fbpx

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12.000 złotych na drugie i każde kolejne dziecko – komu przysługuje i jak wnioskować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, które wraz z 1 stycznia 2022 roku weszło w życie jako składowa kontrowersyjnego Polskiego Ładu. Dodatek ten ma przynieść łącznie po 12 tys. zł dla drugiego i każdego kolejnego dziecka w rodzinie. Kwota ta przysługuje rodzicom dzieci w wieku od 12. do 35 miesiąca życia. 17 stycznia bieżącego roku rządowa witryna internetowa podała informacje o złożonych wnioskach dla 353 tys. dzieci, co ma stanowić połowę wszystkich objętych programem. Widocznie nie każdy jeszcze wie o takowej możliwości, a jest się do czego dobrać. Sprawdzamy!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – komu przysługuje?

O świadczenie mogą wnioskować rodzice dzieci w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Czemu akurat taki zakres? Ciężko powiedzieć.

Programem objęci są również rodzice adopcyjni. Podczas rozpatrywania wniosków nie jest brany pod uwagę dochód rodziny. Nie ma znaczenia stan cywilny rodziców (samotnie wychowujący, małżeństwa, pozostający w nieformalnych związkach). Rodzice rozwiedzeni, sprawujący opiekę naprzemienną, mogą złożyć wnioski o świadczenie (każdy rodzic) i otrzymać po połowie przysługującego wymiaru. Realizacją projektu, tak samo, jak w przypadku innych świadczeń rodzinnych, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzice, którym przyznane zostaną środki, mogą przeznaczyć je na dowolny cel. Nie ma konieczności przedstawiania rachunków za zakup konkretnych produktów czy usług.

Kapitał przysługuje również obywatelom innych krajów UE oraz państw trzecich (jak Ukraina – dla osób mogących wylegitymować się zezwoleniem na pobyt stały), którzy zamieszkują z dziećmi w Polsce.


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – dokładne warunki

Świadczenie będzie wypłacane comiesięcznie przez okres jednego roku lub dwóch lat. W tej kwestii wybór zależy od rodziców. Te rodziny, które zdecydują się na wypłatę świadczenia przez rok, będą otrzymywały co miesiąc 1000 zł. W przypadku dwuletniego okresu świadczenie wyniesie po 500 zł miesięcznie. Jak twierdzi Minister Marlena Maląg, zdecydowanie większym powodzeniem cieszą się większe wypłaty przez krótszy okres. W sumie to nic dziwnego w dobie szalejącej inflacji.

Świadczenie będzie wypłacane do momentu ukończenia przez dziecko 35. miesiąca życia. Może się więc zdarzyć, że nie każde dziecko “zdąży” zebrać całe 12 tys. złotych. Żeby otrzymać kapitał w pełnej wysokości, należy złożyć wniosek o świadczenie w okresie od ukończenia przez dziecko 9. miesiąca życia do ukończenia 13. miesiąca życia – wtedy rodzice otrzymają wszystkie przysługujące im wypłaty.

Świadczenie przysłyguje na drugie i kolejne dziecko bez względu na wiek dziecka pierwszego. Jeśli więc pierwsze dziecko w rodzinie jest już pełnoletnie i nie pozostaje na utrzymaniu rodziców, to nie zmienia to faktu przysługiwania pomocy na kolejne dzieci. W przypadku bliźniąt urodzonych tego samego dnia, rodzice powinni sami wskazać pierwsze dziecko (koniec końców nie ma to żadnego znaczenia – pieniądze zostają w rodzinie 🙂 ).


Jak wnioskować o świadczenie

O wypłaty z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego można wnioskować wyłącznie online. Dostępne są trzy drogi: portal Empatia, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczna. Osoby korzystające wcześniej ze świadczenia 500+, Dobry Start lub innych z pewnością poradzą sobie bez problemu. W określonych przypadkach może przydać się Wam Profil zaufany.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w bankowości elektronicznej Getin Banku

Wypłata świadczenia

Świadczenie będzie wypłacane na konto bankowe, którego numer podano we wniosku. Świadczenie jest zwolnione z opodatkowania. Według ustawy o RKO Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku. Wypłata może nastąpić w pierwszym miesiącu, w którym świadczenie na dziecko przysługuje rodzicom.

Informację o przyznaniu świadczenia znajdziecie w skrzynce odbiorczej PUE ZUS.

Szczegółów szukajcie na oficjalnej stronie rządowej oraz w zakładce z pytaniami i odpowiedziami.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów