Revolut Pay Later, czyli jak działają odroczone płatności? + 3 miesiące darmowego Planu Premium (o wartości 90 zł) oraz do 120 zł bonusu ekstra

Revolut Pay Later to usługa odroczonych płatności w formie, której nie znacie! Pozwala rozłożyć na miesięczne raty nawet niewielkie zakupy (od 10 zł), odciążając przy tym domowy budżet. Od wielu miesięcy testuję osobiście propozycję Revoluta, więc najwyższa pora na ponowną analizę wszystkich za i przeciw tej usługi. Analiza jest krótka i nieskomplikowana, bo i w usłudze Pay Later nie dopatrzyłem się szczególnych komplikacji.

Jeśli nie jesteście jeszcze klientami Revoluta, to przypominam o promocji dla nowych żytkowników: 3 miesiące darmowego Planu Premium o wartości 90 zł. To jednak nie koniec! Kolejne bonusy – o wartości nawet 120 zł – otrzymacie po rozwiązaniu prostych quizów na temat kryptowalut.

Revolut Pay Later – kto może skorzystać?

Pierwsze wieści o odroczonych płatnościach Revoluta pojawiły się w sieci w październiku 2022 roku. Początkowo dostęp do niej miała ograniczona grupa osób. Dziś usługa Revolut Pay Later jest już dostępna dla wszystkich polskich użytkowników (2,5 milionów pełnoletnich osób!) oraz większości spośród 30 milionów klientów na całym świecie. Nie ma znaczenia rodzaj Waszego konta – odroczone płatności pojawiają się zarówno w aplikacjach użytkowników darmowego planu Standard, jak i najdroższego planu Revolut Ultra.

Revolut Pay Later w aplikacji

Jak każdy produkt kredytowy, Pay Later wymaga zawnioskowania o przyznanie limitu, a w tym przypadku znaczenie ma Wasza zdolność kredytowa. Przed udostępnieniem kwoty w ramach usługi Pay Later Revolut zbada Waszą historię (wysyłając zapytanie do BIK) i zdolność kredytową (zadając pytanie o miesięczne dochody). Od tych parametrów uzależniony będzie zarówno sam fakt przyznania limitu, jak i jego wysokość.

Jak uzyskać limit odroczonej płatności?

Przejdźcie do wskazanej zakładki Pay Later (widocznej na górnym pasku głównego ekranu) i rozpocznijcie proces. Przyznawanie limitu jest bardzo proste. Wystarczy podać swój miesięczny uśredniony dochód i koszty utrzymania. Platforma wyśle zapytanie do Biura Informacji Kredytowej i na podstawie Waszej historii oraz pozostałych parametrów ustali limit, który możecie wykorzystać w ramach usługi odroczonych płatności.

Decyzja dotycząca limitu – Revolut Pay Later

W moim przypadku decyzja pojawiła się w kilka minut. Nie zdążyłem nawet zaparzyć kawy 😉 Revolut przyznał mi limit równy 4000 zł (maksymalna kwota to jak na razie 5000 zł), który mogę dowolnie wykorzystać. Sami widzicie, że proces jest szybki i niespecjalnie jest się o czym rozpisywać. Co ważne, limit przyznawany jest bezterminowo, jednak od czasu do czasu Revolut może prosić Was o odnowienie wniosku.

Możemy więc swobodnie przejść do analizy usługi i związanych z nią kosztów.

Jak płacić za pomocą usługi Revolut Pay Later?

Żeby skorzystać z opcji odroczonej płatności, przejdźcie do dedykowanej zakładki Pay Later i kliknijcie suwak aktywujący usługę. Od tej chwili przez następne 15 minut, każda transakcja wykonana dowolną posiadaną przez Was kartą Revoluta (oprócz kart kredytowych i firmowych) będzie zaliczona w poczet przyznanego limitu. Po tym czasie lub po dokonaniu transakcji, płatności przejdą już w standardowy tryb. Możecie też ręcznie wyłączyć odroczone płatności.

Możecie także korzystać z dedykowanej karty wirtualnej Pay Later – online lub stacjonarnie (po dodaniu jej do Apple/Google Pay). Jak na razie, niezależnie od posiadanego planu, każdy użytkownik może mieć tylko jedną wirtualną kartą Pay Later.

Na poniższym ekranie widzicie maksymalną kwotę zakupu, która nie jest tym samym, co przyznany limit kredytowy. Jak mówiłem, mój limit to 4000 zł, a maksymalna kwota zakupu to 6000 zł. Oznacza to, że do takich zakupów na moim koncie muszę posiadać co najmniej 2000 zł własnych środków. Więcej na ten temat przeczytacie w następnym akapicie, gdzie wszystko dokładnie tłumaczę.

Tutaj włączysz tryb Pay Later – Revolut

Jak spłacić limit w Revolucie?

Płacąc Revolutem w usłudze Pay Later, konto zostanie obciążone tylko w 1/3 wartości transakcji. Reszta, czyli 2/3, podzielona zostanie na 2 równe raty (w zakładce Pay Later Revolut pokazuje maksymalną kwotę zakupu z uwzględnieniem „środków własnych”). Każda z nich płatna będzie do tego samego dnia miesiąca, w którym dokonaliście zakupu (chyba że płatność odbyła się 31. dnia – wtedy kolejne dwie będą miały miejsce po prostu ostatniego dnia miesiąca). Revolut najpierw przypomni Wam o zbliżającej się płatności, żeby uniknąć zaskoczenia, a potem sam pobierze środki z konta w walucie głównej. Musicie więc zadbać o to, by odpowiednio wcześniej zasilić rachunek. Jeśli tego nie zrobicie, narazicie się na dodatkowe koszty.

Revolut Pay Later – jak działa?

Spłaty możecie dokonać także odpowiednio wcześniej (bez dodatkowych kosztów), w zakładce Pay Later w aplikacji Revolut. Koszty kredytowe wliczone są już w wartość rat, zatem wcześniejsza spłata nie sprawi, że unikniecie prowizji.

Revolut Pay Later – ile to kosztuje standardowo?

Włączenie usługi, utrzymanie jej na koncie, czy rezygnacja nie są obarczone żadnymi kosztami. W przypadku terminowej spłaty rozłożenie kwoty zakupu na 3 części wiąże się z prowizją na poziomie 2,99% wartości zakupu – to wartość stała. Na poniższym przykładzie tłumaczę jak to działa w praktyce.

Przykładowo zakup o wartości 1500 zł sprawi, iż od razu zapłacicie kwotę 500 zł, zaś pozostałe 1000 zł zostanie rozłożone na dwie raty po 500 zł. Prowizja zostanie obliczona od kwoty 1000 zł (jest to tak zwana kwota kredytowana) i wyniesie 44,85 zł. Kwota obliczonej prowizji zostanie podzielona przez 2 (bo płacimy dwie raty) i dodana do każdej z rat. Zatem rata wyniesie 500 zł + 22,43 zł = 522,43 zł. Łączne koszty kredytowe wyniosą zatem 44,85 zł. Potwierdza to przykład reprezentatywny ze strony Revoluta:

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w wysokości 42,31% przy następujących założeniach: całkowita kwota kredytu to 1000 zł, całkowita kwota do spłaty to 1044,85 zł, nominalna roczna stopa oprocentowania 0%, całkowity koszt kredytu to 44,85 zł (w tym opłata transakcyjna 2,99%); przy założeniu, że limit kredytowy usługi Pay Later jest w całości transakcją bezgotówkową i jest spłacany w 2 równych ratach miesięcznych w wysokości 522,43 zł, pierwsza rata płatna 30 dni po wypłacie środków, według stanu na 16.06.2022 r.Jeśli obawiacie się, że któraś rata nie zostanie przez Was opłacona w terminie, powinniście odezwać się do konsultanta na czacie. Według zapewnień na stronie, Revolut ma przygotowane rozwiązania na takie sytuacje.

Ważne wskazówki – Revolut Pay Later

Rozłożyć na raty może praktycznie wszystkie płatności, które da się wykonać kartą Revoluta (zarówno online, jak i stacjonarnie). Zgodnie z regulaminem wykluczone są jednak niektóre transakcje:

Usługi Pay Later nie można jednak używać do zakupów w kasynach, punktach przyjmowania zakładów, lombardach, internetowych serwisach zakupu losów na loterie, żetonów do gier, handlu akcjami lub spread bettingu, subskrypcji marketingu bezpośredniego, płacenia grzywien lub wspierania organizacji politycznych, wpłacania kaucji, opłacania usług konwojentów, a także do wypłacania gotówki i realizowania przelewów.

Jeśli spłata raty nie powiedzie się, Pay Later w Waszym koncie zostanie zablokowane, a Revolut będzie podejmował dalsze próby pobrania środków. Platforma może też potrącać swoją należność z przyznawanych Wam premii (na przykład za zapraszanie znajomych czy cashback) i innych wpływów. Stosowna informacja zostanie też wysłana do BIK. Ponadto Revolut będzie oczywiście naliczać karne odsetki za zwłokę w wysokości 16,5% w skali roku – naliczane codziennie od zaległego kapitału. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Przede wszystkim umiar

Odroczone płatności to bardzo kuszący sposób finansowania zakupów. Pozwala na natychmiastową gratyfikację w postaci nowego gadżetu czy ubrania bez martwienia się o płatność tu i teraz. Pamiętajmy jednak, że to nadal taki sam kredyt, jak choćby ratalny zakup telewizora czy odkurzacza. Nie można więc zapominać o zdrowym rozsądku. Kupowanie dóbr konsumpcyjnych z odroczoną płatnością jest tak samo nierozsądne, jak kupowanie ich na jakikolwiek inny kredyt. Nie namawiam nikogo do wykorzystywania Pay Later w celu zaspokajania zwyczajnych zachcianek. Trzeba jednak oddać, że na tle innych tego typu usług, opcja serwowana przez Revolut wydaje się bardzo rozsądna.

Wymóg uregulowania 1/3 kwoty od razu może nieco ostudzić zbytnio „podpalonych” zakupowiczów. Taki warunek osobiście oceniam jak najbardziej na plus. Pozytywne jest także to, że w przeciwieństwie do limitu kredytowego w rachunku bankowym, dług trzeba spłacić najdalej za 2 miesiące – nie ma opcji przeciągania spłaty w nieskończoność i tak zwanego rolowania długu, co również może sprowadzać na ziemię bujających w obłokach. Konstrukcja mechanizmu Revolut Pay Later utrudnia wpadnięcie w niebezpieczną spiralę długów, jednak nadal jest produktem kredytowym. Bądźcie więc rozważni 😉

Revolut – pozostałe wpisy

To nie pierwszy raz, gdy omawiam na blogu nowości od Revoluta. Jeśli więc interesują Was inne kwestie związane z tą platformą, informacje znajdziecie w tych artykułach:

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów