IKZE UNIQA: odbierz 200 zł premii za założenie darmowego konta IKZE oraz obniż swoje podatki nawet o 2663 zł lub 3995 zł!

Trwa do:
31 grudnia 2023

Końcówka roku to dla wielu z nas okres, w którym szukamy możliwości obniżenia swoich podatków. Jednym ze skutecznych sposobów na obniżkę jest założenie konta IKZE, dzięki któremu możecie zaoszczędzić nawet 2663 zł na podatku dochodowym za 2023 rok! Jeszcze wyższy zwrot czeka na przedsiębiorców, którzy mogą liczyć nawet na 3995 zł zwrotu podatku. Przełom roku to również okres, w którym podejmujemy ważne decyzje. Z pewnością dla części z Was będzie to rozpoczęcie oszczędzania z myślą o przyszłej emeryturze. Aby Was do tego mocniej zachęcić, UNIQA TFI (wcześniej jako AXA TFI) organizuje promocję w ramach której otrzymacie aż 200 zł łatwej premii na start – za założenie konta IKZE! Warto się jednak pospieszyć, ponieważ akcja trwa tylko do końca roku. W odróżnieniu od klasycznych promocji bankowych, w tym przypadku nie musicie spełniać wyśrubowanych warunków (typu płatności kartą, wpływy wynagrodzenia, używanie aplikacji mobilnej), zaś cały proces odbywa się w pełni online. Koszty? Założenie i prowadzenie rachunku IKZE jest darmowe, tak samo jak nabycie, czy też odsprzedaż jednostek. Osobiście skorzystałem z tej promocji w 2018 roku (jeszcze pod brandem AXA) i bez problemu otrzymałem premię, zaś fundusz osiągnął przyzwoite wyniki.

Uczestnictwo w promocji

Definicja nowego klienta na potrzeby niniejszej promocji jest bardzo przejrzysta. Otóż w promocji mogą wziąć udział osoby, które nie posiadały wcześniej konta IKZE w UNIQA TFI (wcześniej również jako AXA TFI), z którego dokonały zwrotu, wypłaty lub transferu środków.

Druga kwestia w zakresie uczestnictwa to fakt, iż ustawowo w jednym momencie można posiadać wyłącznie jedno konto IKZE. Jeżeli zatem posiadacie już IKZE w innej instytucji, możecie wziąć udział w niniejszej promocji w formie przeniesienia IKZE do UNIQA. W celu przeniesienia IKZE, stosowną informację na ten temat zawrzecie w pierwszym kroku wniosku. Jeśli zaś obecnie nie posiadacie nigdzie konta w IKZE, po prostu zaznaczcie opcję NIE.

Pamiętajcie o wpisaniu kodu 200za2000 – IKZE UNIQA

Warto również zauważyć, iż ogromnym plusem promocji IKZE jest z pewnością prostota. Otóż w ramach akcji „200 za 2000” nie musicie otwierać kolejnego konta osobistego, umawiać się z kurierem, chodzić po placówkach, pilnować terminów uzupełniania danych do wypłaty premii, czy też wykonywać płatności kartą na określoną kwotę. Rejestracja profilu na platformie oraz zakup jednostek funduszy odbywa się w pełni online i zajmuje tak naprawdę kilka minut. Kolejny duży plus to brak wymogu przesyłania skanów dowodu osobistego. Co ważne, liczba uczestników promocji jest nieograniczona.

Zasady promocji „200 za 2000”

Co należy zrobić, aby uzyskać 200 zł premii? W skrócie, aby wziąć udział w promocji, należy:

 • zarejestrować się na stronie UNIQA IKZE, klikając Załóż konto,
 • w trakcie rejestracji wpisać w odpowiednim polu kod promocyjny: 200za2000 (pokazałem to na poprzednim screenie),
 • udzielić pełnomocnictwa UNIQA S.A. do podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do otwarcia subrejestru w subfunduszu UNIQA Ostrożnego Inwestowania w ramach Programu Inwestycyjnego „Tanie Oszczędzanie”,
 • wykonać wpłaty na IKZE w łącznej kwocie co najmniej 2000 zł w okresie obowiązywania promocji,
 • wyrazić zgody marketingowe/handlowe podczas wnioskowania o konto,
 • zaakceptować regulamin promocji oraz regulamin programu inwestycyjnego „Tanie oszczędzanie”.

Dla pewności, w kolejnym akapicie krok po kroku opisuję jak dokonać prawidłowej rejestracji w promocji oraz w jaki sposób wybrać dany fundusz. Minimalna kwota za jaką należy nabyć jednostki w ramach promocji to łącznie co najmniej 2000 zł. Możecie dokonać jednorazowej wpłaty lub kilku przelewów w terminie do 31 grudnia 2023 roku.

Maksymalna kwota jaką można wpłacić do IKZE w 2023 roku to 8322 zł – dla osób pracujących na etacie oraz 12.483 zł w przypadku przedsiębiorców. Przelew środków należy wykonać w terminie do 31 grudnia 2023 roku (tego dnia najpóźniej środki muszą znaleźć się na rachunku subfunduszu/funduszu – wpłatę należy więc zlecić odpowiednio wcześniej, gdyż 31 grudnia 2023 roku wypada w niedzielę 😉 ).

Wypłata premii przez UNIQA TFI

Nagroda w promocji wypłacana jest w dwóch transzach po 100 zł. UNIQA nie wypłaci Wam jednak gotówki na konto, lecz przekaże środki w ramach jednostek takiego samego funduszu, co fundusz wybrany w ramach IKZE. Będą to jednak standardowe jednostki funduszu inwestycyjnego (a nie w ramach IKZE). W tym celu UNIQA otworzy dla Was rejestr podstawowy w ramach programu inwestycyjnego „Tanie oszczędzanie” (z jednostkami funduszu kategorii D) i zakupi jednostki za równowartość 200 zł premii. Jeśli przypadkiem posiadaliście już takowy rejestr, nie będzie on otwierany po raz drugi.

Jednostki w ramach konta IKZE należą do kategorii E. Po co te literki? Ano wynika z nich inna opłata za zarządzanie, ale o tym później.

Jednostki uczestnictwa kupione za kwotę nagrody będziecie mogli zbyć w dowolnym momencie. Premia zwolniona jest z opodatkowania.

Pierwsza transza o wartości 100 zł zostanie wypłacona w terminie do 31 marca 2024 roku, pod warunkiem, iż do 31 grudnia 2023 roku nie zamkniecie swojego konta IKZE. Druga transza powędruje natomiast na wasze rejestry do 31 marca 2025 roku. Tutaj warunkiem jest utrzymanie aktywnego IKZE co najmniej do 31 grudnia 2024 roku. Dodatkowym warunkiem jest utrzymanie w wymienionych terminach aktywnych zgód marketingowych oraz handlowych. Z ręką na sercu mogę potwierdzić, iż UNIQA nie bombarduje swoich klientów nachalnym SPAMem. Przez ostatnie 5 lat nie pamiętam, aby jakakolwiek reklama tego znanego ubezpieczyciela podniosła mi ciśnienie 😉

Szczegóły w regulaminie promocji „200 za 2000 – XIV edycja”.

Instrukcja „krok po kroku”

Po przejściu na dedykowaną stronę UNIQA IKZE klikacie ZAŁÓŻ KONTO i oświadczacie, czy posiadacie już IKZE w innej instytucji, czy też nie. W pierwszym przypadku należy podać nazwę instytucji, z której zostaną przeniesione środki. Domyślam się jednak, iż większość z Was nie ma jeszcze nigdzie IKZE, zatem wybieracie opcję Nie. W tym miejscu wpisujecie również kod promocyjny: 200za2000.

Pamiętajcie koniecznie o wpisaniu kodu 200za2000.

Po kliknięciu Dalej, zadeklarujcie czy jesteście przedsiębiorcami – pierwsza opcja, czy też uzyskujecie dochody z innych tytułów (drugie okienko). Ma to wpływ na kwotę, jaką możecie wpłacić w danym roku do IKZE.

Następnie wybieracie interesujący Was fundusz. Do wyboru macie całą paletę funduszy, posegregowanych według typów. Załóżmy, iż dla przykładu wybiorę pierwszy typ funduszy, czyli fundusze dłużne krótkoterminowe. W tym przypadku do wyboru mam tylko jeden fundusz – UNIQA Ostrożnego Inwestowania. Po wejściu w szczegóły wybranego funduszu, na dole możecie sprawdzić jego dokładne warunki. W tym miejscu podajecie kwotę za jaką chcecie nabyć jednostki (przypominam, że promocją objęte są zakupy jednostek za minimum 2000 zł – mowa o łącznej kwocie zainwestowanej w terminie do 31 grudnia 2023 roku), adres mailowy oraz akceptujecie okienka dotyczące zgód marketingowych i handlowych.

Wybór funduszu w praktyce – UNIQA IKZE

Kolejna strona to wasze dane osobowe, w tym rachunek z którego dokonacie przelewu oraz akceptacje różnej maści oświadczeń. Na samym końcu znajdziecie pola dotyczące regulaminu promocji oraz programu inwestycyjnego „Tanie oszczędzanie”, o czym wspominałem nieco wcześniej.

Na koniec ankieta „odpowiedniości produktu” (możecie jej nie wypełniać) oraz weryfikacja SMS. Po tym wszystkim zostaje już tylko wykonanie przelewu. Do wyboru macie szybki przelew poprzez bramkę płatniczą lub tradycyjny przelew bankowy. W ciągu kolejnych 2 dni roboczych otrzymacie dostęp do platformy UNIQA TFI, gdzie będziecie mogli śledzić wyniki swoich funduszy. To wszystko!

Szczegóły w:

Jaki fundusz UNIQA wybrać?

Kwestię wyboru danego funduszu zostawiam dla Was. Ważnym kryterium wyboru funduszu są koszty. Warto wybierać fundusze, które nie pobierają opłat z tytułu zakupu i umorzenia jednostek uczestnictwa oraz pobierają względnie niską opłatę za zarządzanie (wliczoną w wycenę funduszu). Na szczęście, w przypadku wszystkich funduszy w ramach UNIQA IKZE, TFI nie pobiera opłaty za nabycie i umorzenie jednostek. Natomiast opłaty za zarządzanie są na obniżonych poziomach względem tradycyjnego inwestowania w fundusze. W przypadku IKZE obowiązuje tabela opłat dla kategorii E. Przykładowo, dla funduszu UNIQA Ostrożnego Inwestowania, TFI pobiera wyłącznie 0,5% opłaty za zarządzenie funduszem.

Analiza wszystkich dostępnych funduszy oczywiście wykracza poza ramy niniejszego artykułu. Musicie mieć świadomość możliwości utraty części lub nawet większości środków zainwestowanych w dany fundusz. Obowiązkowo zapoznajcie się również z dokumentami charakteryzującymi dany fundusz. Z mojej strony przedstawiam jedynie, jak technicznie skorzystać z promocji, natomiast decyzje finansowe należą już do Was i musicie być w pełni ich świadomi (osobiście nie mogę rekomendować Wam wyboru konkretnego funduszu).

Rachunek IKZE w UNIQA TFI – szczegóły

 • 0 zł za otwarcie rachunku,
 • 0 zł opłaty miesięcznej za prowadzenie rachunku,
 • 0 zł za przeniesienie środków do innej instytucji w ramach wypłaty transferowej,
 • 0 zł za zamknięcie rachunku, czyli tak zwany pełny zwrot,
 • 0 zł za nabycie, umorzenie, konwersję oraz zamianę jednostek.

A tak to wyglądało u mnie

Osobiście z promocji IKZE z 200 zł premii korzystałem w 2018 roku jeszcze za czasów marki AXA. W związku z tym, premie po 100 zł otrzymałem w marcu 2019 roku oraz w marcu 2020 roku. Aktualnie mógłbym zamknąć swoje konto IKZE, ale postanowiłem, że zostawię je sobie na dłużej. Natomiast spieniężyłem już 200 zł premii wypłacone w ramach jednostek funduszy typu D. Poniżej potwierdzenia wypłat premii.

Maile informujące o wypłacie premii
Moje transakcje na koncie AXA TFI
Skład portfela AXA TFI

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów