fbpx

Qarson: samochód na abonament, czyli nowe auto już za 599 zł brutto miesięcznie przy rocznej umowie!

Nie jestem wielkim fanem motoryzacji. Nie śledzę nowinek i nie jeżdżę na targi. Nie czytuję czasopism i nie rozprawiam na forach o wyższości jednego silnika nad drugim. Nie oznacza to jednak, że nie lubię samochodów. Jest wręcz przeciwnie – uwielbiam je. Mój idealny samochód powinien być możliwie nowoczesny i wygodny. Chciałbym też, żeby jego obsługa ograniczała się do minimum. Tego typu rozwiązanie zapewnia opcja samochodu na abonament. Sprawa jest tu prosta: za określoną, miesięczną kwotę, korzystam z wybranego wcześniej samochodu. Ubezpieczenie, naprawy, serwis, wymiana opon i wszystkie inne tego typu czynności leżą po stronie firmy użyczającej auto. Jeśli tak jak ja szukacie rozwiązań szybkich i bezproblemowych – zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu. Powiem Wam, dlaczego najem auta jest opłacalny i jakie korzyści niesie za sobą takie rozwiązanie. Natomiast w drugim artykule z serii znajdziecie konkretne wyliczenia oraz analizę Fiata Tipo, czyli auta, które osobiście wynajmuję od Qarsona 🙂

UWAGA – do 30 listopada 2021 w Qarson trwa promocja Black Friday! Wynajmij samochód 600 zł taniej! Szczegóły w tym artykule.

Tytułem wstępu

Zanim przejdziemy do rzeczy: w tym artykule skupię się na omówieniu samej usługi. Temat jest obszerny i wymaga skupienia. W kolejnej publikacji opowiem Wam dokładnie o tym, ile płacę za wynajem swojego samochodu oraz czy jestem zadowolony z takiego rozwiązania. Porównamy także opcje różne opcje finansowania, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.  

Warto wspomnieć, iż wymienione w artykule wartości są kwotami brutto, czyli zawierają podatek VAT. W ten oto sposób przedsiębiorcy mogą częściowo odliczyć podatek VAT oraz wrzucić koszty najmu w koszty, co obniży podatek PIT. Dzięki temu najem jest jeszcze bardziej opłacalny.

Czym różni się abonament od leasingu

Dawno już pożegnaliśmy czasy, gdy modele finansowania zakupu samochodu mieliśmy dwa: za gotówkę albo za pieniądze pożyczone od babci. Dziś rynek oferuje nam przynajmniej kilka możliwości: kredyt dla firm lub osób prywatnych, leasing dla przedsiębiorców (a także ten zwany konsumenckim) czy najem terminowy, czyli popularny ostatnio „abonament”. Większość z osób zainteresowanych zakupem nowego samochodu w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości zakupu auta za gotówkę. Nic dziwnego, samochody starzeją się w błyskawicznym tempie. Już po pierwszych kilku metrach – po przysłowiowym wyjeździe z salonu – auto straci kilkanaście procent wartości, stając się momentalnie autem używanym. Po roku użytkowania samochód straci co najmniej 25% wartości początkowej, co przy kwotach przekraczających nierzadko 100.000 zł stanowi niebagatelną sumę. 

Najpopularniejsze rozwiązania to obecnie leasing oraz najem terminowy. Choć obie usługi mają zdecydowanie więcej cech wspólnych niż różnić, to należy zaznaczyć najważniejszą z nich: leasing może zakończyć się wykupem przedmiotu umowy – w tym przypadku samochodu. Najem z kolei zawsze kończy się po prostu oddaniem samochodu wynajmującemu, przedłużeniem umowy lub podpisaniem nowej, dotyczącej kolejnego samochodu. 

Obie formy wymagają jednak (zazwyczaj) opłaty wstępnej i – co jest oczywiste – opłacania miesięcznej raty. Tutaj występuje jednak kolejna różnica: w przypadku leasingu, każda rata spłaca część kapitału poświęconego na zakup samochodu. Wynajmując samochód, finansujemy jedynie utratę wartości samochodu oraz, co oczywiste, opłacamy marżę wynajmującego.

Ile to wszystko kosztuje

Firma Qarson zdecydowanie wybija się na tle konkurencji i to pod wieloma względami. Przejrzystość umowy, możliwość wypełnienia wszystkich formalności online czy dostarczanie dodatkowych usług (jak na przykład ubezpieczenie) to wyjątkowo atrakcyjne cechy. 

Zdecydowanym plusem oferty jest fakt, że na wynajem nowego samochodu stać większość osób, a nie tylko tych, zarabiających zdecydowanie powyżej średniej. Wynajem nowego samochodu zaczyna się już od 599 zł brutto. Po okresie najmu, trwającym 12 miesięcy, samochód należy oddać lub przedłużyć umowę na nowe auto.

Dodatkowe koszty

Oczywiście cena miesięczna dotyczy samego najmu pojazdu. Ubezpieczenie, zniesienie szkody czy komplet dodatkowych opon to zupełnie inna para kaloszy. Koszty nie są jednak przerażające. Części z nich możecie uniknąć, wybierając własne rozwiązania. To, ile zapłacicie, widoczne jest czarno na białym, na ekranie Waszego komputera. Wybierając parametry swojej umowy, mogłem modyfikować cenę wynajmu do akceptowalnego przeze mnie poziomu. Poniżej wymienię opłaty dodatkowe oraz opowiem co nieco o każdej z nich. 


Opłata startowa – kwota, którą należy uiścić już na samym starcie. W przypadku większości pojazdów, będących aktualnie w ofercie Qarson, opłata ta wynosi od 999 zł do 2999 zł (przy umowie na 12 miesięcy). Za najdroższe pod tym względem uchodzą dwa modele samochodów: Tesla Model 3 (5999 zł opłaty startowej w umowie na 24 miesiące) i Renault ZOE 5D (9999 zł opłaty startowej w umowie na 24 miesiące). Najniższą opłatą startową mogą z kolei pochwalić się takie samochody jak Citroen C3 III, Toyota Aygo II 5D czy Suzuki Swift VI 5D. W przypadku Fiata Tipo opłata startowa to 1999 zł.

Pakiet kilometrów na 12 miesięcy – w cenie wynajmu znajduje się pakiet 10.000 kilometrów rocznie. Wystarczy na dojazdy do pracy, zakupy i krótkie wakacje co jakiś czas. Pakiet kilometrów możecie oczywiście zwiększyć do 15 tys. (od 89 zł do 249 zł miesięcznie w przypadku najkosztowniejszych samochodów), 20 tys. lub 25 tys. Dokładny cennik znajdziecie na stronie z ofertą każdego pojazdu. Dobrze jest się nad tym zastanowić. Każdy kilometr ponad limit będzie Was kosztował od 24 groszy w górę. Dokładna kwota wyszczególniona jest przy ofercie każdego auta ma stronie Qarson.

Przykładowo, dla Fiata Tipo, pakiet 15.000 km kosztuje dodatkowo 89 zł miesięcznie, pakiet 20.000 km wiąże się z miesięczną dopłatą na poziomie 189 zł, zaś dla 25.000 km jest to kwota 289 zł miesięcznie. Po przekroczeniu wybranego pakietu każdy przejechany kilometr kosztuje 0,24 zł.

Ubezpieczenie – możecie zdecydować się na pakiet oferowany przez Qarson lub ubezpieczyć samochód na własną rękę. Nie ocenię za Was, czy to opłacalne. Jeśli bezpieczną jazdą wypracowaliście duże zniżki – warto się zorientować. Pakiety dostępne w Qarson wiążą się z miesięczną opłatą o wartości od 224 zł do 372 zł. Celowo pomijam tutaj ubezpieczenie wymienionych już wcześniej najdroższych modeli w ofercie (1099 zł w przypadku Tesli i 407 zł miesięcznie w przypadku Renault). Pakiet ubezpieczenia obejmuje OC, AC, Assistance, NNW, a w razie potrzeby także samochód zastępczy na czas naprawy.

W przypadku Fiata Tipo miesięczny koszt ubezpieczenia to 250 zł.

Pakiet szkodowy – w pakiecie Basic (w cenie najmu) każda szkoda o wartości powyżej 500 zł poskutkuje opłatą 500 zł brutto. Decydując się na pakiet Safe, na sucho ujdzie Wam każda stłuczka i inna szkoda powstała z Waszej winy. Miłym zaskoczeniem jest kwota. Za wyższy pakiet zapłacicie 50 zł miesięcznie – niezależnie od wynajmowanego samochodu i liczby zgłoszonych szkód.

Opony – w cenie najmu możecie bez przeszkód jeździć na oponach letnich. Jednak opony zimowe musicie już załatwić we własnym zakresie. Możecie także wybrać opony całoroczne, które będą kosztować Was od 59 zł do około 140 zł miesięcznie (lub 219 zł w przypadku Tesli). Cóż, zimy mamy łagodne, więc tego typu opony mogą być naprawdę dobrym rozwiązaniem.

W przypadku Fiata Tipo miesięczny koszt opon całorocznych to 59 zł.

Odbiór samochodu może być płatny lub darmowy. Za darmo odbierzecie samochód z dealerskiego salonu danej marki, wybranego przez operatora. Dostawa samochodu pod dom lub do wybranego punktu Norauto będzie płatna (25 zł miesięcznie lub 300 zł w jednej płatności).

Darmowe naprawy i przeglądy

Dużym plusem nowych samochodów jest gwarancja producenta. Wybierając dowolny samochód z oferty Qarsona możecie być pewni, że nie poniesiecie żadnych kosztów, związanych z naprawą usterek, serwisem lub okresowymi przeglądami pojazdu.

To ważny punkt. Wybierając samochód, kalkulujemy zazwyczaj konieczne do poniesienie koszty, zapominając często o rzeczach niespodziewanych. Naprawa samochodu potrafi być jednak wyjątkowo kosztowna, a potencjalne naprawy stanowią ważną część budżetu przeznaczonego na użytkowanie samochodu. Gwarancja producenta samochodu pozwala praktycznie wyeliminować tego rodzaju niespodzianki.

Od Toyoty Aygo po Teslę

Oferta firmy Qarson obejmuje samochody różnych marek. Znajdziecie tam zarówno modele przeznaczone dla rodzin, jak również samochody dla singli, studentów oraz osób, które lubią bawić się jazdą. Katalog pojazdów cały czas ewoluuje. Każdy z dostępnych aktualnie samochodów znajdziecie w tym miejscu. (tu znajduje się: aktualna oferta aut na abonament).

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu powinniście już wiedzieć, jak wygląda najem samochodów na dłuższy okres. Starałem się wymienić wszystkie występujące koszty. Opcję finansowania zakupu samochodu, jaką jest abonament, uważam za jedną z lepszych na rynku. Najwięcej korzyści odkryją w niej osoby, które chcą często zmieniać samochody na nowe, a jednocześnie nie przejmować się usterkami i serwisem auta. W kolejnym artykule szczegółowo przyjrzymy się kwestii finansów oraz procesowi, który trzeba przejść, by cieszyć się nowym samochodem od Qarsona. Powiem Wam również o możliwościach, które abonament daje przedsiębiorcom.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów