fbpx

Najlepsze lokaty bankowe na rynku, czyli
Ranking lokat bankowych – Luty 2017

Oszczędzający w Polsce nie mają łatwego życia. Stopy procentowe NBP są od dłuższego czasu na rekordowo niskim poziomie. Mało tego, inflacja powraca do dodatnich wartości, co negatywnie wpływa na realny zysk z lokat bankowych. W takich okolicznościach, najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystywanie nadarzających się okazji. Z pewnością możemy do nich zaliczyć krótkoterminowe lokaty promocyjne przeznaczone dla nowych klientów danego banku. Innym sposobem na skuteczne lokowanie oszczędności jest wybór inwestycji o nieco wyższym ryzyku niż lokaty bankowe, aczkolwiek nadal zaliczanych do dość bezpiecznych. Przykładem może być UniLokata Plus, którą kilkukrotnie opisywałem na łamach bloga. W ramach promocji wasz zysk wyniesie tyle, ile wypracuje fundusz pieniężny, zaś dodatkowo otrzymacie 1% premii od dokonanej wpłaty. Taka konstrukcja pozwala w dość bezpieczny sposób uzyskać roczną rentowność brutto w okolicy 5%.

Dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki

Od marca 2015 roku stopy procentowe NBP są niezmienne i wynoszą odpowiednio:

  • Stopa referencyjna – 1,5%
  • Stopa lombardowa – 2,5%,
  • Stopa redyskontowa – 1,75%
  • Stopa depozytowa – 0,5%.

Najnowszy odczyt inflacyjny pochodzi z grudnia zeszłego roku. Po raz pierwszy od wielu miesięcy wskaźnik CPI przyjął dodatnią wartość. Inflacja rok do roku wyniosła 0,8%. Oznacza to, iż założona rok wcześniej lokata na 12 miesięcy dała realny zarobek mniejszy o około 0,8 punktu procentowego, niż jej nominalne oprocentowanie.

Poniżej zestawienie poziomów inflacji dla ostatniego roku (wartości podane w procentach).

01/2016-0,9
02/2016-0,8
03/2016-0,9
04/2016-1,1
05/2016-0,9
06/2016-0,8
07/2016-0,9
08/2016-0,8
09/2016-0,5
10/2016-0,2
11/20160,0
12/20160,8

Począwszy od kwietnia 2016 roku, wskaźnik inflacji przyjmuje coraz to wyższe wartości.

Oprócz dwóch podstawowych danych związanych z rentownością lokat bankowych, przedstawiam inne ciekawe dane z polskiej gospodarki gromadzone przez Główny Urząd Statystyczny, które również mają wpływ na skłonność do oszczędzania.

  • Stopa bezrobocia w grudniu – 8,3% (w listopadzie było to 8,2%),
  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu – 4635,02 zł  (w listopadzie było to 4329,71 zł, zatem mamy do czynienia wręcz ze skokową zmianą),
  • Wzrost PKB Polski w III kwartale 2016 – +2,9%.

Lokaty z premią

[aktualizacja] Ruszyła kolejna promocja Toyota Banku, organizowana wraz z Agorą. Akcja skierowana jest zarówno dla nowych, jak i obecnych klientów banku. Ci pierwsi mogą liczyć na 140 zł premii, zaś dotychczasowi posiadacze konta 70 zł. Co niezmiernie ważne, bank zdecydowanie skrócił okres karencji. Aby otrzymać status nowego klienta, wystarczy, że po 1 stycznia 2016 roku nie posiadaliście konta w Toyota Banku. Kolejną dobrą zmianą jest zwolnienie z opłaty za konto dla osób utrzymujących aktywne lokaty w banku. Opłata ta była dużym minusem w przypadku poprzednich edycji promocji. To jednak nie wszystko. Swoje dochody możecie zwiększyć dzięki programowi poleceń. Polecając promocję znajomym możecie zdobyć dodatkowo nawet 250 zł. Na deser, program moneyback zapewniający zwrot od 5% do 10% za zakupy na stacjach paliw.

Więcej na temat promocji w artykule: Duet Lokat w Toyota banku + 140 zł premii

Obecnie jedyną „propozycją z premią” jest lokata db Plan 500+Premia od Deutsche Banku. Promocja przeznaczona jest dla osób posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku poniżej 18 lat. Tytułowa „500” dotyczy maksymalnej premii, jaką corocznie bank będzie wypłacać osobom, które zdecydują się na regularne oszczędzanie w ramach planu db 500+. Roczna premia może wynieść od 100 zł do 500 zł. Pomimo dość niskiego oprocentowania lokaty (obliczane jako stawka stopy procentowej WIBID O/N), średnioroczne oprocentowanie okraszone premią wypłacaną przez bank, może zdecydowanie przewyższyć rynkowe rentowności tradycyjnych produktów oszczędnościowych.

Więcej na temat lokaty w artykule: Lokata db Plan 500+Premia w Deutsche Banku

Lokaty dla nowych klientów, bez zakładania konta

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem polecam Lokatę Happy na 4% w Idea Banku. Bank nie wymaga zakładania konta, lokatę otwiera się i zamyka w pełni online. Okres trwania lokaty to od 1 do 3 miesięcy, zaś zakres kwot jakie możecie na niej ulokować to 1000 zł – 10.000 zł. W przypadku ulokowania środków na 1 lub 3 miesiące, oprocentowanie wyniesie 3,5%. Jedynie w przypadku 2-miesięcznej lokaty oprocentowanie wynosi 4% w skali roku. Jeżeli posiadacie więcej oszczędności (10.000 zł – 100.000 zł) dobrym rozwiązaniem będzie Lokata Happy Plus. Jednak jej oprocentowanie jest już nieco niższe, gdyż wynosi 3%. W przypadku Lokaty Happy Plus okres zapadalności to 3 miesiące, zaś jej obsługa odbywa się w pełni online. Możecie założyć tylko jedną lokatę „z rodziny happy”. Aby móc skorzystać z oferty musicie być nowymi klientami Idea Banku.

Jeśli zaś posiadacie jeszcze wyższe oszczędności (ponad 100.000 zł), możecie je zdeponować w Lion's Banku. Jest to oddział Idea Banku, zajmujący się Private Bankingiem, czyli obsługą osób majętnych. Do wyboru macie Lokatę Welcome na 3% (dla kwot 350.000 – 600.000 zł) lub 2,75% (dla kwot 100.000 – 350.000). Założenie lokaty wymaga spotkania z private bankerem w oddziale Lion's Banku. Jeśli wolicie założyć lokatę z pozycji fotela, możecie wówczas wybrać Lokatę Welcome Online na 2,35% (dla 3-miesięcznego depozytu) lub na 2,3% (dla 1-miesięcznego depozytu). Bank nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych produktów, w tym zakładania konta osobistego. Lokaty te przeznaczone są tylko dla nowych klientów. Oznacza to, iż jeśli posiadaliście dowolny produkt w Idea Banku lub Lion's Banku , wówczas nie możecie skorzystać z promocyjnego oprocentowania.

Inną ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą zakładać kolejnego ROR-u jest Lokata Bezkarna na 3,0% dla kwoty od 1000 zł do 20.000 zł lub Lokata Bezkompromisowa na 2,5%, ale dla kwoty od 1000 zł 100.000 zł w BGŻ Optima. W przypadku tych lokat otwierane jest jedynie darmowe konto oszczędnościowe, które łatwo zamknąć przez Internet. Można je potraktować jako rachunek techniczny do założenia lokaty. Konto oszczędnościowe oprocentowane jest na 2,3% w skali roku. Nie wydaje się do niego karty debetowej, przelewy zaś są ograniczone jedynie do przelewów na rachunek zdefiniowany (wasze konto w dowolnym banku). W przypadku zerwania lokaty – nie tracicie narosłych odsetek. Z lokaty bezkarnej lub bezkompromisowej mogą skorzystać osoby, które nie były klientami BGŻ Optima w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Dla wszystkich, bez zakładania konta

Ta grupa lokat przeznaczona jest dla wszystkich klientów, to znaczy zarówno nowych, obecnych, jak i byłych klientów banku. W tym przypadku, również nie ma potrzeby zakładania konta. „Lokaty dla wszystkich” charakteryzują się nieco gorszymi warunkami niż w przypadku promocyjnych lokat przeznaczonych tylko dla nowych klientów.

W ramach lokaty standardowej w Toyota Banku możecie ulokować środki na okres od 1 do 36 miesięcy. Oprocentowanie waha się zgodnie z tabelą oprocentowania od 0,75% do 2,7%. Bank nie precyzuje górnej granicy kwot, jakie możecie ulokować. Przyzwoite oprocentowanie można uzyskać przy lokacie 24-miesięcznej (2,55%) oraz 36-miesięcznej (2,7%). Lokatę zakłada się online na stronie Toyota Banku.

2,1% na 4 miesiące możecie uzyskać w ramach Getin Banku oraz Noble Banku. Obie instytucje należą do tej samej grupy kapitałowej Getin Noble Bank. Obie lokaty mają identyczne zarówno nazwy jak i warunki. e-Lokata na nowe środki gwarantuje oprocentowanie wynoszące 2,1% w skali roku dla kwoty sięgającej nawet 200.000 zł. Więcej w karcie produktu oraz regulaminie promocji.

Jeśli posiadaliście już jakikolwiek produkt z oferty Idea Banku, pozostaje Wam do wyboru Lokata Fair Play oraz Lokata Stabilna. Na obu depozytach możecie ulokować środki od 1000 zł aż do 1 000 000 zł. Oprocentowanie lokat jest zróżnicowane ze względu na okres trwania depozytu. Lokata stabilna oferuje od 1,50% do 2,75% na okres od 1 do 24 miesięcy, zaś Lokata Fair Play od 2% do 2,75% na okres od 6 do 36 miesięcy. Szczegóły na stronie Idea Banku. W obu przypadkach bank nie wymaga posiadania konta, założenie oraz wypłata środków z lokaty odbywa się w pełni online.

Bez zakładania konta otworzycie również lokaty w Banku Santander. Do wyboru macie Lokatę 24-miesięczna na 2,3% w skali roku lub 12-miesięczną na 1,90%. Wniosek o lokatę składacie przez Internet, jednak bank wymaga weryfikacji danych osobowych podczas wizyty w placówce banku. 

Lokaty dla nowych klientów wraz z potrzebą założenia konta

Tego typu depozyty mają na celu zachęcić nowych klientów do skorzystania z oferty banku, który w zamian oferuje wyróżniające się oprocentowanie. W większości przypadków konta dołączane do lokaty są darmowe. Możecie również zrezygnować z karty debetowej, która zazwyczaj jest płatna.

W przypadku Alior Banku, możecie założyć 2-miesięczny depozyt na kwotę od 1000 zł do 10.000 zł. Jeśli konto zakładacie dla samej lokaty, warto wybrać Konto Internetowe, którego prowadzenie jest darmowe. Karta debetowa jest płatna, aczkolwiek nie musicie o nią wnioskować. 

Również 4% możecie uzyskać w Plus Banku i to w dodatku na 3 miesiące. O ile wymagane do założenia lokaty konto Plus jest darmowe, o tyle karta debetowa jest już płatna i nie można z niej zrezygnować. Miesięczna opłata za kartę wynosi 9 zł, nie jest ona pobierana w przypadku zapewnienia transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł miesięcznie. Sami musicie ocenić, czy jesteście w stanie spełnić takowy wymóg, by w pełni wykorzystać zalety lokaty.

Nowa marka na rynku Nest Bank również posiada w ofercie typową lokatę na start. Nest Lokata Witaj oprocentowana jest na 4% w skali roku dla kwot od 1000 zł do 10.000 zł. Okres deponowania środków to 3 miesiące. Lokatę można otworzyć w ciągu 30 dni od momentu otwarcia Nest Konta. Założenie lokaty odbywa się w pełni online.

Nieco mniej, bo 3,5% oferuje mBank. Okres depozytu to 3 miesiące, zaś zakres kwot od 1000 zł do 10.000 zł. Wraz z lokatą możecie otworzyć eKonto w wersji Standard, którego prowadzenie jest darmowe. Nie musicie również wnioskować o kartę, która jest płatna w przypadku niewykonania co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu.

Jeżeli zakładacie konto jedynie dla lokaty i chcecie je później sprawnie i bezproblemowo zamknąć, polecam Poradnik – jak skutecznie zamknąć konto.

Lokaty mobilne

Lokaty mobilne mają na celu zachęcić klientów do wypróbowania aplikacji mobilnych banków. Technologia ta uznawana jest obecnie za najtańszą, stąd na rynku możemy znaleźć kilka ciekawych ofert lokat dostępnych przez smartfona. Dużą zaletą lokat mobilnych jest fakt, iż mogą z nich korzystać zarówno dotychczasowi klienci jak i osoby, które dopiero zdecydują się otworzyć konto w danym banku.

Lokata LOGujesz-LOKujesz w Eurobanku zapewnia dobre 3,5% dla kwoty od 200 zł do 10.000 zł. Lokata dostępna jest dla osób, które aktywują bankowość mobilną eurobanku (aplikację eurobank mobile) na swoim pierwszym urządzeniu mobilnym – tylko przez 7 dni od daty tej aktywacji. Okres depozytu to 1 miesiąc.

W Millennium Banku możecie otworzyć 3-miesięczną lokatę mobilną na kwotę od 500 zł do 10.000 zł. Oprocentowanie dla posiadaczy konta 360º wynosi 2,75% lub 3% jeśli otworzycie lokatę za pomocą rozszerzonej rzeczywistości. W przypadku pozostałych kont jest to odpowiednio 2,25% oraz 2,5%.

Lokata Mobilna w Getin Banku to 2-miesięczny depozyt, który możecie założyć tylko jeden raz przez bankowość mobilną Getin Mobile. Maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł, zaś oprocentowanie wynosi 3% w skali roku.

Poniżej 3% ulokujecie mobilnie w:

W razie pytań odnośnie konkretnej lokaty, zachęcam do pozostawiania komentarzy pod wpisem lub pisania do mnie poprzez zakładkę Kontakt. Chętnie rozwieję wszelkie wątpliwości związane z kwestią oszczędzania z wykorzystaniem lokat bankowych. Na koniec przypominam, iż aktualne rankingi lokat, kont osobistych oraz kont oszczędnościowych znajdziecie zawsze w zakładce Rankingi. Poniżej tabelaryczny układ rankingu lokat bankowych – Luty 2017.

 


Bank


Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Okres
Czy trzeba zakładać kontoKwota lokaty
(w zł)
Oferta
specjalna
Union Investment TFIUniLokata PlusTo co wypracuje fundusz

 

+ 1% premii

100 dniNIE

10.000
50.000
100.000

1Deutsche BankLokata db Plan 500+PremiaWIBID O/N

 

+ do 500 zł rocznej premii

5 – 10 latTAK

dowolna 

2Idea BankLokata Happy4,0%2 miesiąceNIE

1000

10.000 

3Nest BankNest Lokata Witaj4,0%3 miesiąceTAK

1000

10.000

4Alior BankLokata internetowa 4,0%2 miesiące TAK

1000

10.000

5

Plus BankLokata na Start4,0%3 miesiąceTAK 1000

10.000

6

mBankLokata na wejście 3,5%3 miesiąceTAK 500

10.000

7

Eurobank LOGujesz-LOKujesz
3,5%
1 miesiącTAK200

10.000 

8

Credit AgricoleLokata „Dzień Dobry w CA”
3,1%
2 miesiąceTAK1000

50.000 
BGŻ OptimaLokata Bezkarna3,0%3 miesiąceNIE

1000

20.000

10

Idea BankLokata Happy Plus3,0%3 miesiąceNIE10.000

100.000 
11Getin BankLokata Mobilna3,0%2 miesiąceTAK

500

10.000

12

 Lion's BankLokata Welcome 3,0%40 dniNIE

350.000

600.000 

13Millennium BankLokata mobilna 3,0% lub 2,75%3 miesiące TAK

500

10.000

14

Idea Bank

Lokata Fair Play2,75%36 miesięcyNIE1000

1.000.000 

15

Lion's Bank

Lokata Miracle2,75%24 miesiąceNIEminimum
100.000 

16

Idea Bank

Lokata Stabilna2,75%24 miesiąceNIE1000

1.000.000 

17

Toyota Bank

Depozyt Plus2,75%36 miesięcyTAK13.000 

18

Lion's Bank

Lokata Welcome

 

Tabela oprocentowania

2,75%40 dniNIE100.000

350.000

19

Toyota
Bank

Lokata standardowa2,7%

 

2,55%

36 miesięcy

 

24 miesięcy

NIEminimum
2000 

20

BZ WBK

Lokata mobilna2,5%4 miesiąceTAK1000

20.000 

21

Idea Bank

Lokata Gotówkowa2,5%3 miesiąceTAK1000

1.000.000 
22 BGŻ OptimaLokata Bezkompromisowa2,5%3 miesiąceNIE

1000

100.000

23Nest BankNest Lokata na Nowe Środki2,5%
2,1%
2,0%
1,85%
24 miesiące
12 miesięcy
6 miesięcy
3 miesiące
TAK

1000

2.000.000

24Lion's Bank Lokata Fortune

 2,4%12 miesięcyTAK 

100.000

1.000.000

25

Idea Bank

Lokata Cloud2,4%6/12 miesięcyTAK1000

1.000.000 

26

Credit Agricole

Lokata w ofercie mobilnej2,7%36 miesięcyTAK1000

100.000 
27 Noble BankLokata rentierska2,4%
2,3%
36 miesięcy
24 miesiące
TAK

minimum
150.000

28

 Lion's BankLokata Welcome
online
 2,35%

 

 2,3%

3 miesiące

 

1 miesiąc

NIE

100.000

350.000 

29Santander BankLokata Direct+2,3%24 miesiąceNIE

minimum 5000 

30Raiffeisen PolbankLokata mobilna2,2%3 miesiące TAK

1000

10.000

31 NeoBank energoLOKATA 3M PLUS

 2,2%3 miesiąceTAK 

1000

1.000.000

32

Getin Bank

e-Lokata na nowe środki2,1%4 miesiąceNIE500

200.000
33Noble Banke-Lokata na nowe środki2,1%4 miesiące NIE

500

200.000

34Santander BankLokata Direct+1,9%12 miesięcyNIE

minimum 5000

35Alior BankLokata standardowa1,5%2 lataNIE

minimum 1000

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów