Ranking kont oszczędnościowych – Październik 2023. Stopy procentowe RPP ostro w dół! To ostatni moment na korzystne oprocentowanie!

Wrzesień 2023 roku przyniósł najwyższą od dawna obniżkę stóp procentowych – aż o 75 punktów bazowych, a więc 0,75 punktu procentowego. Jaki może być efekt tej decyzji? Najpewniej odbije się ona na oprocentowaniu depozytów bankowych – i to dość drastycznie. Już poprzednie obniżki, choć o wiele mniejsze, powodowały spadek średniego oprocentowania kont oszczędnościowych. Nie będzie pesymistycznym stwierdzenie, że to ostatnie dni, by skorzystać z wysokiego oprocentowania kont oszczędnościowych, które obecnie sięga nawet 8% w skali roku. Ile będzie wynosiło za kilka tygodni? 6%? 5%? Tego nie wiemy, ale wiemy, że warto się spieszyć. Ranking Kont Oszczędnościowych pozostaje na posterunku bez względu na to, jak w niedalekiej przyszłości „ułoży” się rynek.


Oferta specjalna! Konto Mieszkaniowe Banku Pekao – 5,5% + premia mieszkaniowa

bank pekao logo

Konto Mieszkaniowe Banku Pekao S.A. to naprawdę dobrze przemyślany produkt, który na start, przez pierwsze 6 miesięcy (183 dni) będzie oferował Wam oprocentowanie na poziomie 5,5% w skali roku. Oprocentowanie jest oferowane w ramach Promocji Powitalnej, która obowiązuje do 31 października 2023 roku. Od naliczonych odsetek nie zapłacicie podatku, a więc żeby osiągnąć taki sam „zysk” na innych standardowych kontach oszczędnościowych czy lokatach terminowych to „realne” ich oprocentowanie musiałoby wynosić około 6,8% w skali roku.

W pewnym stopniu Konto Mieszkaniowe działa tak samo, jako zwyczajna oszczędnościówka. Bank oferuje dla niego konkretne oprocentowanie. Druga część korzyści to premia mieszkaniowa wypłacana przez państwo. Ma za zadanie wyrównać oszczędzającym na własne mieszkanie/dom stratę wynikającą ze wzrostu cen nieruchomości lub wysokiego wskaźnika inflacji (zależnie od tego, która z wartości z końcem danego roku okaże się wyższa). Minimalna roczna dopłata w ramach premii mieszkaniowej to 1%, a maksymalna 15%.

Środki zaoszczędzone na Koncie Mieszkaniowym Banku Pekao S.A. możecie przeznaczyć między innymi na kupno mieszkania, domu lub działki, budowę domu lub przebudowę domu/mieszkania. Istnieje oczywiście możliwość potraktowania zaoszczędzonych na tym koncie środków jako części (wkład własny) potrzebnej do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, np. Bezpiecznego Kredytu 2%, który również jest dostępny w Banku Pekao S.A.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł5,5% + premia mieszkaniowa3-10 lat

Konto Mieszkaniowe – co to jest i jak działa? Na przykładzie Konta Mieszkaniowego Banku Pekao S.A. z 5,5% w skali roku + premia mieszkaniowa od państwa i zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych

⚡ Oszczędzaj regularnie na mieszkanie i nie przejmuj się inflacją oraz wzrostem cen!I miejsce – eKonto Oszczędnościowe mBanku – 7%

Omawiane dziś, pochodzące z katalogu mBanku konto oszczędnościowe to wysoko oprocentowany i elastyczny rachunek, oferujący aż 7% w skali roku dla posiadaczy popularnego eKonta Osobistego i innych kont osobistych mBanku. Środki wpłacane na konto oszczędnościowe ograniczone są limitem do kwoty 50.000 zł. Konto może być prowadzone wyłącznie w walucie krajowej. mBank zapewnia stały i elastyczny dostęp do oszczędności – możecie wpłacać i wypłacać swoje pieniądze bez utraty odsetek. Okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania to 3 miesiące, licząc od chwili otwarcia rachunku.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%50.000 zł 3 miesiące

Aktualna promocja – eKonto Możliwości od mBanku: nawet 500 zł łącznej premii na start dla osób w wieku 18-24 lat, 200 zł bonusu za regularne inwestowanie oraz 7% na koncie oszczędnościowym (do 50.000 zł)!

Duży limit i bardzo wysoka premia na start w promocji konta osobistego!


II miejsce – konto oszczędnościowe VeloBank – 7%

Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBanku to obecnie jeden z najciekawszych produktów depozytowych na rynku. Wysokie jak na konto oszczędnościowe oprocentowanie oraz wysokie limity wpłat to jego zdecydowane zalety. Kapitalizacja odsetek odbywa się raz w miesiącu. Raz w miesiącu możecie też wykonać jedną wypłatę na dowolne konto z rachunku oszczędnościowego bez żadnych opłat. Wszelkie operacje na koncie nie skutkują utratą wypracowanych odsetek.

Preferencyjne oprocentowanie obowiązuje przez okres 3 miesięcy (92 dni) i jest limitowane do kwoty 300.000 zł.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%300.000 zł92 dni

Aktualna promocja – Elastyczne Konto Oszczędnościowe VeloBank: 7% w skali roku dla kwoty do 300.000 zł + 650 zł premii na start!

Darmowa wypłata co miesiąc i brak utraty odsetek!


III miejsce – konto oszczędnościowe Banku Millennium – 7%

bank millennium logo

Konto oszczędnościowe Millennium Profit to prosty rachunek z jednym wariantem czasowym i oprocentowaniem na poziomie 3,5% lub nawet 7% w skali roku. Jaki jest warunek otrzymania wyższego oprocentowania? Ta opcja jest zarezerwowana dla osób, które oprócz wpłaty nowych środków na konto, wykonają także 5 płatności kartą lub BLIKiem (z konta osobistego).

Okres obowiązywania preferencyjnego oprocentowania to 90 dni, licząc od chwili zasilenia. Po okresie promocji, konto oprocentowane jest według standardowych zasad.

Szczegółów szukajcie w regulaminie promocji oraz w Cenniku usług.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 złdo 7%100.000 zł90 dni

Aktualna promocja – Konto oszczędnościowe Millennium Profit: nawet 7% w skali roku do kwoty 100.000 zł + 100 zł premii na start w promocji konta osobistego!

Wysoka premia za otwarcie darmowego konta osobistego!


IV miejsce – konto oszczędnościowe Banku Pekao – 7%

bank pekao logo

W Banku Pekao znajdziecie konto oszczędnościowe, którego limit kwotowy wynosi aż 100.000 zł. Preferencyjne oprocentowanie o wartości 7% w skali roku obowiązuje przez 152 dni (5 miesięcy) od momentu zawarcia umowy o konto oszczędnościowe. Nadwyżki ponad tę kwotę zostaną objęte standardowym oprocentowaniem wynikającym aktualnie z tabeli banku.

Z preferencyjnego oprocentowania mogą skorzystać wyłącznie osoby, które nie posiadały rachunku osobistego, konta oszczędnościowego, bądź lokaty w Banku Pekao S.A. w okresie od 1 stycznia 2023 roku do 31 lipca 2023 roku lub ich saldo wynosiło mniej niż 2000 zł (średniomiesięcznie). Posiadanie jednostek funduszy inwestycyjnych w Pekao TFI wyklucza jednak z udziału w promocji bez wyjątków.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł7%100.000 zł 5 miesięcy

Aktualna promocja – 200 zł premii na start, 100 zł bonusu dla dziecka, darmowa złota karta VISA oraz 7% w skali roku dla oszczędności (do 100.000 zł)

Wysoki limit, proste zasady i łatwa premia na start w promocji konta osobistego


V miejsce – Konto Oszczędnościowe Nest Bank – 6,9%

Główne parametry rachunku dobrze wpisują się w wartości wyznawane przez markę: konto oszczędnościowe ma bardzo dobre warunki, jest proste w obsłudze, darmowe i dostępne w pełni online. Preferencyjne oprocentowanie w wysokości 6,9% w skali roku obowiązuje dla kwoty do 50.000 zł (nadwyżka będzie oprocentowana na 3% w skali roku do kwoty 400.000 zł). Okres trwania preferencyjnego oprocentowania wynosi 90 dni pod warunkiem aktywnego korzystania z Nest Konta lub BIZnest Konta w przypadku przedsiębiorców. Aktywne korzystanie oznacza w tym przypadku spełnianie konkretnych warunków:

 • zapewnianie wpływów na konto w wysokości co najmniej 2000 zł (konto osobiste) lub 5000 zł (konto firmowe),
 • wykonywanie 3 dowolnych transakcji spośród: płatności BLIK, operacji kartą, przelewów (z wyłączeniem przelewów między własnymi rachunkami w Nest Banku).

Dostępne w Nest Banku depozyty omówiliśmy w dedykowanym artykule.

Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania oraz Dokumencie dotyczącym opłat.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł6,9%50.000 zł90 dni

Aktualna promocja – program poleceń z 100 zł premii dla obu stron, Lokata Witaj na 7,1% (do 25.000 zł) oraz konto oszczędnościowe na 6,9% (do 50.000 zł) + bonus 100 zł od VISA!

⚡ Wysoka kwota depozytu!


VI miejsce – Konto Mega Oszczędnościowe Alior Bank – 6,5%

Wasze oszczędności mogą zyskać nawet 6,5% w skali roku z limitem dla kwoty do 200.000 zł, a preferencyjne oprocentowanie będzie obowiązywać przez 3 miesiące, licząc od dnia zaksięgowania na rachunku nowych środków.

Dużą zaletą omawianego konta jest elastyczność. Swoje środki możecie swobodnie i bez ograniczeń przemieszczać pomiędzy kontem osobistym w Alior Banku, a otwartym tam kontem oszczędnościowym.

Wypłata środków – zarówno na konto w tym samym, jak i innym banku – nie wiąże się z utratą wypracowanych odsetek. Te zaś kapitalizowane są na koniec każdego miesiąca kalendarzowego.


Po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowanie wróci do standardowej stawki, zgodnej z obowiązującą tabelą oprocentowania.


ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł6,5%200.000 zł3 miesiące

Aktualna promocja – Konto Mega Oszczędnościowe Alior Bank: 6,5% w skali roku dla kwoty do 200.000 zł i nawet 500 zł premii w promocji konta osobistego!

⚡ Wysoka kwota depozytu!


VII miejsce – Konto Oszczędnościowe Plus PKO BP – 6,5%

Konto Oszczędnościowe Plus w PKO Banku Polskim mogą założyć zarówno nowi, jak i obecni klienci. W przypadku osób posiadających już konto w PKO BP konieczne będzie jednak zapewnienie wpłaty tak zwanych nowych środków. Rachunek oszczędnościowy nie wymaga jednak posiadania konta osobistego. Oprocentowanie rachunku w ramach promocji wynosi 6,5% w skali roku dla kwoty do 250.000 zł i obowiązuje przez 90 dni. Odsetki są naliczane każdego dnia, jednak ich uznanie na rachunku następuje na koniec każdego miesiąca kalendarzowego.

Wpłacając nowe środki, będziecie mogli oczywiście korzystać również z kolejnych edycji promocji, jednak z zachowaniem zasady, że podwyższone oprocentowanie na koncie można otrzymać tylko wtedy, gdy zakończy się okres poprzedniej edycji promocji, w której braliście udział. Otwarcie i prowadzenie Konta Oszczędnościowego Plus jest darmowe. Darmowy jest też pierwszy przelew w miesiącu (bez znaczenia, czy jest to przelew wewnętrzny czy zewnętrzny). Każdy kolejny będzie kosztował 9,99 zł. Wypłacanie środków nie powoduje oczywiście utraty odsetek (choć koszt przelewu może „przejeść” zysk, dlatego warto powstrzymać się od wypłacania środków częściej niż raz w miesiącu).

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł6,5%250.000 zł90 dni

Aktualna promocja – Konto Oszczędnościowe Plus bez zakładania konta osobistego z oprocentowaniem 6,5% w skali roku dla kwoty do 250.000 zł!

⚡ Wysokie oprocentowanie bez konta osobistego!


VIII miejsce – konto oszczędnościowe ING Bank Śląski – 6%

W ramach dwóch promocji konta oszczędnościowego ING Banku Śląskiego uzyskacie 6% w skali roku dla kwoty do 400.000 zł. Okres obowiązywania promocyjnego oprocentowania w obu przypadkach to 3 miesiące. Rachunek oszczędnościowy otworzycie w swojej bankowości elektronicznej. Jeśli nie macie konta osobistego w ING Banku Śląskim, możecie skorzystać z trwającej aktualnie promocji i zdobyć dodatkową premię na start!

Szczegółów konta szukajcie w dedykowanym artykule.

ProwadzenieOprocentowanieDo kwotyOkres
0 zł6%400.000 zł (2 konta z limitem do kwoty 200.000 zł każde)3 miesiące

Aktualna promocja – 250 zł premii za założenie Konta Direct (dla osób 26+), 100 zł bonusu za konto nastolatka, 100 zł ekstra od VISA + 6% w skali roku na koncie oszczędnościowym (do 400.000 zł)

Wysokie oprocentowanie rachunku dla nowych i obecnych klientów!


Ranking kont oszczędnościowych 2023 bloga JakDorobic.pl

Ranking kont oszczędnościowych bloga JakDorobic.pl to stale aktualizowane, rzetelne zestawienie najlepszych kont oszczędnościowych w walucie PLN na rynku. Ranking jest sprawdzany każdego dnia, dlatego jeśli widzicie tutaj jakąkolwiek propozycję – możecie być pewni, że oferta jest cały czas dostępna. Oprócz samej wartości oprocentowania oceniamy także inne elementy układanki:

 • z oferty którego banku pochodzi konto oszczędnościowe?
 • czy występują dodatkowe opłaty i prowizje?
 • czy możliwe jest uzyskanie premii na start?
 • jaka jest minimalna i maksymalna kwota depozytu oraz jak długo trwa promocja podwyższonego oprocentowania?

Dobre konto oszczędnościowe – jakie powinno być?

Dobre konto oszczędnościowe dla każdego oznacza coś innego, jednak jako najważniejsze możemy wskazać poniższe parametry.

 1. Oprocentowanie na rynkowym poziomie – im wyższe oprocentowanie, tym większe korzyści finansowe.
 2. Brak lub niskie opłaty – konto oszczędnościowe powinno mieć jak najmniejsze koszty, aby zwiększyć zysk. W przypadku niewielkich kwot, opłaty za przelewy i wypłaty potrafią stanowić nawet połowę wypracowanego oprocentowania.
 3. Dostęp do środków – konto oszczędnościowe powinno umożliwiać łatwy dostęp do oszczędności, poprzez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Z tego też powodu najprościej jest zakładać konta oszczędnościowe tam, gdzie mamy konto osobiste, jednak mimo wygody polecam szukać najlepszych warunków.
 4. Niski próg wejścia – dla małych oszczędności, funduszy awaryjnych i innych drobnych kwot to szczególnie ważna sprawa.
 5. Wygodna aplikacja – dotyczy w zasadzie bankowości ogólnie. W dzisiejszych czasach powinniśmy wymagać od banku posiadania wygodnej i dopracowanej aplikacji. W końcu bank to nie fintech, któremu możemy sporo wybaczyć 😉

Warto porównać różne oferty kont oszczędnościowych dostępnych na rynku, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie – w tym celu oddajemy w Wasze ręce

Konto oszczędnościowe a lokata – jakie są różnice?

Konto oszczędnościowe i lokata terminowa to dwa różne produkty finansowe, choć oba służą do oszczędzania pieniędzy. Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym możecie przechowywać swoje oszczędności i otrzymywać odsetki od zgromadzonego salda. Na koncie oszczędnościowym możliwe jest wpłacanie i wypłacanie pieniędzy w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Oprocentowanie konta oszczędnościowego było zwykle niższe niż oprocentowanie lokaty terminowej, jednak ostatni rok pokazał nam, że nie jest to żadna reguła.

Lokata terminowa to umowa między nami a bankiem, na mocy której wpłacamy określoną kwotę na określony czas, zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. W zamian bank obiecuje wypłacić nam określone odsetki po upływie ustalonego terminu. W przypadku lokaty terminowej nie możecie wypłacić pieniędzy przed końcem okresu, bez utraty odsetek lub poniesienia innych kosztów – to główna różnica i aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Na lokatę powinniśmy wpłacać środki, które na pewno nie będą potrzebne w najbliższym czasie.

Czy istnieją darmowe konta oszczędnościowe?

Większość kont oszczędnościowych na rynku nie pobiera od użytkownika żadnych opłat i prowizji za założenie czy prowadzenie rachunku. Koszty, jakie mogą wystąpić, to na przykład opłata za przelewy zewnętrzne (wewnętrzne są często darmowe lub sporo tańsze). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że konta oszczędnościowe bardzo rzadko występują jako samodzielne produkty, a najczęściej wymagają zakładania konta osobistego. Na szczęście i te produkty bardzo często nie pobierają opłat za prowadzenie lub można ich w bardzo prosty sposób uniknąć, spełniając określone warunki.

Konto oszczędnościowe na nowe środki – co to jest i na czym polega taka promocja?

W ramach takiej promocji bank zazwyczaj oferuje wyższe oprocentowanie niż standardowo na rynku dostępne, ale tylko dla nowych środków wpłacanych na konto. Oznacza to, że jeśli posiadacie już konto w tym samym banku, to nie będziecie mogli skorzystać z oferty konta oszczędnościowego na nowe środki. Powinniście również wpłacić środki na to konto z zewnętrznego źródła, a nie z innych rachunków w tym samym banku (pod uwagę bank bierze zazwyczaj wszystkie środki przechowywane w banku – także te na innych lokatach czy kontach walutowych).

Konta oszczędnościowe i lokaty na nowe środki mają oczywiście za zadanie sprowadzenie nowego kapitału do banku i uniemożliwiają nam – klientom – rotowanie środkami w celu uzyskania większych korzyści. 

W praktyce jednak wystarczy korzystać z oferty 2-3 kont oszczędnościowych i zmieniać lokację swoich środków regularnie, by cały czas „łapać się” na nowe promocje podwyższonego oprocentowania. 

Czy podatek Belki obowiązuje w przypadku kont oszczędnościowych?

Podatek Belki to potoczna nazwa podatku od zysków kapitałowych, czyli zysków osiągniętych z inwestycji, takich jak odsetki z lokat bankowych, dywidendy z akcji, zyski z funduszy inwestycyjnych, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Podatek Belki wynosi obecnie 19% i pobierany jest automatycznie przez bank lub instytucję finansową, z której pochodzą dochody kapitałowe. 

Podatkiem Belki objęte są także konta oszczędnościowe i tradycyjne lokaty bankowe. Istnieją też formy oszczędzania, które są zwolnione z tego podatku, np. IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) lub IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). 

Podatek Belki wziął swoją nazwę od nazwiska Marka Belki – wicepremiera i ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Został wprwadzony już ponad 20 lat temu (w 2002 roku), a według obecnych zapowiedzi w 2024 roku może wzrosnąć do wartości 20%. I bez tego jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych podatków w polskim systemie 😉 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów