fbpx

Hostessa – czym się zajmuje, ile zarabia i gdzie może znaleźć pracę

Hostessy i hości to osoby, bez których ciężko byłoby wyobrazić sobie jakiekolwiek targi, konferencje czy eventy biznesowe. To dzięki ich pracy czujemy się w tych miejscach komfortowo. To oni udzielają nam odpowiedzi na podstawowe pytania. Osoby zatrudniane na tym stanowisku mają bardzo ważne zadanie – sprawić, by goście czuli się jak u siebie w domu. W końcu host oznacza w języku hiszpańskim gospodarz. Jeśli uważacie, że ta praca może się Wam spodobać, wiecie, jak się zaprezentować i lubicie, gdy coś się dzieje – zapraszam do lektury. Powiem Wam dzisiaj, jak zostać hostessą (lub hostem) i ile można na tym zarobić. 

Host i hostessa – czym się zajmują?

Ogólna wizja tego zajęcia jest dość krzywdząca. Społeczeństwo postrzega często hostessy jako młode, atrakcyjne kobiety (najczęściej studentki), których jedynym zadaniem jest prezentacja produktów marki i emanowanie wdziękiem. Prawda jest oczywiście daleka od tych wyobrażeń. Owszem – hości i hostessy to ludzie, którzy powinni prezentować się jak najlepiej, jednak ich głównym zadaniem jest budowanie pozytywnego wizerunku marki. Powinni więc mieć pojęcie na temat działalności swojego klienta oraz zachowywać się w sposób odpowiedni do sytuacji. Wielu klientów wymaga od osób trudniących się tym zajęciem znajomości co najmniej jednego języka obcego (co przydaje się podczas targów i konferencji, na które przyjeżdżają ludzie z całego świata).

Trzeba jednak zaznaczyć, że miejscem pracy hostessy są nie tylko wielkie wydarzenia z szampanem i biznesowymi rozmowami w tle. Hostessy spotkacie wszędzie – także w lokalnym dyskoncie podczas promocji nowych produktów.

Umiejętności miękkie – klucz do sukcesu

Szeroki wachlarz umiejętności miękkich to podstawa w pracy każdej hostessy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku stoi w pierwszej linii kontaktu z klientem. Powinna więc wiedzieć, do kogo warto rzucić kilka słów, jak zareagować na niemiły komentarz oraz co zrobić w sytuacjach nagłych i niespodziewanych. To właśnie umiejętności interpersonalne, społeczne i komunikacyjne są w tym zawodzie na pierwszym miejscu. 

Ile zarabia hostessa

Hostessy i hości pracują zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Taka forma rozliczania daje im przede wszystkim dużą elastyczność i możliwość dynamicznej zmiany klientów. Na rynku można spotkać zarówno stawki godzinowe, jak również wynagrodzenie za obsługę konkretnego wydarzenia bez względu na czas jego trwania. 

Sprecyzowanie dokładnych widełek zarobków hostess i hostów nie jest możliwe. W internecie znaleźć możemy opinie, że wynagrodzenie w przeliczeniu na godzinę waha się od 15 zł do nawet 50 zł netto. Konkretna stawka zależy od wielu czynników, do których zaliczają się między innymi:

  • umiejętności – jak na przykład znajomość języków i branży klienta,
  • doświadczenie, 
  • ranga wydarzenia oraz miejsce jego organizacji – na inne zarobki możecie liczyć na prestiżowych, międzynarodowych targach oraz podczas prezentacji produktów w supermarkecie,
  • zakres obowiązków – oprócz prezentacji marki do zadań hostessy może należeć także oprowadzanie grup interesantów czy kierowanie ich w budynku i odpowiadanie na pytania,
  • rodzaj zlecenia: bezpośrednie od klienta czy obsługiwane przez agencję – agencja narzuca swoją prowizję, która w oczywisty sposób pomniejsza zarobki.

Jak znaleźć pierwsze zlecenie

Czujecie, że to dla Was? Świetnie! Przejdźmy w takim razie do konkretów. Zleceń możecie szukać na własną rękę lub poprzez agencję, specjalizującą się w organizacji tego typu pracy. Pierwsza opcja daje Wam poczucie niezależności – szukając klientów bezpośrednio, nie będziecie podlegać żadnej firmie zewnętrznej. Niesie to za sobą jednak pewną trudność. Duże firmy nie mają zazwyczaj czasu ani ochoty zatrudniać każdej hostessy z osobna, dlatego zwracają się z tym zadaniem do agencji, posiadających katalog dostępnych osób. Za jednym zamachem zatrudniają więc kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, które pomogą im przy realizacji wydarzenia. 

Praca dla agencji to zwykle szansa na udział w bardziej prestiżowych imprezach i zdobywanie cennych kontaktów. Agencja zdejmie też z Waszych barków konieczność rozliczania się z klientem i wyszukiwania kolejnych zleceń. Jeśli pojawi się odpowiednie dla Was zlecenie – otrzymacie telefon. Cała praca będzie dobrze zorganizowana i nie będziecie musieli za każdym razem martwić się tymi samymi kwestiami. Agencje hostess i hostów funkcjonują w każdym dużym mieście. Znajdziecie je bez problemu w internecie. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę hasło: „agencja hostess + nazwa miejscowości”, a pojawi się wiele propozycji. 

Jeśli jednak wolicie działać jako wolni strzelcy, dodajcie się do facebookowych grup dotyczących pracy w Waszym mieście oraz do grup tematycznych ze zleceniami dla hostess i hostów. Wystarczy, że w facebookowej wyszukiwarce wpisałem hasło „hostessy”, a moim oczom ukazało się mnóstwo grup z ofertami pracy:W poszukiwaniach z pewnością pomogą Wam znane portale ogłoszeniowe: 

Podsumowanie

Tym artykułem chciałem pokazać Wam, że w pracy hostessy może się sprawdzić większość z Was. O tym, czy przygoda przerodzi się w karierę – zdecydujecie już sami, po zrealizowaniu kilku zleceń. W pracy hosta lub hostessy można rozwijać się jak w każdej innej. Poziom obsługiwanych przez Was imprez będzie stale rósł. Nie da się też ukryć, że takie zajęcie może być świetnym sposobem nawiązywania nowych znajomości w branży. Jeśli więc chcecie złapać pierwsze doświadczenia i sprawdzić, jak duże eventy wyglądają „od kuchni” – do dzieła.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów