Praca zdalna – praktyczny poradnik – jak ją znaleźć?

Praca zdalna jeszcze do niedawna wydawała się czymś abstrakcyjnym, jednak w dobie rozwoju internetu jest ona coraz to bardziej powszechna… Szczególnie w obecnej sytuacji związanej z pandemią wiele branż zostało wręcz przymuszone do zmian dotyczących komunikacji międzyludzkiej, organizacji spotkań, czy nawet rozwiązywania konfliktów i sporów – pokazało to dużej ilości osób, że wiele branż może działać online, czy telefonicznie bez wychodzenia z domu! Co ciekawe mnóstwo firm i pracowników chwali sobie taką metodę pracy. Jednak, jak znaleźć pracę zdalną, szczególnie, gdy jest się “świeżakiem” w tym świecie? Dzisiaj przedstawię Wam kilka rad, które pozwolą solidnie dorobić, a nawet pracować pełnoetatowo bez wychodzenia z domu!

Praca zdalna – co to takiego?

Dla tych, którzy jeszcze nie do końca wiedzą, co to praca zdalna – szybkie przybliżenie tematu. Mówiąc krótko, praca zdalna to praca wykonywana przez Internet lub telefon poza siedzibą firmy. Niezależnie od tego, czy jesteście w domu, kawiarni, restauracji albo nawet na wakacjach w pięknym miejscu – możecie pracować zdalnie.

Kto może pracować?

Odpowiedź zabrzmi trochę nonszalancko, ale pracować zdalnie może KAŻDY!

Niezależnie od tego, czy aktualnie studiujecie, pracujecie u kogoś na etat czy jesteście emerytami, możecie znaleźć w pracy zdalnej coś dla siebie. Praktycznie każdy może nauczyć się pracy przy komputerze i może wybrać odpowiednią branżę dla siebie.

Praca zdalna – etat czy freelancer

Chciałbym wprowadzić jeszcze jedno dodatkowe rozgraniczenie. Istnieją tysiące firm na całym świecie, które oferują pracę taką jak na etacie, tyle że wykonywaną zdalnie. To bardzo dobre podejście, które wielu z Was może się spodobać. Niestety takich ofert znajdziemy dużo więcej w branżach specjalistycznych, w których niezwykle istotne jest doświadczenie i posiadana wiedza. Mówimy o takich zawodach jak księgowy, programista, marketingowiec czy tester aplikacji. Choć istnieją firmy, które oferują również zdalne przyuczenie do zawodu – najlepiej poradzą sobie ludzie, którzy już jakąś wiedzę mają i nabyli ją na przykład podczas pracy na etacie stacjonarnie.

Ale zupełnie po drugiej stronie barykady są też firmy, które poszukują osób na pojedyncze zlecenia. To dla Was ogromna szansa. Choć nie da to takiego pełnego poczucia pozornego bezpieczeństwa jak etat, to bariera wejścia w takie zlecenia jest już dużo prostsza i nie wymaga wyspecjalizowanej wiedzy. Mówię o takich zleceniach jak pisanie treści, tworzenie prostych grafik, czy prowadzenie forum. Idąc jeszcze dalej można zająć się takimi zleceniami jak praca tajemniczego klienta, ankieter telefoniczny czy wirtualna asystentka. Wszystkie te zlecenia można wykonywać zdalnie. 

Bez względu na wybór, przed podjęciem jakiś decyzji warto przygotować się finansowo. Zadbaj o swoje finanse osobiste i skorzystaj z promocji bankowych oraz w szczególności zadbaj o swój budżet domowy.

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna posiada wiele plusów, które przyciągają coraz to więcej interesantów. Jestem pewien, że znajdziecie w moich spostrzeżeniach, coś co przekona i pozwoli Wam chociaż spróbować swoich szans w tym świecie.

  • Praca zdalna może być wykonywana w dowolnym miejscu na świecie, nieważne czy jest to dom, restauracja, czy nawet miejsce na końcu świata – możesz pracować dosłownie wszędzie.
  • Jedną z głównych zalet pracy zdalnej jest to, że nie wymaga ona codziennych dojazdów do biura – jeśli jest ulewa nie musisz wychodzić na przystanek, tylko zostajesz wtulony w koc na własnej kanapie.
  • Dla śpiochów i tych, którzy mają inny biorytm i wolą pracować w nocy, taka metoda pracy może być niezwykle przyjemna. Często praca zdalna nie ma z góry ustalonych godzin pracy, a co za tym idzie wstajesz i śpisz kiedy chcesz, a co najważniejsze pracujesz kiedy chcesz. Nawet, gdy dzieli Was różnica czasowa spowodowana daleką podróżą, czas nie jest problemem.
  • Pracując z domu, możesz zorganizować sobie swoje miejsce pracy, tak jak lubisz. Możesz nawet pracować w piżamie, a w przerwie zaparzyć sobie ulubioną kawę lub herbatę.
  • Niesamowite jest to ile można zaoszczędzić na pracy zdalnej! Zazwyczaj pierwsze zauważalne oszczędności związane są z dojazdem do biura. Paliwo, czy bilet miesięczny to dość spory wydatek, który można przeznaczyć na coś dużo przyjemniejszego.
  • Nie masz szefa, nikt nie patrzy na ręce, nie musisz siedzieć bez sensu do 17:00, nawet jeśli już dawno skończyłeś zadania i markować pracę, marnująć przy tym bezcenny czas. Czas organizujesz sobie tak, jak chcesz. Podpunkt ten dotyczy bardziej freelancerów, aczkolwiek nawet na etacie brak fizycznej obecności szefa wnosi wiele dobrego.
  • Elastyczność to coś, czego nie sposób nie kochać w tej pracy. Elastyczność związana jest z czasem, klientami, wymaganiami, czy nawet planem na czas wolny dla siebie.
  • Praca zdalna to również więcej czasu dla siebie i bliskich. Pracując zdalnie odzyskujesz znaczną część życia – nie musisz się szykować do pracy ani dojeżdżać, ten czas możesz wykorzystać na coś fajnego, na co do tej pory nie było czasu.
  • Znajomość języków to niesamowita wartość dodana – dzięki temu praca dla zagranicznych klientów stoi otworem. Możesz pracować dla każdego państwa na ziemi bez wychodzenia z domu.
praca zdalna
Praca zdalna może być wykonywana w domu, w biurze, na wakacjach w górach czy na plaży!

Jak zacząć pracę zdalną?

Każdy ma inne oczekiwania odnośnie pracy zdalnej, a do tego istnieje mnóstwo odpowiedzi na pytanie, jak ją znaleźć – przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytania, czego szukam i potrzebuję jako pracownik.

Między innymi możecie:

  • poszukać pracy na etacie, która umożliwia pracę zdalną,
  • zostać freelancerem i świadczyć usługi klientom lub tworzyć produkt,
  • założyć własną działalność gospodarczą, którą możecie pokierować wedle swojego życzenia i zmodernizować ją tak, aby świadczyła jedynie usługi wykonywane poprzez pracę zdalną.

Oczywiście każda z tych propozycji jest zależna od Waszych preferencji. W pracy zdalnej to zawsze jest sprawa indywidualna i należy dokładnie przemyśleć każde za i przeciw pracy dla kogoś, pracy freelancera, czy jako właściciel firmy. Każdy z tych elementów różni się wytycznymi i właśnie one są najważniejsze i grają główną rolę przy wyborze. 

Praca zdalna – na co zwrócić uwagę

Najważniejszym elementem są umiejętności – samodoskonalenie się, kształcenie, stały rozwój oraz samodyscyplina to podstawy pracy zdalnej. Dlaczego jest to tak ważne? Rynek wolnych strzelców jest niesamowicie oblegany – jest mnóstwo dobrych specjalistów w danych dziedzinach, którzy są już wyjadaczami pracy zdalnej, posiadają nie tylko doświadczenie, ale również są przyzwyczajeni do pracy w różnych warunkach.

Ostatnia sytuacja pokazała, że nawet urzędy potrafią pracować online bez większych kolejek i problemów, jednak wiele urzędników nie potrafiło odnaleźć się w pracy bez kontaktów międzyludzkich – jest to niesamowicie ważny element pracy zdalnej – brak bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Jeśli należysz do grupy ludzi, którzy wręcz uwielbiają elementy w pracy takie, jak spotkania, rozmowy z współpracownikami i nie wyobrażasz sobie innej metody komunikacji niż bezpośrednia, praca zdalna może stanowić nie lada wyzwanie. Dla wielu osób, które są introwertykami, jest to wręcz praca marzeń. A więc ważnym elementem jest oszacowanie, co lubi się w pracy i jakim typem człowieka jesteś.

Oczywiście czasami sytuacje wręcz wymagają spotkań “w cztery oczy”, jest to zazwyczaj pierwsze spotkanie, na którym najczęściej omawiane są metody współpracy, przedstawiane są między innymi wymagania i oczekiwania klienta, oraz ostatecznie płace. Bardzo cenione, a wręcz wymagane są umiejętności wycenienia swojej pracy, umiejętności komunikacji oraz umiejętności negocjacji warunków pracy i płacy. Jeśli te metody są opanowane do perfekcji, spotkania nie powinny przysparzać zbyt wiele nieprzyjemności.

Kolejnym elementem, który warto wykorzystywać jest to czyste sprzedanie siebie, swojego produktu lub usługi i sprawienie, że klient właśnie z Tobą chciałby podjąć współpracę. Jeśli wykonywana praca jest sumienna i dobra, potrzebuje często odpowiedniej oprawy do jej sprzedania.

Pracę zdalną można traktować jako pracę etatową, ale również jako metodę na podreperowanie swojego budżetu. Może być to praca dorywcza, która ma jedynie na celu uzyskanie większego miesięcznego przychodu.

Kim zostać?

Niesamowite jest to ile możliwości daje nam praca zdalna. Wszystko uzależnione jest od umiejętności, wymagań i potrzeb.

Oto kilka z przykładowych prac, które można wykonywać zdalnie, jednak jest ich naprawdę wiele i wierzę, że każdy znajdzie coś dla siebie:

●     Copywriter i content writer – to jeden z najpopularniejszych zawodów, jakie możesz wykonywać zdalnie. Pisanie tekstów dotyczy wielu branż, a zleceń jest naprawdę wiele.

●     Specjalista ds. reklamy – zazwyczaj dotyczy Facebooka lub innych social mediów. Jeśli lubisz analityczne myślenie oraz posiadasz umiejętności w tworzeniu kampanii reklamowych – możesz robić to zdalnie.

●     Grafik i retuszer – graficy są bardzo pożądani, szczególnie Ci o zaawansowanych umiejętnościach. Warto też pomyśleć, czy przypadkiem nie ma się umiejętności w retuszowaniu zdjęć, obecnie również ta umiejętność spotyka się z dużym uznaniem i zapotrzebowaniem.

●     Montażysta audio i wideo – w dobie Tik-Toka i YouTube montażyści mają pełne ręce roboty! Często takie propozycje współpracy są dobrze wynagradzane finansowo, oraz pozwalają na spory rozwój w tej dziedzinie.

WAŻNE!

Jeśli szukasz pracy zdalnej za granicą, przeszukując Google użyj takich słów jak „virtual work” lub „remote work”.

Kilka ważnych punktów

Podsumowując, praca zdalna może być drogą do wolności lub sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Ważne żebyście zapamiętali najważniejsze elementy:

Podążaj za pasją i pomysłem – znajdź pomysł na pracę zdalną, która będzie Cię pasjonować, coś w czym będziesz chcieć się rozwijać.

Stale rozwijaj swoje umiejętności i pracuj – jeśli jesteś osobą, która nie lubi się uczyć i nie chce się rozwijać, praca zdalna prawdopodobnie nie jest dla Ciebie. Stały rozwój gwarantuje sukces, ale warto też dodać odrobinę ciężkiej pracy.

Zorganizuj swoją pracę i życie – możesz pracować z domu, jednak bez odpowiedniej organizacji życia, może być ciężko.

Inspiruj się – warto inspirować się innymi, dużo bardziej doświadczonymi ludźmi z branży, którzy często mogą pomóc w dalszym rozwoju lub w zwykłym zrozumieniu biznesu.

Gdzie szukać zleceń?

Najwięcej pracy dla freelancerów jest w branży copywriterskiej. Tutaj największą pomocą mogą być takie portale jak:

  • zleca.pl – znajdziecie tam ogłoszenie o pracę do wykonania i kontaktować się bezpośrednio poprzez formularz lub po prostu telefonując do firm,
  • goodcontent.pl – czyli wielka giełda tekstów – aktualnie, aby zacząć tam realizować zlecenia trzeba przejść przez kilka szczebli weryfikacji.

Inne zlecenia znajdziesz na takich portalach jak:

  • oferia.pl – to chyba największy w Polsce portal ze zleceniami. Spora konkurencja, a wygrywają Ci najbardziej kreatywni, którzy zamiast kopiować każde zgłoszenie tej samej treści -indywidualnie odwołują się do danych zapytań,
  • pl.jooble.org – platforma z różnymi ofertami pracy,
  • freelaner.com – na 30 dni masz bezpłatny dostęp do prawdopodobnie największej na świecie giełdy zleceń wszelakich – od gigantycznych realizacji, przez małe zlecenia po normalną pracę na etat przez internet,
  • Useme.eu – tutaj znajdziesz zlecenia dla grafików czy fotografów,
  • favore.pl – bardzo podobny portal do oferii – znajdziesz tam przede wszystkim zlecenia związane z pracą fizyczną na przykład budowlanką,
  • grupy na Facebooku – obecnie najpopularniejsze źródło pozyskiwania zleceń w różnych kategoriach. Niestety panuje tam bałagan i duża konkurencja. Trzeba mieć sporo szczęścia, aby wyłowić smakowite kąski 🙂

Dziękuję bardzo za uwagę i poświęcony czas – mam nadzieję, że teraz praca zdalna nie ma przed Wami tajemnic i nakłonię kogoś do rozwoju w tej oto dziedzinie 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów