Ranking lokat bankowych – Listopad 2016Światowy Dzień Oszczędzania

obrazek_licznik-1

Listopadową rewizję lokat bankowych wyjątkowo przedstawiam na dzień przed rozpoczęciem nowego miesiąca. Spowodowane jest to dwiema przyczynami. Po pierwsze, 1 listopada jest święto, więc tego dnia na rynku bankowym i tak nic się nie wydarzy. Po drugie i chyba ważniejsze – 31 października uznawany jest za Światowy Dzień Oszczędzania. Jeśli dotychczas niechętnie podchodziliście do kwestii oszczędzania, może warto to zmienić akurat dzisiaj? Pomóc Wam w tym może najświeższy ranking lokat bankowych. Pomimo marazmu jaki panuje na rynku depozytów, nareszcie napłynęły do nas pozytywne informacje. W ostatnim tygodniu Idea Bank wypuścił kilka ofert lokat z oprocentowaniem w okolicach 3%, które nie były obwarowane dodatkowymi warunkami (niestety Idea Bank wycofał już te oferty). Kolejne dobre wieści to nowa marka na rynku bankowym – Nest Bank, a wraz z nią Nest Lokata Witaj z oprocentowaniem wynoszącym 4% w skali roku. Pozytywnie zaskoczył również NeoBank, który podwyższył oprocentowanie swojej 3-miesięcznej energoLokaty z 2,8% do 3%. Wisienką na torcie jest promocja lokaty z premią 110 zł w Toyota Banku, której efektywne oprocentowanie po uwzględnieniu bonusu może wynieść 5,6% w skali roku. Wartym odnotowanie jest również fakt pojawienia się kilku uczciwych produktów, promujących regularne oszczędzanie: Lokata db Plan 500+Premia„Strażnik Przyszłości” z 500 zł rocznej premii oraz konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędzanie.

 

 

Dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki

Po raz kolejny Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Od marca 2015 roku stopy procentowe NBP wynoszą odpowiednio:

  • Stopa referencyjna – 1,5%
  • Stopa lombardowa – 2,5%,
  • Stopa redyskontowa – 1,75%
  • Stopa depozytowa – 0,5%.

 

Kolejny ważny wskaźnik to inflacja. Najnowsze dane (za sierpień) nadal wskazują na deflację (przeciętny spadek cen rok do roku) wynoszącą -0,5%. Taka sytuacja oznacza, iż realny zysk z lokat jest wyższy niż jego nominalna wartość. W przybliżeniu możemy stwierdzić, iż założona rok temu lokata na 3% dała realny zarobek równy około 3,5%. Zjawisko deflacji dla osób posiadających oszczędności jest raczej komfortową sytuacją. Pomijając metodologię obliczania wskaźnika inflacji, oprócz nominalnego oprocentowania, osoby te zarabiają również na realnej wartości pieniądza, która się umacnia. Poniżej zestawienie poziomów inflacji dla ostatniego roku (wartości podane w procentach). Obserwując ostatnie odczyty, możemy zauważyć lokalny dołek deflacyjny, który miał miejsce w kwietniu tego roku. Ponadto coraz bardziej zbliżamy się do powrotu inflacji dodatniej.

10/2015 -0,6
11/2015 -0,6
12/2015 -0,5
01/2016 -0,9
02/2016 -0,8
03/2016 -0,9
04/2016 -1,1
05/2016 -0,9
06/2016 -0,8
07/2016 -0,9
08/2016 -0,8
09/2016 -0,5

 

Oprócz dwóch podstawowych danych związanych z rentownością lokat bankowych, przedstawiam inne ciekawe dane z polskiej gospodarki gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, które również mają wpływ na skłonność do oszczędzania.

  • Stopa bezrobocia we wrześniu – 8,3% (rekordowo niskie)
  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu – 4217,96 zł
  • Wzrost PKB Polski w II kwartale 2016 – +3,1%.

 

Jeśli nie lubicie ograniczać się terminami zapadalności depozytów, polecam zapoznać się z Rankingiem Kont Oszczędnościowych bloga.

 

Lokaty z premią

W promocji Toyota Banku do zdobycia jest 110 zł premii dla nowych klientów banku. Promowanym produktem oszczędnościowym jest Lokata Plan Depozytowy na 130 dni z oprocentowaniem 2,5% w skali roku. Minimalna kwota lokaty to 10.000 zł. Lokując taką właśnie kwotę, rentowność w skali roku wyniesie 5,6%.

Więcej na temat lokaty w artykule: Lokata Plan Depozytowy na 130 dni w Toyota Banku…

 

Drugą propozycją jest lokata db Plan 500+Premia od Deutsche Banku. Promocja przeznaczona jest dla osób posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat. Tytułowa „500” dotyczy maksymalnej premii, jaką corocznie bank będzie wypłacać osobom, które zdecydują się na regularne oszczędzanie w ramach planu db 500+. Roczna premia może wynieść od 100 zł do 500 zł. Pomimo dość niskiego oprocentowania lokaty (obliczane jako stawka stopy procentowej WIBID O/N), średnioroczne oprocentowanie okraszone premią wypłacaną przez bank, może zdecydowanie przewyższyć rynkowe rentowności tradycyjnych produktów oszczędnościowych.

Więcej na temat lokaty w artykule: Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku

 

Lokaty dla nowych klientów, bez zakładania konta

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem polecam Lokatę Happy na 4% w Idea Banku. Bank nie wymaga zakładania konta, lokatę otwiera się i zamyka w pełni online. Okres trwania lokaty to od 1 do 3 miesięcy, zaś zakres kwot jakie możecie na niej ulokować to 1000 zł – 10.000 zł. W przypadku ulokowania środków na 1 lub 3 miesiące, oprocentowanie wyniesie 3,5%. Jedynie w przypadku 2-miesięcznej lokaty oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Jeżeli posiadacie więcej oszczędności (10.000 zł – 100.000 zł) dobrym rozwiązaniem będzie Lokata Happy Plus. Jednak jej oprocentowanie jest już nieco niższe, gdyż wynosi 3%. W przypadku Lokaty Happy Plus okres zapadalności to 3 miesiące, zaś jej obsługa odbywa się w pełni online. Możecie założyć tylko jedną lokatę „z rodziny happy”. Aby móc skorzystać z oferty musicie być nowymi klientami Idea Banku.

Jeśli zaś posiadacie jeszcze wyższe oszczędności (ponad 100.000 zł), możecie je zdeponować w Lion's Banku. Jest to oddział Idea Banku, zajmujący się Private Bankingiem, czyli obsługą osób majętnych. Do wyboru macie Lokatę Welcome na 3% (dla kwot 350.000 – 600.000 zł) lub 2,75% (dla kwot 100.000 – 350.000). Założenie lokaty wymaga spotkania z private bankerem w oddziale Lion's Banku. Jeśli wolicie założyć lokatę z pozycji fotela, możecie wówczas wybrać Lokatę Welcome Online na 2,35% (dla 3-miesięcznego depozytu) lub na 2,3% (dla 1-miesięcznego depozytu). Bank nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych produktów, w tym zakładania konta osobistego. Lokaty te przeznaczone są tylko dla nowych klientów. Oznacza to, iż jeśli posiadaliście dowolny produkt w Idea Banku lub Lion's Banku , wówczas nie możecie skorzystać z promocyjnego oprocentowania.

Inną ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą zakładać kolejnego ROR-u jest Lokata Bezkarna na 3,2% dla kwoty od 1000 zł do 20.000 zł lub Lokatę Bezkompromisową na 3%, ale dla kwoty od 1000 zł 100.000 zł w BGŻ Optima. W przypadku tych lokat otwierane jest jedynie darmowe konto oszczędnościowe, które łatwo zamknąć przez Internet. Można je potraktować jako rachunek techniczny do założenia lokaty. Konto oszczędnościowe oprocentowane jest na 2,3% w skali roku. Nie wydaje się do niego karty debetowej, przelewy zaś są ograniczone jedynie do przelewów na rachunek zdefiniowany (wasze konto w dowolnym banku). W przypadku zerwania lokaty – nie tracicie narosłych odsetek. Z lokaty bezkarnej lub bezkompromisowej mogą skorzystać osoby, które nie były klientami BGŻ Optima w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

Dla wszystkich, bez zakładania konta

Ta grupa lokat przeznaczona jest dla wszystkich klientów, to znaczy zarówno nowych, obecnych, jak i byłych klientów banku. W tym przypadku, również nie ma potrzeby zakładania konta. „Lokaty dla wszystkich” charakteryzują się nieco gorszymi warunkami niż w przypadku promocyjnych lokat przeznaczonych tylko dla nowych klientów.

BOŚ Bank ma w ofercie całkiem dobrą Lokatę Urodzinową z oprocentowaniem 2,5% w skali roku. Okres depozytu to nietypowe 25 miesięcy. Minimalna kwota lokaty to 1000 zł, zaś bank nie ustanowił górnej granicy kwoty jaką możecie ulokować. Depozyt możecie założyć online, na infolinii bądź w placówce banku. Szczegóły na stronie BOŚ Banku.

Górnego limitu lokaty nie ustalił też Toyota Bank. W ramach lokaty standardowej możecie ulokować środki na okres od 1 do 36 miesięcy. Oprocentowanie waha się zgodnie z tabelą oprocentowania od 0,75% do 2,7%. Przyzwoite oprocentowanie można uzyskać przy lokacie 24-miesięcznej (2,55%) oraz 36-miesięcznej (2,7%). Lokatę zakłada się online na stronie Toyota Banku.

2,2% na 4 miesiące możecie uzyskać w ramach Getin Banku oraz Noble Banku. Obie instytucje należą do tej samej grupy kapitałowej Getin Noble Bank. Obie lokaty mają identyczne zarówno nazwy jak i warunki. e-Lokata na nowe środki gwarantuje oprocentowanie wynoszące 2,2% w skali roku dla kwoty sięgającej nawet 200.000 zł. Tytułowe „nowe środki” wyliczane są jako nadwyżka złotowych środków pieniężnych ulokowanych w banku w dniu przystąpienia do promocji w stosunku do stanu złotowych środków pieniężnych ulokowanych na koniec dnia 31 sierpnia 2016 roku. Więcej w karcie produktu oraz regulaminie promocji.

 

 

Jeśli posiadaliście już jakikolwiek produkt z oferty Idea Banku, pozostaje Wam do wyboru Lokata Fair Play oraz Lokata Stabilna. Na obu depozytach możecie ulokować środki od 1000 zł aż do 1 000 000 zł. Oprocentowanie lokat jest zróżnicowane ze względu na okres trwania depozytu. Lokata stabilna oferuje od 1,50% do 2,75% na okres od 1 do 24 miesięcy, zaś Lokata Fair Play od 2% do 2,75% na okres od 6 do 36 miesięcy. Szczegóły na stronie Idea Banku. W obu przypadkach bank nie wymaga posiadania konta, założenie oraz wypłata środków z lokaty odbywa się w pełni online.

Bez zakładania konta otworzycie również lokaty w Banku Santander. Do wyboru macie Lokatę 24-miesięczna na 2,3% w skali roku lub 12-miesięczną na 2,05%. Wniosek o lokatę składacie przez Internet, jednak bank wymaga weryfikacji danych osobowych podczas wizyty w placówce banku. 

 

Lokaty dla nowych klientów wraz z potrzebą założenia konta

Tego typu depozyty mają na celu zachęcić nowych klientów do skorzystania z oferty banku, który w zamian oferuje wyróżniające się oprocentowanie. W większości przypadków konta dołączane do lokaty są darmowe. Możecie również zrezygnować z karty debetowej, która zazwyczaj jest płatna.

W przypadku Alior Banku, możecie założyć 2-miesięczny depozyt na kwotę od 1000 zł do 10.000 zł. Jeśli konto zakładacie dla samej lokaty, warto wybrać Konto Internetowe, którego prowadzenie jest darmowe. Karta debetowa jest płatna, aczkolwiek nie musicie o nią wnioskować. Jeśli przy okazji chcecie uzyskać dodatkowy bonus, polecam zapoznać się z promocją Konta Rozsądnego, które zapewnia 3% moneyback od płatności za zakupy w sklepach spożywczych.

Również 4% możecie uzyskać w Plus Banku i to w dodatku na 3 miesiące. O ile wymagane do założenia lokaty konto Plus jest darmowe, o tyle karta debetowa jest już płatna i nie można z niej zrezygnować. Miesięczna opłata za kartę wynosi 9 zł, nie jest ona pobierana w przypadku zapewnienia transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł miesięcznie. Sami musicie ocenić, czy jesteście w stanie spełnić takowy wymóg, by w pełni wykorzystać zalety lokaty.

Nowa marka na rynku Nest Bank również posiada w ofercie typową lokatę na start. Nest Lokata Witaj oprocentowana jest na 4% w skali roku dla kwot od 1000 zł do 10.000 zł. Okres deponowania środków to 3 miesiące. Lokatę można otworzyć w ciągu 30 dni od momentu otwarcia Nest Konta. Założenie lokaty odbywa się w pełni online.

Nieco mniej, bo 3,5% oferuje mBank. Okres depozytu to 3 miesiące, zaś zakres kwot od 1000 zł do 10.000 zł. Wraz z lokatą możecie otworzyć eKonto w wersji Standard, którego prowadzenie jest darmowe. Nie musicie również wnioskować o kartę, która jest płatna w przypadku niewykonania co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

W NeoBanku dostępna jest natomiast energoLokata 3M PLUS z oprocentowaniem 3% w skali roku. Możecie jednak ulokować na niej aż 1 milion złotych. Minimalna kwota lokaty to 1000 zł, zaś okres deponowania środków 3 miesiące. Aby móc skorzystać z oferty należy założyć konto osobiste lub portfel depozytowy, służący do obsługi lokat w pełni online.

Jeżeli zakładacie konto jedynie dla lokaty i chcecie je później sprawnie i bezproblemowo zamknąć, polecam Poradnik – jak skutecznie zamknąć konto.

 

Lokaty mobilne

Lokaty mobilne mają na celu zachęcić klientów do wypróbowania aplikacji mobilnych banków. Technologia ta uznawana jest obecnie za najtańszą, stąd na rynku możemy znaleźć kilka ciekawych ofert lokat dostępnych przez smartfona. Dużą zaletą lokat mobilnych jest fakt, iż mogą z nich korzystać zarówno dotychczasowi klienci jak i osoby, które dopiero zdecydują się otworzyć konto w danym banku.

Lokata LOGujesz-LOKujesz w Eurobanku zapewnia dobre 3,5% dla kwoty od 200 zł do 10.000 zł. Lokata dostępna jest dla osób, które aktywują bankowość mobilną eurobanku (aplikację eurobank mobile) na swoim pierwszym urządzeniu mobilnym – tylko przez 7 dni od daty tej aktywacji. Okres depozytu to 1 miesiąc.

W Millennium Banku możecie otworzyć 3-miesięczną lokatę mobilną na kwotę od 500 zł do 10.000 zł. Oprocentowanie dla posiadaczy konta 360º wynosi 2,75% lub 3% jeśli otworzycie lokatę za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku pozostałych kont jest to odpowiednio 2,25% oraz 2,5%. Jeśli nie posiadacie jeszcze konta 360º w Banku Millennium, zachęcam zapoznać się z promocją – moneyback do 360 zł oraz nawet 158 zł za zakup karty ISIC.

Lokata Mobilna w Getin Banku to 2-miesięczny depozyt, który możecie założyć tylko jeden raz przez bankowość mobilną Getin Mobile. Maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł, zaś oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

Poniżej 3% ulokujecie mobilnie w:

 

W razie pytań odnośnie konkretnej lokaty, zachęcam do pozostawiania komentarzy pod wpisem lub pisania do mnie poprzez zakładkę Kontakt. Chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości związane z kwestią oszczędzania z wykorzystaniem lokat bankowych. Na koniec przypominam, iż aktualne rankingi lokat, kont osobistych oraz kont oszczędnościowych znajdziecie zawsze w zakładce Rankingi. Poniżej tabelaryczny układ rankingu lokat bankowych – Listopad 2016.

 

 

 


Bank


Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Okres
Czy trzeba zakładać konto Kwota lokaty
(w zł)
1 Toyota Bank Lokata Plan Depozytowy na 130 dni + 110 zł premii 2,5%

+ 110 zł premii

130 dni TAK

10.000

100.000

2 Deutsche Bank Lokata db Plan 500+Premia WIBID O/N

+ do 500 zł rocznej premii

5 – 10 lat TAK

dowolna 

3 Idea Bank Lokata Happy 4,0% 2 miesiące NIE

1000

10.000 

4 Nest Bank Nest Lokata Witaj 4,0% 3 miesiące TAK

1000

10.000

5 Alior Bank Lokata internetowa  4,0% 2 miesiące  TAK

1000

10.000

6

Plus Bank Lokata na Start 4,0% 3 miesiące TAK  1000

10.000

7

mBank Lokata na wejście  3,5% 3 miesiące TAK  500

10.000

8

Eurobank  LOGujesz-LOKujesz
3,5%
1 miesiąc TAK 200

10.000 
BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3,2% 3 miesiące NIE

1000

20.000

10  BGŻ Optima Lokata Bezkompromisowa 3,0% 3 miesiące NIE

1000

100.000

11

Idea Bank Lokata Happy Plus 3,0% 3 miesiące NIE 10.000

100.000 
12 Getin Bank Lokata Mobilna 3,0% 2 miesiące TAK

500

10.000

13

 Lion's Bank Lokata Welcome  3,0% 40 dni NIE

350.000

600.000 

14 Millennium Bank Lokata mobilna  3,0% lub 2,75% 3 miesiące  TAK

500

10.000

15

Credit Agricole

Lokata w ofercie mobilnej 2,8% 36 miesięcy TAK 1000

100.000 

16

Idea Bank

Lokata Fair Play 2,75% 36 miesięcy NIE 1000

1.000.000 

17

Lion's Bank

Lokata Miracle 2,75% 24 miesiące NIE minimum
100.000 

18

Idea Bank

Lokata Stabilna 2,75% 24 miesiące NIE 1000

1.000.000 

19

Toyota Bank

Depozyt Plus 2,75% 36 miesięcy TAK 13.000 

20

Lion's Bank

Lokata Welcome

Tabela oprocentowania

2,75% 40 dni NIE 100.000

350.000
21  BOŚ Bank EKOlokata urodzinowa 2,75% / 2,5% 25 miesięcy
TAK/NIE

minimum
1000

22

Toyota
Bank

Lokata standardowa 2,7%

2,55%

36 miesięcy

24 miesiący

NIE minimum
2000 
23  Noble Bank Lokata rentierska 2,6%
2,5%
36 miesięcy
24 miesiące
TAK

minimum
150.000

24

BZ WBK

Lokata mobilna 2,5% 4 miesiące TAK 1000

20.000 

25

Idea Bank

Lokata Gotówkowa 2,5% 3 miesiące TAK 1000

1.000.000 
26 NeoBank  energoLOKATA 3M PLUS

 2,5% 3 miesiące TAK 

1000

1.000.000

27 Lion's Bank  Lokata Fortune

 2,4% 12 miesięcy TAK 

100.000

1.000.000

28

Idea Bank

Lokata Cloud 2,4% 6/12 miesięcy TAK 1000

1.000.000 

29

 Lion's Bank Lokata Welcome
online
 2,35%

 2,3%

3 miesiące

1 miesiąc

NIE

100.000

350.000 

30 Santander Bank Lokata Direct+ 2,3% 24 miesiące NIE

minimum 5000 

31 Raiffeisen Polbank Lokata mobilna 2,3% 3 miesiące TAK

1000

10.000

32

Getin Bank

e-Lokata na nowe środki 2,2% 4 miesiące NIE 500

200.000
33 Noble Bank e-Lokata na nowe środki 2,2% 4 miesiące NIE

500

200.000

34 Nest Bank Nest Lokata na Nowe Środki 2,1%
2,0%
6 miesięcy
3 miesiące
TAK

1000

2.000.000

35 Santander Bank Lokata Direct+ 2,05% 12 miesięcy NIE

minimum 5000

36 Alior Bank Lokata standardowa 1,9% 2 lata NIE

minimum 1000

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 150 zł premii

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji „Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do mall.pl

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł do Allegro.pl

Karta kredytowa Simplicity + 5% moneyback, do 400 zł rocznie

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na NewsletterJAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów