Optymalizacja kosztów energii elektrycznej (1) – Zmiana dostawcy prądu elektrycznego

light-bulb-503881_640Dzisiejszym wpisem rozpoczynam trzyczęściowy cykl dotyczący optymalizacji kosztów energii elektrycznej. Jest to bardzo kluczowy element w ogólnej sumie wydatków każdego gospodarstwa domowego. Dlatego wszelkie próby optymalizacji tej pozycji kosztowej mogą prowadzić do powstania oszczędności, które możecie traktować jako tak zwany dochód wsteczny. Zainteresowanych zapraszam do lektury.

 

Dziś na tapetę wzięty został temat dotyczący zmiany dostawcy prądu elektrycznego. Taką możliwość gospodarstwa domowe mają już od 2007 roku. O ile pierwsze lata nie przyniosły boomu na zmianę dostawcy prądu, to ostatnio możemy zaobserwować wzmożony ruch w tej materii, będący poniekąd efektem kampanii reklamowych w telewizji czy Internecie. Pamiętajmy jednak, iż reklamy mają na celu wzbudzić emocjonalny stosunek do danego działania. Ten artykuł przedstawi zaś to zagadnienie od strony racjonalności. Opłacalność, źródła informacji oraz zmiana dostawcy w praktyce – tym zagadnieniom przyjrzałem się szczególnie tworząc wpis.

Na początek nieco statystyk:

 • W latach 2007 – 2013 na zmianę dostawcy prądu zdecydowało się 136 tysiący osób;
 • W samym roku 2014 było to już 152 tysiąc osób;
 • Przez okres 7 lat na taki krok zdecydowało się 288 tysięcy gospodarstw domowych;
 • Po pierwszym kwartale 2015 roku możemy przypuszczać, iż granica 300 tysięcy osób została przekroczona;
 • Liczba uprawnionych do zmiany dostawcy to około 16 mln osób, wobec tego przez 7 lat około 2% uprawnionych dokonało transferu;
 • W Niemczech dostawcę prądu zmienia 5% gospodarstw domowych… rocznie.

Jak widzicie, w Niemczech zmiany dostawcy prądu dokonywane są z łatwością zmiany operatora telefonii komórkowej. Aby nasz kraj dogonił Zachód w tym względzie potrzebna jest większa świadomość obywateli w kwestiach praw im przysługujących. Z takim przesłaniem powstał między innymi dzisiejszy artykuł.

O co w tym wszystkim chodzi

Zmiana dostawcy prądu nie wiąże się w żadnym stopniu z wymianą instalacji elektrycznej czy też przyłączenia waszego mieszkania do innej sieci energetycznej. W większości przypadków nie będzie konieczna wymiana licznika, choć niektórzy operatorzy oferują liczniki inteligentne. Pozwalają one monitorować realne zużycie energii, dzięki czemu płacicie nie według prognozy, a według rzeczywistego zużycia. Inną zaletą jest możliwość skorzystania z energii elektrycznej w systemie przedpłaconym (prepaid) co może być wygodne dla osób wynajmujących mieszkanie. Inteligentny licznik informuje również zakład energetyczny o awarii, dzięki czemu można ją szybciej usunąć.

Co wobec tego się zmienia

Najłatwiej będzie to wyjaśnić na poniższym schemacie:
schemat

Czerwoną obwódką zaznaczony jest Sprzedawca – właśnie o tym ogniwie łańcucha możecie decydować. Nie wybieracie więc elektrowni, z której dostarczany ma być Wasz prąd czy też dystrybutora zapewniającego infrastrukturę. Dzięki uwolnieniu cen energii elektrycznej na rynku pojawiła się spora grupa Sprzedawców, którzy kupują hurtowo energię na giełdzie, po czym mogą ją Wam odsprzedać na określonych warunkach.

Taka sytuacja ma odzwierciedlenie w fakturze za prąd. Jest ona podzielona na dwie części:

 1. Zobowiązania wobec sprzedawcy
  – koszt zużytej energii;
  – opłata handlowa.
 2. Zobowiązania wobec dystrybutora
  – Opłata abonamentowa;
  – Opłata przejściowa;
  – Składnik zmienny;
  – Składnik stały stawki sieciowej.

Na punkt nr 2 niestety nie mamy wpływu. Dystrybutor energii jest narzucony odgórnie. Wiąże się to oczywiście z kwestiami technicznymi związanymi z przesyłem energii. Tak na marginesie, w Polsce mamy 5 dystrybutorów: PGE Dystrybucja, ENEA Operator, Energa Operator, Tauron Dystrybucja oraz RWE Stoen Operator. Możecie jednak zoptymalizować koszty po stronie sprzedawcy.

Wybór sprzedawcy energii elektrycznej

Przejdźmy wobec tego do praktyki. Z myślą o użytkownikach chcących zmienić swojego sprzedawcę prądu powstała strona internetowa www.maszwybor.ure.gov.pl. Po wejściu na nią po lewej stronie pojawi się Wam mapa. Po wyborze waszego rejonu energetycznego
(a także oddziału w przypadku PGE oraz Tauronu) pojawi się Wam lista dostępnych sprzedawców, z których możecie skorzystać. Jest to zazwyczaj około 100 pozycji. Godnym podkreślenia jest fakt, iż z możliwości zmiany dostawcy prądu elektrycznego mogą skorzystać praktycznie wszyscy, nie ma tutaj ograniczeń typu tylko dla mieszkańców największych miast.

Wybór pod względem kosztowym zdecydowanie ułatwia Cenowy energetyczny kalkulator, zamieszczony na stronie maszwybor.ure.gov.pl (pod mapą). Wypełniacie go w następujący sposób:

 • Kod pocztowy;
 • Roczne zużycie energii elektrycznej (kWh/rok);
  Odnajdziecie je w szczegółowych rozliczeniach zużycia energii dołączanych do waszych faktur (zazwyczaj z tyłu). W moim przypadku rozliczenia są w systemie półrocznym, dlatego oszacowanie zużycia to po prostu zsumowanie dwóch rozliczeń. Domyślnie podana wartość 2000 kWh dotyczy 3-osobowej rodziny.
 • Czy Twoim dotychczasowym sprzedawcą jest…;
 • Wybierz OSD dla regionu;
  Jeżeli po raz pierwszy zamierzacie zmieniać dostawcę prądu, te dwie pozycje zostawiacie domyślnie.
 • Okres rozliczeniowy;
  Preferowany przez Was okres rozliczania/wystawiania rachunków/odczytów licznika. Aby mieć ogólny ogląd pierw zostawcie wszystkie, a później wedle uznania dobierzcie okres do swoich preferencji.
 • Rodzaj taryfy;
  Tutaj wybieracie taryfę, z której chcecie skorzystać. Coś na wzór niegdysiejszego różnicowania cen przez TPSA typu tanie weekendy lub taniej wieczorami. Obecnie zapewne macie taryfę G11 – całodobowo stała cena za prąd. Do wyboru macie jednak również taryfę G12 Dzień/Noc (tańsza energia w nocy, preferowana dla osób, których aktywność życiowa odbywa się po zmroku… blogerzy?) oraz G12w, G12NW Weekendowa z dodatkowym rozróżnieniem ceny w czasie weekendu.
 • Układ instalacji;
  1 – fazowy dla większości gospodarstw domowych;
  3 – fazowy dla gospodarstw o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię (na przykład ogrzewanych energią elektryczną)
 • Procent zużycia energii dla taryf z grupy G12
  Szacunkowy podział zużycia energii w przypadku wyboru taryfy G12.

Po uzupełnieniu formularza oraz kliknięcia Oblicz pojawią się przed Wami wszystkie dostępne dla Was oferty sprzedawców prądu z rozróżnieniem na taryfy oraz opcje dodatkowe. Bardzo przydatną informacją jest skala oszczędności wobec waszego obecnego dostawcy. Więcej informacji w zakładce szczegóły przy każdej ofercie. Od teraz macie świadomość skali oszczędności jakie możecie uzyskać dzięki zmianie sprzedawcy energii elektrycznej.

Pamiętajcie jednak: Kalkulator taryf elektroenergetycznych stanowi jedynie narzędzie pomocnicze w podjęciu decyzji o wyborze nowego sprzedawcy i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Po wytypowaniu konkretnych sprzedawców – faworytów musicie niestety pofatygować się na stronę danego sprzedawcy, by poznać szczegóły. Może być tak, iż przez kilka pierwszych miesięcy cena jest promocyjna, zaś później gwałtownie rośnie. Co więcej kalkulacja na stronie maszwybor mogła być sporządzona właśnie według tej ceny.

Na co zwrócić szczególną uwagęmagnifier-424566_640

 • Cena (netto i brutto) za 1 kWh w zależności od wybranej taryfy;
 • Opłata handlowa;
 • Gwarancja ceny;
 • Długość umowy.

Ważna jest relacja pomiędzy ceną za 1 kWh a opłatą handlową. Niekiedy niższa cena u nowego sprzedawcy (na przykład 0,24 zamiast 0,26 zł za 1 kWh) może zostać zrekompensowana (dla sprzedawcy rzecz jasna) wysoką opłatą handlową.
Uwaga! Wasi pierwotni sprzedawcy prądu nie pobierają opłaty handlowej.

Zmiana dostawcy – formalności

W teorii macie do wyboru dwie formy zmiany sprzedawcy energii elektrycznej:

1)  Jeśli odbiorca we własnym zakresie przeprowadza procedurę zmiany

W tym przypadku sami po kolei musicie wypowiadać umowy oraz zawierać nowe.

2) Jeśli odbiorca udziela pełnomocnictwa nowemu sprzedawcy

Po wyborze nowego sprzedawcy to on w waszym imieniu zapewnia wszelkie formalności wobec dystrybutora oraz poprzedniego sprzedawcy.

Jak się zapewne domyślacie, rynek szybko zweryfikował obawy potencjalnych klientów, dlatego w praktyce to nowy sprzedawca jako ekspert załatwia wszelkie formalności związane ze zmianą. Skądś to znacie? Oczywiście, że tak. Taki sam model stosuje się w przypadku zmiany abonamentu telefonii komórkowej. Po zmianie sprzedawcy będziecie otrzymywać dwie faktury: za sprzedaż energii oraz za dystrybucję.

Wnioski:

 • Im więcej zużywacie energii tym większy sens ma zmiana sprzedawcy energii. Oczywiście wiąże się to z większym dochodem wstecznym. Oszczędności mogą sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.
 • Wasi pierwotni sprzedawcy prądu nie pobierają opłaty handlowej. W związku z tym zwracajcie uwagę jedynie na oferty bez opłaty handlowej lub z jej minimalną wartością. Tylko w takiej sytuacji macie obiektywne porównanie propozycji poszczególnych sprzedawców.
 • Nie korzystajcie z ofert akwizytorów oraz konsultantów telefonicznych. Możecie na tym na prawdę dużo stracić.
 • Czytajcie umowy. Sprzedawcy lubią dodatkowo zarabiać poprzez wysokie kary za zerwanie umowy lub nieterminowe opłacanie rachunków.
 • Zmiana dostawcy energii jest bezpłatna.
 • Warto zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści dzięki tak zwanej sprzedaży wiązanej. Przykład: Plus GSM oraz Orange mają specjalne benefity dla swoich klientów korzystających z kilku usług.
 • Gwarancja ceny może być dobrym rozwiązaniem, gdyż ceny prądu będą rosnąć ze względu na kwestie ekologii (koszty praw do emisji CO2 czy rozwoju odnawialnych źródeł energii). Jednak gdy się okaże, że z pewnych względów prąd stanieje – będziecie tracić na stałości cen.

No to chyba wszystko. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł rozjaśnił Wam nieco sytuację w kwestiach zmiany dostawcy prądu energii elektrycznej. W razie pytań/wątpliwości zachęcam do pozostawiania komentarzy pod wpisem.

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów