Curve jako konkurencja dla Revoluta? Płatności zagraniczne i wypłaty z bankomatów po kursach rzeczywistych oraz inne nowości (Apple i G Pay)

Ten artykuł pomimo, że jest fajny i ma dużo przydatnej wiedzy – może być już nieco nieaktualny. W związku z tym sprawdź najnowszy artykuł analizujący kartę i aplikację Curve.

Od mojego wpisu, w którym wnikliwie przeanalizowałem zestaw złożony z karty i aplikacji Curve minęło już trochę czasu. Nie da się ukryć, iż wówczas byłem jednym z pionierów tego rozwiązania w kraju nad Wisłą. W tak zwanym międzyczasie Curve ewoluowało i wdrożyło sporo pozytywnych zmian, o których będzie dzisiejszy artykuł. Do najważniejszej z nich należy rzucenie rękawicy Revolutowi i innym fintechom. Otóż Curve zrezygnowało z wszelkich kosztów przewalutowania płatności zagranicznych do kwoty 500 funtów. Transakcje te zostaną przewalutowane po kursach międzybankowych, bez żadnej prowizji. Pomimo, że kwota ta jest niższa niż w przypadku Revoluta, Curve zapewnia większą wygodę, ponieważ środki pobierane są bezpośrednio z waszego konta w PLN, bez potrzeby doładowywania konta w aplikacji. Oprócz tego Curve wprowadziło rozpoznawalność transakcji po kodach MCC, co zapewnia otrzymywanie moneyback i punktów lojalnościowych, karty debetowe w miejsce prepaidowych (to też przewaga nad Revolutem), metalową kartę oraz 10 darmowych wypłat z bankomatów kartą debetową. Ponadto w najbliższym czasie Curve rozpocznie współpracę z Google Pay i Apple Pay, co jeszcze bardziej poprawi wygodę korzystania z aplikacji płatniczej. Jedno się nie zmieniło. Nadal możecie zdobyć 5 funtów premii za wyrobienie darmowej karty! Między innymi dzięki programowi poleceń, przez rok funkcjonowania, liczba użytkowników Curve przekroczyła 400.000 osób. Co ciekawe, Curve planuje dalszą ekspansję zagraniczną, w tym również otwarcie lokalnego biura w Polsce.

Krótkie przypomnienie czym jest Curve

Mówiąc o Curve, należy zwrócić uwagę na trzy aspekty. Po pierwsze jest to mobilny portfel, w którym możemy zapisać dane wszystkich posiadanych kart płatniczych (debetowych, kredytowych, walutowych, czy też prepaid – na przykład Revolut). Curve działa w formie aplikacji mobilnej oraz darmowej karty Mastercard Curve Cash w postaci fizycznej. Aplikacja służy do zarządzania płatnościami, w tym przede wszystkim wyborem, która karta bankowa ma być obciążona. To bardzo wygodne rozwiązanie dla posiadaczy wielu kart płatniczych, którzy zamiast wypychać portfel wszystkimi kartami, mogą posiadać jedną kartę Curve.

Po drugie, Curve to świetne rozwiązanie podczas zagranicznych zakupów. W tym przypadku aplikacja zapewnia przewalutowania po kursach międzybankowych do kwoty 500 funtów oraz darmowe wypłaty bankomatów do równowartości 200 funtów.

Po trzecie, Curve to…maszynka do zarabiania pieniędzy. Za skorzystanie z aplikacji zarobicie 5 funtów premii. Taką samą stawkę otrzymacie polecając aplikację swoim bliskim.

Więcej informacji na temat Curve znajdziecie w bazowym artykule

Curve rezygnuje z opłat za przewalutowanie płatności zagranicznych

Curve postanowiło zawalczyć o miano domyślnego narzędzia płatniczego podczas zagranicznych wojaży. Płacąc kartą w obcej walucie do kwoty o równowartości 500 funtów miesięcznie, Curve przewalutuje transakcje po kursach międzybankowych, nie doliczając jakichkolwiek spreadów lub prowizji. Natomiast powyżej tej kwoty, Curve dolicza 2% własnej prowizji za przewalutowanie. Limit może nie powala na kolana, zważywszy, iż w Revolucie wynosi 20.000 zł, jednak równowartość 2500 zł spokojnie wystarczy na krótkoterminowe wypady zagraniczne lub płatności w zagranicznych sklepach internetowych. Ponadto dla niektórych osób przewagą Curve nad Revolutem będzie fakt, iż Curve domyślnie nie wymaga przesyłania skanów dokumentów oraz robienia sobie selfie. Weryfikacja tożsamości odbywa się wyrywkowo i zdarza się to naprawdę rzadko.

Przewagą Curve jest również fakt, iż środki są bezpośrednio ściągane z waszego konta osobistego w polskim banku. Karta spełnia jedynie rolę pośrednika, zaś cały proces odbywa się automatycznie. Nie musicie pamiętać o doładowaniu portmonetki, jak w przypadku Revoluta. Jedyne o czym musicie pamiętać to fakt, iż karty Curve niekiedy rozpoznawane są jako karty brytyjskie i terminal może Was zapytać o przewalutowanie transakcji na GBP. Nigdy się na to nie gódźcie, ponieważ proces ten odbędzie się po niekorzystnym kursie operatora terminala. Niech płatność odbywa się w walucie kraju, w którym przebywacie, zaś kwestią przewalutowania zajmie się Curve. Ma to szczególne znaczenie, gdy kartą Curve płacicie w Polsce, więc o żadnym przewalutowaniu nie powinno być mowy. Środki w PLN po prostu ściągane są z waszego konta, zaś Curve stanowi wyłącznie rolę wygodnego pośrednika. Z moich doświadczeń wynika, iż w przypadku transakcji zbliżeniowych, terminale o wiele rzadziej pytają o kwestię przewalutowania w systemie DCC.

Uwaga na płatności w weekendy!

Jako, że Curve stosuje kursy międzybankowe, warto pamiętać, iż w weekendy rynek walutowy jest zamknięty. W związku z tym, od piątku o 23:59, tak jak w przypadku Revoluta doliczana jest dopłata za przewalutowanie. Dotyczy to zarówno wypłat z zagranicznych bankomatów, jak i płatności w sklepach. W przypadku transakcji, w których zarówno transakcja, jak i podpięte karty płatnicze są w GBP, USD lub EUR, opłata za wymianę walut wyniesie 0,5%. W przypadku wszystkich innych walut opłata za wymianę walut wyniesie 1,5%.

Fakt ten najlepiej wytłumaczyć na konkretnych przykładach. Załóżmy, iż w aplikacji Curve macie dodaną kartę w PLN polskiego banku.

Przykład 1: płacicie 50 euro za żabie udka w paryskiej restauracji w środę o 19:00. Wówczas płatność zostanie zaksięgowana po kursie międzybankowym, bez dodatkowych kosztów.

Przykład 2: wasze tournée się nieco przedłużyło i kartą Curve wydaliście już równowartość ponad 500 funtów. Kupując włoską lasagne w piątek o 15:00, płacicie 15 euro. Transakcja zostanie przewalutowana po kursie rzeczywistym, powiększonym o 2% prowizji.

Przykład 3: swoje wojaże kończycie w niedzielne popołudnie w Londynie. Kupując na pamiątkę obraz z widokiem na Big Ben płacicie 20 funtów. Kurs przeliczeniowy zostanie oparty o kurs rzeczywisty, powiększony o 3,5% prowizji.

Płacenie kartą Curve w sklepach zagranicznych typu Amazon lub Aliexpress

Po rezygnacji z pobierania prowizji do kwoty 500 funtów, Curve może być również bardzo wygodnym rozwiązaniem dla płatności w zagranicznych sklepach online. Tyczy się to zarówno sklepów europejskich, jak i całego wysypu chińskich platform typu Aliexpress, czy Banggood. Curve współpracuje z następującymi walutami: GBP, EUR, USD, CNY, JPY, HKD, NZD, SEK, ZAR, NOK, BRL, CAD, ILS, CHF, SGD, INR, RUB, AUD, BGN, CZK, DKK, HRK, HUF, ISK, PLN, RON. Dlatego od teraz zamiast płacić za drogie przewalutowanie pośrednika płatniczego lub banku, drobne zakupy możecie bezprowizyjnie opłacać kartą Curve.

Rozpoznawalność transakcji po kodach MCC

Problemem wieku dziecięcego aplikacji Curve był brak rozpoznawania przez aplikację rodzajów transakcji, wykonanych za pośrednictwem karty. Wszystkie płatności banki księgowały pod zbiorczym kodem MCC 8999. Na szczęście, aplikacja została udoskonalona w ten sposób, iż rozpoznaje już kody MCC. Dzięki temu, podpinając karty debetowe i kredytowe pod kartę Curve, możecie korzystać z programów typu moneyback (na przykład 5% dla klientów TMUB, 5% w eurobanku lub karta 123 w Santander Banku), jak i programów lojalnościowych (na przykład punkty Wizz Air Mastercard lub punkty Priceless Specials). Transakcje wykonane za pośrednictwem karty Curve oznaczone są w bankowości elektronicznej dodatkowym kodem CRV – nazwa sprzedawcy (na przykład CRV – Starbucks).

Po każdej wykonanej transakcji, Curve wysyła powiadomienie push na wasz telefon oraz wiadomość na adres mailowy. Dzięki temu od razu wiecie ile środków zostało pobrane z konta oraz zabezpieczacie się przed użyciem karty przez osoby niepowołane. W takim przypadku w łatwy sposób możecie zablokować kartę w aplikacji.

Co ciekawe, zarabiać możecie podwójnie. Polega to na tym, iż z jednej strony uczestniczycie w programie moneyback lub punktowym, a z drugiej w programie Curve Cash, zapewniającym 1% zwrotu u wybranych partnerów. Dla nowych klientów, punkty będą naliczane przez okres 3 miesięcy w przypadku darmowej karty Blue lub przez 6 miesięcy dla płatnej karty Black. Przez ostatnie miesiące, Curve zdecydowanie wydłużyło listę akceptantów, za które będzie wypłacało 1% zwrotu. Do wyboru są między innymi Starbucks, Tesco, Lidl, Zara, Media Markt, Caffe Nero, Booking.com, Netflix, Spotify, BP czy IKEA. Posiadacze karty czarnej lub metalowej mogą również zbierać punkty za zakupy w sklepie Amazon lub za przejazdy Uberem.

Curve wydaje karty debetowe zamiast kart prepaid

Curve wprowadził również ciekawą kwestię techniczną. Od pewnego czasu dla nowych klientów, karty Mastercarda wydawane są jako karty debetowe zamiast kart prepaid. Pomimo, że dla użytkownika zasadniczo nic się nie zmienia, ma to jednak pewną zaletę. Otóż w ten sposób wzrasta akceptowalność karty Curve w miejscach, gdzie nie są akceptowane płatności kartą typu prepaid. Są to między innymi niektóre typy płatności internetowych. Zatem tutaj plus na korzyść Curve, ponieważ karty Revoluta mają charakter prepaid.

Ciekawostka

Curve oferuje trzy plany dla swoich użytkowników: Blue (darmowy), Black oraz Metal (dostępna tylko w UK). Odzwierciedleniem wybranego planu jest kolor karty, jaką otrzymujecie podczas składania wniosku. Co ciekawe, do sierpnia 2018 roku Curve wydawało wyłącznie karty w kolorze czarnym. Mogło to powodować pomyłki, ponieważ świeży posiadacz plastiku nie wiedział, czy przypadkiem nie aktywowano mu płatnej opcji. W związku z tym wprowadzono rozróżnienie kolorystyczne. Osobiście załapałem się jeszcze na czarną kartę, pomimo używania darmowego planu Blue.

Nowe zasady w zakresie wypłat z bankomatów

Curve postanowiło uprościć zasady w zakresie wypłat gotówki z bankomatów kartą debetową podpiętą pod aplikację. W miesiącu możecie wykonać do 10 wypłat z dowolnego bankomatu. Każda kolejna wypłata będzie się wiązała z prowizją na poziomie 0,5 GBP (około 2,5 zł). W przypadku wypłat za granicą, dodatkowo obowiązuje zasada darmowego przewalutowania do równowartości 200 funtów. Powyżej tej kwoty Curve nalicza 2% lub 2 funty prowizji (w zależności, która kwota jest wyższa) oraz dodatkową prowizję w weekendy.

Oprócz udogodnień, Curve wprowadza również pewne obostrzenia. Chodzi o wypłaty gotówki z bankomatów w ciężar karty kredytowej podpiętej do aplikacji. Otóż do niedawna, Curve wszystkie takie transakcje kwalifikował jako płatności bezgotówkowe. Jak wiadomo, w przypadku transakcji bezgotówkowych, stosowany jest okres bezodsetkowy, sięgający nawet kilkudziesięciu dni. W ten sposób wiele osób wykorzystywało Curve jako źródło darmowego kredytu gotówkowego. Aby ukrócić ten proceder, Curve wprowadziło limit darmowych wypłat gotówki z kart kredytowych, sięgający równowartość 200 funtów. Jest to łączny limit dla wypłat wszystkimi kartami kredytowymi. Powyżej tej kwoty naliczane będzie 2% prowizji, nawet jeśli transakcja została wykonana w walucie karty. Prowizje za przewalutowanie mogą być już naliczane swoją drogą (w przypadku bankomatów stosuje się limit równowartości 200 funtów).

Oprócz tego, jeśli bank rozpozna waszą transakcję jako gotówkową, może narzucić własne prowizje, opłaty i odsetki za czas korzystania z gotówki. Wszelkie tego typu transakcje z użyciem kart kredytowych Curve określa “recyklingiem gotówki” i w przypadku nadużyć grozi zablokowaniem konta. Ogólnie…nie polecam 🙂

Warto jeszcze dodać, iż w przypadku chęci zmiany numeru PIN do karty, możecie to zrobić za darmo w dowolnym bankomacie.

Niezmiennie po 5 funtów premii w programie poleceń

Ogromną zaletą europejskich fintechów jest ciągłość programów poleceń, dzięki czemu możecie zarabiać w nieskończoność. Dotyczy to nie tylko Curve, ale również analizowanych na blogu TransferGo, Azimo, N26, czy też Monese. W przypadku Curve korzyści mają dwojaki charakter. Z jednej strony możecie sporo zaoszczędzić na zagranicznych transakcjach oraz ułatwić sobie zarządzanie wieloma kartami, z drugiej zaś zarabiacie na polecaniu aplikacji swoim znajomym. Być może brzmi to jak hasełko z jakiegoś MLM, ale tutaj produkt jest naprawdę dobry, zaś zasady wypłaty premii bardzo klarowne. Aby obie strony otrzymały po 5 funtów bonusu (około 25 zł), wystarczy, że podepniecie pod aplikację dowolną kartę i wykonacie jedną płatność na dowolną kwotę.

Premie wypłacane są w formie punktów na konto Curve Cash. Każde 500 punktów ma równowartość 5 funtów. Zgromadzone środki możecie wydać po prostu w polskich sklepach, z przewalutowaniem po korzystnym kursie. Innym sposobem wypłaty środków może być doładowanie kartą konta funtowego w aplikacji Revolut. Minimalna wartość takiej transakcji to 10 funtów. Zatem wystarczy, że sami skorzystacie z karty oraz polecicie ją jednej osobie. Później środki możecie przewalutować w Revolucie po kursie międzybankowym i wydać, przelać lub wypłacić w bankomacie. Jeśli macie jakieś pytania, co do tego sposobu realizacji bonusu, pytajcie w komentarzach.

Mój kod polecenia w Curve to: 46G7R

Więcej na temat promocji znajdziesz w bazowym artykule.

Limity transakcji w Curve

Warto również wspomnieć o kwestii limitów płatniczych w aplikacji Curve. Dla osób, które mają już pewną historię płatniczą, Curve udostępniło możliwość zwiększania poszczególnych limitów. Na start mają one następujące wartości (oczywiście w przeliczeniu na rodzimą walutę):

  • 2000 GBP dziennie,
  • 5000 GBP miesięcznie (kroczące 30 dni),
  • 10.000 GBP rocznie (kroczące 365 dni),
  • 200 GB dziennie – wypłata gotówki z bankomatów.

Rozszerzenie limitu nie następuje automatycznie. Musicie o to poprosić poprzez support. W tym celu w menu aplikacji wybierzcie Curve Card Limits, następnie po rozwinięciu listy UPGRADE YOUR LIMITS. Maksymalne kwoty limitów po rozszerzeniu mogą przyjąć wartości:

  • 3750 GBP dziennie,
  • 20.000 GBP miesięcznie (kroczące 30 dni),
  • 50.000 GBP rocznie (kroczące 365 dni),
  • 1000 GBP dziennie – wypłata gotówki z bankomatów.

Limity możecie śledzić na bieżąco w aplikacji mobilnej. Znajdziecie je na drugiej pozycji w rozwijalnym menu. Prezentowane są one jako “procent zużycia” 🙂

Apple Pay i Google Pay oraz inne ważne zapowiedzi

Curve stale chce się rozwijać i udoskonalać, dlatego w tym celu udostępniło “mapę drogową” rozwiązań, które planuje wdrożyć. Roadmap jest ogólnie dostępna na tej stronie. Ba, to użytkownicy Curve mogą głosować, które projekty powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Ponadto na dedykowanym forum możecie wydawać opinie, co jeszcze należałoby poprawić.

W planach na 2019 roku, Curve planuje przede wszystkim rozpocząć współpracę z Google Pay i Apple Pay. Nie da się ukryć, iż Polacy pokochali płatności telefonem, zatem tego typu udoskonalenie jest niezbędnym krokiem na drodze rozwoju Curve. Wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda, to obecnie największy trend w rozwoju płatności bezgotówkowych. 

Ponadto w 2019 roku Curve planuje otworzyć swoje biura w 6 europejskich krajach, w których ma najwięcej użytkowników. Jak pewnie się domyślacie wśród tych krajów znajduje się Polska. Czy w związku z tym doczekamy się polskiego supportu oraz przetłumaczenia aplikacji na język polski? Jest na to duże prawdopodobieństwo 🙂

Inne rozwiązania, które Curve zamierza wdrożyć w krótkim terminie to między innymi dedykowane rabaty i promocje, możliwość rozłożenia transakcji na raty, przelewy P2P pomiędzy użytkownikami Curve, karty wirtualne oraz otwartą bankowość. Zmiany możecie śledzić na bieżąco w Roadmap oraz na blogu prowadzonym przez Curve.

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów