Revolut: subskrypcje, budżetowanie i funkcja Pockets, czyli trzy narzędzia do inteligentnego zarządzania budżetem domowym + 3 miesiące darmowego Planu Premium (o wartości 90 zł) oraz do 120 zł bonusu ekstra

Po wielu miesiącach powracamy do analizy trzech funkcji Revoluta ułatwiających zarządzanie swoimi finansami – mianowicie będzie o budżetowaniu, a raczej o narzędziach, które mogą w tym pomóc. Są one dostarczane przez niezawodną platformę walutową, a zarazem bank, czyli Revolut. Subskrypcje, budżetowanie i tak zwane kieszenie (Pockets) to trzy funkcje aplikacji, o których mogliście nie wiedzieć, a które okazują się szalenie przydatne przy próbie zapanowania nad domowymi wydatkami. Dziś ponownie przyjrzę się każdej z nich i powiem Wam, do czego mogą się przydać. Przy okazji przypominam, że na nowych klientów Revoluta czeka bonus w postaci 3 darmowych miesięcy Planu Premium o wartości 90 zł. Później zostanie Wam już tylko rozwiązać proste quizy na temat kryptowalut, które zapewniają nawet 120 zł premii. Oprócz bonusu na start, Revolut ma wiele innych zalet, które przeanalizowaliśmy w kilkunastu artykułach na temat Revoluta. Ich listę znajdziecie na końcu publikacji.

Budżet domowy w praktyce

Gdy zaczynałem samodzielne życie, stając się panem i władcą swoich finansów, szybko okazało się, że to nie ja rządzę pieniędzmi, tylko one rządzą mną. Podliczając wydatki w poszczególnych kategoriach, z trwogą obserwowałem, jak z “jednego obiadu na mieście co jakiś czas” powstają comiesięczne, trzycyfrowe kwoty w tabelce z wydatkami. Było to jeszcze w czasach (nie aż tak w końcu odległych), kiedy aplikacje do prowadzenia budżetu zwyczajnie nie były dostępne, a chcąc zadbać o swoje finanse, planowanie i spisywanie wydatków, trzeba było robić to w arkuszu kalkulacyjnym, wklepując do niego po kolei wartości z paragonów. 

Dziś możliwości jest już znacznie więcej – nawet aplikacje bankowe zliczają wydatki w poszczególne kategorie na podstawie kodów MCC płatności. Pozwalają też na filtrowanie transakcji według konkretnych sklepów czy pobieranie zestawień. To jednak nadal niewiele w stosunku do zewnętrznych narzędzi, których możliwości są ogromne. Funkcje, które w ostatnim czasie odkrywam w aplikacji Revolut, zdają się łączyć cechy narzędzia do budżetowania z apką bankową (bo jak pewnie wiecie, Revolut jest już oficjalnie bankiem z litewską licencją i ochroną depozytów do równowartości 100.000 euro).

Jak może pomóc Revolut? Subskrypcje i płatności pod kontrolą!

Jak się okazało, zarządzanie wydatkami może być prostsze dzięki aplikacji Revolut. Subskrypcje, których każde z nas ma dziś całkiem sporo, a o których często zapominamy, mogą być uporządkowane, a konkretne wydatki na zachcianki limitowane według sugestii Revoluta (na podstawie Waszych danych) lub własnych ustaleń. Do dyspozycji macie trzy różne narzędzia, które w różny sposób mogą wspomóc Was w walce o oszczędności i ograniczanie zbędnych wydatków. 

Revolut – zarządzanie budżetem i analiza wydatków

Na głównym ekranie aplikacji możecie podejrzeć wartość netto Waszego majątku przechowywanego w Revolut. To obecna wartość wszystkich środków i aktywów, które posiadacie w portfelach. Wliczają się w to zarówno środki pieniężne, jak i kryptowaluty, złoto, akcje i inne. Wszelkie sprawy związane z domowym budżetem znajdziecie po zalogowaniu się do swojego konta w zakładce Statystyki. To istne centrum dowodzenia, dające wiele możliwości. W tym miejscu możecie podglądać swoje wydatki w dowolnym okresie (na przykład cyklu miesięcznym czy rocznym). Na wykresie pojawią się także wszelkie zaplanowane płatności i subskrypcje oraz informacji, jaka wartość opłat pozostała jeszcze na głowie w tym miesiącu. Wszystkie wykonywane przez użytkownika płatności są automatycznie przypisywane do konkretnych kategorii. System jednak od czasu do czasu może się pomylić, dlatego dla każdego wydatku możliwa jest ręczna zmiana kategorii.

Możecie także, co osobiście uważam za jedną z najciekawszych opcji, ustawić limit dla poszczególnych kategorii wydatków. Przykładowo: nie więcej niż 300 zł wydane w restauracjach miesięcznie (lub w innym cyklu). Każdy z tych pojedynczych budżetów otoczony jest kolorowym pierścieniem, który informuje o postępie wykorzystania środków. Gdy zbliżycie się do tej kwoty, aplikacja wyświetli Wam powiadomienie. 

Budżet na poszczególne wydatki – Revolut

Co ważne – do aplikacji Revolut możecie podpiąć także swoje inne konta – jak na razie istnieje możliwość połączenia rachunków prowadzonych w ING Banku Śląskim, mBanku, Alior Banku, PKO BP i Santander Bank Polska (a więc w ciągu kilku miesięcy dołączyły 3 nowe banki), jednak wierzę, że lista będzie się stale powiększać. Zyskacie dzięki temu kontrolę nad wszystkimi swoimi wydatkami i historią płatności z pozostałych kont. Nie będzie więc konieczności korzystania wyłącznie z konta bankowego w Revolucie. Sprytne, prawda? 😉

Powiąż konta bankowe z Revolutem i zarządzaj wydatkami

Jak to działa i kto powinien zainteresować się budżetowaniem w Revolucie?

Cóż, chociaż sam dopiero zaczynam testować to rozwiązanie, to już teraz wydaje mi się ono szczególnie pomocne nie tyle zaawansowanym poskramiaczom wydatków, co przede wszystkim początkującym, którzy mają jeszcze trudności z opanowaniem tej trudnej sztuki. 

Wyobraźcie sobie taki scenariusz. Zarabiacie co miesiąc 5000 zł netto – to znacznie więcej niż wynosi średnia krajowa wypłata, a mimo to nie potraficie odłożyć żadnej sensownej gotówki. Zaczynacie korzystać z narzędzi Revoluta, wykonując płatności za pomocą tego konta lub podpiętych do niego kont w innych bankach. Potrzebne będzie zdefiniowanie Waszego miesięcznego budżetu. Skoro co miesiąc zarabiacie 5000 zł, to tyle wynosi właśnie Wasz budżet. Za tę kwotę powinniście przeżyć „do pierwszego” i odłożyć choćby kilkaset złotych. Oprócz tego w Revolucie możecie określać także swoje comiesięczne wydatki – opłaty za mieszkanie, abonament telefoniczny, internet i stałe subskrypcje (na przykład Netflix czy Spotify). Na liście, w kategorii Oszczędności, zaznaczycie także kwotę, którą chcecie zaoszczędzić w tym miesiącu. Jako że jest to jedna z kategorii wydatków, dobrze po prostu od razu przelać ją na lokatę czy konto oszczędnościowe (w myśl zasady najpierw płać sobie).


Budżetowanie z Revolutem

W tym momencie Revolut rozdzieli dostępny budżet po równo na wszystkie dni miesiąca, jednak odejmie od tego z góry zaplanowane płatności. W każdym momencie możecie więc wejść do aplikacji i sprawdzić, ile pieniędzy pozostało Wam na dowolne wydatki. To wygodne, bo aplikacja nie uwzględni w tym pieniędzy przeznaczonych na czynsz czy raty kredytów – pokaże po prostu wolne środki, którymi możecie dysponować na przyjemności i codzienne zakupy. W aplikacji sprawdźcie także kiedy i jakie płatności czekają Was w nadchodzącym czasie.

Budżet możecie dezaktywować i usunąć w dowolnym momencie. Revolut zapamięta jednak ustawienia, więc w razie czego będziecie mogli wrócić do budżetowania w przyszłości.

Revolut Pockets

Revolut Pockets to blisko powiązana z budżetowaniem funkcja. Polega na tworzeniu inteligentnych subkont z przeznaczeniem na cykliczne, konkretne wydatki. Żeby uruchomić tę opcję w swoim koncie, powinniście przejść do centrum zarządzania aplikacją (ikonka z czterema kwadracikami) i kliknąć odpowiednią zakładkę.

Revolut Pockets w aplikacji

Żeby utworzyć cykliczną płatność w ramach tej funkcji, możecie wskazać jedną z dotychczasowych transakcji z historii i polecić wykonywanie jej we wskazanym cyklu (na przykład konkretnego dnia miesiąca) lub dodać ręcznie adresata i kwotę. Każda z kieszeni może zostać dodatkowo spersonalizowana! Subkonta nazwiecie tak, jak tylko chcecie (Mieszkanie, Kieszonkowe dla Janka, Karnet – basen, Rata za rower). Możecie też dodać własną grafikę lub zdjęcie, które będzie Wam umilać korzystanie z apki i ułatwiać nawigację.

Stwórz swoje własne Pockets w Revolucie!

W Revolut Pockets ustawicie też opcję cyklicznego zasilania kieszeni. Przykładowo 11. dnia miesiąca, czyli dzień po wypłacie, na konkretną kieszeń automatycznie trafi kwota potrzebna do zasilenia późniejszych płatności. Jeśli w dniu przelewu kieszeń będzie pusta, środki zostaną pobrane z konta głównego.

Revolut – subskrypcje

Ostatnia funkcja ułatwiająca budżetowanie w Revolucie to Zaplanowane płatności, czyli narzędzie do kontroli subskrypcji. Funkcja ma dwie opcje. Po pierwsze, może wykonywać z konta głównego płatności na wskazany adres bankowy lub do innego użytkownika Revolut cyklicznie we wskazanym dniu miesiąca – to opcja pierwsza. Opcja druga to właśnie zarządzanie subskrypcjami. Polega na oznaczeniu dowolnie wykonanej w przeszłości płatności jako cykliczna. Od tego momentu będzie ona wykonywana we wskazanym momencie tak, byście nigdy nie zapomnieli o opłacie za wykorzystywane usługi. Wiem, że większość abonamentów pobiera dziś środki z karty automatycznie w konkretnym dniu, jednak nadal nie brakuje sytuacji, gdy konieczne jest wykonywanie opłat ręcznie.

Subskrypcje w Revolucie to też prosty sposób na regularny przegląd opłacanych usług. Zebranie ich wszystkich w jednym miejscu pomoże ustalić, co tak naprawdę jest niepotrzebne. W takiej sytuacji jednym kliknięciem zablokujecie płatności – bez kombinowania i odwiedzania ustawień Netflixa czy HBO Go. Jeden klik w apce Revoluta i następna płatność nie zostanie wykonana.

Revolut – subskrypcje blokowane od ręki

Jedną z najważniejszych zalet tej funkcji jest jednak ostrzeganie przed końcem okresu próbnego! Ile razy zdarzyło się Wam przez nieuwagę opłacić miesiąc lub nawet kilka miesięcy dostępu do usług, z których nie chcieliście dalej korzystać? Revolut sprawdzi, kiedy kończy się okres próbny i da Wam znać wcześniej. Dzięki temu jednym ruchem w aplikacji zakończycie subskrypcję.

Koniec okresu próbnego – ostrzeżenie w Revolut Subskrypcje

Powiadomienie pojawi się także wtedy, gdy na Waszym koncie nie będzie kwoty wystarczającej do pokrycia nadchodzącej płatności. Korzystając z wielu kont jednocześnie, takie sytuacje zdarzają mi się dosyć często, więc tę funkcję oceniam na plus.

Ostrzeżenie o niskim saldzie

Choć Revolut Subskrypcje i funkcja Pockets mają wiele wspólnego, to jak widzisz – stworzone są w zupełnie innym celu 😉

Więcej na temat poszczególnych funkcji znajdziecie w swojej aplikacji. Jeśli jeszcze jej nie macie, załóżcie konto, odbierając 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł.

Revolut – pozostałe wpisy

To nie pierwszy raz, gdy omawiam na blogu nowości od Revoluta. Jeśli więc interesują Was inne kwestie związane z tą platformą, informacje znajdziecie w tych artykułach:

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów