Uwolnij zamrożoną gotówkę, czyli 5 skutecznych sposobów na pozbycie się nietrafionych prezentów

nietrafiony prezent

Choć zwyczaj dawania sobie prezentów-niespodzianek jest bardzo miły, to z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na podarowanie najbliższym kart podarunkowych lub po prostu pieniędzy. Takie rozwiązanie pozwala mieć pewność, że nie będzie to nietrafiony prezent. Wystarczy tylko znać zainteresowania obdarowywanego i sprawdzić, w jakim sklepie robi najczęściej zakupy. Wciąż nie brakuje jednak tradycjonalistów, wierzących w to, że w wyszukany, zakupiony i zapakowany własnoręcznie podarek to jedyny sposób na to, aby okazać bliskim swoje zaangażowanie. Jestem pewien, że każdy z nas ma w domu szafę pełną świątecznych swetrów, łazienkową półkę z perfumami, których nigdy w życiu nie kupilibyśmy sobie sami oraz co najmniej kilka całkowicie zbędnych książek i gadżetów. Sam uważam, że nieużywanym przedmiotom należy dać po prostu drugie życie i nie martwić się tym, że ciocia się obrazi. Założę się, że do Wielkanocy sama zapomni, co Wam kupiła na Boże Narodzenie. Zapraszam na zestawienie pięciu sposobów na w pełni humanitarne pozbycie się niechcianych prezentów.

Przede wszystkim – nie wyrzucaj

Jestem przekonany, że każdy z Was ma już własny system upłynniania niepotrzebnych prezentów. Całe zestawienie proponuję traktować z lekkim przymrużeniem oka, jednak jako minimalista nie tylko nie lubię otaczać się niepotrzebnymi przedmiotami, ale także irytuje mnie, gdy to, czego nie używam, mogłoby sprawić radość i być przydatne innym. Dlatego wszystkie pięć sposobów polega na podarowaniu prezentom drugiego życia.

Oddaj nietrafiony prezent

Jednym ze sposobów, żeby zagłuszyć wyrzuty sumienia i poczucie wbijania noża w plecy cioci, babci lub mamy, jest zrobienie czegoś dobrego. Ubrania, które Wam się nie podobają (a także wszelkie inne przedmioty), możecie po prostu oddać w ramach jednej ze zbiórek charytatywnych. Tych w końcu nie brakuje. Zajrzyjcie na lokalne portale, zadzwońcie do domów dziecka, fundacji wspierających bezdomnych i ubogich lub wystawcie ogłoszenie na lokalnej grupie facebookowej. Mówią, że dobro wraca. Warto się tego trzymać.

ubrania do oddania jakdorobic
ubraniadooddania.pl – warto tam zajrzeć 🙂

Sprzedaj, a za odzyskane pieniądze…

…kup sobie nowy prezent. 🙂

Sprzedaż nieużywanych rzeczy jeszcze nigdy nie była tak prosta. W Internecie funkcjonuje dziś wiele portali, pozwalających na wystawienie bezpłatnych ogłoszeń kupna i sprzedaży. Popularnością króluje oczywiście kultowy OLX. Realną konkurencją jest jednak Allegro Lokalnie, czyli odsłona portalu, stworzona specjalnie dla drobnego handlu użytkowników indywidualnych. Nie można też zapomnieć o nieśmiertelnych portalach Gratka.pl, Gumtree.pl czy Sprzedajemy.pl.

Jeśli planujecie sprzedawać większą ilość ubrań, warto przyjrzeć się dedykowanemu serwisowi Vinted.pl. To platforma stworzona specjalnie w tym celu.

Vinted jak dorobic niechciany prezent
Vinted to tylko przykład, ubrania możecie sprzedać w wielu miejscach

Bookcrossing

Ten brzmiący obco termin oznacza nic innego, jak ideę nieodpłatnego przekazywania sobie książek przez osoby ze sobą niepowiązane. Działalność funkcjonuje w kilku formach. Książki mogą być pozostawione w miejscach publicznych lub specjalnie wyznaczonych do tego celu regałach czy gablotach. W Polsce w szczególności przyjęła się druga forma przekazywania lektur. Książka pozostawiona w autobusie czy tramwaju to w naszym kraju ciągle rzadkość. Półki do bookcrossingu znajdziecie w centrach miast, w okolicach przystanków autobusowych i tramwajowych oraz w korytarzach bibliotek i czytelniach miejskich. Jeśli pracujecie w dużym biurze, rozejrzyjcie się dookoła. Firmy często organizują swoim pracownikom sprzyjające warunki do wymiany książkami.

Dlaczego o tym wspominam? Ale dlatego, że to właśnie książki, zaraz obok ubrań i kosmetyków, najczęściej padają ofiarą zjawiska, o którym dzisiaj rozmawiamy. Cóż, za gustem książkowego maniaka czasami ciężko jest nadążyć. Wiem to po sobie. 🙂

Wymiana w sklepie

Metoda dla odważnych. Zakupy zrobione w internecie można bez podawania przyczyny oddać w ciągu 14 dni. Choć sklepy stacjonarne nie muszą stosować się do tej zasady, to dla zachowania konkurencyjności najczęściej przystają na ten warunek. Problemem w tej sytuacji jest jedynie uzyskanie paragonu lub innego dowodu zakupu, który – jak nietrudno się domyślić – jest cały czas w posiadaniu nabywcy prezentu. Nie musicie być jednak twardzielami i twardzielkami. W tej sytuacji lepiej wykazać się kreatywnością i powiedzieć cioci, że choć sweter jest piękny, to nie trafiła z rozmiarem. Nie złamiecie jej serca, a być może w sklepie znajdzie się coś, co Wam się spodoba.

Mało tego, wiele sklepów wprowadza przedłużone terminy zwrotów, przykładowo 30, 60, a nawet 90 dni. Jednak jest to trochę zwodnicze. Im bardziej z czymś zwlekamy, tym większa szansa na to, iż zapomnimy o działaniu. W ten sposób okres zwrotu bezpowrotnie przepadnie.

Daj nietrafiony prezent na prezent

Jeśli podarek jest uniwersalny, możecie spróbować podać go dalej. Musicie być tutaj jednak pewni, że zarówno autor prezentu, jak i również jego kolejny adresat nie są ze sobą w żaden sposób powiązani. Skandale dyplomatyczne nie są nikomu potrzebne. Dla pewności nietrafiony prezent możecie podarować nawet nieznajomemu. Dorzućcie się do Szlachetnej Paczki lub innej akcji charytatywnej. 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów