Skorzystaj z dopłaty w ramach programu Mój Prąd i zamontuj w swoim domu fotowoltaikę

Świadomość ekologiczna Polaków rośnie z roku na rok. Coraz chętniej korzystamy z nowoczesnych instalacji przydomowych, montujemy systemy ogrzewania przyjazne środowisku i zwracamy uwagę na kupowane w sklepach produkty. Moc wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce przekracza już 1,83 GW. Aż 1,2 GW generują instalacje, produkujące energię elektryczną na potrzeby jednego gospodarstwa domowego. Niedawno omawialiśmy program Moja Woda, w ramach którego otrzymać możecie nawet 5000 zł na montaż instalacji do odzysku wód opadowych, teraz przyszła pora na kolejny projekt – trwający znacznie krócej, lecz cieszący się podobnym (a może i większym) powodzeniem, czyli Mój Prąd.

Program Mój Prąd – o co chodzi?

Mój Prąd to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, działający na największą skalę ze wszystkich dotychczasowych projektów tego rodzaju. Celem przedsięwzięcia jest zachęcenie Polaków do tworzenia własnych mikroinstalacji, które zasilą ich gospodarstwa domowe, pomagając w walce z negatywnymi zmianami środowiskowymi.

Obecnie trwa II nabór wniosków, który potrwa jeszcze do 18 grudnia 2020 lub wcześniejszego wyczerpania budżetu w wysokości 1 miliarda złotych.

Kwota dotacji – ile pieniędzy można otrzymać?

Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji fotowoltaicznej (czyli instalacji PV), jednak nie więcej, niż 5 tys. zł na przedsięwzięcie. Dofinansowania w ramach programu Mój Prąd nie możecie połączyć z finansowaniem za pomocą innych form wsparcia ze środków publicznych. 

Będziecie jednak mogli zastosować ulgę termomodernizacyjną w ramach PIT. Więcej na ten temat przeczytacie na stronie podatki.gov.pl

Kwota dofinansowania udzielana jest dla konkretnej instalacji. Możecie więc złożyć więcej wniosków, jeśli tylko jesteście właścicielami większej ilości nieruchomości, które spełniają warunki programu.

Mój prąd – kto może starać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą postarać się wszystkie osoby fizyczne, które posiadają już instalację o mocy 2-10 kW, przeznaczoną na cele mieszkaniowe, podłączoną do sieci elektroenergetycznej, pod warunkiem, że:

  • koszty instalacji PV zostały poniesione 23 lipca 2019 roku lub później,
  • inwestycja nie polegała na rozbudowie istniejącej już instalacji PV,
  • zawarły umowę kompleksową z zakładem energetycznym – Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD), 
  • montaż instalacji i inne czynności zostały zakończone przed dniem złożenia wniosku.

Jak wnioskować o dofinansowanie 

Do złożenia wniosku o dofinansowanie w programie Mój Prąd niezbędny będzie profil zaufany lub e-dowód. Powinniście też wcześniej zdobyć i uporządkować kilka dokumentów: 

  • kopie faktur dokumentujące poniesione koszty (kupno i montaż elementów instalacji),
  • dowód zapłaty lub oświadczenie o opłaceniu faktur,
  • zaświadczenie OSD (Operatora Sieci Dystrybucyjnej) o przyłączeniu Waszej instalacji PV do sieci elektroenergetycznej (montaż licznika) wraz z numerem Punktu Poboru Mocy,
  • opcjonalnie: oświadczenie o samodzielnym montażu (jeśli macie stosowne kwalifikacje i wykonaliście go sami),
  • opcjonalnie: pełnomocnictwo, jeżeli wniosek składany jest w imieniu innej osoby.

Wszystkie dokumenty powinniście przygotować w formie elektronicznej.

Wniosek złożycie w pełni online

Formalności, tradycyjnie już, dopełnicie na portalu gov.pl. Po zalogowaniu do panelu Mój GOV należy przejść do usługi Skorzystaj z Mój Prąd. Wypełnijcie tam wniosek i dodajcie niezbędne załączniki, zawierające elektroniczne kopie dokumentów, o których mowa była wyżej.

Po złożeniu wniosku nie będzie możliwości jego edycji. O błędach zostaniecie poinformowani na podany adres e-mail. Konieczna będzie odpowiedź w ciągu 14 dni.

W związku z pandemią koronawirusa, od 31 marca 2020 do odwołania, składanie wniosków możliwe jest jedynie drogą elektroniczną. Z tego samego powodu nieczynna do odwołania pozostaje infolinia. Złożenie wniosku papierowego poskutkuje natychmiastowym odrzuceniem. Status wniosku możecie sprawdzić na dedykowanej stronie programu Mój Prąd w gov.pl. Dostępny jest również adres e-mail do kontaktu.

Wszystkie potrzebne wzory dokumentów znajdziecie na tej stronie. Oprócz wniosku dostępny jest tam także zaktualizowany regulamin programu.

Podmioty współpracujące

Co ciekawe, firmy zajmujące się montażem instalacji PV mogą zawrzeć porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki czemu proces składania wniosków i ich realizacji jest znacznie szybszy. Listę podmiotów współpracujących znajdziecie tutaj. Być może w Waszej okolicy pracują ludzie, którzy wiedzą, „z czym to się je” 🙂

Jeśli z kolei prowadzicie biznes o podobnym charakterze, sami możecie zacząć współpracę z NFOŚiGW. Wszystkie niezbędne informacje zamieszczono tutaj.

Dofinansowanie a podatki

Kwota dotacji jest całkowicie zwolniona z podatku dochodowego. Będąc beneficjentem programu Mój Prąd, nie musicie martwić się tą kwestią. Pozostała część inwestycji, której nie pokryła kwota dofinansowania (minimum 50%), możecie odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Podsumowanie

Jak przeczytamy na stronie programu, kupno i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej zwraca się po około 6-8 latach. Zainteresowanie programem Mój Prąd jest ogromne i szacuje się, że budżet przeznaczony na ten projekt wyczerpie się przed planowaną datą końcową. Nie warto więc zwlekać. Jeśli planujecie w przyszłości przejść na „prąd ze słońca”, sprawdźcie stronę programu i zastanówcie się, czy nie jest to przypadkiem najlepsza pora. 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów