Oszczędzanie i inwestycja w waluty – jak robić to dobrze?

Aktualna sytuacja gospodarcza na świecie oraz poziom inflacji sprawiają, że temat oszczędzania i inwestowania w waluty obce powraca jak bumerang. Notowania walut odzwierciedlają nastoje inwestorów, a co za tym idzie przesuwanie kapitału w bezpieczniejsze aktywa, uciekając tym samym od polskiej złotówki. Kiedy mamy do czynienia z większą niepewnością na rynkach możemy zauważyć, że kursy walut idą w górę, a złotówka spada. Czy warto oszczędzać w walutach? Kiedy może się to opłacać i z jakim ryzykiem musimy się liczyć?

Którą walutę wybrać?

Na początku swojej drogi z wymianą walut trzeba być świadomym, że każde inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Jednak jeżeli chcemy trzymać swoje oszczędności w obcej walucie lub inwestować, aby czerpać z nich zysk trzeba cały proces zaplanować, aby nie stracić na transakcjach. Najłatwiejszym sposobem wydaje się inwestycja w euro i dolary. Patrząc na ostatnie kursy walut możemy zauważyć największe zmienności na tych jednostkach monetarnych. Dodatkowo te waluty możemy wykorzystać podczas wakacji, jeżeli chcielibyśmy zrezygnować z trzymania środków w obcej walucie. Niektórzy decydują się na opcje mniej popularne, takie jak frank szwajcarski, czy jen japoński, które są również postrzegane jako bezpieczne przystanie. Warto pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na rzadszą walutę, wówczas mogą się pojawić problemy z jej zakupem oraz miejscem trzymania oszczędności.

Kursy walut a wybór tej właściwej

Dobrym rozwiązaniem może być wybór więcej niż jednej waluty, w ten sposób możemy zminimalizować ryzyko. Takie inwestycje częściej są bezpieczniejsze i unikniemy ewentualnych strat, jeżeli wybierzemy źle. Przed wyborem waluty warto przejrzeć notowania walut online, np. tutaj: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/ i przeanalizować jak wyglądała zmienność na poszczególnych parach walutowych w przeszłości. Większych zmian możemy się spodziewać na walutach, które są mniej powiązane z PLN.

Jak przechowywać oszczędności w walutach?

Możemy oczywiście zdecydować się na zakup gotówki, jednak to rozwiązanie jest najmniej bezpieczne i wygodne. Kolejną możliwością jest konto walutowe, warto sprawdzić, czy nasz bank posiada możliwość otwarcia darmowego rachunku w walutach obcych. Kolejnym aspektem jest wybór metody pozyskania środków w walucie obcej. Miejsce wymiany powinniśmy wybrać na podstawie marży, jaką może być obciążony koszt zakupu waluty. Warto sprawdzić kursy walut online w kantorach internetowych oraz w bankach i wybrać najkorzystniejszą opcję. Wówczas nawet przy mniej atrakcyjnych kursach rynkowych ewentualne poniesione koszty w perspektywie długoterminowej nie będą już tak istotne.

Oszczędzanie i inwestowanie a aktualne kursy walut

Niektórzy decydują się inwestowanie w waluty obce, a następnie kiedy kursy walut są atrakcyjne wówczas sprzedają walutę i ciszą się zyskami. Dla osób, które dopiero zaczynają najlepiej w takim przypadku określić sobie, po jakiej cenie chcemy sprzedać walutę, aby nie wpaść w błędne koło i nie przegapić odpowiedniego momentu.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem InternetowyKantor.pl

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów