Ważna informacja dla klientów mBanku: od lutego 2017 roku zmiany w TOiP

mbank_podstawowy-3

mBank ogłosił dzisiaj projekt zmian w swojej Tabeli Opłat i Prowizji. Będą one dotyczyć głównie opłat związanych z obsługą karty, w tym przede wszystkim opłat za wypłaty z bankomatów. mBank ewidentnie nie lubi osób wypłacających małe kwoty, dlatego jego klienci (choć nie wszyscy) zapłacą 1,30 zł prowizji za wypłaty gotówki na kwotę poniżej 100 zł. Uproszczony będzie również schemat zwolnienia z opłaty za kartę. Zamiast dotychczasowego zapewniania transakcji bezgotówkowych na 200 zł, czy 300 zł, warunkiem zwalniającym z opłaty za kartę będzie zapewnienie minimum 5 transakcji bezgotówkowych bez względu na kwotę. O ile zmiany wejdą dopiero od 1 lutego 2017 roku, warto już teraz dowiedzieć się, co Was czeka ze strony mBanku. Wobec tego zapraszam do analizy poszczególnych zmian.

 

 

Wypłaty z bankomatów

Jak wspomniałem we wstępie, największe zmiany dotyczyć będą opłat za wypłaty z bankomatów. Posiadacze eKonta, eKonta mobilnego czy eKonta w taryfie Standard nadal będą mogli korzystać bezpłatnie z bankomatów sieci Euronet, Planet Cash, BZ WBK oraz bankomatów własnych, ale tylko w przypadku wypłaty na kwotę co najmniej 100 zł. Wypłaty na niższą kwotę będą się wiązały z prowizją wynoszącą 1,30 zł od każdej wypłaty. Wypłaty z pozostałych bankomatów będą kosztować 7 zł bez względu na kwotę wypłaty (dotychczas opłata była zmienna i wynosiła 3%, min. 5 zł, max. 9 zł). Jeśli nawet wykupiliście usługę „wszystkie bankomaty za darmo”, której miesięczny koszt to 5 zł, i tak zapłacicie za wypłaty gotówkowe poniżej 100 zł. Po zmianach, usługa ta będzie dotyczyć jedynie wypłat na kwotę minimum 100 zł.

Posiadacze eKonta mobilnego Plus lub eKonta w taryfie Plus dotychczas wypłacali gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce. Po zmianach będzie podobnie, ale tylko dla kwot zaczynających się od 100 zł. Wypłata poniżej tej kwoty będzie kosztować 1,30 zł.

Dotychczasowe wypłaty z zagranicznych bankomatów wiązały się z opłatą równą 3% (min. 9 zł). Od teraz opłata ta będzie sztywna i wyniesie 10 zł bez względu na ilość wypłaconej gotówki.

W przypadku eKonta m (konto dla klientów w wieku 21-24 lata) oraz eKonta dla Młodych, minimalna kwota bezpłatnej wypłaty z bankomatów w Polsce wyniesie 50 zł. Wypłacając mniej, na przykład 40 zł – zapłacicie 1,30 zł prowizji.

Jest też grupa klientów, która nie musi się w zasadzie przejmować wprowadzanymi zmianami. Są to klienci najmłodsi oraz najbogatsi 🙂

Minimalna kwota bezpłatnych wypłat z bankomatów nie dotyczy klientów korzystających z kart do kont:

 • mKonto Aquarius Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 10 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
 • eKonto z Usługą Pakiet Intensive (konto dla osób z wpływami powyżej 12 tys. zł/mies. lub aktywami powyżej 200 tys. zł),
 • eKonto m (dla klientów w wieku 13-20 lat),
 • eKonto izzy,
 • eMAX i eMAX plus,
 • bez względu na rodzaj konta dla klientów posiadających kartę MasterCard Gold PayPass.

 

Alternatywy: Cashback oraz BLIK

mBank proponuje alternatywne formy darmowej wypłaty gotówki. Jedną z nich jest wypłata z wykorzystaniem aplikacji BLIK. Po wybraniu opcji „wypłata bez karty” oraz wstukaniu kodu BLIK możecie za darmo wypłacać gotówkę w 15.000 bankomatów obsługujących BLIK-a. Ten rodzaj wypłaty jest darmowy bez względu na ilość pobieranej gotówki.

Za darmo możecie również wypłacać gotówkę podczas zakupów w sklepach. Usługa cashback nie wiąże się z żadnymi opłatami, a może być wygodnym sposobem na wybranie gotówki z konta.

 

Zwolnienie z opłaty za kartę debetową

Ta zmiana jednym przypadnie do gustu, a innym nie. Niektóre pakiety kont posiadały dotychczas możliwość zwolnienia z opłaty za kartę debetową po zapewnieniu transakcji bezgotówkowych na określona kwotę. Przykładowo:

 • eKonto – 300 zł
 • eKonto z darmowymi bankomatami – 200 zł
 • eKonto mobilne – 200 zł
 • eKonto mobilne plus – 200 zł
 • eKonto dla młodych – 100 zł

Od lutego 2017 roku, warunek ten będzie uproszczony. Wystarczy zapewnić 5 transakcji bezgotówkowych na dowolną kwotę. Tego typu model stosowany jest już od pewnego czasu w eKoncie w taryfie Standard oraz taryfie Plus, a także w przypadku eKonta m dla osób w wieku powyżej 21. roku życia.

 

Jak żyć? 🙂

Nie da się ukryć, iż banki nie lubią obsługi gotówkowej. Jest ona stosunkowo droga w utrzymaniu oraz nie daje bankowi żadnych informacji na temat klientów. Inaczej jest w przypadku płatności bezgotówkowych kartą, czy aplikacją mobilną. Wówczas bank wie, jak wyglądają wasze wydatki, dzięki czemu może sprofilować oferty promocyjne „pod klienta”. W mBanku znane jest to jako mOkazje. Mimo wdrażania negatywnych zmian, eKonto to jeden z najlepszych rachunków na rynku. Obecnie trwa promocja, w której możecie zdobyć do 300 zł w ramach moneyback oraz oprocentowanie konta wynoszące 3% w skali roku. 

Więcej na temat zmian na stronie banku. W najbliższym czasie, mBank zapewne roześle maile oraz wiadomości wewnętrzne informujące o zmianach.

Jeśli jednak zmiany w mBanku są dla Was nieakceptowalne, są jeszcze banki, które posiadają w ofercie darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Przykłady:

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów