fbpx

Program Mój elektryk: nawet 27.000 zł dofinansowania do samochodu elektrycznego!

Mój elektryk to program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Zakup pojazdu może być dofinansowany kwotą do 27.000 zł (lub do 70 tys. w przypadku specjalistycznych pojazdów dla firm). Dofinansowanie obejmuje wyłącznie nowe samochody zeroemisyjne (elektryczne i wodorowe), czyli takie, których silniki nie generują żadnych zanieczyszczeń. Tym samym wykluczone z programu są samochody hybrydowe – posiadające silnik spalinowy. Dofinansowanie ma charakter bezzwrotny. Program ma trwać do 2026 roku lub wyczerpania łącznego budżetu 700.000.000 zł. Jeśli zatem mieliście zamiar zmieniać autko, może warto postawić na elektryka? Osobiście przez 3 miesiące miałem przyjemność testowania samochodu elektrycznego i to nie byle jakiego. Tesla 3 to najlepszy czterokołowiec jakim miałem przyjemność podróżować. Więcej na ten temat pisałem w tym artykule.

Dla kogo dofinansowanie Mój elektryk? 

Wnioski składać mogą osoby fizyczne i przedsiębiorcy (100.000.000 zł trafia bezpośrednio na dofinansowania osób indywidualnych, 400.000.000 zł banki rozdysponują na leasingi, a 200.000.000 trafi na potrzeby samorządów, fundacji, firm i innych podmiotów, które nie są osobami fizycznymi). 

Samochód może być kupiony za gotówkę, w ramach kredytu lub leasingu.

Jaki samochód kupię z dofinansowaniem?

Objęte programem dofinansowań są pojazdy kategorii M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e. M1 to samochody osobowe (tylko ta kategoria dostępna jest dla osób fizycznych). Resztę oznaczeń rozszyfrujecie tutaj.

Samochód w momencie kupna powinien być nowy i niezarejestrowany lub zarejestrowany przez dealera, importera czy firmę leasingową, jednak z przebiegiem nie większym niż 50 kilometrów. Samochód zakupiony z bezpośrednią dotacją dla osób fizycznych nie będzie mógł być wykorzystywany w działalności gospodarczej ani wprowadzony do firmowej ewidencji środków trwałych (co innego samochód w dofinansowywanym leasingu).  

Zakupiony z dofinansowaniem samochód powinien być zarejestrowany i ubezpieczony na terytorium Polski (dopiero wtedy można złożyć wniosek o dofinansowanie). Nie można go zbyć przed upływem dwóch lat od momentu uzyskania dotacji.

Kwota dofinansowania – program Mój elektryk

Maksymalna kwota dopłaty dla osób fizycznych to w tym momencie 18.750 zł przy limicie kosztu pojazdu do 225.000 zł. Warto zaznaczyć, że maksymalna kwota to cena, jaką faktycznie zapłacicie za pojazd (lub zapłaci Wasz leasingodawca), a nie cena katalogowa samochodu. Wartość samochodu nie ma wpływu na wysokość dofinansowania (nie jest to wartość procentowa).

Większa dotacja należy się posiadaczom Karty Dużej Rodziny. Wielodzietni otrzymają nawet 27.000 zł dopłaty bez górnego limitu ceny samochodu. Przy tak dużej różnicy warto zorientować się, czy przysługuje Wam możliwość zdobycia KDR. Wszystkie informacje znajdziecie w podlinkowanym artykule.

Mój elektryk – dofinansowanie na pojazdy zeroemisyjne

Jeśli nie wnioskujecie jako osoby fizyczne, możecie otrzymać do 27.000 zł dotacji przy zadeklarowaniu rocznego przebiegu powyżej 15 tys. km. Kwota dotacji zmniejsza się do 18.750 zł w przypadku mniejszych przebiegów. Dotyczy to samochodów osobowych.

Pojazdy kategorii  L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e (motocykle, motorowery, czterokołowce) mogą być dofinansowane kwotą jedynie 4000 zł (do 30% kosztów kwalifikowanych).

Dofinansowanie Mój elektryk można otrzymać także na zakup motocykla, motoroweru czy czterokołowca

Pojazdy dostawcze kategorii N1 oraz pojazdy M2 i M3 (większe samochody do przewozu osób) mogą być dofinansowane kwotą nawet 70.000 zł (ponownie – do 30% kosztów kwalifikowanych) przy przebiegu od 20.000 zł rocznie. Mniejsze przebiegi zmniejszają możliwą kwotę do 50.000 zł (20% kosztów).

Dofinansowanie ma charakter refundacji kosztów już poniesionych. Kwalifikują się więc koszty zakupu poniesione od 1 maja 2020 roku.

Jaki samochód można kupić w ramach programu Mój elektryk?

Rynek pojazdów elektrycznych rośnie z roku na rok. Prawdopodobnie najtańszą obecnie propozycją jest Dacia Spring, której cena katalogowa nie przekracza 77 tys. zł. Oznacza to, możecie jeździć samochodem w pełni elektrycznym za około 58 tys. złotych (i to bez dopłaty z Kartą Dużej Rodziny)!

Często polecanym modelem jest również Nissan Leaf, wyceniany w salonach na kwotę około 124 tys. zł (w podstawowej wersji).

Kwota 143 tys. zł pozwoli już na zakup nietuzinkowego MINI Electric – ikony brytyjskiej motoryzacji.

To tylko kilka propozycji po krótkim przeglądzie rynku. Zainteresowanych zakupem zapraszam na strony producentów samochodów. Elektryka to już nie egzotyka 🙂

Dofinasowanie Mój elektryk pomoże sfinansować zakup takiego cuda. 🙂

Mój elektryk – jak złożyć wniosek?

Pierwszy nabór do programu rozpoczął się 12 lipca 2021 roku. Realizacją założeń zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dotację można składać do 30 września 2025 roku lub do momentu wyczerpania puli budżetu. W takiej sytuacji stosowna informacja pojawi się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy budżet wyczerpie się wcześniej? Prawie na pewno tak. Już przed kilkoma dniami, wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski poinformował portal tvn24.pl o obecności blisko 800 wniosków osób fizycznych w generatorze programu. Łączna wartość kwot widniejących na nich to aż 16 milionów złotych ze 100.000.000 zł przeznaczonych na ten cel.

Wniosek złożycie wyłącznie online, w dedykowanym Generatorze Wniosków o Dofinansowanie. Wniosek należy opatrzyć podpisem elektronicznym lub potwierdzić za pomocą Profilu Zaufanego. Listę potrzebnych dokumentów znajdziecie tutaj.

O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń.

Więcej na temat programu Mój elektryk przeczytacie na oficjalnej stronie rządowej

Informacji szukajcie też w sekcji z najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pytania możecie kierować też na adres e-mail: [email protected]

Co może przydać się kierowcy?

Karta kredytowa, naliczająca zwroty za płatności w myjniach samochodowych, stacjach paliw i restauracjach! TurboKARTA od Santander Consumer Banku pozwoli Wam zaoszczędzić nawet 360 zł!

Dodatkową korzyścią jest darmowe ubezpieczenie Car Assistance dla użytkowników karty oraz 50 zł bonusu na start. Prosty jest również warunek zwolnienia z opłaty (która standardowo wynosi od 4,90 zł do 6,90 zł miesięcznie) – wystarczy wydać kartą na zakupy 1000 zł w ciągu całego miesiąca (niekoniecznie w transakcjach liczących się do zwrotu).

Więcej szczegółów znajdziecie w analizie promocji.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów