Ważny komunikat dla klientów banku BZ WBK – od 1 sierpnia 2016 roku zmienia się Tabela Opłat i Prowizji…będą niestety podwyżki

magnifying-glass-29398_640

Bank BZ WBK wprowadza od 1 sierpnia 2016 roku nową Tabelę Opłat i Prowizji. Niestety wiele usług zdrożeje, choć część z nich ma raczej charakter niszowy. W dzisiejszym wpisie zaprezentuję główne zmiany oraz sposoby jak w efektywny sposób uniknąć strzyżenia przez BZ WBK. W ostatnim czasie mnóstwo osób założyło Konto Godne Polecenia w promocji z oprocentowaniem 4% oraz dodatkową premią w zależności od akcji. Tak jak stanowiły warunki promocji, do czerwca 2017 roku gwarantowane jest oprocentowanie rachunku, darmowe prowadzenie konta czy brak opłaty za kartę debetową. Przelewy internetowe również pozostają darmowe…ale wygenerowane do ich zatwierdzenia smsKody już nie. Dokładnie mówiąc, pierwsze 5 smsKodów jest darmowych, zaś szósty i kolejne już będą płatne. Ich koszt jest niewielki, bo wynosi jedynie 20 groszy, aczkolwiek pobieranie takiej opłaty w dobie bankowości elektronicznej jest trochę niepoważne. Zapraszam do analizy pozostałych zmian w przypadku najpopularniejszych kont: Konta Godnego Polecenia, Konta <20, Konta 123, Konta Aktywni 50+ oraz konta oszczędnościowego.

 

 

smsKody

To chyba najgłupsza ze zmian jaką wprowadza BZ WBK. W Polsce z bankowości elektronicznej korzysta ponad 14 mln Polaków. Darmowe transakcje internetowe stały się standardem. Dotychczas posiadacze Konta Godnego Polecenia, Konta <20 , Konta 123 oraz Konta Aktywni 50+ mieli nieograniczoną pulę darmowych smsKodów (strona 11 TOiP). Po zmianach, tylko posiadacze Konta <20 będą mieli wszystkie smsKody za darmo. Pozostali nie zapłacą za pierwszych 5 smsKodów, natomiast smsKod nr 6 oraz każdy kolejny będzie już kosztował 20 groszy. Może to niewiele, ale jednak. (strona 58 TOiP). Mam nadzieję, iż BZ WBK wycofa się z tej zmiany. 

Jak ominąć to ograniczenie? 

Zależy to od tego, do czego służy Wam konto w BZ WBK. Jeśli otworzyliście je tylko dla premii z wizją późniejszego zamknięcia – możecie to śmiało realizować. Jeżeli używacie go jako konta oszczędnościowego (4% na KGP mimo wszystko robi wrażenie), spokojnie do czerwca 2017 nic nie musicie zmieniać, grunt, aby nie przekraczać liczby przelewów ponad 5 darmowych smsKodów. Gorzej z osobami, które używają konta w banku BZ WBK jako „rachunku głównego”. Jeśli wykonujecie mało przelewów w miesiącu (do pięciu sztuk) lub niestraszne jest Wam zapłacenie kilkudziesięciu groszy (gdy wykonujecie nieco więcej), wówczas nie ma problemu. Jeżeli natomiast wykonujecie wiele przelewów i nie chcecie za nie płacić choćby grosika, warto mieć dodatkowe konto (jak w przypadku wielu czytelników). Dobrym przykładem jest konto osobiste w T-mobile Usługi Bankowe Alior Banku z 5% moneyback od transakcji kartą. Tam przelewy zwykłe są darmowe, ponadto bank zapewnia 10 darmowych przelewów natychmiastowych. Miejmy nadzieję, iż TMUB AB również nie wprowadzi zmian.

 

Przelew24

Przelew24 to usługa pozwalająca na dokonywanie tak zwanych przelewów eskpresowych pay-by-link wykorzystywanych na przykład podczas zakupów w sklepach internetowych. Przed zmianą usługa taka była darmowa dla wszystkich kont (strona 6 TOiP). Po zmianach jedynie posiadacze Konta <20 nie zapłacą za tego typu przelewy. Inne konta (KGP, Konto 123 czy Konto Aktywni 50+) będą obłożone opłatą wynoszącą 50 groszy (strona 54 TOiP). To również spory krok w tył, jeśli chodzi o rozwój szybkich płatności internetowych.

Jak ominąć to ograniczenie?

Dokonując transakcji w sklepach internetowych najlepiej używać karty debetowej lub aplikacji BLIK. Kody 3D-Secure służące do akceptacji płatności kartą online są bezwarunkowo darmowe. Ewentualnie możecie używać tradycyjnych przelewów internetowych z uwzględnieniem opłaty za smsKody.

 

Zlecenie stałe

Zlecenia stałe były dotychczas bezpłatne dla wszystkich analizowanych kont (strona 6 TOiP). Od 1 sierpnia 2016 będą kosztowały 50 groszy (strona 54 TOiP). Darmowe zlecenia stałe zostaną jedynie w przypadku Konta <20.

Jak ominąć to ograniczenie?

Tu niestety pozostaje rezygnacja z takowej formy dokonywania transakcji na rzecz tradycyjnych przelewów. Ewentualnie również wchodzi w grę rezygnacja z usług BZ WBK na rzecz innego konta.

 

Wpłata/Wypłata gotówki w placówce BZ WBK

W przypadku Konta Godnego Polecenia usługa ta była darmowa (strona 6 TOiP). Od 1 sierpnia 2016 roku zarówno wpłata jak i wypłata będą kosztowały 5 zł (strona 54 TOiP). Konto <20, Konto 123 oraz Konto Aktywni 50+ nie będą obłożone opłatą z tego tytułu.

Jak ominąć to ograniczenie?

Jeśli jesteście posiadaczami KGP, wpłat gotówkowych dokonujcie we wpłatomatach, zaś wypłat gotówki z bankomatów (w przypadku karty Mastercard Omni wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce są darmowe).

 

Przelew natychmiastowy Express Elixir

Dotychczas dla KGP, a także kont: 123 oraz Aktywni 50+ przelew ten kosztował 3 zł (strona 6 TOiP). Po zmianach będzie to 5 zł (strona 54 TOiP). W przypadku Konta <20 opłaty nie pobiera się zarówno przed jak i po zmianach.

Jak ominąć to ograniczenie?

Przelewy natychmiastowe to dość niszowa usługa. Możecie z nich zrezygnować lub przełknąć podwyżkę. Wspomniane wcześniej konto osobiste w  T-mobile Usługi Bankowe Alior Banku z 5% moneyback od transakcji kartą zapewnia 10 darmowych przelewów natychmiastowych.

 

Wypłata gotówki kartą MasterCard omni za granicą

Dotychczas było to 5 zł (strona 8 TOiP). od 1 sierpnia opłata wyniesie 2%,min. 10 zł (strona 55 TOiP). Do tego dochodzi jeszcze koszt przewalutowania, który wynosi 2,8% (tutaj bez zmian).

Jak ominąć to ograniczenie?

Wypłaty kartą debetową w PLN za granicą były i są drogie. Lepiej założyć konto walutowe z kartą debetową denominowaną w danej walucie na przykład w EUR lub USD. W tym celu polecam wpis Jak płacić na zagranicznych wakacjach, czyli o używaniu kart płatniczych za granicą oraz wyborze konta walutowego dostosowanego do waszych potrzeb.

 

Wznowienie karty debetowej

Po zakończeniu ważności karty debetowej (okres ważności karty debetowej to 3 lata) dotychczasowo bank wznawiał ją za darmo. Po zmianach będzie to niestety kosztowało 15 zł (strona 56 TOiP). Nie dotyczy to karty wydanej do konta <20.

Jak ominąć to ograniczenie?

Przed zakończeniem ważności karty warto ją zastrzec i zawnioskować o wyrobienie nowej karty w miejsce tej zastrzeżonej. Tego typu „wznowienie” będzie darmowe. Tylko kto o tym będzie pamiętał…

 

Prowizja za transakcje typu Quasi Cash

Transakcje quasi cash to transakcje, w których nie dokonujecie zapłaty za zakupione towary lub usługi, lecz dokonujecie niejako wpłaty środków pieniężnych z karty debetowej na konto danej instytucji (na przykład zakłady bukmacherskie, kasyna, ale również ubezpieczyciele). Dotychczas prowizja wynosiła 2%,min. 7 zł (strona 7 TOiP), zaś po podwyżce 4%,min. 10 zł (strona 56 TOiP).

Jak ominąć to ograniczenie?

Lepiej używać darmowych rozwiązań jak na przykład przelewy internetowe.

 

Zmiana dotychczasowego numeru telefonu komórkowego służącego do przesyłania smsKodów

Dotychczas taka usługa w placówce kosztowała 0 zł. Dla analizowanych kont (oprócz konta <20) po zmianach będzie to aż 25 zł! (strona 68 TOiP) Aczkolwiek bank umożliwia zmianę numeru telefonu z wykorzystaniem bankowości elektronicznej (doradca online), co jest oczywiście darmowe.

 

Prowadzenie konta oszczędnościowego

Dotychczas zarówno prowadzenie konta oszczędnościowego w PLN jak i w walutach obcych było darmowe (strona 12 TOiP). Po 1 sierpnia 2016 roku miesięczna opłata z tego tytułu to 1 zł (strona 59 TOiP). Prowadzi to do parodii, gdyż wielu przypadkach opłata za prowadzenie konta oszczędnościowego przewyższy kwotę naliczonych odsetek. Inaczej mówiąc oprocentowanie konta przyjmie ujemne rentowności. Takie rzeczy tylko w Szwajcarii i…w BZ WBK.

Jak ominąć to ograniczenie?

Zamknąć konto oszczędnościowe. Środki możecie przenieść na główny rachunek (szczególnie gdy korzystacie z promocji 4% na Koncie Godnym Polecenia). Ewentualnie warto poszukać alternatywnego rachunku oszczędnościowego w innym banku. W tym celu polecam Ranking kont oszczędnościowych.

 

To już chyba wszystkie zmiany jakie udało mi się znaleźć w zakresie kont osobistych. Zmiany nie ominą również posiadaczy kart walutowych oraz kart kredytowych. Po szczegóły odsyłam do TOiP. Zapewne w najbliższym czasie bank opublikuje podobne zestawienie porównawcze we własnym zakresie. Miejmy nadzieję, iż BZ WBK zrezygnuje chociaż z części wprowadzanych zmian, choć ciężko stwierdzić czy tak się stanie w praktyce. Dla osób, które chcą się ulotnić z BZ WBK polecam artykuł Jak skutecznie zamknąć konto.

.

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

 

Zapisz się na Newsletter

 

 

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów