fbpx

Prąd dla Warszawiaków od PGE Lumi, czyli 50 zł premii na start, 3 miesiące gratis oraz gwarancja niezmienności cen przez 24 miesiące!

Jednym z najlepszych sposobów budowania niezależności finansowej jest oszczędzanie. Choć w Polsce często kojarzy nam to się z wyrzeczeniami czy ograniczeniami, to niekoniecznie musi tak być. Kilka mądrych decyzji pozwoli bez zmiany standardu życia zaoszczędzić miesięcznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. A dodatkowa gotówka zawsze się przyda, prawda? Właśnie dlatego zachęcamy żebyście regularnie przeglądali swoje rachunki za media – od telefonów komórkowych przez TV, internet czy w końcu prąd. To właśnie ten ostatni czynnik jest bohaterem naszego dzisiejszego artykułu. Na początku dowiecie się w jaki sposób oszczędzać na kosztach energii elektrycznej oraz w jaki sposób zmienić dostawcę prądu. W drugiej części przeanalizujemy mega promocję od Lumi – marki PGE sprzedającej prąd na terenie Warszawy. Na start otrzymacie 50 zł premii oraz 3 miesiące darmowego prądu! W tym czasie możecie „nabić rachunki” na gigantyczną kwotę. Ponadto otrzymacie gwarancję niezmienności cen na okres 24 miesięcy. To również jest ogromna wartość dodana ze względu na ogólnie panującą niepewność w gospodarce oraz zapowiadane podwyżki.

Tanio już było

Zgodnie z aktualnymi prognozami na rok 2030, przewidywany jest drastyczny wzrost cen za energię elektryczną. Jego wartość według danych ma zmienić się z poziomu 194 zł/MWh do nawet 380 zł. To prawie dwukrotny wzrost! Spowodowany jest on jednak wzrostem cen hurtowych energii elektrycznej, co będzie miało swoje odbicie w cenach dla detalicznych odbiorców. Czy warto zmienić dostawcę prądu? Na jakie oszczędności można liczyć zdaniem ekspertów? Czy już dziś można dzięki temu znacznie zaoszczędzić? Odpowiedź może być tylko jedna: Tak!

Możecie obniżyć swoje rachunki i to w bardzo zauważalny sposób! Z dniem 1 lipca 2007 roku w Polsce pojawiło się prawo do korzystania z usług wybranego przez siebie sprzedawcy energii elektrycznej. Nie macie już obowiązku zakupu prądu od dotychczasowej lokalnej spółki. Nie jesteś zmuszony do korzystania zawsze z tej samej firmy. Ta ustawa daje nam możliwość zakupu energii od firmy z drugiego końca Polski, na przykład mieszkaniec Warszawy może kupować prąd w Krakowie, Gdańsku lub gdziekolwiek zechce.

Może to być lekko zaskakujące, ale w tym artykule nie będziemy wchodzili w szczegóły techniczne jak to się dzieje, a raczej chcemy pokazać jak to zrobić i ile możecie zarobić w ten sposób.

Co mówi praktyka?

Pomimo pozwolenia na dobrowolny wybór dostawcy prądu (TPA), stosunkowo niewiele osób korzysta z tego przywileju. To ogromny błąd, gdyż większa konkurencyjność oznaczałaby stosowanie konkurencyjnych cen, co przełożyłoby się na jeszcze niższe rachunki. Według badań dokonanych w listopadzie i grudniu 2017, niecałe 28% skorzystało z możliwości zmiany dostawcy prądu. Aż 9% w ogóle nie słyszało o takiej możliwości. Badania powtarzane w kolejnych latach potwierdzały ten trend – choć świadomość rośnie, niewiele osób decyduje się na ten krok.

Oczywiście oszczędności w przypadku przedsiębiorstw będą znacznie większe niż w przypadku zwykłych mieszkań czy domów. 

Wśród firm, które jako pierwsze wprowadziły oszczędności i zdecydowały się na taki krok jak zmiana dostawcy prądu, wymienić można duże przedsiębiorstwa jak Zakłady Chemiczne PCC Rokita zlokalizowane na Dolnym Śląsku, firmę Philips, albo Opel. Wymienić można tutaj także sklepy Biedronka oraz Tesco Polska. Zmiana dostawcy prądu pozwoliła firmom na zyskanie wymiernych korzyści finansowych oraz na przywileje, takie jak na przykład gwarancja stałej ceny do końca danego roku. Przedsiębiorcy nie musieli więc martwić się zmianami cen oraz prognozami.

Dlaczego warto zmienić dostawcę prądu?

Rezygnacja z usług dotychczasowego dostawcy energii elektrycznej ma wiele korzyści. Pierwszą z nich jest znacznie niższa cena za dostawę prądu u konkurencji, która chce przyciągnąć nowych klientów ciekawymi ofertami. Gwarancja stałości ceny u nowego dostawcy to pewnego rodzaju ochrona przed ryzykiem wzrostu cen. Nawet jeżeli takie nastąpią, dostawca zobowiązany umową nie będzie mógł podnieść cen. Jedyny wyjątek to podwyższenie stawki VAT-u oraz podatku akcyzowego na energię elektryczną. Jednak na to już nie ma wpływu żaden sprzedawca 🙂

Niestety podwyżki cen bez żadnego powiadomienia wprowadzają czołowi dostawcy prądu w Polsce, co łączy się z dezaprobatą społeczeństwa. Innym ważnym parametrem, który przemawia za zmianą dostawcy prądu, jest opłata abonamentowa, której wysokość uzależniona jest od długości okresu rozliczeniowego. 

Osoby zainteresowane ochroną środowiska oraz wprowadzaniem nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań w swoim domu lub przedsiębiorstwie, mogą być zainteresowane ofertą pro-ekologiczną, która oferowana jest przez niektórych dostawców. Taryfa ta gwarantuje dostawę prądu, która uzyskiwana jest z odnawialnych źródeł energii.

Ile można zaoszczędzić dzięki zmianie dostawcy prądu?

To interesuje Was prawdopodobnie najbardziej 🙂 

Cena prądu zależna od sprzedawcy energii. Wysokość każdego rachunku jest uzależniona od kilku głównych elementów: 

 • opłaty za dystrybucję prądu (są one należne dystrybutorowi jak sama nazwa wskazuje),
 • opłaty za dostawę prądu (wynagrodzenie sprzedawcy energii),
 • ukrytych opłat dodatkowych,
 • zużycia,
 • wybranej taryfy.

Na pierwszą z opłat mamy niewielki wpływ. To właśnie ta kwota może ulec powiększeniu jeśli rośnie cena “za prąd”.

Natomiast na wszystkie pozostałe opłaty mamy już o wiele bardziej znaczący wpływ. Zmieniając dostawcę prądu możecie uzyskać znacznie niższą cenę właśnie dlatego, że od kiedy zniknął monopol na te usługi, sprzedawcy niezależni mogą zaproponować niższe stawki. Warto również wybrać odpowiednią taryfę!

Gospodarstwa domowe to oczywiście taryfa G, obecnie na rynku dostępnych jest kilka jej rodzajów:

 • G11 – to jednostrefowa taryfa, dla której cechą charakterystyczną jest jednakowa stawka za prąd, niezależnie od dnia i godzin – domyślnie korzysta z niej zdecydowana większość gospodarstw domowych w Polsce,
 • G12 – to dwustrefowa taryfa, wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godziny, czyli w ciągu doby np. w godzinach 22:00 do 6:00 oraz 13:00 do 15:00 zapłacimy mniej a w godzinach 6:00 do 13:00 oraz od 15:00 do 22:00 zapłacimy więcej. Oczywiście różni sprzedawcy mogą te strefy ustawiać trochę inaczej. W praktyce chodzi o dopasowanie do Waszego rytmu życia (jeśli np. pracujecie poza domem popołudniami możecie zaoszczędzić naprawdę sporo gotówki),
 • G12W – to taryfa, której wysokość stawki uzależniona jest nie tylko od godziny, ale również dni – np. w weekendy taniej (i wtedy używacie wszystkich urządzeń, które tak chętnie zjadają prąd jak pralka czy piekarnik), a w tygodniu drożej (kiedy pracujecie i prawie nie ma Was w domu),
 • G11P lub G11E – to taryfa przedpłatowa, w której prąd zakupuje się w systemie prepaid (czyli płacisz z góry jak w telefonie na kartę), oprócz taryfy jednostrefowej, część sprzedawców oferuje taryfy dwustrefowe i weekendowe – najpierw płacisz, potem zużywasz.

Weźmy jakiś prosty przykład. W Warszawie spółka Innogy oferuje w taryfie G11 cenę za kWh przez całą dobę 0,3930 zł (cena z dnia 12.05.2020 roku). Jeśli Twoja rodzina zużywa średnio 180 kWh miesięcznie to Twój rachunek wyniesie ok. 70,72 zł + opłata handlowa w tym przypadku 7,69 zł oraz dodatkowe opłaty niezależne takie jak OZE, opłata sieciowa i podobne. Te dodatkowe opłaty jak już wyjaśniliśmy będą stosunkowo równe pomiędzy sprzedawcami bo wynikają z czynników niezależnych.

Jeśli zmienicie dostawcę na przykładowo Lumi (o którym zaraz kilka słów więcej) to w tej samej strefie ich propozycja stawki za kWh wynosi 0,38 zł, czyli sam rachunek zredukujemy do kwoty 68,58 zł. Oprócz tego opłata handlowa wynosi zaledwie 5,90 zł (przy fakturze elektronicznej). 

180 kWh to stosunkowo niewiele. Prawdziwa magia dzieje się, kiedy uwzględnimy nasze zużycie w domu oraz pomnożymy tę kwotę przez okres roku lub dwóch lat. Bez żadnych zmian w życiu, w naszym portfelu zostaje dodatkowe 150 – 250 zł. 

Inny przykład dotyczy rodziny 2+2, która zużywa około 1500 kWh w okresie 6 miesięcy. W tym przypadku oszczędności w ciągu 2 lat mogą wynieść nawet 400 zł. Szczegółowo przedstawia to poniższa grafika:

Ale to jeszcze nie wszystko! Ponieważ wspomniane LUMI ma dla Was wyjątkową propozycję – pierwsze 3 miesiące zupełnie za darmo oraz premię 50 zł na start! 

Szczegóły promocji poniżej – najpierw jeszcze kilka pytań, które mogą się pojawić Wam w głowach 🙂

Ile kosztuje zmiana sprzedawcy prądu?

Zmiana sprzedawcy prądu zasadniczo nic nie kosztuje i jest bezpłatna. Niektórzy sprzedawcy prądu pobierają natomiast jednorazową opłatę aktywacyjną od swoich nowych klientów. Inni, tacy jak Lumi dają spore benefity, wynagradzając Was za zmianę sprzedawcy.

Czy zmiana sprzedawcy prądu oznacza wzrost ryzyka przerw w dostawie prądu?

Nie! To bardzo ważne – zmiana SPRZEDAWCY nie wpływa na DOSTAWCĘ. Na tego drugiego nie mamy wpływu. Dlatego nawet, jeśli zmienimy sprzedawcę prądu to nie zmienimy dostawcy, czyli firmy, która dostarcza nam prąd. W praktyce zmienia się firma, która dostarcza nam rachunki – ale instalacja, czy nawet licznik pozostaje ten sam. W zakresie dostawy prądu po prostu nic się nie zmieni.

Jak zmienić sprzedawcę energii?

W przypadku Lumi, wszystko możecie załatwić przez Internet – bez wychodzenia z domu. Proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami i ogranicza się zaledwie do dwóch kroków: wyboru sprzedawcy i podpisania umowy. Resztą formalności niezbędnych do finalizacji procesu zajmuje się w naszym imieniu (jeśli wyrażamy takie zainteresowanie) nasz nowy sprzedawca.

Odbierz bonus od Lumi – oferta dla Warszawiaków

Wspomniana promocja ma jedną malutką wadę. Skierowana jest na ten moment wyłącznie do osób mieszkających w Warszawie. Dodatkowym warunkiem uczestnictwa w promocji jest nieposiadanie nigdy wcześniej umowy kompleksowej sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług dystrybucji dla klientów indywidualnych z PGE Centrum sp. z o.o. (właściciel marki Lumi).

Ponadto z promocji wykluczone są osoby, które:

 • posiadają przedpłatowy układ pomiarowo – rozliczeniowy,
 • posiadają zaległe zobowiązania wobec innych przedsiębiorstw energetycznych,
 • figurują w jakimkolwiek z rejestrów dłużników. 

Jeśli spełniacie powyższe warunki, możecie skorzystać z następujących bonusów:

 • 3 miesiące gratis za zużycie energii elektrycznej – maksymalnie do kwoty 1500 zł za koszt energii czynnej (opłacacie jedynie opłatę handlową oraz koszty dystrybucji),  
 • 50 zł premii na start,
 • 24 miesiące gwarancji ceny – ryzyko podwyżki bierze na siebie sprzedawca,
 • rozliczenie energii na jednej przejrzystej fakturze,
 • średnio o 15% mniejsze koszty energii niż u wiodących dostawców,
 • wszystko do ogarnięcia przez Internet,
 • faktury online = koniec szukania faktur po skrzynkach z listami i zapominalskich listonoszy.

Jak skorzystać z promocji?

Promocja trwa do 31 lipca 2020 roku. W tym czasie należy zarejestrować się na dedykowanej stronie promocji. Jeśli korzystaliście z poprzednich akcji Blue Bonus, wystarczy samo zalogowanie na stronie promocji, korzystając z opcji ZALOGUJ SIĘ (w prawym górnym rogu).

W przypadku rejestracji otrzymacie maila z linkiem aktywacyjnym, który z powrotem przeniesie Was na stronę promocji. Po kliknięciu w ZACZNIJ TERAZ! wyraźcie wymagane zgody oraz kliknijcie Przejdź do promocji. Teraz zostaniecie przeniesieni już na stronę Rachuneo, za pośrednictwem której złożycie docelowy wniosek o zmianę sprzedawcy prądu na Lumi. Umowę zawrzecie w pełni online lub za pośrednictwem kuriera. Umowa podpisywana jest na czas nieokreslony. Po upływie 24-miesięcznego okresu gwarancji ceny, stawka za każdą kWh naliczana będzie zgodnie z aktualnym cennikiem.

Numer konta do wypłaty premii należy podać na stronie promocji Blue Bonus w zakładce Twój profil, a następnie Twoje dane. W tym miejscu odszukajcie pole numer konta IBAN – ostatnia z ikonek symbolizująca bank (numer rachunku należy podać z przedrostkiem PL). 50 zł premii na drobne wydatki zostanie wypłacona w ciągu maksymalnie 60 dni od momentu zakończenie promocji, czyli najpóźniej do 4 września 2020 roku.

Szczegóły w regulaminie promocji “BlueBonus VIII” (strony 6-8 dotyczą wewnętrznej promocji Lumi „3 miesiące gratis).

Jak naliczane jest 3 miesiące gratis?

W ramach oferty promocyjnej, przez pierwsze 3 miesiące trwania umowy, otrzymujecie upust 100% na energię elektryczną. Upust ten dotyczy części sprzedażowej (energia czynna). Wysokość upustu zostanie obliczona uwzględniając stawkę za energię elektryczną zawartą w Tabeli 1 (czyli 0,38 zł brutto) oraz średnią liczbę kWh zużytych przez klienta w okresie trwania upustu.

Średnia liczba kWh będzie wyznaczana w oparciu o odczyt rzeczywisty. Jeżeli data odczytu rzeczywistego zużycia nie pokrywa się z końcem trwania upustu, wówczas liczba kWh objęta promocją będzie wyznaczona na podstawie szacunku zużycia na dzień końca trwania upustu przy założeniu równomiernego zużycia energii elektrycznej w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Wartość upustu nie może przekroczyć 1500 zł. W okresie objętym upustem, opłata handlowa będzie naliczana zgodnie ze stawkami z Tabeli 1 (5,99 zł dla faktury elektronicznej).

Lumi obchodzi właśnie swoje drugie urodziny! To właśnie dlatego między innymi dla czytelników bloga JakDorobic.pl pojawiła się tak świetna – dedykowana oferta. Tak korzystna propozycja może się już długo nie powtórzyć 🙂

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów