

W akcje i ETF-y możecie inwestować bez minimalnej kwoty. Nie istnieje w tym przypadku żaden próg wejścia. Zarządzane portfele inwestycyjne (dostępne wkrótce) wymagają jednak, by jednorazowy zakup nie był mniejszy, niż 100 zł. W przypadku tradycyjnych funduszy inwestycyjnych minimalną kwotę inwestycji określa towarzystwo, z którego portfolio pochodzą aktywa. Większość umożliwia tanie rozpoczęcie inwestowania – na przykład od 100 zł za pierwszy zakup. Kolejne mogą wymagać już włożenia większej gotówki.

Jakie koszty ponosi inwestor?

Koszty zarządzania funduszem lub ETF są już zawarte w wycenie aktywa. Nie istnieją więc z tego tytułu dodatkowe opłaty. Darmowe są także zlecenia zakupu aktywów o wartości od 750 EUR. Poniżej tej kwoty zakup kosztuje inwestora każdorazowo 2 EUR. Darmowe jest za to przechowywanie inwestycji do równowartości 100.000 EUR – w przypadku akcji oraz ETF. Jeśli chodzi zaś o tradycyjne fundusze inwestycyjne, WealthSeed zapewnia nawet 30% zwrotu opłaty TFI za zarządzanie aktywami. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Podstawowe opłaty w WealthSeed

Czy oferowany bonus jest w jakiś sposób opodatkowany?

Bonus sam w sobie nie podlega opodatkowaniu. Jeśli jednak zdecydujecie się sprzedać papier wartościowy, powstanie zysk z inwestycji, z którego trzeba będzie odprowadzić podatek. Platforma WealthSeed wyśle Wam po prostu formularz PIT do rozliczenia.

Kiedy otrzymam bonus od WealthSeed?

Gdy konto zostanie zweryfikowane, a następnie zasilone kwotą minimum 1 zł, od razu powinna pojawić się propozycja wyboru darmowego ETF z przydzielonej puli.

Od czego zależy wartość premii?

Wartość premii w WealthSeed zależy od kolejności rejestracji względem innych użytkowników. Uczestnicy promocji są przydzielani kolejno do odpowiednich pul nagród. Żeby więc otrzymać ETF o maksymalnej wartości 500 zł, trzeba mieć nieco szczęścia, jednak na pewno nie zostaniecie z niczym – promocja nie jest loterią i każdy otrzyma nagrodę.

Pule gwarantowanych nagród

Czy WealthSeed to polska firma? Czy to bezpieczne?

Tak, platforma należy do polskiej firmy, a za jej stworzeniem stoją między innymi ludzie związani z mBankiem, czyli pierwszym „internetowym” bankiem w kraju (w zarządzie zasiada między innymi Filip Lachowski – syn założyciel mBanku oraz Piotr Gawron – były dyrektor tej instytucji). Platforma jest kontrolowana przez odpowiednie instytucje (w tym KNF), musi spełniać wyśrubowane wymagania prawne i gwarantować bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach, o czym pisałem już wcześniej. Jest więc tak samo bezpieczna, jak którykolwiek ze znanych Wam polskich banków.

Za projektem WealthSeed stoją naprawdę mocne nazwiska – źródło: wealthseed.euCzy dostępna jest karta WealthSeed?

Twórcy platformy pracują nad uruchomieniem wielowalutowej karty debetowej dla swoich klientów. Ma ona w niedalekiej przyszłości umożliwiać wypłaty z bankomatów i płatności w Polsce oraz za granicą, a także podpięcie do popularnych aplikacji płatniczych – Google Pay oraz Apple Pay. Na razie jednak karta nie jest dostępna.

Karta WealthSeed dostępna będzie wkrótce

Jak zasilić konto w WealthSeed? Ile to kosztuje?

Jedyną dostępną możliwością jest obecnie tradycyjny przelew bankowy. Ta metoda płatności jest darmowa, WealthSeed nie pobiera żadnych opłat z tego tytułu. Jedyna opłata jaka może się pojawić to opłata za wykonanie przelewu – pobierana przez Wasz bank. Na nią akurat WealthSeed nie ma już wpływu.

Pamiętajcie! Inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich częściowej lub nawet całkowitej utraty. Nie jestem doradcą inwestycyjnym, a zamieszczone w tym artykule treści nie mogą być traktowane jak porada. Żaden instrument finansowy nie daje pewności osiągnięcia zysku. Jeśli szukacie rzetelnej i możliwie najlepszej rekomendacji inwestycyjnej, sugeruję zasięgnąć opinii specjalisty w tym zakresie. Pamiętajcie także o ryzyku związanym z wahaniami kursów walut na światowych rynkach.

Zamieszczone w artykule linki to tak zwane linki afiliacyjne. Właściciel serwisu dzięki polecaniu usługi otrzymuje wynagrodzenie, dzięki czemu dalej może rozwijać serwis i dostarczać jak najlepszej jakości treści.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów