Revolut Pay Later, czyli jak działają odroczone płatności? Specjalna oferta BEZ PROWIZJI na Black Week + 3 miesiące darmowego Planu Premium (o wartości 90 zł) oraz do 120 zł bonusu ekstra

Jakiś czas temu jeden z najpopularniejszych „fitnecho-banków” udostępnił swoim użytkownikom usługę płatności odroczonych o nazwie Revolut Pay Later. Chwilę później postanowiłem osobiście sprawdzić i przetestować, na czym polega ta nowość, a następnie podzielić się z Wami analizą oferty. Analiza jest krótka i nieskomplikowana, bo i w usłudze Pay Later nie dopatrzyłem się szczególnych komplikacji. Postanowiłem jednak zaktualizować artykuł o dodatkową korzyść dla nowych i obecnych klientów, a mianowicie zniesienie opłaty za korzystanie z odroczonych płatności na czas zakupowego festiwalu. To jedna z trwających obecnie promocji Revoluta z okazji Black Week. Oprócz tego możecie też skorzystać z 50% zniżki na najwyższy plan Revolut Metal oraz zyskać 5% cashbacku za płatności kartą kredytową Revolut (do 100 zł zwrotu).

Jeśli nie jesteście jeszcze klientami Revoluta, to przypominam o promocji dla nowych klientów: 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł. To jednak nie koniec! Kolejne bonusy – o wartości nawet 120 zł – otrzymacie po rozwiązaniu prostych quizów na temat kryptowalut.

Revolut Pay Later – kto może skorzystać?

Usługa Revolut Pay Later będzie docelowo dostępna dla 1,7 mln użytkowników od 18. roku życia, będących obywatelami Polski. W każdej chwili możecie sprawdzić, czy w Waszej aplikacji jest już dostępna stosowna opcja. Pierwsze wieści o odroczonych płatnościach Revoluta pojawiły się w sieci w październiku 2022 roku, dlatego większość z Was powinna mieć już możliwość ich przetestowania.

Revolut Pay Later w aplikacji

Do tego dochodzi także kwestia badania zdolności kredytowej. Przed udostępnieniem kwoty w ramach usługi Pay Later Revolut zbada Waszą historię (wysyłając zapytanie do BIK) i zdolność kredytową (zadając pytanie o miesięczne dochody). Od tych parametrów uzależniony będzie zarówno sam fakt przyznania limitu, jak i jego wysokość.

Jak uzyskać limit odroczonej płatności?

Revolut Pay Later jest już dostępne w Waszej aplikacji? Świetnie! Przejdźcie do wskazanej zakładki i rozpocznijcie proces. Przyznawanie limitu jest bardzo proste. Wystarczy podać swój miesięczny uśredniony dochód i koszty utrzymania. Platforma wyśle zapytanie do Biura Informacji Kredytowej i na podstawie Waszej historii oraz pozostałych parametrów ustali limit, który możecie wykorzystać w ramach usługi odroczonych płatności.

Decyzja dotycząca limitu – Revolut Pay Later

W moim przypadku decyzja pojawiła się w kilka minut. Nie zdążyłem nawet zaparzyć kawy 😉 Revolut przyznał mi limit równy 4000 zł (maksymalna kwota to jak na razie 5000 zł), który mogę dowolnie wykorzystać. Sami widzicie, że proces jest szybki i niespecjalnie jest się o czym rozpisywać. Możemy więc swobodnie przejść do analizy usługi i związanych z nią kosztów.

Jak płacić za pomocą usługi Revolut Pay Later?

Żeby skorzystać z opcji odroczonej płatności, przejdźcie do dedykowanej zakładki i kliknijcie suwak aktywujący usługę. Od tej chwili przez następne 15 minut, każda transakcja wykonana dowolną posiadaną przez Was kartą Revoluta (oprócz kart kredytowych i firmowych) będzie zaliczona w poczet przyznanego limitu. Po tym czasie lub po dokonaniu transakcji, płatności przejdą już w standardowy tryb. Możecie też ręcznie wyłączyć odroczone płatności.

Tutaj włączysz tryb Pay Later – Revolut

Jak spłacić limit w Revolucie?

Płacąc Revolutem w usłudze Pay Later, konto zostanie obciążone tylko w 1/3 wartości transakcji. Reszta, czyli 2/3, podzielona zostanie na 2 równe raty. Każda z nich płatna będzie do tego samego dnia miesiąca, w którym dokonaliście zakupu (chyba że płatność odbyła się 31. dnia – wtedy kolejne dwie będą miały miejsce po prostu ostatniego dnia miesiąca). Revolut najpierw przypomni Wam o zbliżającej się płatności, żeby uniknąć zaskoczenia, a potem sam pobierze środki z konta w walucie głównej. Musicie więc zadbać o to, by odpowiednio wcześniej zasilić rachunek. Jeśli tego nie zrobicie, narazicie się na dodatkowe koszty.

Spłaty możecie dokonać także odpowiednio wcześniej (bez dodatkowych kosztów), w zakładce Pay Later w aplikacji Revolut. Koszty kredytowe wliczone są już w wartość rat, zatem wcześniejsza spłata nie sprawi, że unikniecie prowizji.

Zniesienie opłaty za Revolut Pay Later z okazji Black Week – dla kogo i na jakich zasadach?

W kolejnym akapicie znajdziecie szczegółowo nakreślone opłaty za wykorzystanie Revolut Pay Later w ofercie standardowej. Od 21 listopada aż do 25 grudnia 2022 roku możecie jednak skorzystać ze specjalnej promocji z okazji Black Week, w ramach której opłaty za odroczone płatności zostaną zniesione.

Promocja skierowana jest zarówno do nowych, jak i obecnych użytkowników Revoluta i usługi Pay later, jednak obie te grupy skorzystają z niej na nieco innych zasadach, a w lepszej sytuacji będą ci, którzy dopiero aktywują odroczone płatności. Mianowicie:

  • Nowi klienci usługi Pay Later mogą skorzystać z darmowych odroczonych płatności, o ile aktywują tę usługę w swoim koncie w okresie trwania promocji. Nie zapłącą oni żadnej prowizji za zakupy wykonane w ciągu 45 dni od momentu aktywowania usługi. Dodatkowo, jeśli w ogóle nie mieli dotychczas konta Revolut, mogą także zgarnąć darmowy dostęp do planu Revolut Premium o wartości 90 zł za darmo lub Plan Metal z 50% rabatu.
  • Obecni klienci Revolut Pay Later mogą z kolei skorzystać z braku opłat dla odroczonych płatności dla co trzeciej transakcji przeprowadzonej w ten sposób, której wartość sięga kwoty powyżej 50 zł.

Mówiąc o nowych i obecnych klientach, Revolut ma na myśli osoby korzystające lub niekorzystające do tej pory z usługi odroczonych płatności, a nie osoby posiadające(lub nie) samo konto Revolut.

Szczegółów promocji możecie szukać w regulaminie akcji dla nowych klientów oraz w regulaminie akcji dla klientów obecnych.

Revolut Pay Later – ile to kosztuje standardowo?

Włączenie usługi, utrzymanie jej na koncie, czy rezygnacja nie są obarczone żadnymi kosztami. W przypadku terminowej spłaty rozłożenie kwoty zakupu na 3 części wiąże się z prowizją na poziomie 2,99% wartości zakupu – to wartość stała. Na poniższym przykładzie tłumaczę jak to działa w praktyce.

Przykładowo zakup o wartości 1500 zł sprawi, iż od razu zapłacicie kwotę 500 zł, zaś pozostałe 1000 zł zostanie rozłożone na dwie raty po 500 zł. Prowizja zostanie obliczona od kwoty 1000 zł (jest to tak zwana kwota kredytowana) i wyniesie 44,85 zł. Kwota obliczonej prowizji zostanie podzielona przez 2 (bo płacimy dwie raty) i dodana do każdej z rat. Zatem rata wyniesie 500 zł + 22,43 zł = 522,43 zł. Łączne koszty kredytowe wyniosą zatem 44,85 zł. Potwierdza to przykład reprezentatywny ze strony Revoluta:

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w wysokości 42,31% przy następujących założeniach: całkowita kwota kredytu to 1000 zł, całkowita kwota do spłaty to 1044,85 zł, nominalna roczna stopa oprocentowania 0%, całkowity koszt kredytu to 44,85 zł (w tym opłata transakcyjna 2,99%); przy założeniu, że limit kredytowy usługi Pay Later jest w całości transakcją bezgotówkową i jest spłacany w 2 równych ratach miesięcznych w wysokości 522,43 zł, pierwsza rata płatna 30 dni po wypłacie środków, według stanu na 16.06.2022 r.Jeśli obawiacie się, że któraś rata nie zostanie przez Was opłacona w terminie, powinniście odezwać się do konsultanta na czacie. Według zapewnień na stronie, Revolut ma przygotowane rozwiązania na takie sytuacje.

Ważne wskazówki – Revolut Pay Later

Rozłożyć na raty może praktycznie wszystkie płatności, które da się wykonać kartą Revoluta (zarówno online, jak i stacjonarnie). Zgodnie z regulaminem wykluczone są jednak niektóre transakcje:

Usługi Pay Later nie można jednak używać do zakupów w kasynach, punktach przyjmowania zakładów, lombardach, internetowych serwisach zakupu losów na loterie, żetonów do gier, handlu akcjami lub spread bettingu, subskrypcji marketingu bezpośredniego, płacenia grzywien lub wspierania organizacji politycznych, wpłacania kaucji, opłacania usług konwojentów, a także do wypłacania gotówki i realizowania przelewów.

Jeśli spłata raty nie powiedzie się, Pay Later w Waszym koncie zostanie zablokowane, a Revolut będzie podejmował dalsze próby pobrania środków. Platforma może też potrącać swoją należność z przyznawanych Wam premii (na przykład za zapraszanie znajomych czy cashback) i innych wpływów. Stosowna informacja zostanie też wysłana do BIK. Ponadto Revolut będzie oczywiście naliczać karne odsetki. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Przede wszystkim umiar

Odroczone płatności to bardzo kuszący sposób finansowania zakupów. Pozwala na natychmiastową gratyfikację w postaci nowego gadżetu czy ubrania bez martwienia się o płatność tu i teraz. Pamiętajmy jednak, że to nadal taki sam kredyt, jak choćby ratalny zakup telewizora czy odkurzacza. Nie można więc zapominać o zdrowym rozsądku. Kupowanie dóbr konsumpcyjnych z odroczoną płatnością jest tak samo nierozsądne, jak kupowanie ich na jakikolwiek inny kredyt. Nie namawiam nikogo do wykorzystywania Pay Later w celu zaspokajania zwyczajnych zachcianek. Trzeba jednak oddać, że na tle innych tego typu usług, opcja serwowana przez Revolut wydaje się bardzo rozsądna.

Wymóg uregulowania 1/3 kwoty od razu może nieco ostudzić zbytnio „podpalonych” zakupowiczów. Taki warunek osobiście oceniam jak najbardziej na plus. Pozytywne jest także to, że w przeciwieństwie do limitu kredytowego w rachunku bankowym, dług trzeba spłacić najdalej za 2 miesiące – nie ma opcji przeciągania spłaty w nieskończoność i tak zwanego rolowania długu, co również może sprowadzać na ziemię bujających w obłokach. Konstrukcja mechanizmu Revolut Pay Later utrudnia wpadnięcie w niebezpieczną spiralę długów, jednak nadal jest produktem kredytowym. Bądźcie więc rozważni 😉

Revolut – poprzednie wpisy

To nie pierwszy raz, gdy omawiam na blogu nowości od Revoluta. Jeśli więc interesują Was inne kwestie związane z tą platformą, informacje znajdziecie w tych artykułach:

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów