Ranking kont oszczędnościowych – Marzec 2023

Nasz blogowy ranking kont oszczędnościowych to aktualizowane na bieżąco zestawienie najciekawszych oprocentowanych rachunków. Zamieszczamy tu propozycje o najwyższej stopie zwrotu i na najlepszych możliwych warunkach. Większość z przedstawionych kont oszczędnościowych pozwala wzbogacić się podwójnie – nie tylko na samym oprocentowaniu, ale także poprzez korzystanie z promocji konta bankowego z premią na start. Dynamiczne zmiany oprocentowania kont oszczędnościowych i lokat terminowych mogą przynieść bardzo dobre rezultaty w walce z postępującą inflacją.


🏅 I miejsce – Konto Oszczędnościowe Nest Bank – 8%

Główne parametry rachunku dobrze wpisują się w wartości wyznawane przez markę: konto oszczędnościowe ma bardzo dobre warunki, jest proste w obsłudze, darmowe i dostępne w pełni online. Preferencyjne oprocentowanie (aż 8% w skali roku) będzie obowiązywać przez 2, a nawet 3 miesiące z limitem do kwoty 400.000 zł

Konto oszczędnościowe w Nest Banku dostępne jest zarówno dla obecnych klientów posiadających konta osobiste, jak i wszystkich osób z zewnątrz. Osoby kwalifikujące się do drugiej grupy powinny jednak założyć najpierw konto osobiste. Choć początkowo może wydawać się to uciążliwe, to szybko docenicie darmowe konto Nest Banku. Osoby będące już klientami Nest Banku, żeby otworzyć omawiane konto ze specjalnym oprocentowaniem, nie mogły mieć konta oszczędnościowego w Nest Banku do 21 listopada 2021 roku.

Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł8%400.000 zł2 lub 3 miesiące

Aktualna promocja – konto oszczędnościowe na 8% w skali roku do kwoty 400.000 zł + 50 zł łatwego bonusu na start!

⚡ Wysoka kwota depozytu!


🏅 II miejsce – konto oszczędnościowe Banku Pekao – 8%

bank pekao logo

W Banku Pekao znajdziecie konto oszczędnościowe, którego limit kwotowy wynosi aż 100.000 zł. Preferencyjne oprocentowanie o wartości 8% w skali roku obowiązuje przez 183 dni (6 miesięcy) od momentu zawarcia umowy o konto oszczędnościowe. Nadwyżki ponad tę kwotę zostaną objęte standardowym oprocentowaniem wynikającym aktualnie z tabeli banku.

Z preferencyjnego oprocentowania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie posiadały w okresie od 1 grudnia 2022 roku do 28 lutego 2023 roku rachunku osobistego, konta oszczędnościowego, bądź lokaty w Banku Pekao S.A. (chyba że posiadały na rachunkach kwotę nie większą niż 2000 zł) i/lub jednostek funduszy inwestycyjnych w Pekao TFI – w tym samym okresie jednak bez żadnych wyjątków.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł8%100.000 zł 6 miesięcy

Aktualna promocja – 200 zł premii na start, 50 zł premii na zakupy w Żabce, 150 zł bonusu za konto dziecka + 8% w skali roku dla oszczędności (do 100.000 zł)

Wysoki limit, proste zasady i łatwa premia na start w promocji konta osobistego


🏅 III miejsce – konto oszczędnościowe VeloBank – 8%

Elastyczne Konto Oszczędnościowe Getin Banku to obecnie jeden z najciekawszych produktów depozytowych na rynku. Bardzo wysokie jak na konto oszczędnościowe oprocentowanie oraz wysokie limity wpłat to jego zdecydowane zalety. Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w miesiącu. Raz w miesiącu możecie też wykonać jedną wypłatę na dowolne konto z rachunku oszczędnościowego bez żadnych opłat. Wszelkie operacje na koncie nie skutkują utratą wypracowanych odsetek.

Preferencyjne oprocentowanie obowiązuje przez okres 3 miesięcy (92 dni) i jest limitowane do kwoty 400.000 zł.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł8%400.000 zł3 miesiące

Aktualna promocja – Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBank: 8% w skali roku dla kwoty do 40.000 zł + 750 zł premii na start!

Darmowa wypłata co miesiąc i brak utraty odsetek!


🏅IV miejsce – konto oszczędnościowe Banku Millennium – 7,5%

bank millennium logo

Konto oszczędnościowe Millennium Profit to prosty rachunek z jednym wariantem czasowym i oprocentowaniem na poziomie 6% lub nawet 7,5% w skali roku. Jaki jest warunek otrzymania wyższego oprocentowania? Ta opcja jest zarezerwowana dla osób, które oprócz wpłaty nowych środków na konto, wykonają także 5 płatności kartą lub BLIKiem (z konta osobistego).

Okres obowiązywania preferencyjnego oprocentowania to 90 dni, licząc od chwili zasilenia. Po okresie promocji, konto oprocentowane jest według standardowych zasad.

Szczegółów szukajcie w regulaminie promocji oraz w Cenniku usług.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 złdo 7,5%300.000 zł90 dni

Aktualna promocja – Konto Millennium 360°: premia o wartości aż 500 zł, w tym 100 zł za konto dziecka + nawet 7,5% w skali roku na koncie oszczędnościowym

Wysoka premia za otwarcie darmowego konta osobistego!


🏅 V miejsce – Konto Mega Oszczędnościowe Alior Bank – 7%

Wasze oszczędności mogą zyskać nawet 7% w skali roku z limitem dla kwoty do 200.000 zł, a preferencyjne oprocentowanie będzie obowiązywać przez 3 miesiące, licząc od dnia zaksięgowania na rachunku nowych środków. Podwyższone oprocentowanie zobaczycie na koncie następnego dnia roboczego, otrzymacie też wiadomość SMS z powiadomieniem. 

Dużą zaletą omawianego konta jest elastyczność. Swoje środki możecie swobodnie i bez ograniczeń przemieszczać pomiędzy kontem osobistym w Alior Banku, a otwartym tam kontem oszczędnościowym.

Wypłata środków – zarówno na konto w tym samym, jak i innym banku – nie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Te zaś kapitalizowane są na koniec każdego miesiąca kalendarzowego.

Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%200.000 zł3 miesiące

Aktualna promocja – 7% w skali roku dla kwoty do 200.000 zł oraz nawet 750 zł premii w promocji konta osobistego!

⚡ Wysoka kwota depozytu!


🏅 VI miejsce – konto oszczędnościowe ING Bank Śląski – 7%

W ramach dwóch promocji ING Banku Śląskiego uzyskacie 7% na koncie oszczędnościowym z limitem do 600.000 zł! Okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania to 3 miesiące. Rachunek otworzycie w swojej bankowości elektronicznej. Jeśli nie macie konta osobistego w ING Banku Śląskim, możecie skorzystać z trwającej aktualnie promocji i zdobyć dodatkową premię na start!

Szczegółów konta szukajcie w dedykowanym artykule.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%600.000 zł (2 konta z limitem do kwoty 400.000 zł)3 miesiące

Aktualna promocja – sprawdzam Konto Direct. Czy to jeden z lepszych rachunków osobistych? 250 zł premii na koncie osobistym + 7% w skali roku na koncie oszczędnościowym

Wysokie oprocentowanie rachunku dla nowych i obecnych klientów!


Ranking kont oszczędnościowych 2023 bloga JakDorobic.pl

Ranking kont oszczędnościowych bloga JakDorobic.pl to stale aktualizowane, rzetelne zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych w walucie PLN na rynku. Ranking jest sprawdzany każdego dnia, dlatego jeśli widzicie tutaj jakąkolwiek propozycję – możecie być pewni, że oferta jest cały czas dostępna. Oprócz samej wartości oprocentowania oceniamy także inne elementy układanki:

  • z oferty którego banku pochodzi konto oszczędnościowe?
  • czy występują dodatkowe opłaty i prowizje?
  • czy możliwe jest uzyskanie premii na start?
  • jaka jest minimalna i maksymalna kwota depozytu oraz jak długo trwa promocja podwyższonego oprocentowania?

Dobre konto oszczędnościowe – jakie powinno być?

Dobre konto oszczędnościowe dla każdego oznacza coś innego, jednak jako najważniejsze możemy wskazać poniższe parametry.

  1. Oprocentowanie na rynkowym poziomie – im wyższe oprocentowanie, tym większe korzyści finansowe.
  2. Brak lub niskie opłaty – konto oszczędnościowe powinno mieć jak najmniejsze koszty, aby zwiększyć zysk. W przypadku niewielkich kwot, opłaty za przelewy i wypłaty potrafią stanowić nawet połowę wypracowanego oprocentowania.
  3. Dostęp do środków – konto oszczędnościowe powinno umożliwiać łatwy dostęp do oszczędności, poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Z tego też powodu najprościej jest zakładać konta oszczędnościowe tam, gdzie mamy konto osobiste, jednak mimo wygody polecam szukać najlepszych warunków.
  4. Niski próg wejścia – dla małych oszczędności, funduszy awaryjnych i innych drobnych kwot to szczególnie ważna sprawa.
  5. Wygodna aplikacja – dotyczy w zasadzie bankowości ogólnie. W dzisiejszych czasach powinniśmy wymagać od banku posiadania wygodnej i dopracowanej aplikacji. W końcu bank to nie fintech, któremu możemy sporo wybaczyć 😉

Warto porównać różne oferty kont oszczędnościowych dostępnych na rynku, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie – w tym celu oddajemy w Wasze ręce

Konto oszczędnościowe a lokata – jakie są różnice?

Konto oszczędnościowe i lokata terminowa to dwa różne produkty finansowe, choć oba służą do oszczędzania pieniędzy. Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym możecie przechowywać swoje oszczędności i otrzymywać odsetki od zgromadzonego salda. Na koncie oszczędnościowym możliwe jest wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Oprocentowanie konta oszczędnościowego było zwykle niższe niż oprocentowanie lokaty terminowej, jednak ostatni rok pokazał nam, że nie jest to żadna reguła.

Lokata terminowa to umowa między nami a bankiem, na mocy której wpłacamy określoną kwotę na określony czas, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. W zamian bank obiecuje wypłacić nam określone odsetki po upływie ustalonego terminu. W przypadku lokaty terminowej nie możecie wypłacić pieniędzy przed końcem okresu, bez utraty odsetek lub poniesienia innych kosztów – to główna różnica i aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na lokatę powinniśmy wpłacać środki, które na pewno nie będą potrzebne w najbliższym czasie.

Czy istnieją darmowe konta oszczędnościowe?

Większość kont oszczędnościowych na rynku nie pobiera od użytkownika żadnych opłat i prowizji za założenie czy prowadzenie rachunku. Koszty, jakie mogą wystąpić, to na przykład opłata za przelewy zewnętrzne (wewnętrzne są często darmowe lub sporo tańsze). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że konta oszczędnościowe bardzo rzadko występują jako samodzielne produkty, a najczęściej wymagają zakładania konta osobistego. Na szczęście i te produkty bardzo często nie pobierają opłat za prowadzenie lub można ich w bardzo prosty sposób uniknąć, spełniając określone warunki.

Konto oszczędnościowe na nowe środki – co to jest i na czym polega taka promocja?

W ramach takiej promocji bank zazwyczaj oferuje wyższe oprocentowanie niż standardowo na rynku dostępne, ale tylko dla nowych środków wpłacanych na konto. Oznacza to, że jeśli posiadacie już konto w tym samym banku, to nie będziecie mogli skorzystać z oferty konta oszczędnościowego na nowe środki. Powinniście również wpłacić środki na to konto z zewnętrznego źródła, a nie z innych rachunków w tym samym banku (pod uwagę bank bierze zazwyczaj wszystkie środki przechowywane w banku – także te na innych lokatach czy kontach walutowych).

Konta oszczędnościowe i lokaty na nowe środki mają oczywiście za zadanie sprowadzenie nowego kapitału do banku i uniemożliwiają nam – klientom – rotowanie środkami w celu uzyskania większych korzyści. 

W praktyce jednak wystarczy korzystać z oferty 2-3 kont oszczędnościowych i zmieniać lokację swoich środków regularnie, by cały czas „łapać się” na nowe promocje podwyższonego oprocentowania. 

Czy podatek Belki obowiązuje w przypadku kont oszczędnościowych?

Podatek Belki to potoczna nazwa podatku od zysków kapitałowych, czyli zysków osiągniętych z inwestycji, takich jak odsetki z lokat bankowych, dywidendy z akcji, zyski z funduszy inwestycyjnych, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Podatek Belki wynosi obecnie 19% i pobierany jest automatycznie przez bank lub instytucję finansową, z której pochodzą dochody kapitałowe. 

Podatkiem Belki objęte są także konta oszczędnościowe i tradycyjne lokaty bankowe. Istnieją też formy oszczędzania, które są zwolnione z tego podatku, np. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). 

Podatek Belki wziął swoją nazwę od nazwiska Marka Belki – wicepremiera i ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Został wprwadzony już ponad 20 lat temu (w 2002 roku), a według obecnych zapowiedzi w 2024 roku może wzrosnąć do wartości 20%. I bez tego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatków w polskim systemie 😉 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów