Mój pierwszy rachunek maklerski – jak otworzyć i na co zwrócić uwagę?

Po załamaniu Giełdy Papierów Wartościowych spowodowanym epidemią koronawirusa, wiele osób zaczęło inwestować swoje środki na rynku finansowym. Według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, w samym kwietniu przybyło blisko 18.150 nowych rachunków maklerskich, a od początku pandemii w Polsce do połowy maja – prawie 47 tysięcy rachunków. Faktem jest, iż zieleń coraz częściej pojawia się na wskaźnikach WIG, więc może to być ostatnia szansa na zakup papierów wartościowych w atrakcyjnych cenach. Podstawowym narzędziem do tego typu działań jest rachunek maklerski będący bohaterem dzisiejszego artykułu 🙂

Czym jest rachunek maklerski i gdzie możemy go otworzyć?

Rachunek maklerski to bardzo specyficzny rodzaj konta, który ma ściśle określone zadanie.

Sprawdź, promocje na konta osobiste.

Stanowi on swoistą “przepustkę” do inwestowania w papiery wartościowe – z żadnego innego typu rachunku nie będziecie mogli zlecić kupna lub sprzedaży akcji, obligacji czy zapisu na IPO. Samo konto maklerskie nie jest prowadzone przez banki lub parabanki, ale przez domy maklerskie, które mogą być zarówno podległe danemu bankowi (np. Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.) lub niezwiązane z bankiem (np. BDM Dom Maklerski S.A.). Konkurencja wśród domów maklerskich jest spora, a rywalizują one nie tylko atrakcyjnymi cenami za usługi maklerskie, ale również funkcjonalnością, dostępem do informacji inwestorskich, czy opieką ekspertów finansowych. Pełną listę instytucji uprawnionych do takiego funkcjonowania znajdziemy na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

rachunek maklerski



Na stronie KNF znajdziemy informacje odnośnie domów maklerskich, w których możemy otworzyć rachunek maklerski.

Na co zwrócić uwagę przy otwieraniu rachunku maklerskiego?

Wielu z Was zapewne przed założeniem swojego podstawowego rachunku lub zaciągnięciem kredytu dokładnie analizowało ofertę poszczególnych banków, wybierając tę, która odpowiada Waszym oczekiwaniom. Nie inaczej powinno być w przypadku konta maklerskiego – należy się przyjrzeć ofercie rynkowej, ewentualnie dopytywać doradców, którzy z pewnością chętnie udzielą informacji. Istnieje wiele funkcjonalności, które mogą się okazać niezwykle przydatne przyszłemu inwestorowi, z kolei część udogodnień może być zupełnie niepotrzebna.

Podstawową kwestią jest opłata za taki rachunek oraz zawartość, którą otrzymujemy w cenie prowadzonego konta. Większość rachunków maklerskich jest bezpłatna w wersji podstawowej, a dodatki pokroju dostęp do depesz Polskiej Agencji Prasowej (czyli najświeższych informacji), czy opieka indywidualnego eksperta są dodatkowo płatne w postaci comiesięcznej lub corocznej subskrypcji. Zapłacić przyjdzie Wam również przy okazji zawierania transakcji – mogą to być prowizje ustalane kwotowo (np. 5 złotych od każdej transakcji kupna i sprzedaży – rzadko spotykane), procentowo (np. 0,25% od kwoty transakcji – rzadko spotykane) lub w sposób hybrydowy (np. 0,39% wartości transakcji, nie mniej niż 5 złotych – spotykane w większości przypadków). Możliwe jest jednak odwrócenie sytuacji, w której płacić będziemy za samą obsługę rachunku, zaś za większość transakcji już nie (np. 99 złotych miesięcznie, gdy wolumen transakcji nie przekroczy 100.000 PLN w danym miesiącu, powyżej 100.000 PLN opłata wyniesie 159 złotych). Początkującym inwestorom polecam jednak opcję darmowego rachunku z drobnymi prowizjami za wykonane transakcje.

Drugą kwestią, której należy się przyjrzeć, jest funkcjonalność rachunku maklerskiego oraz możliwości, które otrzymujemy. Ot, taki drobiazg jak aplikacja mobilna – z pozoru temat nieistotny, może mieć niesamowite znaczenie w sytuacji, gdy akcje zaczną nagle tracić na wartości lub osiągną satysfakcjonujący nas pułap. Bez aplikacji i dostępu do Internetu czy banku pod ręką okaże się, że będziecie skazani na telefoniczne złożenie zlecenia (co najczęściej obarczone jest niemałą opłatą) lub zwyczajnie stracicie okazję na zarobek.

rachunek maklerski w mBank
Wiele instytucji finansowych oferuje specjalne aplikacje, dedykowane do obsługi rachunku maklerskiego – w tym przypadku jest to mDM od mBanku.

Jak otworzyć rachunek maklerski – opis krok po kroku

Pierwszym krokiem będzie znalezienie domu maklerskiego lub banku, który oferuje usługę otwarcia rachunku maklerskiego oraz zapoznanie się z ofertą. Nie spieszcie się z tym krokiem – na start wybierzmy takie konto, które będzie generowało możliwie najniższe opłaty; wszak nie chcecie łożyć na utrzymanie instytucji finansowej, lecz obracać swoją gotówką.

biuro maklerskie pozwala założyć rachunek maklerski
Przy wyborze biura maklerskiego pomocne okażą się rankingi niezależnych portali branżowych, które opisują zalety i wady czołowych domów maklerskich. Źródło: Puls Biznesu.

Kiedy już znajdziecie swój dom maklerski, skontaktujcie się z nim internetowo albo odwiedźcie siedzibę lub oddział – w ten sposób przejdziecie do kroku drugiego, czyli sporządzeniu formalności.

Wypełnijcie formularz, w którym podacie swoje dane osobowe, dane kontaktowe oraz wskażecie, jakimi usługami będziecie zainteresowani.

rachunek maklerski w sandander
Większość domów maklerskich, w tym Santander Biuro Maklerskie oferuje złożenie wniosku przez Internet – umowę można podpisać w domu przy kurierze lub w oddziale banku.

Po wypełnieniu formularza czas na krok trzeci – podpisanie umowy o prowadzenie rachunku maklerskiego. Taki dokument podpiszecie na jeden z dwóch sposobów: bezpośrednio w placówce lub oddziale instytucji finansowej albo w domu. Pierwszy przypadek pozwala na natychmiastowe świadczenie usługi, drugi zaś wiąże się z oczekiwaniem na kuriera, przy którym podpiszemy umowę. Niektóre domy maklerskie powoli wprowadzają całkowicie zdalne otwieranie rachunków, za pośrednictwem przelewu weryfikacyjnego lub biometrii. Nie jest to jednak aż tak popularne jak w przypadku standardowych rachunków osobistych.

Krok piąty to zalogowanie się do swojej bankowości internetowej i wypełnienie ankiety MiFID 2. Jeśli otwieraliśmy rachunek maklerski w placówce, możemy wykonać ten krok bezpośrednio z naszym doradcą bankowym. Wypełnienie ankiety MiFID 2 konieczne jest do zawierania transakcji na rynkach finansowych, a sama ankieta ważna jest przez rok.

Ankieta MiFID
Ankieta MiFID 2 jest obowiązkiem nałożonym przez Unię Europejską – sprawdza zarówno naszą wiedzę inwestorską, jak i prognozowany przez nas sposób inwestowania.

Czas na ostatni krok – inwestuj, zarabiaj i bogać się! Ale zanim zaczniesz obracać środkami na giełdzie, przejdź przez internetowy samouczek, który pokaże Ci, jak wykorzystać pełen potencjał rachunku maklerskiego. Zwróć uwagę, by nikomu nie udostępniać swoich danych do logowania, jak również nie zapisywać hasła w niezabezpieczonych sieciach. Pamiętaj też, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, którego musisz być świadomy przed dokonaniem pierwszej transakcji.

Jeśli masz jakieś pytania – chociażby w sprawie ankiety MiFID – zostaw komentarz, a niedługo napiszemy artykuł na ten temat.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów