Poradnik jak skutecznie zamknąć konto
w 33 bankach w Polsce [edit]

sign-575715_640 Jednym ze sposobów na osiąganie dodatkowych dochodów jest korzystanie z promocji bankowych. Jednak po każdym tego typu przedsięwzięciu należy „posprzątać”. Przedstawiam dzisiaj dla Was poradnik – jak skutecznie zamknąć konto w 33 najpopularniejszych bankach w Polsce. Poradnik podzielony jest na dwie części. Jeżeli w tym zestawieniu nie znajdziecie swojego banku, odszukacie go z pewnością w kontynuacji poradnika jak skutecznie zamknąć konto. Jeżeli postanowiliście zamknąć swoje dotychczasowe konto, a jednocześnie szukacie nowego, darmowego rachunku – zapraszam na aktualny Ranking Kont Osobistych.

 

 

Przygotowując się do tego wpisu, prześwietlałem dokładnie wszelkie regulaminy banków, w których można było odszukać informacji na temat zamknięcia rachunku. Oprócz tego postanowiłem zrobić badanie obsługi klientów przez banki. Wybrałem grupę najpopularniejszych instytucji finansowych, której wysłałem maila z szeregiem pytań dotyczących kwestii wypowiedzenia umowy rachunku. Z jednej strony celem badania było sprawdzenie szybkości oraz jakości odpowiedzi udzielanych przez konsultantów, z drugiej zaś stworzenie kompendium wiedzy na temat skutecznego zamykania kont bankowych. Nie bez przyczyny, maile zostały wysłane w sobotę (23 maja 2015 roku). Dzięki temu mogłem sprawdzić, które instytucje najszybciej reagują na pytania klientów. Ponadto uzupełniłem dane, których nie udało mi się odszukać w regulaminach. Odpowiedź w dzień wolny od pracy dobrzy świadczy o banku. Najszybciej, bo tego samego dnia odpowiedziały: Millennium (już po 20 minutach), Orange Finanse (40 minut), mBank (1h), ING (1h 40 min) oraz PKO BP (4,5 h). Inne banki odpowiadały w kolejnych dniach, głównie w Poniedziałek i Wtorek.

 

Jakie informacje zawiera mój poradnik:

 • dostępne formy wypowiedzenia umowy (oddział, infolinia, wypowiedzenie listowne, mailowe, przez Internet);
 • niezbędne dokumenty do zamknięcia rachunku (wzór wypowiedzenia, wniosek) oraz adresy do wysyłki;
 • koszty zamknięcia konta, okres wypowiedzenia (ile trzeba czekać na zamknięcie konta);
 • czy jest możliwość podania numeru konta do rozdysponowania pozostałych środków (osadu) na koncie (czy są za to jakieś opłaty);
 • czy trzeba osobno zamykać dostęp do systemu bankowości internetowej;
 • czy można (i w jaki sposób) wycofać zgody na wysyłanie informacji handlowych mailowo oraz telefonicznie (SMS i połączenia konsultantów);
 • czy jednocześnie zostanie zamknięta karta debetowa oraz czy można ją zniszczyć we własnym zakresie?

 

Teraz przechodzimy do sedna, kolejność alfabetyczna. Na końcu znajdziecie wzory wypowiedzenia umowy dla banków, które takowych nie udostępniają.

 

Alior Bank

Jeżeli z pewnych względów nie chcecie korzystać już z usług tego banku, znajdziecie poniżej informacje jak skutecznie zamknąć swój rachunek.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale Alior Banku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny Alior Banku tj.
ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa. Wypowiadając umowę rachunku korespondencyjnie, saldo rachunku powinno wynosić 0,00 zł.

Wypowiedzenie może być złożone na druku Banku (Wypowiedzenie – formularz) lub napisane odręcznie. Jeżeli wypowiedzenie będzie spisane odręcznie niezbędne jest, aby zawierało informacje pozwalające na identyfikację danych właściciela oraz danych rachunku, który będzie wypowiadany. Nie wolno zapomnieć o umieszczeniu odręcznego podpisu.

Posiadacz rachunku zobowiązany jest do podania sposobu zadysponowania środkami z rachunku. W przypadku braku takiej dyspozycji, bank w dniu zamknięcia rachunku przenosi środki na rachunek nieoprocentowany.

Karta

W przypadku karty płatniczej do konta można samodzielnie dokonać jej zastrzeżenia poprzez System Bankowości Internetowej. Po zalogowaniu się do systemu należy wybrać zakładkę „Karty i Kredyty”, następnie szczegóły konkretnej karty, po czym przy informacji „Status Karty” będzie znajdować się opcja „zastrzeż”. Kartę należy zniszczyć we własnym zakresie lub zwrócić do wybranej placówki Alior Banku.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • wysłanie wiadomości mailowej,
 • kontakt z Infolinią Alior Banku,
 • w dowolnym Oddziale Banku.

Celem autoryzacji dyspozycji wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych drogą mailową niezbędne jest podanie numeru PESEL.

Aktualna lista Oddziałów znajduje się na stronie internetowej:

Alior Bank – oddziały 

 

BGŻ BNP Paribas

W ostatnim czasie BGŻ BNP Paribas raczył klientów szeregiem promocji, gdzie do zdobycia były premie rzędu 70-100 zł za otwarcie konta oraz 3% moneyback. Niedługo mija również 12-miesięczny okres karencji dla posiadaczy tabletów Samsung.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale BGŻ BNP Paribas;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny BGŻ BNP Paribas Polska SA , ul. Suwak 3 02-676 Warszawa.

Dyspozycję można napisać odręcznie. Dla rachunków zakładanych w oddziale dyspozycja powinna zwierać podpis zgodny z kartą wzorów podpisów, dla rachunków założonych przez internet dyspozycja powinna zawierać podpis zgodny z podpisem znajdującym się w dowodzie osobistym.

W wypowiedzeniu można wskazać numer rachunku na który mają zostać przelane środki po zamknięciu rachunku.

Nie pobiera się opłat za zamknięcie rachunku.

Karta i Bankowość elekroniczna

Po zamknięciu konta zastrzeżeniu ulega karta wydana do rachunku oraz następuje dezaktywacja bankowości internetowej.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • dyspozycję złożoną w oddziale
 • w Centrum Telefonicznym.

 

BOŚ Bank

Ten Bank raczy swoich klientów promocją Konta Bez Kantów, gdzie teoretycznie można zdobyć nawet 700 zł premii miesięcznie. 

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30 -dniowego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale BOŚ Banku;

2) drogą listowną na adres oddziału, w którym została zawarta umowa.

Karta

Do korespondencji należy dołączyć przeciętą na pół kartę debetową.
(Chyba, że wcześniej ją zastrzegliście jako zgubiona, zniszczona etc)

Dostęp do bankowości elektronicznej

Od zarejestrowania pisma z wypowiedzeniem, dostęp do bankowości elektronicznej zostanie wyłączony.

Koszty rezygnacji

W przypadku rezygnacji z rachunku oszczędnościowego więcej niż 90 dni od jego aktywacji Bank nie pobiera dodatkowych opłat za wykonanie dyspozycji. W przeciwnym wypadku wiąże się to z naliczeniem opłaty w wysokości 35,00 zł.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • złożenie dyspozycji w oddziale;
 • dostarczenie jej listownie na adres ul. Żelazna 32 00-832 Warszawa.

Niestety BOŚ Bank nie przesłał mi wzoru wypowiedzenia umowy. Dopytałem na infolinii. Wypowiedzenie można sporządzić na własną rękę, zawierając w nim nasze podstawowe dane weryfikacyjne oraz numer konta do rozdysponowania środków po zamknięciu rachunku.

 

Bank BPH

Bank BPH dopiero od niedawna aktywnie zachęca do skorzystania z jego usług. Darmowe konto z moneyback 3% od wartości transakcji bezgotówkowych kartą to moim zdaniem obecnie najlepsze konto na rynku. Więcej we wpisie Nawet do 650 zł premii w promocji Banku BPH „Pieniądze Cię lubią”

Ten bank odpowiedział w pierwszym możliwym dniu roboczym (Poniedziałek 25.05). Treść odpowiedzi nieco mnie zaskoczyła, gdyż bank nie chciał udzielić żadnych informacji drogą mailową. Stwierdził, iż moja wiadomość nie zawiera informacji pozwalających na identyfikację danych umowy, której dotyczy korespondencja. 

W związku z tym o szczegóły dopytałem na infolinii, rozmowę oceniam na bardzo profesjonalną. 

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30 -dniowego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale banku BPH;

2) drogą listowną na adres korespondencyjny banku: Bank BPH SA, ul. płk. Jana Pałubickiego 2, 80-175 Gdańsk;

3) na infolinii 58 300 75 00 (konsultant stwierdził, iż taka forma dotyczy kont osobistych założonych od 2011 roku, podczas rozmowy można zweryfikować czy dany klient posiada takową możliwość);

4) Zeskanowane wypowiedzenie umowy (podpisane) można przesłać mailowo na adres mailowy [email protected].

Wypowiedzenie sporządza się we własnym zakresie, należy na nim zawrzeć informację o numerze rachunku, na który mają zostać rozdysponowane środki po zamknięciu konta.

Ode mnie duży plus dla banku za możliwość zamykania rachunków poprzez maila oraz infolinię.

Karta

Kartę najlepiej zastrzec na infolinii/ w systemie bankowości elektronicznej.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Zostanie on automatycznie zamknięty wraz z zamknięciem rachunku.

Koszty rezygnacji

Brak

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • złożenie dyspozycji w oddziale;
 • dostarczenie jej listownie;
 • infolinię.

 

BZ WBK

BZ WBK to prawdopodobnie najaktywniejszy bank w zakresie pozyskiwania nowych klientów. Często oferuje promocje dla nowych jak i obecnych klientów, jego domeną jest rozwój bankowości mobilnej. Obecnie trwa promocja, w której do zdobycia jest 170 zł oraz starter T-mobile z pakietem Internetu 1 Gb. Natomiast samo konto jest darmowe. Szczegóły promocji dostępne w artykule.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 28-dniowego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale BZ WBK;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres banku

UWAGA!  W przypadku nadesłania dyspozycji na drodze korespondencyjnej, będzie to dokument (akt notarialny) potwierdzony przez notariusza (niestety rodzi to dodatkowe koszty).

Wzór wypowiedzenia: BZ WBK – zamknięcie konta

Przed zamknięciem konta powinny zostać uregulowane wszelkie zobowiązania Posiadacza wobec Banku, wynikające z zawartej umowy.

Karta

Bank nie napisał nic w mailu na temat karty debetowej. Z doświadczenia wiem, iż bank dopuszcza zniszczenie karty we własnym zakresie.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 1 9999 (+ 48 61 81 1 9999 – dzwoniąc z zagranicy)
 • w Oddziale Banku Zachodniego WBK S.A.

 

Credit Agricole

Bank ten znany jest z promocji „Premia do 1000 zł„. Jednym z warunków każdej edycji promocji jest utrzymanie konta przez minimum 18 miesięcy. Lepiej nie zamykać go wcześniej, gdyż będziecie wówczas musieli zwrócić uzyskane premie. Jeżeli korzystacie z rachunku w CA na standardowych warunkach, przepis ten Was nie obowiązuje.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale Credit Agricole;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny tj. ul. Credit Agricole Bank Polska S.A., Departament Rozwoju Jakości Obsługi Klienta pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław.

Warunkiem realizacji wypowiedzenia przesłanego korespondencyjnie jest zgodność podpisu pod dyspozycją z wzorem podpisu, złożonym w banku przez posiadacza konta. Wypowiedzenie tworzone jest przez klienta na własną rękę.

Podczas składania wypowiedzenia należy wskazać konto, na które bank ma przekazać środki. Bank z tego tytułu (przelew na wskazane konto) pobierze opłatę za przelew zgodnie z posiadanym pakietem konta (na podstawie aktualnej tabeli opłat i prowizji dla klientów indywidualnych). Nie ma opłaty (kosztów) za zamknięcia rachunku.

Złożenie wypowiedzenia wiąże się z dezaktywacją dostępów do systemu bankowości internetowej (chyba, że posiadacz konta wyrazi chęć korzystania z bankowości internetowej w okresie wypowiedzenia).

Karta

Po upływie okresu wypowiedzenia lub po wygaśnięciu umowy, posiadacz konta jest zobowiązany do zwrotu kart płatniczych.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • serwis internetowy,
 • kontakt z Infolinią Credit Agricole,
 • w dowolnym Oddziale Banku.

 

Deutsche Bank

Deutsche Bank nie organizował raczej większych kampanii, mających na celu zwiększenie rzeszy klientów. Główną zachętą banku jest lokata 5% dla nowych klientów.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale Deutsche Banku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny tj. Deutsche Bank Polska S.A., Centrum Obsługi Rachunków Zespół Obsługi Rachunków i Procesów Monitorujących, ul. Lubicz 23, 31-503 Kraków.

Oświadczenie powinno zawierać takie informacje jak:
– imię i nazwisko,
– serię i nr dokumentu tożsamości,
– numer PESEL,
– numery rachunków bankowych prowadzonych w Deutsche Bank Polska S.A.
– miejscowość i data.

Oświadczenie powinno być podpisane zgodnie z wzorem podpisu zamieszczonym na Umowie o Prowadzenie Rachunków dla Konsumentów.

Formularz Wypowiedzenie Umowy o Prowadzenie Rachunków dla Konsumentów można pobrać z adresu www: Deutsche Bank – formularz .

Za zamknięcie rachunku nie są pobierane opłaty.

Karta

Karty płatnicze wydane do rachunków można dołączyć do dyspozycji lub zastrzec je samodzielnie.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • kontakt z Teleserwisem.

 

 Getin Bank

[edit 18 października 2016]

Jak zauważył w komentarzu czytelnik Tom, Getin Bank umożliwił złożenie wypowiedzenia rachunku w serwisie transakcyjnym. W tym celu, po zalogowaniu należy udać się do zakładki Wnioski, a następnie Wypowiedzenie umowy rachunku. Brawo za ten ruch dla Getin Banku!

 

Getin Bank charakteryzuje się stałością swoich promocji. Często są one obwarowane lojalkami to znaczy, aby utrzymać prawo do premii należy mieć aktywny rachunek przez 24 miesiące. Warto sprawdzić, czy podlegacie takim warunkom. Więcej na temat promocji Getin Banku w artykule .

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Konto można zamknąć:

1) w oddziale Getin Banku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres banku: Getin Noble Bank S.A., UP Warszawa 113, 
Przegródka pocztowa 162.

Bank nie posiada uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy rachunku. Wypowiedzenie może być napisane własnoręcznie przez klienta lub wygenerowane przez doradcę w oddziale Getin Banku, powinno ono zawierać następujące informacje:

 • imię i nazwisko
 • PESEL
 • adres i numer telefonu
 • numer rachunku, którego dotyczy wypowiedzenie
 • numer rachunku, na który trzeba przelać ewentualne nadwyżki środków na rachunku
 • własnoręczny podpis posiadacza rachunku (zgodny ze wzorem podpisu złożonym w Getin Banku)

Numer rachunku do rozdysponowania pozostałych na koncie środków powinien być zawarty w wypowiedzeniu. Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z „ostatnim przelewem”.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Informacje o wypowiedzeniu umowy o korzystanie z Bankowości Internetowej można uwzględnić w jednym wniosku.

Karta

Informacje o wypowiedzeniu umowy karty debetowej należy zawrzeć w wypowiedzeniu umowy rachunku. Karta płatnicza powinna zostać zwrócona do Banku lub zniszczona we własnym zakresie.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • odznaczenie zgód na „NIE” w ustawieniach Bankowości Internetowej.
 • na infolinii banku pod numerem 19797;
 • w oddziale.

Koszty

Zamknięcie konta jest bezpłatne. 

 

Idea Bank

Idea Bank słynie głównie z lokaty happy, od dłuższego czasu najlepszej lokaty na rynku bez zakładania konta. Jeśli chodzi o rachunki bankowe domeną Idea banku są raczej konta firmowe. Jednak klienci indywidualni również mają pewne pole wyboru. Więcej na temat w wspomnianej lokaty happy w Rankingu lokat bankowych.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z 30-dniowym okresem wypowiedzenia. Konto można zamknąć:

1) w oddziale Idea Banku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres banku: Idea Bank S.A., ul. Przyokopowa 33, 01–208 Warszawa

Lista oddziałów – Idea bank

Bank nie posiada uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy rachunku. Wypowiedzenie może być napisane własnoręcznie przez klienta lub wygenerowane przez doradcę w oddziale Idea Banku, powinno ono zawierać następujące informacje:

 • imię i nazwisko
 • PESEL
 • adres i numer telefonu
 • numer rachunku, którego dotyczy wypowiedzenie
 • numer rachunku, na który trzeba przelać ewentualne nadwyżki środków na rachunku
 • własnoręczny podpis posiadacza rachunku (zgody ze wzorem podpisu złożonym w Idea Banku)

Numer rachunku do rozdysponowania pozostałych na koncie środków powinien być zawarty w wypowiedzeniu. Klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z „ostatnim przelewem”. W przypadku nie wskazania w/w konta bank przeleje wszystkie środki na nieoprocentowany rachunek techniczny.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Informacje o wypowiedzeniu umowy o korzystanie z Bankowości Internetowej można uwzględnić w jednym wniosku.

Jeżeli korzystaliście tylko z lokat oferowanych przez Idea Bank, wystarczy zamknąć sam dostęp do bankowości elektronicznej. W tym celu logujecie się do swojego panelu i po prawej stronie odszukujecie Twoje zapytanie…

 

Wystarczy tutaj napisać:

 

Proszę o usunięcie mojego profilu oraz wszystkich moich danych w nim zawartych. Jednocześnie cofam wszelkie zgody związane z informowaniem mnie o ofertach drogą internetową oraz telefoniczną. Prośbę można traktować jako zamknięcie wszelkich udostępnianych mi usług przez Idea Bank oraz wypowiedzenie związanych z nimi umów zgodnie z zachowaniem okresów zawartych w regulaminach.

Karta

Informacje o wypowiedzeniu umowy karty debetowej należy zawrzeć w wypowiedzeniu umowy rachunku. Karta płatnicza powinna zostać zwrócona do Banku lub zniszczona we własnym zakresie.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • odznaczenie zgód na „NIE” w ustawieniach Bankowości Internetowej.
 • na infolinii banku pod numerem;
 • w oddziale.

Koszty

Zamknięcie konta jest bezpłatne. 

 

 ING Bank Śląski

ING to bank, który wielokrotnie zachęcał do założenia konta. Oczywiście nagradzał za to różnymi premiami, głównie było to 100 lub 200 zł. 

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, bez okresu wypowiedzenia, jeżeli jest to konto prowadzone indywidualnie. W przypadku rachunku wspólnego występuje 30-dniowy okres wypowiedzenia. Konto można zamknąć:

1) w oddziale banku ING;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na dowolny adres banku lub adres banku, w którym konto zostało założone.

UWAGA!  W przypadku nadesłania dyspozycji na drodze korespondencyjnej, będzie to dokument (akt notarialny) potwierdzony przez notariusza (niestety rodzi to dodatkowe koszty).

Dyspozycja musi zawierać wszystkie dane konieczne do jej realizacji tj. dane osobowe, nazwy i numery rachunków, rodzaj usług i ich numery/identyfikatory, numery kart.

Posiadacz rachunku zobowiązany jest do podania sposobu zadysponowania środkami z rachunku. W przypadku braku takiej dyspozycji, Bank w dniu zamknięcia rachunku przenosi środki na rachunek nieoprocentowany.

Karta

Kartę można oddać w oddziale banku lub zniszczyć samodzielnie. Jednakże karta powinna być zniszczona w sposób trwały, tj. przecięta wzdłuż paska magnetycznego i mikroprocesora (chipa), chyba że karta posiada jedynie formę zapisu elektronicznego.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • usługę bankowości elektronicznej ING BankOnLine w zakładce Profil/ Dane teleadresowe użytkownika;
 • na infolinii banku;
 • w oddziale.

Koszty

Dyspozycja zamknięcia konta jest bezpłatna. Należy jedynie uregulować bieżące opłaty za konto i kartę.
Jest możliwość wskazania numeru konta, na które po złożonej dyspozycji rozdysponowane będą środki. Opłata za przelew może się pojawić i będzie zgodna z Tabelą Opłat i Prowizji.

W przypadku zamknięcia konta, zamykane są wszystkie dodatkowe usługi, jak:

 • usługa bankowości elektronicznej ING BankOnLine i bankowości mobilnej;
 • usługa HaloŚląski;
 • karta do konta.

 

mBank

Jeden z liderów na rynku promocji bankowych. W ostatnim czasie rozpoczął współpracę z allegro.pl, premiując aktywnych użytkowników serwisu.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale mBanku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny tj. mBank S.A. Bankowość Detaliczna, Wydział Obsługi Klientów, Skrytka Pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2

3) za pośrednictwem mLinii pod numerem: 801 300 800 lub +48 42 6 300 800;

4) poprzez kontakt audio lub wideo z Ekspertem online;

5) Samodzielnie w nowym serwisie transakcyjnym. Po zalogowaniu z wykorzystaniem identyfikatora klienta oraz hasła internetowego, należy wybrać kolejno zakładki:
Pasaż – Market – Usługi – Dyspozycje – Złóż wniosek, a następnie Rachunki – Wniosek o wypowiedzenie rachunku osobistego/firmowego.

Na oświadczeniu powinny znajdować się następujące informację: imię i nazwisko, PESEL, podpis posiadacza rachunku zgodny ze wzorem podpisu posiadanym przez bank, numer rachunku na który mają zostać przelane środki po upłynięciu okresu wypowiedzenia, tryb wypowiedzenia (miesięczny, natychmiastowy, skrócony).

Realizacja dyspozycji jest bezpłatna, a podczas jej składania możliwe jest podanie numeru rachunku do przelania środków. Przelew realizowany jest bezpłatnie.

Dostęp do serwisu transakcyjnego zostanie automatycznie zablokowany w momencie zamykania rachunku (potwierdzone poprzez SMS).

Karta

Karta będzie zastrzeżona przez bank. Wystarczy, aby ją trwale zniszczyć (nie jest konieczne odsyłanie jej do banku).

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez kontakt z:

 • mLinią,
 • Ekspertem online
 • pracownikiem placówki mBanku.

 

Millennium Bank

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale banku Millennium Banku;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny centrali banku: Bank Millennium S.A., ul. Stanisława Żaryna 2A, 02-593 Warszawa;

3) poprzez system Millenet. Służy do tego opcja z menu na górze ekranu: „Konta -> Wnioski -> Zamykanie konta”;

4) kontaktując się z konsultantem serwisu TeleMillennium.

Wysyłając wypowiedzenie pocztą, należy zawrzeć w nim wszelkie dane weryfikacyjne oraz numer rachunku do zamknięcia. Należy wskazać numer konta do rozdysponowania pozostałych środków. Należy również pamiętać o złożeniu podpisu.

Bank nie pobiera dodatkowych opłat za zamknięcie rachunku.

Karta oraz dostęp do bankowości elektronicznej

Kartę należy zniszczyć we własnym zakresie. Dostęp do bankowości elektronicznej zamykany jest automatycznie, nie ma potrzeby składać dodatkowego wniosku o zamknięcie dostępu do systemu transakcyjnego.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • wizytę w dowolnym oddziale Banku Millennium po okazaniu ważnego dowodu osobistego.

 

Orange Finanse

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w Punkcie Obsługi Orange lub w placówce mBanku.

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny Orange Finanse, mBank S.A. Oddział Bankowości Mobilnej w Łodzi, Wydział Obsługi Klientów, Skrytka Pocztowa 2108, 90-959 Łódź 2.

[edit 5 lipca 2016, Orange Finanse umożliwił zamykanie konta poprzez system transakcyjny lub na infolinii]

3) w serwisie transakcyjnym

Po zalogowaniu się do systemu transakcyjnego należy z menu wybrać opcję:

 – Oferta dla Ciebie → Oferta Bankowa →  Usługi → Wypowiedzenie rachunku

lub

 – Oferta dla Ciebie → Oferta Bankowa →  Usługi → Dyspozycje → Wniosek o wypowiedzenie umowy

4) u konsultanta infolinii

Należy skontaktować się z konsultantem Infolinii pod numerem telefonu +  48  42 19 300 z telefonów stacjonarnych w Polsce, z telefonów stacjonarnych i komórkowych z całego świata. Po dokonaniu identyfikacji tożsamości konsultant przyjmie dyspozycję wypowiedzenia umowy rachunku.

 

Podpis na wypowiedzeniu musi zostać poświadczony według zasad na stronie banku.

Wzór wypowiedzenia: Orange Finanse – wypowiedzenie

Wypowiedzenie umowy jest bezpłatne.
Na formularzu należy wskazać numer rachunku bankowego do przekazania nadpłaty.
Jeśli wykonywany jest przelew krajowy – operacja jest bezpłatna. W przypadku przelewu zagranicznego, naliczana zostanie opłata określona w taryfie prowizji i opłat.

Karta oraz dostęp do bankowości elektronicznej

Karta płatnicza wydana do rachunku zostanie zamknięta przez pracownika w dniu upływu terminu wypowiedzenia.
Jeśli klient będzie chciał z niej zrezygnować wcześniej – wystarczy zalogować się do serwisu i wybrać opcję: moje finanse – karty – wybrać kartę – zastrzeż kartę.
Taką dyspozycję można zrealizować również na infolinii banku.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • automatycznie – z chwilą rozwiązania Umowy, bank przestaje przetwarzać dane w celach marketingowych.

 

Pekao S.A.

Bank ten bazuje na dotychczasowej puli klientów, nie przeprowadza raczej żadnych akcji promocyjnych. Jeżeli posiadacie konto w tym banku, warto zweryfikować miesięczne opłaty za obsługę rachunku. 

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale banku Pekao S.A.;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny oddziału, w którym prowadzone jest konto.

Dane adresowe Oddziałów znajdują się na stronie internetowej pod adresem:

Pekao S.A. – oddziały.

W oświadczeniu należy podać:

 • imię, nazwisko i adres;
 • numer konta, które ma być zamknięte;
 • sposób zadysponowania środkami, które pozostaną na rachunku po całkowitym rozliczeniu.

Dyspozycję należy podpisać zgodnie ze wzorem podpisu widniejącym w dokumentacji bankowej.

Karta oraz dostęp do bankowości elektronicznej

Rozwiązanie umowy w zakresie rachunku skutkuje jednoczesnym rozwiązaniem umowy w zakresie karty/kart wydanych do rachunku oraz w zakresie usługi Pekao24. W trakcie biegu okresu wypowiedzenia można korzystać w pełnym zakresie z rachunku, kart i usługi Pekao24. Z chwilą rozwiązania umowy posiadacz konta jest zobowiązany zniszczyć karty wydane do rachunku, w sposób uniemożliwiający posłużenie się kartami poprzez uszkodzenie paska magnetycznego oraz chipa.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • Zapewne można to uczynić w placówce i na infolinii, jednak nie jest to
  potwierdzone info.

 

PKO BP

W ostatnim czasie bank PKO BP premiuje swoich klientów kwotą 50 zł za otwarcie konta. Taką samą premię otrzymuje osoba polecająca rachunek. Więcej w artykule.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) w oddziale PKO BP;

2) drogą listowną, przesyłając pismo na adres dowolnej placówki banku.

Wzór wypowiedzenia: PKO BP – wypowiedzenie

Jeśli na zamykanym rachunku znajdują się środki, należy określić w piśmie z wypowiedzeniem sposób ich zadysponowania.

Wraz z rachunkiem zamykane są powiązane z nim usługi dodatkowe, np. usługi iPKO.

Karta

W sytuacji, rezygnacji korespondencyjnej, wskazane jest zastrzeżenie karty za pośrednictwem Konsultanta Kartolinii lub serwisu iPKO oraz umieszczenie informacji o wykonaniu takiej dyspozycji w przesyłanej do Banku korespondencji.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • Prawdopodobnie w oddziale banku oraz na infolinii.

 

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank miał w swoim portfolio kilka ciekawych promocji. Ostatnia, organizowana wraz Comperia Bonus pozwalała otrzymać bonus 65 zł za założenie Wymarzonego Konta z lokatą na 4%. Po otrzymaniu premii oraz zakończeniu lokaty możecie zamknąć konto, jeżeli wyrazicie takową wolę.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia:

1) telefonicznie, pod numerami 801 180 801 lub 22 549 99 99;
(*Koszt połączenia wg taryfy operatora)

2) w dowolnym oddziale banku,

pełna lista dostępna jest na stronie: Raiffeisen Polbank – oddziały

3) pocztą na adres: Raiffeisen Bank Polska S.A., Centrum Operacyjne, Oświęcimska 9, 41-707 Ruda Śląska

Należy zwrócić uwagę, aby podpis na dyspozycji rezygnacji był zgodny z wzorem podpisu złożonym w banku.

Bank nie pobiera opłat za zamknięcie konta, automatycznie jest dokonywana dezaktywacja kanałów elektronicznych. Nadwyżka pozostała na koncie przelewana jest na numer rachunku podany w dyspozycji.

Karta

Karta do konta zostanie automatycznie zastrzeżona.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • Zapewne można to uczynić w placówce i na infolinii, jednak nie jest to potwierdzone info.

 

Smart Bank

Smart Bank jako ostatni ma w ofercie w pełni darmowe konto, ponadto proponuje przyzwoite konto oszczędnościowe. Szczegóły znajdziecie w Rankingu Kont Osobistych

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia:

1) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny Smart Banku tj.  ul. Solec 38, 00-394 Warszawa.

Wzór wypowiedzenia: Smart Bank – zamknięcie

Zarówno  w przypadku odstąpienia, jak również wypowiedzenia umowy obowiązuje jedynie forma pisemna. Rezygnacja z prowadzenia rachunku nie wiąże się z żadnymi kosztami.

W okresie wypowiedzenia należy samodzielnie przelać pozostałe środki na inny rachunek bankowy.

Karta

Po upływie terminu wypowiedzenia/odstąpienia Bank SMART dokonuje zastrzeżenia karty debetowej, w związku z tym należy zniszczyć ją w sposób trwały – nie ma konieczności odsyłania jej do banku.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • kontakt się z infolinią, po uprzedniej identyfikacji przy użyciu hasła Tele PIN.

 

T-mobile Usługi Bankowe Alior Banku

Przez długi czas, było to konto numer jeden na rynku. W zupełności bezpłatne, z ciekawą obsługą poprzez wirtualny oddział. Niestety po wprowadzeniu opłaty za kartę (6 zł w przypadku niewykonania płatności na kwotę min. 200 zł miesięcznie) wiele osób zastanawia się nad zamknięciem konta lub zastrzeżeniem karty. 

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia poprzez:

1) wiadomość wysłaną z poziomu Bankowości Internetowej z kategorią ,,Pytanie”,

2) Wirtualny Oddział w panelu video/audio,

3) Infolinię pod numerem 12 19 506,

4) w Placówce T-Mobile Usługi Bankowe,

5) korespondencyjnie przesyłając wypowiedzenie na adres Banku: Alior Bank SA Oddział T-Mobile Usługi Bankowe ul. Domaniewska 52, 02-672 Warszawa.

Podczas składania dyspozycji wypowiedzenia rachunku należy zawrzeć numer zamykanego rachunku oraz numer rachunku, na który ma zostać przekazana ewentualna nadpłata. Wypowiedzenie można sporządzić we własnym zakresie.

Karta

Zgodnie z Regulaminem: „Wypowiedzenie Umowy ROR lub RO jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o karty wydane do tego rachunku. Po zamknięciu karty należy ją zniszczyć oraz wyrzucić.

Zgoda na przetwarzanie danych w celach marketingowych może zostać odwołana poprzez:

 • te same kanały, przez które można wnioskować o zamknięcie rachunku (wskazane powyżej)

 

Toyota Bank

Bank ten słynie głównie z promocji paliwowych. Ponadto jakiś czas temu dostępna była promocja, dzięki której można było zyskać 10%, a później 5% wartości każdej transakcji bezgotówkowej wykonaną kartą debetową.

Umowa może być rozwiązana:

– przez Posiadacza rachunku – na piśmie, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia:

1) drogą listowną, przesyłając pismo na adres korespondencyjny ul. Postępu 18b, budynek Orion, 02-676 Warszawa, dział Back Office.

Toyota Bank nie ma niestety stacjonarnych oddziałów. Dodam od siebie, iż na powyższy adres można zanieść pismo osobiście. Miłe pani w recepcji skserują dla Was wypowiedzenie oraz pokwitują moment wpływu.

Bank nie udostępnia wzoru wypowiedzenia umowy. W przypadku rozwiązania umowy Klient wskazuje sposób zadysponowania środkami, które są zgromadzone na rachunku. W  tym celu należy przesłać do Banku wraz z wypowiedzeniem numer rachunku, na który mają być zwrócone środki. Zamknięcie konta następuje po dokonaniu spłaty salda debetowego i wszelkich innych opłat, prowizji i obciążeń.
Bank nie pobiera opłat za zamknięcie umowy.
Wycofanie wszelkich zgód i złożenie dyspozycji można wykonać pisemnie, wraz z wnioskiem o zamknięcie umowy.

Niestety Toyota Bank nic nie napisał w mailu odnośnie karty oraz dostępu do bankowości elektronicznej. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż kartę można zniszczyć we własnym zakresie, zaś dostęp do e-bankowości zamykany jest automatycznie (system odrzuca dane podczas próby logowania).

 

Nie znalazłeś swojego banku? Sprawdź Kontynuację poradnika jak skutecznie zamknąć konto w (kolejnych) 14 bankach w Polsce.

Na koniec dorzucam od siebie:

Ogólny wzór wypowiedzenia rachunku – PDF

Ogólny wzór wypowiedzenia rachunku – Doc

PS przed zamknięciem rachunku warto pobrać z niego całą historię, na wypadek gdybyście musieli mieć potwierdzenie wybranych transakcji (np starając się o kredyt).

Jeżeli postanowiliście zamknąć swoje dotychczasowe konto, a jednocześnie szukacie nowego – zapraszam na najnowszy Ranking Kont Osobistych.

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

eKonto z premią do 300 zł + oprocentowanie 3% w mBanku

Konto Freemium/Premium w TMUB z 5% moneyback

Bank Millennium: do 360 zł premii w ramach moneyback

PKO BP: Otwórz konto i odbierz 100 zł premii

Konto z Lwem w banku ING z 100 zł premii

Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku z premią roczną do 500 zł

Nawet 600 zł premii od Idea Banku w promocji „Premiowanie za bankowanie”

Karta kredytowa BPH Fair z premią do 300 zł oraz moneyback

Karta kredytowa Simplicity + voucher o wartości 400 zł

Karta kredytowa Simplicity + telefon LG o wartości 549 zł

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

Zapisz się na NewsletterJAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów