Santander Bank Polska przejmuje Deutsche Bank Polska, czyli jakie zmiany czekają obecnych klientów DB po 10 listopada 2018 roku?

Ostatnimi czasy wszystkie media finansowe trąbiły na temat rebrandingu marki BZ WBK w Santander Bank Polska. Z jednej strony to dobrze, warto budować świadomość nowej marki, z drugiej zaś nic szczególnego się nie wydarzyło. Grupa Santander była właścicielem banku BZ WBK już od 2011 roku, zaś dopiero teraz postanowiła zmienić logo. O wiele więcej emocji wiąże się ze zmianą właścicielską Deutche Banku. Jak wiemy, jakiś czas temu został on przejęty przez BZ WBK (czyli obecny Santander). Jeśli jesteście dotychczasowymi klientami „dojczaka”, w waszych skrzynkach pocztowych powinien znaleźć się list informujący o tym, iż od 10 listopada 2018 roku nastąpi połączenie operacyjne obu banków i staniecie się klientami Santander Bank Polska. Co to dla Was oznacza? O tym w dzisiejszym artykule, zapraszam!

 

 

Idą zmiany

Marka Deutsche Bank pojawiła się w Polsce w 1995 roku. Solidność i uznanie niemieckiego giganta miały przyciągać tłumy, chcące lokować w nim swoje oszczędności oraz zaciągające kredyty. Nie da się ukryć, iż DB nie zwojował polskiego rynku. Od zawsze był średniakiem, ze słabym marketingiem, brakiem nowinek technicznych, słabą siecią placówek oraz przeciętną bankowością online. Blask Deutsche Banku (tego niemieckiego) przygasł szczególnie w sytuacji, gdy pojawiały się pogłoski o jego problemach finansowych. Wówczas centrala w Niemczech postanowiła wyprzedawać swoje aktywa, w tym między innymi biznes w Polsce. Chętnym okazał się hiszpański Santander, właściciel banku BZ WBK. Oczywiście bezsensem byłoby utrzymywanie dwóch marek równolegle, dlatego zdecydowano o połączeniu obu instytucji. W ten sposób Santander Bank Polska będzie miał szansę wskoczyć na drugie miejsce pod względem wielkości aktywów w polskiej bankowości, detronizując w ten sposób Pekao S.A.

Przejdźmy jednak do konkretów. Na początek, mała refleksja. Na pewno część z Was posiada obecnie konto zarówno w dotychczasowym BZ WBK, jak i w Deutsche Banku. Nie da się ukryć, iż w ostatnim czasie DB solidnie zwiększył swoją bazę klientów dzięki serii promocji 12-miesięcznej Lokaty Powitalnej na 3% w skali roku, nawet do kwoty 100.000 zł. Jeśli macie jakieś obawy, w tym miejscu uspokajam, iż w jednym banku można mieć więcej niż jedno konto. Ba, akurat w przypadku Santandera posiadanie kilku kont jest normą (osobiście posiadam trzy rachunki 123 z oprocentowaniem do 3% w skali roku). Po wchłonięciu DB, w waszej bankowości online po prostu będziecie mieli wgląd do obu rachunków. W sumie to plus, ponieważ nie będziecie musieli od teraz kontrolować dwóch bankowości elektronicznych jednocześnie. Warunkiem takiego stanu rzeczy jest pełna zgodność danych w obu bankach. Jeśli zatem nie chcecie, aby doszło do sytuacji, w której będziecie posiadać dwa profile w Santander Bank Polska, przed 9 listopada 2018 roku zweryfikujcie poprawność danych w obu instytucjach.

 

Co się NIE zmieni

Na stronie dotyczącej integracji obu banków znajdziemy informację, iż zmianie nie ulegną:

  • numery rachunków bankowych, numery kart, terminy ich ważności oraz kody PIN,
  • opłaty i prowizje,
  • oprocentowanie kont osobistych, lokat terminowych, kart kredytowych i kredytów,
  • sposób spłaty i obsługa kredytów hipotecznych w złotych przenoszonych do Santander Bank Polska,
  • świadczenie usług w zakresie przyjmowania i przekazywania zleceń dotyczących funduszy inwestycyjnych.

Jak widzicie obawy o to, iż zaraz po przejęciu banku, opłaty pójdą w górę nie mają uzasadnienia. Bank nie może ot tak zacząć strzyżenia nowych klientów 🙂 Dużym plusem dla obecnych klientów DB będzie dostęp do szerokiej sieci placówek Santander Banku oraz (już od 1 października 2018 roku) bezpłatne wypłaty z bankomatów Santander Bank Polska dla posiadaczy kart debetowych Deutsche Bank Polska. Jeśli natomiast będziecie chcieli skorzystać z nowych produktów bankowych, konieczne będzie zawarcie odrębnych umów z Santanderem. Zapewne będziecie mogli to zrobić przy okazji wizyty w placówce lub online.

Z dotychczasowych produktów Deutsche Banku znikną ponadto skróty „db” na początku nazw. Lokaty terminowe będą kontynuowane na niezmienionych zasadach. Jedynie w przypadku lokat odnawialnych, zostaną one odnowione zgodnie z taryfą Santander Banku, co jest dość oczywiste. Pomimo, że połączenie operacyjne nastąpi 10 listopada 2018 roku, bankowość elektroniczna będzie dostępna dopiero 12 listopada 2018 roku. No cóż, integracja systemów musi nieco potrwać. Proces aktywacji usługi Santander internet będzie można wykonać samodzielnie w ciągu 60 dni (od 12 listopada 2018 roku do 12 stycznia 2019 roku). Po tym terminie aktywacja będzie możliwa tylko w oddziałach Santander Bank Polska.

 

Konkretne produkty Deutsche Banku

Teraz prześledźmy jak przygotować się na fuzję banków z perspektywy dwóch najpopularniejszych produktów DB. Po pierwsze Lokata powitalna z kontem dbNET Premium. Przypominam, iż prowadzenie Konta dbNET Premium jest bezwarunkowo darmowe do końca 2018 roku. Od 1 stycznia 2019 roku opłata za prowadzenie będzie wynosić 20 zł, aczkolwiek będzie ją można w łatwy sposób uniknąć. Wystarczy posiadać wyrażoną zgodę marketingową oraz spełnić jeden z poniższych warunków:

  • posiadanie w produktach depozytowych i inwestycyjnych aktywów na kwotę co najmniej 50.000 zł (wariant ten jest wygodniejszy dla osób posiadających większe środki na lokatach), lub
  • zapewnienie regularnych wpływów na konto dbNET Premium w kwocie minimum 5000 zł.

Pytanie za 100 punktów. Czy po fuzji banków powyższe warunki nadal będą aktualne, czy też będzie można zamknąć konto i dalej korzystać z lokaty. A może bank pozwoli zamknąć konto w wersji Premium, a w to miejsce posiadać inny rachunek ze stajni Santandera? To wszystko okaże się w praniu.

Drugi z produktów, któremu warto się osobno przyjrzeć to lokata db Plan 500+ Premia, czyli plan regularnego oszczędzania przez okres do 10 lat z coroczną premią do 500 zł. Dobrze pamiętam, iż produkt ten był wprowadzany, gdy o Deutsche Banku mówił się tylko źle. W związku z tym, wiele osób obawiało się związać z bankiem na tak długi okres w obawie przed jego bankructwem. Kto zaryzykował, ten sporo zyskał. Świetny produkt oszczędnościowy, od listopada tego roku będzie już pod pieczą Santander Bank Polska, którego kondycja jest wyśmienita. Warunkiem korzystania z promocji (czyli prawa do otrzymywania premii) jest posiadanie dowolnego konta w Deutsche Banku, nawet darmowego konta dbNET. Tu również powstaje pytanie, czy Santander pozwoli zamknąć „podojczowskie” konto i będzie wypłacał premię przykładowo w przypadku posiadania wyłącznie Konta Jakie Chcę? To się okaże.

Co ciekawe, lokata db Plan 500+ Premia jest nadal dostępna w ofercie Deutsche Banku. Jeśli spełniacie warunki uczestnictwa, możecie rzutem na taśmę skorzystać z promocji. Z uzyskanych od Deutsche Banku informacji wiem, iż produkt ten ma zostać wycofany z oferty po fuzji banków. Szczegółowa analiza promocji dostępna jest w tym artykule, zaś sama oferta dostępna jest pod tym linkiem.

 

 

 

 

Rachunek maklerski 

Deutsche Bank słynie również ze świetnej oferty rachunku maklerskiego db Makler. Prowizja za zakup akcji na poziomie 0,19% wartości zlecenia (minimum 1,90 zł) była rynkowym hitem, szczególnie wśród drobnych inwestorów. Rynkowym standardem są natomiast prowizje wynoszące 0,39% i z wyższą kwotą minimalną, na przykład 8 zł. Zgodnie z informacjami na stronie Deutsche Banku dotychczasowe opłaty mają zostać utrzymane. Jedyne zmiany to kosmetyka, czyli nazwy rachunków oraz adres do logowania. Czy oferta zostanie utrzymana po 12 listopada 2018 roku? Wątpię, więc jeśli zależy Wam na naprawdę tanim koncie maklerskim, macie niespełna 2 miesiące na założenie rachunku.

 

Mastercard Priceless Specials

Najciekawsze na koniec. Deutsche Bank tak samo jak Santander uczestniczą w programie Priceless Specials. Niestety na stronie dotyczącej integracji nie ma informacji co stanie się z kontem punktowym po dokonanej fuzji. Być może konto w programie będzie po prostu przepisane i zmieni się tylko kwestia logowania – zamiast zakładki DB, trzeba będzie logować się do zakładki Santandera. Nie da się jednak ukryć, iż program Priceless Specials ma swoje wady. Przykładowo, gdy zablokujecie swoją kartę i zawnioskujecie o nową…dotychczasowe punkty przepadają. W związku z tym po 12 listopada 2018 roku mogą wyjść jakieś kwiatki. Mimo wszystko polecam uczestnictwo w programie, między innymi z tego powodu 🙂

Wszystkie informacje na temat fuzji operacyjnej Deutsche Bank Polska oraz Santander Bank Polska dostępne są na stronie deutschebank.pl/integracja.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów