Narodowy Spis Powszechny krok po kroku: wypełnij online, weź udział w loterii i odbierz samochód lub 1000 zł. Kontrowersyjne pytania.

spis powszechny 2021 jakdorobic

W 2021 roku ponownie mamy obowiązek odpowiedzi na podstawowe pytania osobowe i demograficzne (tym razem przede wszystkim online) w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. To szczególnie istotne, z uwagi na możliwe konsekwencje. Osoby, które „nie spiszą się” w terminie, mogą zostać ukarane grzywną wysokości nawet 5000 zł. Ci, którzy skłamią, oprócz wymienionej grzywny, będą narażeni nawet na wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat. Żeby jednak nieco osłodzić ten obowiązek, za udział w spisie przewidziane są nagrody. Łączna wartość puli Loterii Spisu Powszechnego to ponad 2 miliony złotych! W tym: samochody Toyota Yaris o wartości ponad 65.000 każdy –  wraz z pełnym pakietem ubezpieczenia oraz karty o wartości od 500 zł do 1000 zł. Sprawdźcie, jak spisać się online i wziąć udział w loterii. 

Czym jest Narodowy Spis Powszechny i po co się go sporządza

Spis powszechny to podstawowe źródło danych, dotyczących ludności, zamieszkującej konkretny obszar. Sposób realizacji badania opisują w swoich dokumentach międzynarodowe organizacje. Wszystko po to, by porównań i analiz poszczególnych parametrów można było dokonywać nie tylko na skalę ogólnokrajową, ale także zestawiać ze sobą różne państwa w Europie i na Świecie.

To na podstawie spisu powszechnego ustalana jest ilość miejsc dla każdego kraju w Parlamencie Europejskim oraz wartość dofinansowań i dotacji. Wszystko to zależy bowiem od ilości mieszkańców każdego kraju. 

Zgodnie z zalecenia ONZ, spis powszechny w Polsce odbywa się co 10 lat. 

Oprócz spisu powszechnego w Polsce przeprowadzany jest również powszechny spis rolny, mający za zadanie ustalić stan faktyczny polskiego rolnictwa.

Kto objęty jest obowiązkiem spisowym

Na pytania w spisie powszechnym odpowiedzieć muszą osoby fizyczne, mieszkające stale lub tymczasowo na terenie Polski. Obowiązek spisowy obejmuje także mieszkania, budynki i inne lokale mieszkalne oraz niemieszkalne.

Spis powszechny – gdzie można się spisać?

Na okoliczność Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 rząd przygotował specjalny formularz online, pozwalający dokonać samospisu bez wychodzenia z domu. Omówię go w dalszej części artykułu. Osoby, które nie mogą skorzystać z tej możliwości, powinny udać się do jednego z wyznaczonych punktów, których lista znajduje się w tym miejscu lub skorzystać z pomocy rachmistrzów spisowych, operujących przez telefon. W tym wypadku wystarczy zadzwonić na infolinię, działającą w dni robocze, w godzinach 8:00-18:00, pod numer 22 279-99-99

Rachmistrzowie telefonicznie rozpoczną swoją pracę 4 maja 2021 roku.

Pierwotnie rachmistrzowie spisowi mieli też odwiedzać nas w domach, jednak na chwilę obecną pomysł ten zawieszono z uwagi na niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem. 

Jeśli jednak taka możliwość powróci – pamiętajcie, by zweryfikować każdego, kto będzie podawał się za rachmistrza. Można zrobić to na dwa sposoby: sprawdzając legitymację rachmistrza/rachmistrzyni i porównując ją z jego/jej dowodem osobistym lub dzwoniąc w momencie wizyty na infolinię GUS: 22 444 47 77 i prosząc o weryfikację. 

Po kliknięciu linku rozpocznie się pobieranie pliku excel. Po jego otwarciu, w dolnej części ekranu, znajdziecie zakładki poszczególnych województw.

Na jakie pytania należy odpowiedzieć?

Spis powszechny obejmuje wiele pytań, a ich ostateczna liczba zależy od sytuacji konkretnego respondenta. Kolejne pytania spisu nawiązują do poprzednich, więc ostateczny wygląd formularza będzie wyglądał inaczej dla każdego z nas. W spisie podacie swoje podstawowe dane adresowe i osobowe. Odpowiecie także na pytania dotyczące Waszego stanu cywilnego oraz relacji z osobami, które mieszkają z Wami w jednym lokalu. Pojawi się też kilka pytać o Wasze mieszkanie lub dom (metraż, liczba pomieszczeń).

Pytania w spisie powszechnym bywają dość osobiste.

Spis powszechny – kontrowersyjne pytania

Część pytań w spisie pozostawia możliwość zaznaczenia opcji nie chcę odpowiadać na to pytanie. To, między innymi, pytanie o bycie w nieformalnym związku lub przynależność do wspólnoty wyznaniowej. Właśnie pytanie o religię wywołało najwięcej wątpliwości. 

Brzmi ono: Do jakiego wyznania religijnego (kościoła lub związku wyznaniowego) Pan(i) należy? 

Tak sformułowane pytanie sugeruje raczej oficjalną przynależność do wyznania religijnego, a nie kwestie naszej wiary i jej odczuwania. Nie musicie się jednak martwić ani też asekuracyjnie odmawiać odpowiedzi. Ochrzczony lecz niepraktykujący człowiek (nie-apostata) może z powodzeniem i bez żadnych konsekwencji odpowiedzieć, że nie należy do żadnego wyznania. 

Głównym celem spisu powszechnego jest bowiem zdobycie rzetelnych i obiektywnych danych. Dlatego tak ważne jest odpowiadanie w zgodzie z prawdą i własnym sumieniem.  

Więcej na temat tego kłopotliwego pytania przeczytacie w tym miejscu

Narodowy Spis Powszechny online – krok po kroku

Przejdźmy więc do rzeczy. Pokażę Wam, jak w kilku krokach dokonać samospisu i mieć ten obowiązek z głowy. Ostateczny termin wypełnienia obowiązku to 30 września 2021 roku.

Krok 1. Przejdź na oficjalną stronę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, a następnie kliknij przycisk Przejdź do aplikacji spisowej. Otworzy się nowa strona, za pomocą której zalogujesz się do formularza. Obywatel, przystępujący do spisu, musi zostać zweryfikowany pod kątem tożsamości. Dlatego do wyboru macie dwie opcje: logowanie przez gov.pl (profil zaufany lub bankowość elektroniczna) albo za pomocą numeru PESEL.

Proste logowanie do formularza

W przypadku logowanie przez PESEL, konieczne będzie zdefiniowanie nowego hasła. Ja jednak wybieram pierwszą opcję, czyli profil zaufany. Następnie klikam przycisk Profil zaufany i na ekranie, który właśnie się pojawił, w jego prawej części, wybieram logo swojego banku, który pozwoli mi zweryfikować swoją tożsamość. 

Wybierzcie swój bank.

Zostaję przeniesiony na stronę banku, a po zalogowaniu do swojego konta w bankowości, dwukrotnie wpisuję SMS kod. 

Krok 2. Jeśli poprzedni krok udało Wam się przejść bez problemu, przed oczami powinniście mieć już własny formularz spisu powszechnego. Zgodnie z poleceniem na ekranie wpiszcie swoje nazwisko, imiona, numer PESEL oraz pozostałe dane osobowe. 

Konieczne będzie także wskazanie dokładnego adresu zamieszkania. Odpowiadajcie na pytania formularza. Jeśli pytanie dotyczy innej osoby, możecie zaznaczyć opcję Nie mam wiedzy na ten temat. Nie musicie w końcu wiedzieć, czy w wynajmowanym przez Was mieszkaniu zameldował się wcześniej właściciel lub jego dzieci. 

Nie na wszystkie pytania trzeba odpowiadać.

Krok 3. Po wypełnieniu formularza należy potwierdzić jego zakończenie. Będzie to z Waszej strony deklaracja, że odpowiedzi udzielone na wszystkie pytania są zgodne z prawdą.

Końcowy etap spisu.

Pamiętajcie też, by zgodzić się na przekazanie kodu do loterii. Opiszę ją w kolejnym akapicie. Na pytanie o chęć pobrania kodu odpowiedzcie Tak. Konieczne będzie także wyrażenie zgody na przesłanie kodu na podany adres e-mail.

kod do loterii – spis powszechny
Pamiętajcie o kodzie do loterii!

Po chwili kod wyświetli się na ekranie. Otrzymacie go także w formie e-maila.

Wypełnianie formularza możecie w dowolnym momencie przerwać i wrócić do niego później. Postęp zostanie zapisany przed automatycznym wylogowaniem. Pamiętajcie jednak, że od momentu pierwszego zalogowania macie 14 dni na dokonanie samospisu.

Według informacji na stronie logowania, osoby umieszczone w formularzu i prawidłowo opisane są zwolnione z obowiązku samospisu. Mowa oczywiście o osobach innych, niż główny respondent. Jeśli w spisie poinformujecie, że w jednym gospodarstwie mieszkacie ze współmałżonkiem, partnerem, partnerką, rodzicami, dziećmi lub jakimkolwiek współlokatorem/współlokatorką – pozostałe osoby nie będą musiały wypełniać ponownie formularza. Dotyczy to każdej osoby, która z Wami mieszka, za którą jesteście w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Na stronie spisu powszechnego, w sekcji najczęściej zadawanych pytań, jest to wyszczególnione na przykładzie współmałżonka/współmałżonki, jednak potwierdziłem to osobiście, kontaktując się z infolinią urzędu statystycznego. 

Pamiętajcie jednak o jednym! Jeśli wypełnicie formularz za wszystkich domowników, otrzymacie tylko jeden kod do loterii i zmniejszycie tym samym swoje szanse na wygraną. Wybór należy do Was – większe szanse lub większa wygoda. 🙂

Loteria Narodowego Spisu Powszechnego – jak wziąć udział

Jeśli odpowiedzialność karna nie jest wystarczającą motywacją do wypełnienia formularza spisu, być może przekona Was możliwość wzięcia udziału w organizowanej przy tej okazji loterii! Metoda kija i marchewki – level hard 🙂 

Jej zasady są dziecinnie proste. Zgłoszenia do loterii zaczynają się 22 kwietnia i zostaną zamknięte 7 lipca bieżącego roku. Po otwarciu rejestracji, powinniście udać się na dedykowaną stronę loterii i podać tam kod, składający się z 10 znaków, który uzyskaliście wcześniej.

Spis Powszechny – loteria
Loteria Narodowego Spisu Powszechnego

Kod ten uzyskacie tylko podczas wypełniania formularza spisu online od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku.

Losowanie głównych nagród odbędzie się 14 lipca. Pozostałe nagrody zostaną rozlosowane od 22 kwietnia do 9 lipca.

Co ciekawe, transmisje z losowań możecie oglądać na kanale YouTube oraz profilu Facebook Głównego Urzędu Statystycznego. W każdym losowaniu jeden kod może zostać wybrany tylko raz. 

Każdy uczestnik loterii może wygrać jedną nagrodę główną i jedną nagrodę I lub II stopnia.

Wylosowane kody zostaną ogłoszone (wraz z nagrodą) na stronie internetowej spisu powszechnego w dniu losowania. Zwycięzcy otrzymają również wiadomość e-mail z informacjami, dotyczącymi potrzebnych do przesłania dokumentów, niezbędnych do wydania nagrody. Jeśli uda się Wam wygrać, na odpowiedź będziecie mieli 5 dni roboczych. 

Nagrody I i II stopnia zostaną przesłane na wskazany przez zwycięzcę adres w ciągu 7 dni roboczych od momentu informacji o weryfikacji zgłoszenia. Zwycięzcy głównej nagrody będę mieli nieco więcej roboty z odebraniem swojego samochodu. W pierwszej kolejności konieczne będzie wypełnienie dokumentów, niezbędnych do rejestracji pojazdu. 

Szczegółów oraz dat poszczególnych losowań szukajcie w regulaminie loterii.

Nagrody w Loterii Narodowego Spisu Powszechnego 2021

Łączna pula ma wartość 2.183.984 złotych! Nagrodzonych zostanie 1456 osób, a lista nagród przedstawia się następująco:

  • nagroda główna: 16 samochodów Toyota Yaris wraz z pakietem OC, AC, NW i assistance (po jednym dla każdego województwa) – wartość każdej z nagród to 65 749 zł + kwota dodatkowa, przeznaczona na pokrycie podatku od wygranej,
  • 480 kart przedpłaconych o wartości 1000 zł,
  • 960 kart przedpłaconych o wartości 500 zł.

Nagrody I i II stopnia są zwolnione z opodatkowania, ponieważ ich wartość nie przekracza kwoty 2000 zł. Sprawa ma się podobnie, jak w przypadku większości promocji bankowych. 🙂

Czy warto wziąć udział w loterii?

Jedno jest pewne – nie warto nie próbować. Spisu dokonać musimy wszyscy, bez wyjątków. Jeśli więc można, bez żadnych kosztów, zgłosić swój kod do loterii, dlaczego tego nie zrobić? Pula nagród jest naprawdę duża, a Wasze szanse zwiększy dodatkowo fakt, że zdecydowana większość osób, po odbębnieniu nudnego obowiązku, nie będzie już w ogóle interesować się loterią.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów