Revolut Pay, czyli konkurent dla polskiego BLIK-a? Jak sprawdza się usługa szybkich płatności? + 3 miesiące darmowego Planu Premium (o wartości 90 zł) oraz do 120 zł bonusu ekstra

Nie opadł jeszcze kurz po debiucie usługi VISA Mobile, a na posterunku zameldowała się nowa konkurencyjna usługa Revolut Pay. Brytyjski fintech rozwija się w niesamowitym tempie, mimo że na rynku, wśród swoich rywali, jest raczej weteranem niż młodzieniaszkiem. Założenie Revolut Pay jest bardzo proste: płacić szybko, wygodnie i bezpiecznie. Bez uciążliwych SMS-kodów i innych sposobów uwierzytelniania, które powoli odchodzą do lamusa. Jednocześnie Revolut Pay stawia na bezpieczeństwo, ponieważ w zasadzie eliminuje nieautoryzowane płatności (zastosował w tym celu jeden prosty trik, o którym opowiadam w artykule). Dziś przyjrzę się tej nowince i sprawdzę, czy naprawdę jest tak funkcjonalna, jak to się mówi w zapowiedziach. Poza tym przypominam o trwającej promocji Revolut dla czytelników bloga JakDorobic.pl – 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł. Kolejne nawet 120 zł premii zgarniecie po rozwiązaniu prostych quizów! Razem daje to łączną premię, która może przebić granicę 200 zł.

Kto może skorzystać z Revolut Pay?

Usługa Revolut Pay dostępna jest dla każdego użytkownika Revolut, niezależnie od wykorzystywanego planu – zarówno w planie Standard, jak i płatnych planach. Oczywiście możecie z niej skorzystać pod warunkiem, że w interesującym Was sklepie znajdziecie taką opcję płatności. Mało tego! Usługa nie jest dedykowana wyłącznie klientom Revoluta. Zapłacić w ten sposób będzie mógł każdy, kto posiada kartę Mastercard lub Visa (choć jak na razie po zeskanowaniu kodu QR – o czym później – otwiera się wyłącznie aplikacja Revoluta 😉 ) W samej apce nie musicie aktywować specjalnej usługi. Całość działa tak, jak BLIK – po prostu jest, a kto chce, może skorzystać 😉

Gdzie uda mi się zapłacić za pomocą Revolut Pay?

Kilka dni po premierze nowej usługi nie możemy oczywiście oczekiwać, że powita nas ona w każdym znanym nam sklepie. Jak na razie jest dostępna w niektórych sklepach działających na platformie Shopify czy Prestashop. Lista będzie się z pewnością zapełniać.

Oprócz zaprojektowania i stworzenia nowej metody płatności, prawdziwą trudnością może być jej odpowiednie rozpowszechnienie. W końcu nawet najwygodniejsza opcja zda się na nic, jeśli nie będzie można jej wykorzystać. Revolut będzie prawdopodobnie dążył do zawiązania współpracy z popularnymi bramkami płatniczymi (jak czyni to wspomniana wcześniej Visa). Platforma udostępnia też wtyczki potrzebne do zainstalowania metody płatności bezpośrednio w sklepie. To informacja dla osób z branży e-commerce, które chciałyby dokonać takiego wdrożenia 😉 Jak oficjalnie podaje Revolut, właściciele sklepów będą mogli przyjmować płatności w ponad 20 walutach, a rozliczenie transakcji trafi na konto Revolut Business w ciągu 24 godzin od daty zakupu. Na ten moment usługa jest dostępna w Wielkiej Brytanii i Europie, a prowizja za płatności ma wynosić około 1% (i pozostaje do negocjacji).

Na czym polega usługa? Jak płacić szybko z Revolutem?

Mechanizm działania Revolut Pay jest prosty i zrozumiały. Zakupy możecie robić zarówno na smartfonie, jak i komputerze. W pierwszym przypadku nie ma żadnej filozofii – w sklepie wybieracie Revolut Pay jako metodę płatności, podajecie swoje dane, a potem potwierdzacie płatność w aplikacji mobilnej Revoluta. Jeśli dane podane w sklepie zgadzają się z tymi w aplikacji – płatność zostanie zatwierdzona. Wcześniej może jednak wystąpić konieczność zatwierdzenia za pomocą Face ID lub czytnika linii papilarnych (jeśli w taki sposób logujecie się do aplikacji). Świadczy to o dużym bezpieczeństwie usługi, ponieważ nie ma tutaj możliwości, żeby doszło do nieautoryzowanej płatności. Twarzy lub palca, raczej nikt Wam nie ukradnie 😉

Metoda Revolut Pay będzie dostępna w coraz większej liczbie sklepów

Jeśli jednak zakupy robicie na komputerze, to po wybraniu Revolut Pay jako metody płatności, zostanie wyświetlony kod QR. Należy zeskanować go swoim smartfonem. Po otwarciu aplikacji Revolut trzeba potwierdzić płatność i to wszystko.

Kod QR do zeskanowania w ramach płatności Revolut Pay
Revolut Pay – potwierdzenie płatności

Kwota zostanie pobrana z Waszego portfela w walucie sklepu. Jak na razie usługa jest totalną nowością i niewiele znaleźć można na jej temat informacji, jednak domyślam się, że kwestie przewalutowania będą w tym przypadku wyglądać tak samo, jak przy płatnościach kartą. Aplikacja przewalutuje środki, pobierając je z subkonta, na którym znajduje się najwięcej pieniędzy. Wątpię, by Revolut stosował tutaj dodatkowe prowizje i opłaty. Metoda płatności nie jest też objęta żadnymi limitami kwotowymi.

Revolut Pay – lepszy niż BLIK?

Cóż, Revolut Pay to absolutna nowość, dostępna na rynku od kilku dni. Niewiele jest jeszcze sklepów, które zdążyły zareagować, wdrażając rozwiązanie do swojej oferty. Jestem jednak pewien, że pula będzie zapełniać się z tygodnia na tydzień. Jak na razie nie ma najmniejszego sensu porównywanie ze sobą żadnych usług płatniczych. O ich funkcjonalności świadczy w końcu duża dostępność, a na to przyjdzie nam trochę zaczekać. Być może pojawią się jakieś promocje związane z Revolut Pay. Jeżeli tak się stanie, nie omieszkamy się opisać ich na blogu.

Jeśli chodzi zaś o sam proces zakupowy, zarówno najpopularniejszy w Polsce BLIK, jak i Revolut Pay prezentują podobny poziom wygody z małą przewagą Revoluta – nie ma tu bowiem konieczności przepisywania żadnych kodów ani innych danych, więc ryzyko pomyłki praktycznie nie istnieje. BLIK daje jednak możliwość zapamiętania danych w przeglądarce i potwierdzenia płatności w aplikacji bankowej bez kodu – mamy więc remis 😉

Revolut – pozostałe wpisy

To nie pierwszy raz, gdy omawiam na blogu nowości od Revoluta. Jeśli więc interesują Was inne kwestie związane z tą platformą, informacje znajdziecie w tych artykułach:

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów