fbpx

Ostatnia szansa na godziwy procent, czyli drastyczne obniżki w ofercie detalicznych obligacji skarbowych – omówienie zmian po 30 kwietnia 2020 roku

Polacy mimo kryzysu szukają okazji inwestycyjnych – część próbuje swoich sił na giełdzie papierów wartościowych, inni w bitcoinie a jeszcze inni w różnych formach obligacji. Kryzys, który dotyka polską gospodarkę, niestety w praktyce oznacza też zmiany na rynku obligacji. Wszyscy wiemy już, że lokaty się nie opłacają – aktualnie oprocentowanie lokat leci na łeb na szyję i po prostu przestają być opłacalne. Równocześnie to właśnie lokaty są kojarzone jako najbardziej bezpieczne formy inwestowania. Inwestorzy i ludzie dbający o stan swojego portfela (czyli niewątpliwie Czytelnicy bloga JakDorobic.com) poszukujący relatywnie bezpiecznych papierów wartościowych z pewnością zwrócili również baczną uwagę na ofertę obligacji skarbowych. Atrakcyjne oprocentowanie wyższe niż na lokacie, niższe niż w przypadku akcji ryzyko inwestycyjne oraz rozmaite konfiguracje zakupu z pewnością mogły się wydać ciekawym pomysłem na spożytkowanie nadwyżki finansowej. Jednak kryzys finansowy sprawił, że i ten papier traci na wartości ze względu na obniżki procentowe Rady Polityki Pieniężnej. Tylko do 30 kwietnia 2020 roku możecie skorzystać z preferencyjnego oprocentowania. Zobaczcie sami, jakie zmiany nas czekają!

Tytułem wstępu, czyli czym są detaliczne obligacje skarbowe?

Sformułowanie detaliczne obligacje skarbowe możemy podzielić na trzy człony i na tej podstawie stworzyć spójną definicję tego pojęcia. Tak więc:

  • Detaliczne – przeznaczone dla klientów indywidualnych, o niskim nominale (od 100 PLN wzwyż), które można kupować w różnych ilościach (wystarczy deklaracja zakupu jednej sztuki, by stać się pełnoprawnym inwestorem);
  • Obligacje – papiery wartościowe, które stwierdzają, iż emitent (podmiot oferujący obligacje) jest dłużnikiem obligatariusza (osoby, która zakupiła obligację) i zobowiązuje się w określonym czasie zwrócić obligatariuszowi określoną kwotę powiększoną o należne oprocentowanie;
  • Skarbowe – papiery wartościowe potwierdzające, iż Skarb Państwa jest dłużnikiem właściciela takiego papieru, wobec którego zobowiązuje się spełnić świadczenia materialne lub niematerialne w określonym terminie.

Na podstawie powyższego możemy stwierdzić, iż detaliczne obligacje skarbowe są papierami wartościowymi o charakterze dłużnym, w których Skarb Państwa potwierdza swój dług wobec nabywcy i zobowiązuje się zwrócić „pożyczone” pieniądze wraz z odsetkami w dniu zapadalności.

Nabywcą obligacji może być każda pełnoletnia osoba, która posiada rachunek bankowy dedykowany do tego typu transakcji. Wyjątkiem są obligacje rodzinne – ten typ papieru wartościowego jest uprzywilejowany i przysługuje wyłącznie beneficjentom programu 500+. Zakup oraz przechowywanie obligacji jest bezpłatne, a do osiągnięcia zysku potrzebna jest wyłącznie odrobina cierpliwości.

Spróbuję to jeszcze bardziej uprościć. Decydując się na lokatę niejako pożyczasz swoje pieniądze bankowi a on obiecuje Ci, że odda z nawiązką. Ale skoro banki mają obecnie nadpłynność (nadmiar pieniędzy), nie są zatem zainteresowane pożyczaniem pieniędzy od Ciebie. 

Obligacje są czymś bardzo podobnym – w dużym uproszczeniu pożyczasz swoje pieniądze firmom (wtedy mówimy o obligacjach korporacyjnych) lub… konkretnemu państwu. 

W tym przypadku mówimy o detalicznych obligacjach skarbowych – zabezpieczonych jak sama nazwa wskazuje majątkiem Skarbu Państwa.

Od czego zależą zyski na obligacjach skarbowych?

Mówiąc o zysku na obligacji skarbowej będziemy mieli na myśli kwotę ponad tę, którą zainwestowaliśmy w zakup. Na to z kolei składa się oprocentowanie nominalne, opcjonalnie WIBOR-6M oraz poziom inflacji. WIBOR-6M (czyli referencyjna wysokość oprocentowania depozytów w terminie 6 miesięcy) uwzględniany jest przy oprocentowaniu zmiennym obligacji i ma wpływ na kolejne miesiące następujące po pierwszych 6 miesiącach od zakupu obligacji.

Poziom inflacji zaś stosuje się przy obligacjach zdyskontowanych inflacją. Przykładowo, gdy marża w przypadku oprocentowania obligacji wyniesie 0,5 punktu procentowego, a poziom inflacji 3%, faktyczne oprocentowanie będzie równe 3,5%.

Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami?

Zapisz się na newsletter i nie przegap żadnej publikacji

Jakie będą ceny i zyski z obligacji po zmianie stóp procentowych?

Ostatnie decyzje Rady Polityki Pieniężnej, czyli dwukrotne obniżenie stóp procentowych z pewnością ucieszyły osoby posiadające kredyty, jednak nie mogło wzbudzić zadowolenia inwestorów nabywających obligacje skarbowe. Okazuje się bowiem, że finalne zyski z obligacji zakupionych po 30 kwietnia 2020 roku mogą być nawet o 2/3 niższe niż przed tą datą.

Nowe stawki wprowadzone zostaną od 1 maja 2020 roku, co oznacza, że „na starych zasadach” zostaną rozliczone wyłącznie te zlecenia, które złożymy do dnia 30 kwietnia 2020 roku włącznie. Zmianami zostaną objęte obligacje 3-miesięczne, 2-letnie, 3-letnie o oprocentowaniu zmiennym, 4-letnie inflacyjne, 10-letnie inflacyjne, 6-letnie inflacyjne rodzinne i 12-letnie inflacyjne rodzinne.

Obniżenie stóp procentowych prezentuje się następująco:

  • Oprocentowanie stałe obligacji 3-miesięcznych z 1,50% spadnie do 0,50%,
  • Oprocentowanie stałe obligacji 2-letnich z 2,10% spadnie do 1,00%,
  • Oprocentowanie zmienne obligacji 3-letnich z 2,20% i WIBOR-6M spadnie do 1,10% i WIBOR-6M,
  • Oprocentowanie inflacyjne obligacji 4-letnich w pierwszym roku wyniesie 1,30%, w kolejnych latach 0,75%+inflacja (wcześniej: 2,40% w pierwszym roku, w kolejnych latach 1,25%+inflacja),
  • Oprocentowanie inflacyjne obligacji 10-letnich w pierwszym roku wyniesie 1,70%, w kolejnych latach 1,00%+inflacja (wcześniej: 2,70% w pierwszym roku, w kolejnych latach 1,50%+inflacja),
  • Oprocentowanie inflacyjne obligacji 6-letnich rodzinnych w pierwszym roku wyniesie 1,50%, w kolejnych latach 1,25%+inflacja (wcześniej: 2,80% w pierwszym roku, w kolejnych latach 1,75%+inflacja),
  • Oprocentowanie inflacyjne obligacji 12-letnich w pierwszym roku wyniesie 2,00%, w kolejnych latach 1,50%+inflacja (wcześniej: 3,20% w pierwszym roku, w kolejnych latach 2,00%+inflacja).

Zakup obligacji o jeden dzień za późno może spowodować, że przy kwocie zakupu równej 1000 zł uzyskamy od 10 zł (obligacje 3-miesięcznie) do nawet 70-80 zł (obligacje 12-miesięczne) mniej. Jest to więc ostatni dzwonek na zakup atrakcyjnych i relatywnie bezpiecznych papierów wartościowych, które po obniżce cenowej będą niewiele więcej warte od i tak już niskich lokat bankowych.

O tym jak kupować obligacje w praktyce, pisałem w tym artykule.

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów