fbpx

Prześwietlamy tarczę antykryzysową! Świadczenie postojowe, czyli jak zyskać nawet 2080 zł netto – komu przysługuje, ile wynosi i jak je otrzymać?

Świadczenie postojowe jest jednym z elementów tak zwanej tarczy antykryzysowej, której projekt, we wtorek 31 marca 2020 roku, został zatwierdzony przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Dodatek ten ma pomóc przetrwać osobom samozatrudnionym i pracującym w oparciu o umowy cywilnoprawne najcięższy okres kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. W artykule wyjaśnię warunki przyznawania tego świadczenia, jego wysokość oraz sposób ubiegania się o pomoc. Jak to w Polsce bywa, prawo pisane jest skomplikowanie aż do bólu. Mam zatem nadzieję, iż zagadnienie to udało mi się zatem streścić praktycznie i zrozumiale 🙂 

 

 

Kto może otrzymać świadczenie postojowe?

Świadczenie postojowe zostało zaprojektowane z myślą o samozatrudnionych, prowadzących własne firmy oraz osobach wykonujących pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowa zlecenie oraz umowa o dzieło). 

 

Samozatrudnieni – praktyka

Samozatrudnieni mogą wystąpić o przyznanie pomocy tylko wtedy, gdy ich przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był niższy o minimum 15%, niż w miesiącu wcześniejszym i nie przekroczył trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w poprzednim kwartale (IV kwartał roku 2019 przyniósł nam przeciętne wynagrodzenie w wysokości 5 368,01 zł). Co istotne, świadczenie jest zarezerwowane dla osób prowadzących swoją działalność jeszcze przed 1 lutego 2020 roku.

 

 

Przykład: pomoc zostanie Wam przyznana, jeśli wniosek złożycie w kwietniu, a Wasz przychód w marcu był przynajmniej 15% mniejszy, niż w lutym. Ponadto, przychód w marcu nie mógł przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał 2019 roku, czyli 16.104,03 zł. 

 

 

Umowy cywilnoprawne – praktyka

Osoby zatrudnione w oparciu o umowy cywilnoprawne muszą spełnić mniej wyśrubowane warunki. Podstawą jest zawarcie takiej umowy przed 1 lutego 2020 roku i nieprzekroczenie 300% przeciętnego wynagrodzenia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, czyli wymienionej wcześniej kwoty 16.104,03 zł.

 

 

 

 

Pytanie podstawowe, czyli kwota świadczenia postojowego

Bazowa kwota świadczenia postojowego wynosi dokładnie 2080 zł brutto, czyli dokładnie 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w naszym kraju. W przypadku samozatrudnionych, rozliczających się z Urzędem Skarbowym za pomocą karty podatkowej, kwota ta zostanie pomniejszona do 50% minimalnego wynagrodzenia i wyniesie 1300 zł brutto. Wymienione kwoty nie podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu (jeszcze tego by brakowało), zatem możecie je traktować jako kwoty netto.

 

Jeśli swoją pracę wykonujecie w oparciu o umowy cywilnoprawne (umowę o dzieło lub zlecenie), będziecie uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości 2080 zł brutto/netto lub sumy dochodów z poprzedniego miesiąca, o ile nie była ona wyższa, niż 1299,99 zł (50% minimalnego dochodu).

 

 

Przykład: Jeśli wniosek o świadczenie postojowe złożycie w kwietniu, a w marcu wykonywaliście dwa zlecenia za wynagrodzenie w wysokości 450 zł i 500 zł, to przysługiwać będzie Wam pomoc w wysokości 950 zł (suma wynagrodzeń z poprzedniego miesiąca, która nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia).

 

Drugi przykład: Jeśli Wasze dochody z tytułu wykonywania umów cywilnoprawnych w marcu wyniosły między 1300 zł a 16 104,03 zł, otrzymacie 2080 zł premii na konto 🙂

 

 

Papierologia, czyli jak złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Istotny w obecnej sytuacji jest fakt, że wniosek o przyznanie świadczenia postojowego możecie złożyć bez wychodzenia z domu. Przedsiębiorcy zrobią to za pomocą swojego profilu w PUE ZUS, a osoby wykonujący umowy cywilnoprawne za pomocą portalu gov.pl.

Sprawę załatwicie bez wychodzenia z domu #ZostańWDomu #ZostajeWDomu

 

Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami?

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnej publikacji

 

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu nic nie umknie Twojej uwadze?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów