fbpx

Program 500+, czyli jak w praktyce skorzystać z rządowego programu wsparcia polskich rodzin Część I – wypełniamy wniosek o dofinansowanie

rodzina

 źródło: http://mpips.gov.pl

W dzisiejszym wpisie pochylę się nad tematyką rządowego Programu Rodzina 500+.
W mediach pojawiło się mnóstwo informacji dotyczących tej formy wsparcia polskich rodzin. Aby być nieco bardziej oryginalnym, postaram się dokonać analizy praktycznej. Umieszczę w niej przydatne wskazówki z perspektywy osoby mającej zamiar złożyć wniosek o dofinansowanie. Moim zdaniem kwestie związane z programem 500+ pasują do tematyki bloga JakDorobić.com. Okres wychowywania dzieci pociąga za sobą wzmożone wydatki. Jak policzyli eksperci, koszt wychowania jednego dziecka może wynieść niemal 200 tysięcy złotych. W związku z tym każde źródło dodatkowych dochodów może mieć niemal zbawienne znaczenie dla wielu rodzin. W dzisiejszym wpisie dowiecie się między innymi, jak krok po kroku wypełnić wniosek o dofinansowanie w programie Rodzina 500+.

 

 

Gdzie i do kiedy można złożyć wniosek w programie Rodzina 500+

Przez Internet poprzez:

 • bankowość elektroniczną, jak na razie porozumienie w tej sprawie podpisało 18 banków,
 • PUE ZUS, czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
 • portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [email protected]
 • ePUAP – elektroniczną platformę usług administracji publicznej.

Osobiście (lub wysyłając list polecony)

 • w gminie, a dokładniej mówiąc w punktach wyznaczonych przez wasz urząd. Może to być Biuro Obsługi Mieszkańców, Ośrodek Pomocy Społecznej, punkty ulokowane w szkołach lub innych jednostkach należących do gminy. Jeśli chcecie złożyć wniosek osobiście, sprawdźcie na stronie internetowej gminy, w której mieszkacie – w jakich dokładnie miejscach możecie złożyć wniosek.

Wnioski będziecie mogli składać od momentu startu programu, czyli od 1 kwietnia 2016 roku. Nie ma jednak sensu składanie wniosku już pierwszego dnia (między innymi ze względu na kolejki). Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu pierwszych 3 miesięcy – tj. od 1 kwietnia 2016 do 1 lipca 2016 – otrzymacie wyrównanie wstecz. 

 

Wypełniamy wniosek krok po kroku

Wniosek możecie wydrukować i wypełnić ręcznie bądź też wypełnić go na komputerze.

Wzór wniosku w pdf

Wzór wniosku w doc (edytowalny w Word)

 

Wiem, że nie lubicie teorii, dlatego żwawo przechodzimy do praktyki. Prześledzimy wspólnie jak wypełnić wniosek na podstawie powyższych wzorów. Na pierwszy rzut pójdzie prostsza wersja – dla rodzin, które wnioskują o dofinansowanie dla drugiego i kolejnego dziecka. Dotyczy to zatem rodzin, w których miesięczny dochód netto na jedną osobę przekracza 800 zł lub 1200 zł w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne (w stopniu znacznym bądź umiarkowanym).

 

W kolejnych artykułach z serii Program Rodzina 500+ dowiecie się jak wypełnić wniosek w przypadku ubiegania się o dofinansowanie również dla pierwszego dziecka. Ponadto odpowiem na wszelkie pytania związane programem w artykule Pytania i odpowiedzi dotyczące Programu Rodzina 500+.

 

Założenia na dziś:

 • Rodzina składa się z małżeństwa oraz dwójki dzieci,
 • Cała rodzina zamieszkuje w Polsce,
 • Dzieci państwa Kowalskich mają poniżej 18 lat, nie są w związkach małżeńskich oraz nie posiadają własnych dzieci,
 • Żadne z dzieci nie jest niepełnosprawne,
 • Średni miesięczny dochód na osobę w rodzinie jest wyższy niż 800 zł netto,
 • Wniosek o dofinansowanie składa matka, pani Kowalska.

Dane zawarte w przykładzie wniosku są rzecz jasna zmyślone. Mają one na celu przedstawić zagadnienie od strony praktycznej, nie dotyczą żadnej/żadnych konkretnych osób. To tak dla pewności 🙂 Po pobraniu przykładowego wniosku, prześledźcie go wraz z komentarzami, które zamieszczam poniżej.

 

Pobierz przykładowo wypełniony wniosek w programie Rodzina 500+ 

Wniosek Rodzina 500+, przykład dla drugiego i kolejnego dziecka

 

 

 • Część I

1. Dane osoby ubiegającej się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, zwanej dalej „osobą ubiegającą się”.

Komentarz: W tym miejscu wypełniacie swoje podstawowe dane. Wypełnia je jedna osoba, na przykład jedno z rodziców. W moim przykładzie będzie to matka dziecka.

 

2. Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Komentarz: W tym miejscu zdecydujecie czy ubiegacie się na dofinansowanie jedynie dla drugiego i kolejnego dziecka (czyli bez względu na dochody) czy również dla pierwszego. Na początku znajduje się krótki opis dotyczący kryterium dochodowego oraz zdefiniowane są pojęcia pierwszego dziecka oraz dziecka niepełnosprawnego.

Do zaznaczenia macie dwie kratki, zgodnie z naszym przykładem wybieracie drugą:

Nie wnoszę  o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko zamieszkujące ze mną oraz  pozostające na moim utrzymaniu (w przypadku zaznaczenia – wypełnić tabelę B).

 

A. Pierwsze dziecko.

Komentarz: zgodnie z naszym przykładem, tę część zostawiacie pustą.

 

3. Ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na kolejne dziecko/dzieci w wieku poniżej
18. roku życia, inne niż pierwsze dziecko.

B. Kolejne dziecko/dzieci (poniższa lista nie obejmuje pierwszego dziecka).

Komentarz: W tym miejscu wypełniacie dane dzieci, na które chcecie uzyskać dofinansowanie. Odpowiednio na drugie, trzecie itd. Nie wpisujecie tutaj danych pierwszego dziecka.

 

4. Dane członków rodziny

Komentarz: W punkcie czwartym znajdziecie na początku opis, kogo konkretnie zaliczacie do członków rodziny. Są to na przykład dzieci do 25. roku życia, które są na waszym utrzymaniu. Jeśli zaś wasze dziecko ma 27 lat, nie wpisujecie go w formularzu, chyba że legitymuje się znacznym stopniem niepełnosprawności. Jeśli natomiast wasze dziecko ma 23 lata, ale posiada już własne dziecko – również go nie zaliczacie do składu rodziny. W moim odczuciu chodzi tu o fakt określenia kwestii samodzielności. Zapoznajcie się dokładnie z tym punktem i sami określcie, którzy z członków rodziny powinni zostać wpisani do formularza.

Wpiszcie dane członków rodziny. Nie wpisujecie zaś nazwy urzędu skarbowego. Pole to należy wypełnić tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko.

 

5. Oświadczam, że orzeczeniem o niepełnosprawności  lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności legitymuje się następujące dziecko wchodzące w skład rodziny (wypełnić tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się ww. orzeczeniem.

Komentarz: Tak jak zaznaczono w nawiasie – pole to wypełniacie w przypadku, gdy staracie się na dofinansowanie dla pierwszego dziecka. W związku z tym – część 5. zostawiacie pustą.

 

6. Organ, do którego są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, z późn. zm.) (wypełnić tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko).

7. Inne dane (wypełnić tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko).

Komentarz: Zgodnie z naszym przykładem, te części również zostawiacie puste.

 

 • Część II

Komentarz: W tym miejscu znajdują się oświadczenia dotyczące składanego wniosku. Musicie się z nimi zapoznać oraz zapewnić, by miały odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ostatnie oświadczenia odnoszą się do pobytu w Polsce lub poza jej granicami wnioskodawcy oraz jego rodziny. Nie dotyczą jednak wyjazdu lub pobytu turystycznego, leczniczego albo związanego z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W naszym przykładzie cała rodzina przebywa na terenie Polski, wiec zaznaczamy:

x nie przebywam poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej…

członek mojej rodziny, w rozumieniu art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, nie przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej…

Projekt ustawy dotyczącej programu Rodzina 500+ określa, iż świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, za wyjątkiem sytuacji, gdy przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy przewidują inaczej.

 

Kolejne oświadczenie informuje o obowiązku informowania o każdorazowej zmianie sytuacji materialno-dochodowej. Nie dotyczy to jednak osób wnioskujących o dofinansowanie dla drugiego i kolejnego dziecka.

Poniżej znajduje się miejsce na wpisanie numeru rachunku bankowego oraz nazwy banku prowadzącego konta, na które mają wpływać środki z tytułu świadczenia.

 

Jeśli nie posiadacie konta bankowego lub zastanawiacie się nad jego zmianą ze względu na koszty – polecam Ranking kont osobistych. Przykładowo Konto Godne Polecenia w banku BZ WBK jest całkowicie darmowe: brak opłaty za prowadzenie konta, kartę debetową oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Ponadto konto oprocentowane jest na 4% w skali roku. Szczegóły znajdziecie w rankingu.

 

W polu dodatkowe dokumenty, w naszym przypadku nic nie wypełniacie. Dodatkowe dokumenty należy dołączyć w sytuacji, gdy staracie się o dofinansowanie dla pierwszego dziecka. Następnie przeczytajcie pouczenie dotyczące programu Rodzina 500+ oraz podpiszcie się na końcu wniosku (miejscowość + data + podpis).

Kolejne strony wniosku to już załączniki dotyczące dokumentowania dochodu. Z racji, iż w naszym przypadku wniosek dotyczy dofinansowania na drugie i kolejne dziecko – nie ma potrzeby ich wypełniać. Zatem to już wszystkie informacje, jakie należało wypełnić. Jak sami widzicie, nie jest to bardzo skomplikowane. Nieco trudniejszy jest wniosek dla rodzin, które ubiegają się o dofinansowanie na pierwsze dziecko. O tym dowiecie się jednak w kolejnym wpisie z serii Program Rodzina 500+ Krok po kroku. Ukaże się również trzeci artykuł o tej tematyce, a mianowicie Pytania i odpowiedzi dotyczące Programu Rodzina 500+. Zapraszam do śledzenia bloga!

.

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe? Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

 

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

.

Zapisz się na Newsletter




Źródło informacji: mpips.gov.pl

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów