Nie opadł jeszcze kurz po ostatniej aktualizacji oferty lokaty InBank, a już pojawiły się kolejne zmiany – na szczęście na lepsze. Po pierwsze – przywrócony został krótszy (3-miesięczny) depozyt w ramach Lokaty Lojalnej. Po drugie – wariant 6-miesięczny tej samej lokaty oferuje teraz wyższe oprocentowanie – 6,5% w skali roku. Do wyboru macie więc dwa depozyty: Lokatę Lojalną na 3 lub 6 miesięcy z oprocentowaniem na poziomie 6% lub 6,5% w skali roku (zależnie od wariantu) oraz Lokatę Standardową na 1-60 miesięcy i z maksymalnym oprocentowaniem do 4% w skali roku. Obecny limit kwotowy na użytkownika to okrągły milion złotych. Sprawdź analizę depozytów i nowe stawki oprocentowania.
Lokata InBank – o produkcie
Oferowane przez estoński InBank produkty depozytowe to dwie lokaty: Lokata Lojalna oraz Lokata Standardowa. Różnią się okresem obowiązywania, oprocentowaniem i jednym istotnym szczegółem, który omówię w poniżej. Mają też jednak kilka punktów wspólnych:
- minimalna kwota lokaty to 5.000 zł, a maksymalna 50.000 zł (każdy klient może jednak założyć wiele lokat na łączną kwotę 1 miliona złotych);
- wpłacona kwota nie ma znaczenia dla oprocentowania lokaty (liczy się jej rodzaj oraz okres);
- odsetki naliczane są na koniec umownego okresu lokaty, a w przypadku jej zerwania bank wypłaci sam kapitał początkowy;
- w obu przypadkach za odnowienie lokaty klient otrzyma podwyższone o 0,1 punktu procentowego oprocentowanie swojego depozytu niezależnie od okresu. Podwyższenie naliczane jest w stosunku do aktualnej oferty lokat, nie zaś wobec oprocentowania lokaty, która się zakończyła.
Lokata Lojalna na 6% lub 6,5% w skali roku
Lokata Lojalna to nowość InBanku. Oferuje ona najwyższe oprocentowanie i dwa dosyć krótkie okresy obowiązywania. Istotną różnicą w stosunku do standardowej i znanej dotychczas lokaty jest polityka dotycząca oprocentowania. Mamy tu bowiem do czynienia ze szczególnym warunkiem. Bank może zmienić oprocentowanie Lokaty Lojalnej do tego, które obowiązuje za dany okres w Lokacie Standardowej (czyli obecnie 4% w skali roku), jeśli klient rozwiąże w okresie od daty wskazanej w umowie do daty wygaśnięcia umowy którąkolwiek z założonych lokat.
O co chodzi? Ma to znaczenie dla obecnych klientów InBanku, którzy posiadając już lokatę na dotychczasowych warunkach, postanowią zerwać ją i wpłacić środki na Lokatę Lojalną. W praktyce nic to nie da, ponieważ jej oprocentowanie zostanie obniżone do standardowego. To zabezpieczenie banku przed osobami „polującymi” na najwyższe oprocentowanie.
Jeśli zaś nie posiadacie aktualnie żadnej lokaty w InBanku, po prostu możecie założyć Lokatę Lojalną na 6% lub 6,5% w skali roku, jak każdą normalną lokatę.
Oprocentowanie Lokaty Lojalnej przedstawia się następująco:
Czas (w miesiącach) | Oprocentowanie (w skali roku) |
3 | 6% |
6 | 6,5% |
Lokata Standardowa
W przypadku Lokaty Standardowej zarówno oprocentowanie, jak i inne zasady pozostają niezmienione. Oprocentowanie jest w tym przypadku zagwarantowane i dopóki nie zerwiecie konkretnej lokaty, otrzymacie odsetki za dotrwanie do końca (przy okazji zerwanie innego depozytu nie będzie miało wpływu na jej oprocentowanie).
Czas (w miesiącach) | Oprocentowanie (w skali roku) |
1 | 1,60% |
3 | 4% |
6 | 4% |
12 | 4% |
24 | 4% |
36 | 3,5% |
48 | 3,5% |
60 | 3,5% |
Lokata InBank jest lokatą odnawialną – po zakończonym okresie bank automatycznie odnowi depozyt. Możecie też zmienić w bankowości internetowej ten parametr na lokatę nieodnawialną w czasie jej trwania (wtedy dostaniecie informację o końcu lokaty) lub zwyczajnie zamknąć ją już po odnowieniu – nie utracicie wtedy odsetek z poprzedniego okresu, bo zostanie on już zamknięty.
Szczegółów szukajcie w Tabeli oprocentowania terminowych lokat oszczędnościowych.
Lokata InBank – jak założyć?
InBank nie wymaga od Was założenia konta osobistego. Ba! On ich nawet nie prowadzi. Do założenia lokaty konieczna będzie rejestracja w systemie elektronicznym i zweryfikowanie swojej tożsamości.
Przejdźcie na dedykowaną stronę lokaty, wybierzcie jej parametry i kliknijcie Załóż lokatę. Co prawda, obowiązywanie promocyjnego oprocentowania nie jest określone czasowo, to lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Gdy bank odpowiednio nasyci się kapitałem, może zmienić warunki gry i niektórym może być smutno. Jednak, póki piłka w grze – trzeba działać.

Zapoznajcie się z warunkami, wypełnijcie formularz i podpiszcie online umowę lokaty. Potwierdzenie tożsamości odbywa się na podstawie przelewu weryfikacyjnego, zasilającego lokatę. Pamiętajcie o zaznaczeniu koniecznych zgód i o tym, by przelew był wykonany z Waszego konta – dane lokaty i dane rachunku, z którego nadejdzie płatność, muszą być identyczne.
Na zasilenie lokaty macie 5 dni. Lokata zostanie otwarta najpóźniej w następnym dniu roboczym.
InBank – co wiemy o marce?
InBank to drugi największy podmiot segmentu consumer finance w Estonii. Zajmuje aż 20% tamtejszego rynku kredytów konsumenckich, a oprócz tego świadczy swoje usługi w Polsce i 7 innych europejskich krajach (Estonii, Francji, Łotwie, Litwie, Niemczech, Austrii oraz Holandii).
W naszym kraju InBank dostarcza głównie konsumenckie rozwiązania ratalne dla branży ubezpieczeniowej, finansowej i medycznej oraz handlu w internecie. Na rodzimym rynku mogliście spotkać tę markę już w 2017 roku.
Charakterystyczną cechą InBanku jest działalność wyłącznie online. Dzięki temu bank może oferować niskie ceny kredytów, wysokie oprocentowanie depozytów i krótki czas reakcji.
Czy InBank jest bezpieczny?
Środki własne oraz odsetki na lokatach InBanku są chronione estońskim odpowiednikiem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (Tagatisfond Guarantee Fund) do 100.000 euro – identycznie jak w przypadku kont i lokat w polskich bankach. InBank spełnia w ten sposób wymagania dyrektywy UE 94/19/EC – wspólne dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Jeśli więc zdecydujecie się wykorzystać przysługujący Wam limit, wynoszący równy milion złotych, Wasze środki w dużej części nie będą chronione przez fundusz.
Więcej o działaniu estońskiego systemu gwarancyjnego przeczytacie tutaj.
Dodatkowe informacje znajdziecie też w Arkuszu Informacyjnym Deponenta.
żenująco niskie oprocentowanie do 6 miesięcy przy obecnych stawkach WIBOR – jeżeli nadal będziecie rekomendować takie słabe lokaty Banki nie otworzą się z czymś co jest warte zwrócenia uwagi
No cóż, to oprocentowanie w bankach to bezpośrednie przełożenie tego co ustala RPP a oni jakby nie zauważają ~9% inflacji. Prof Gomólka, były wicemin. finan. powiedział ostatnio, że stopa bazowa NBP powinna być przynajmniej zbliżona do inflacji a nawet nieco wyższa niż inflacja.
To by zabiło kredytodawców hipotecznych.
A co z podatkiem Belki, Bank go odlicza?
Facto daje więcej, a na jego wychodzi czy u Włochów czy Estończyków.
Pewnie, że tak. Ty nic nie musisz robić.
No cóż, to oprocentowanie w bankach to bezpośrednie przełożenie tego co ustala RPP a oni jakby nie zauważają ~9% inflacji. Prof Gomólka, były wicemin. finan. powiediał ostanio, że stopa bazowa NBP powinna być przynajmniej zbliżona do inflacji a nawet nieco wyższa niż inflacja.
A orientujecie się jak będzie,ewentualnie, wyglądać procedura wypłaty zgromadzonych środków z InBanku i Facto ? Chodzi mi o info czy włoski i estoński BFG będą wypłacały środki tutaj w Polsce np. za pośrednictwem polskiego BFG, czy trzeba będzie się „wycieczkować” osobiście do Włoch czy Estonii ?
Europejskie fundusze gwarancyjne współpracują ze sobą, zatem nie byłoby potrzeby wycieczki.
Witaj,
Zachęcony wcześniej przez Ciebie, działając ostrożnie, założyłem w inBanku kilka lokat miesięcznych. Zgodnie z regulaminem, po miesięcznym samoodnowieniu się podnieśli mi oprocentowanie każdej z lokat o 0,1% … ale to premiowe podnoszenie, tak jakby się zatrzymało i już za kolejne miesiące przestali mi powiększać oprocentowanie – zacząłem od 1,35% za jednomiesięczne… ostatnio miesięczny procent premiowy przestał się podnosić – jaki tu może być myk bo nie wiem o co chodzi? Łącznie tych jednomiesięcznych lokat na różne kwoty mam u nich za prawie 100 tysięcy… bo z uwagi na najwyższe oprocentowanie w pierwszych miesiącach inBanku, na wszelki wypadek podzieliłem swój łączny kapitał aby go blokować sobie góra na miesiąc, traktować to jako coś w rodzaju konta oszczędnościowego
Czy będę mógł i czy warto,, dotychczasowe jednomiesięczne lokaty zamknąć i od razu założyć je z powrotem ale już z wyższym aktualnym oprocentowaniem? Oczywiście stare zamknąć zaraz po naliczeniu odsetek za ostatnie dni miesiąca lokaty.
Co mi możesz zasugerować w tej sprawie?
Pozdrawiam
To nie jest 0,1 p.p. więcej niż ostatnie oprocentowanie, tylko aktualnie oprocentowanie + 0,1 p.p.
Założyłem właśnie lokatę i przelałem dużą kwotę. Dostałem z BlueMedia potwierdzenie płatności, jednak na lokacie cały czas widnieje saldo 0zl oraz informacja, że lokata jest nieaktywna. Czy miał ktoś taką sytuację? Po jakim czasie pieniądze pojawiają się na lokacie?
W sobotę skończyła mi się 3-miesięczna lokata w Inbank. Dziś mamy poniedziałek, godzina 13:40 i pieniądze nie wróciły jeszcze na moje konto (docelowo bank Millenium). W marcu też skończyły mi się lokaty i wtedy pieniądze wracały prawidłowo dość szybko. Ile to może trwać? Wiem, że liczą się tylko dni robocze, ale o tej godzinie chyba już powinno dojść?
Pewnie wejdą ostatnią sesją.
W tej chwili wpadło, więc sprawa nieaktualna 🙂 Dzięki.