Vivid Money: bonus 5 euro, i 100 euro cashback – instrukcja zakładania konta przez selfie oraz FAQ – najczęściej zadawane pytania

Vivid Money to (obok platformy Nuri) fintech obsługiwany przez niemiecki solarisBank. Zapewnia gwarancję depozytów do kwoty 100.000 euro (jak w każdym banku tradycyjnym), tanie przelewy międzynarodowe i korzystne przewalutowania. Do konta możecie zamówić metalową kartę płatniczą, a przyjemnym dodatkiem jest prosty bonus o wartości 5 euro, co przy obecnym kursie walut oznacza dla nas jakieś 23 zł premii na bardzo przystępnych warunkach. Jeszcze więcej, bo nawet 100 euro możecie zdobyć w bardzo korzystnym programie moneyback. Żeby cieszyć się dodatkową gotówką, wystarczy założyć i zweryfikować konto za pomocą selfie i zdjęcia dokumentu tożsamości (bez krępujących rozmów), zasilić konto, a następnie wykonać jedną transakcję kartą na kwotę minimum 20 euro. Dzisiejszy artykuł będzie dokładną instrukcją: jak założyć i zweryfikować konto w Vivid Money oraz jak zarobić 5 euro i się nie narobić. 🙂 Oprócz tego zebraliśmy najważniejsze pytania i odpowiedzi związane z użytkowaniem Vivid Money w formie wygodnego FAQ.

Vivid Money – tytułem wstępu

Zanim przejdziemy do konkretów: jeśli interesuje Was marka Vivid Money sama w sobie – jej historia oraz sposób działania – możecie poczytać o tym więcej w tym artykule. Opisałem tam także program moneyback za zakupy opłacane kartą (do 100 euro miesięcznie) oraz program poleceń, w którym możecie zarabiać po 5 euro za każdą „zwerbowaną” osobę.

Jak założyć i zweryfikować konto w Vivid Money

Proces weryfikacji w Vivid Money zakładał początkowo konieczność rozmowy wideo z konsultantem. Rozmowa odbywała się w języku angielskim lub niemieckim. Marka dość szybko odstąpiła od tej metody. Duże zainteresowanie prowadziło do ciągłego korkowania się linii, niedostępności pracowników oraz ciągłych problemów technicznych. 

Dziś do założenia i weryfikacji konta potrzebujecie już tylko: 

 • dowód osobisty lub paszport,
 • jasne pomieszczenie do wykonania zdjęć dokumentu tożsamości oraz własnej twarzy,
 • smartfon z dostępem do internetu. 

Wszystkie kroki, które niedługo przedstawię, możecie wykonać od razu na smartfonie lub rozpocząć na komputerze i dokończyć na smartfonie – jak tylko Wam wygodniej.

Zakładanie konta w pięciu krokach

Krok pierwszy: przejdźcie na stronę promocji, wykorzystując link promocyjny. Waszym oczom powinna ukazać się strona przedstawiona poniżej. Jeśli tak się nie stanie, usuńcie pliki cookies, pobierane przez Wasza przeglądarkę. Tutaj znajdują się instrukcje dla najpopularniejszych przeglądarek: Google Chrome, Opera i Mozilla Firefox, Safari.

Po przejściu na stronę powitalną wpiszcie w dostępnym pasku swój adres e-mail i przejdźcie do swojej skrzynki mailowej. Niezmiennie polecam pocztę Gmail. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się, by tego typu e-mail został dostarczony nieprawidłowo lub odbił się od jakiejkolwiek zapory przeciwko spamowi. Takie rzeczy zdarzały się jednak w innych skrzynkach (Interia, Onet). 

Początek rejestracji w Vivid Money

Krok drugi: w skrzynce e-mail powinna znajdować się już wiadomość od Vivid Money. W jej centralnej części znajduje się fioletowy przycisk Claim your gift. Po kliknięciu go przeniesiecie się na stronę Vivid Money – taką jak poniżej. Kliknijcie przycisk Open your free account i – to bardzo ważne dla otrzymania premii – podajcie ten sam adres e-mail, co w poprzednim kroku, a następnie kliknijcie Invite me

Vivid Money – otwieranie konta

Krok trzeci: jeśli do tej pory robiliście wszystko na komputerze, pora chwycić smartfon w dłoń i pobrać aplikację. Za pomocą swojego telefonu jeszcze raz otwórzcie skrzynkę e-mail. Ponownie czeka tam na Was wiadomość od Vivid Money. Kliknijcie przycisk Get the Vivid app. Gdy zakończy się pobieranie i instalacja, otwórzcie aplikację i otwórzcie ją.

Pobierz aplikację Vivid Money na telefon

Krok czwarty: po otwarciu aplikacji będziecie musieli kliknąć przycisk Get started. Przed Wami odpowiedź na kilka prostych pytań. Zostaniecie poproszeni o:

 • adres e-mail,
 • numer telefonu (w Polsce z kierunkowym +48),
 • imię i nazwisko oraz kraj zamieszkania,
 • obywatelstwo (citizenship),
 • miejsce (kraj) i datę urodzenia,
 • tytuł (Pani/Pan – Ms./Mr.),
 • potwierdzenie, że nie płacicie podatków w USA (Should you pay taxes in US?) – podświetlona odpowiedź No, I’m not tax liable in the US będzie odpowiednia dla większości z nas,
 • numer podatkowy PESEL (w aplikacji tax number oraz TAX-Id) i informację, w którym kraju płacicie podatki – kliknijcie Add now i wpiszcie PESEL – nie musicie jednak podawać go od razu, możecie zaczekać nawet 90 dni (tylko po co, skoro dowód osobisty macie już w dłoni?),
 • zawód (occupation) – jeśli jesteście zatrudnieni na dowolną umowę, zaznaczcie po prostu employed – czyli zatrudniony.

Warunki korzystania z Vivid Money

Weryfikacja tożsamości

Jak już wspominałem, weryfikacja tożsamości przebiega teraz znacznie sprawniej. Nie ma potrzeby łączenia się z konsultantem. Wszystko załatwicie za pomocą kilku zdjęć – swoich oraz Waszego dowodu tożsamości.

Weryfikacja w Vivid Money

Do weryfikacji przejdziecie płynnie po wypełnieniu kroków z poprzedniego akapitu. Sam użyłem dowodu osobistego, ale możecie wykorzystać do tego także paszport. Musiałem zrobić zdjęcie przedniej i tylnej części swojego dowodu osobistego oraz przedniej i tylnej części pod kątem – by hologram znajdujący się na dokumencie był widoczny pod światło. 

Vivid Money wymaga przesłania zdjęcia dokumentu

Za każdym razem dokument musi znaleźć się w ramce, wyświetlanej na ekranie. 

Po wykonaniu zdjęć dowodu lub paszportu przejdziecie do robienia zdjęć własnej twarzy. Tutaj także powinniście umieścić jej owal w wyświetlanej ramce. Jej kształt będzie sugerował, w którą stronę powinniście przechylić głowę. Nie martwcie się o swój gorszy profil. 🙂 

Proces weryfikacji może potrwać do 24 godzin. Zwykle zajmuje jednak kilka minut.

Weryfikacja w Vivid Money nie trwa długo!

Po zakończeniu tego procesu powinniście stworzyć PIN do aplikacji. Będziecie używać go później do szybkiego logowania. 

Ustawianie hasła w Vivid Money

Vivid Money – FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy do weryfikacji konta konieczna jest rozmowa z konsultantem?
  Nie, fintech zrezygnował z weryfikacji wideo. Sprawiała zbyt wiele problemów technicznych i zajmowała zbyt dużo czasu. W celach weryfikacji konieczne jest teraz przesłanie zdjęć dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

 2. Czy Vivid Money jest bezpieczne?
  Vivid Money oferuje dokładnie taki sam poziom bezpieczeństwa co tradycyjne banki, działające w krajach UE. Nie jest to firma-wydmuszka, tylko marka współpracująca z niemieckim solarisBankiem. Możecie więc liczyć na bezpieczeństwo Waszych środków do kwoty 100.000 euro. Gwarantuje to system ochrony depozytu, bliźniaczo podobny do istniejącego w Polsce Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. 

 3. Czy w aplikacji można ustawić język polski?
  Aplikacja nie oferuje jeszcze takiego rozwiązania. Usługa znajduje się jednak w fazie dynamicznego rozwoju, więc wszystko możliwe. 

 4. Czy można zamknąć konto online? Jak to zrobić?
  Konto możecie zamknąć, opróżniając wszystkie portfele i subkonta (Pockets) – również kryptowalutowe i inwestycyjne – oraz aktywne karty. Na końcu zamknijcie główny portfel (Main), co poskutkuje zamknięciem konta. Dokładna instrukcja.

 5. Ile trwa weryfikacja konta?
  Od kilku minut do 24 godzin. Wszystko zależy od chwilowego obciążenia systemu. 

 6. Czy metalowa karta do konta jest darmowa?
  Standardowa opłata za dostawę karty wynosi 9,90 EUR. Bardzo łatwo jednak uniknąć tej opłaty. Wystarczy, że po założeniu konta, doładujecie je za minimum 200 EUR, dzięki czemu uzyskacie prawo do darmowej dostawy metalowej karty. Środki możecie wydać lub z powrotem wypłacić. Oczywiście karta nie jest obowiązkowa, możecie używać karty wirtualnej w aplikacji mobilnej.

 7. Jak długo trwa dostawa karty?
  Według Vivid Money – do 3 dni roboczych. Mogą jednak nastąpić drobne opóźnienia.

 8. Czy kartę płatniczą można podpiąć do Google Pay i Apple Pay?
  Tak, kartę można podpiąć do Google Pay oraz Apple Pay.

 9. Czy transakcja kartą za pomocą Google Pay pozwoli spełnić warunek potrzebny do otrzymania premii?
  Jak najbardziej. Google Pay pozwala tylko na „trzymanie karty w telefonie” i robienie zakupów za jej pomocą. Podczas transakcji nadal wykorzystywane są dane karty.

 10. Jak najlepiej zasilić konto Vivid Money?
  Najprościej i najtaniej jest to zrobić za pomocą dowolnego konta lub portfela internetowego (polecam Nuri) w walucie euro. Może to być także kantor walutowy (na przykład ten Alior Banku :)).

 11. Jaka transakcja pozwoli na spełnienie warunków promocji?
  Najlepiej będzie wykonać transakcję w sklepie internetowym lub podczas tradycyjnych zakupów w sklepie. Musi ona opiewać na równowartość co najmniej 20 euro, czyli około 90 zł.

 12. Co to jest Stock Reward Pocket?
  To zbiorcza kieszeń, do której trafiają wszystkie bonusy (na przykład z poleceń lub programu Cashback). Kieszeń ta tworzy się automatycznie po założeniu konta, a dostęp do niej macie z głównego ekranu aplikacji.

 13. Jak spieniężyć premię?
  Premia domyślnie trafi do kieszeni Stock Reward Pocket. Żeby ją stamtąd „wyciągnąć”, należy kupić za uzyskane środki akcje dowolnej spółki, a następnie kliknąć Redeem. Pieniądze trafią do portfela Main, skąd możecie wysłać je na konto, inny portfel czy zwyczajnie wydać za pomocą karty.

 14. Co to jest cashback/moneyback?
  Cashback to zwrot części środków wydanych przy zakupach za pomocą karty lub przelewów SEPA. W Vivid Money można otrzymać nawet 10% zwrotu aż do 100 euro miesięcznie w ramach płatnego planu Vivid Prime (gratis przez pierwszy miesiąc!). Wartości zwrotów w promocyjnym okresie przedstawiają się następująco:

  – 0,1% zwrotu od wszystkich płatności kartą,
  – 1% zwrotu za płatności kartą poza Europą,
  – 3% zwrotu za płatności kartą w restauracjach poza Europą,
  – do 10% zwrotu u wybranych partnerów oraz w ramach specjalnych ofert (między innymi Lidl, Aldi, FlixBus).

  Wartość cashbacku w darmowym planie spada do 20 euro miesięcznie, a oferta obowiązuje tylko u wybranych partnerów. Więcej na ten temat przeczytacie u źródła oraz w aplikacji.


 15. Hot Offers – co to takiego?
  To specjalne okazje cashback z bardzo wysoką wartością zwrotu (nawet 25%!). Oferta w tym przypadku jest personalizowana w stosunku do użytkownika. Specjalne oferty trwają krótko, więc warto na bieżąco sprawdzać dostępne opcje. 🙂

 16. Super Deals – co to takiego i jak korzystać z okazji?
  Super Deals to specjalne oferty cashback u firm partnerskich Vivid Money. Dostęp do Super Deals otrzymujecie za każdym razem, gdy Wasz polecony założy konto i wyda za jego pomocą minimum 20€. Super Deals będą dostępne dla polecającego przez 60 dni, a dla poleconego przez 30 dni. W tym czasie możecie wypracować zwrot o wartości nawet 50€. Razem z Super Deals w dalszym ciągu funkcjonować będzie „standardowy” cashback. Żeby korzystać z okazji Super Deals, wystarczy po prostu robić zakupy u partnerów programu (ich lista dostępna jest w aplikacji).

 17. Jak wymieniać waluty w Vivid Money?
  W Vivid Money możecie stworzyć do 15 portfeli/kieszeni. Każdej z nich zostanie przypisany osobny numer IBAN. Każda z kieszeni może być również prowadzona w różnych walutach. By je wymieniać, wystarczy kliknąć opcję Exchange. Karta debetowa wydawana do konta w Vivid Money to wielowalutowy środek płatniczy, który sam rozpoznaje walutę transakcji i pobiera pieniądze z odpowiedniego portfela.

 18. Jakie kursy wymiany stosuje Vivid Money?
  Vivid Money stosuje międzybankowe kursy wymiany walut z niewielką marżą od 0,5% do 1% (większa opłata występuje poza godzinami funkcjonowania giełdy walutowej).

 19. Jak polecić Vivid Money znajomym?
  Wystarczy przejść do zakładki Rewards i kliknąć Up to 150 EUR for you and your friends. Wyświetli się skrócona instrukcja otrzymywania premii oraz przycisk Copy link. Po skopiowani odnośnika możecie przekazać go znajomym. 🙂

 20. Dostałem mniejszy cashback niż się spodziewałem. Dlaczego tak się stało?
  Jeśli suma zakupów przekroczyła miesięczny limit, cashback zostanie wypłacony wyłącznie do wartości limitu. Jeśli więc wykonałeś płatności na 30 euro, korzystając z darmowego planu, cashback zostanie obliczony od kwoty 20 euro.

Jak odebrać 5 euro premii – Vivid Money

Na koniec, podsumowanie, czyli jak krok po kroku odebrać 5 euro premii. Jeśli wykonaliście już wszystkie poprzednie kroki, a weryfikacja przebiegła pomyślnie, wówczas powinniście mieć pełen dostęp do zasobów aplikacji. Jeśli weryfikacja wciąż trwa, po włączeniu aplikacji będziecie widzieli ekran (Pending…), który o tym informuje. Uniemożliwia on przejście dalej.

Warunkiem uzyskania premii jest:

 • doładowanie konta kwotą powyżej 20 euro,
 • zrobienia co najmniej 1 płatności dostarczoną kartą na kwotę o równowartości minimum 20 euro (w polskiej walucie będzie to około 90 zł).

Doładowanie konta najlepiej będzie zrobić przy użyciu innego portfela internetowego Nuri lub konta z bezkosztowymi przewalutowaniami – na przykład w Aion Bank. Usługi te nie będą obciążać Was dodatkowymi kosztami. Możecie także wykorzystać do tego konto złotówkowe w tradycyjnym banku, jednak w tym przypadku bank przewalutuje przesyłane pieniądze, co będzie wiązać się z dodatkowym kosztem kilku złotych.

Zasilanie konta w Vivid Money jest bardzo proste. Wystarczy, że po zalogowaniu się do aplikacji odszukacie Wasz portfel główny (Main), klikniecie jego ikonę, a na stronie, która się otworzy, klikniecie ikonę opisaną jako Add money. Z rozwijanej listy możecie wybrać jedną z kilku opcji: 

 • tradycyjny przelew (Bank transfer) – wyświetlą się dane Waszego konta, które możecie skopiować i wykonać w ten sposób przelew ze swojego konta w innym banku lub portfela online,
 • przelew od innego użytkownika Vivid Money (Request money from anyone you want),
 • płatność kartą,
 • Apple Pay i Google Pay,
 • podpięciu swojego konta w innym banku lub platformie (na przykład Revolut) i wygodne przesyłanie pieniędzy.

W przypadku przelewu z Revoluta płatność trwa zazwyczaj kilka godzin. Podobnie będzie w przypadku Nuri – podmiot ten, podobnie jak Vivid Money, obsługuje Solaris Bank.

Vivid Money – główny pulpit aplikacji

Drugim warunkiem jest zrobienie jednej płatności kartą na minimum 20 euro. Wspomniane 20 euro musi zostać wydane w jednej płatności kartą. Reszta płatności nie sumuje się do tej kwoty. Do płatności nie zostanie zaliczone doładowanie portfela internetowego kartą. Odpada więc wpłacenie pieniędzy do Revoluta czy Monese. Pozostaje Wam zrobić zakupy online lub stacjonarnie. Zakupy możecie zrobić w euro, w złotówkach lub w innej walucie. Vivid Money i tak przeliczy środki po korzystnym kursie.

Nie musicie czekać na dostawę karty fizycznej (jeśli postanowicie ją zamówić). Możecie użyć karty wirtualnej, której dane znajdziecie w zakładce Main pocket. Przejdźcie do Linked cards i Card details. Znajdziecie tam numer karty, datę wygaśnięcia i kod CVV. To wystarczy do zrobienia zakupów online. Na wykonanie płatności macie 30 dni od momentu otwarcia konta w Vivid Money.

Przekazanie nagrody

Vivid Money przekaże Wam pieniądze na konto w ciągu 7 dni. Realnie czas jest znacznie krótszy. W moim przypadku było to jeszcze tego samego dnia. Z pieniędzmi możecie zrobić cokolwiek chcecie – wydać kartą, zrobić przelew lub wypłacić z bankomatu. Wszystko zależy od Was. 🙂 

Szczegóły w regulaminie programu poleceń.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów