Kredyt i pożyczka: czy to to samo? Ważne różnice i podobieństwa + omówienie przykładu z Banku Pekao

Trwa do:
31 grudnia 2022

Kredyt a pożyczka – czy tych dwóch terminów możemy bez konsekwencji używać zamiennie? Kto udziela kredytu i gdzie szukać pożyczki? Na te i wiele innych pytań odpowiem w dzisiejszym artykule. Przy okazji przedstawię Wam też ofertę promocyjną Pożyczki w Banku Pekao z 0% prowizji i niskim oprocentowaniem i RRSO 13,78%.

Kredyt a pożyczka gotówkowa – czy to te same produkty?

Kredyty i pożyczki są dziś dla nas czymś zupełnie naturalnym. Towarzyszą nam podczas podejmowania ważnych decyzji (jak zakup własnych czterech ścian czy kupno nowego samochodu). Pożyczka gotówkowa pozwala sfinansować także całkowicie drobne potrzeby – nowy smartfon, komputer czy aparat fotograficzny.

Choć oba terminy – kredyt i pożyczka – często używane są zamiennie, to występujące pomiędzy nimi różnice nie są bez znaczenia. Oba produkty mają jednak wspólny cel i podobny sposób organizacji.

W dalszej części scharakteryzuję oba dostępne rodzaje produktów i nakreślę ich stosunek do obowiązującego prawa.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to usługa regulowana przez Art. 69 ustawy o Prawie bankowym. Z tego powodu kredytów udzielać mogą wyłącznie licencjonowane banki. Nie ma do tego prawa żadna z firm pożyczkowych, fintech, giełda kryptowalut działająca w Polsce czy parabank.

Umowa o kredyt musi być sporządzona w formie pisemnej. Powinna zawierać wszelkie szczegóły finansowe oraz osobowe obu stron, w tym walutę i kwotę udzielonego kredytu, sposób spłaty i przeznaczenie środków (w określonych przypadkach).

Wśród kredytów znajdziemy zarówno kredyty celowe na zakup konkretnych dóbr i przedmiotów (samochód, nieruchomość) oraz kredyty gotówkowe na dowolny cel.

Podczas udzielania kredytu banki skrupulatnie badają zdolność kredytową, analizując dane finansowe potencjalnego kredytobiorcy oraz wysyłając zapytania między innymi do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Pożyczka gotówkowa

Wszelkie kwestie związane z pożyczkami reguluje z kolei art. 720 Kodeksu cywilnego. Zapis informuje, że pożyczkę może udzielać zdecydowanie większa grupa podmiotów, w tym także osoby prywatne. Pożyczka może być pozbawiona jakichkolwiek kosztów spłaty. Udzielana jest na dowolny cel, a w zapisie umowy znaleźć mogą się dowolne ustalenia stron. Co ważne, w świetle prawa pożyczka wcale nie musi oznaczać przekazania pieniędzy. Można udzielić jej w złocie, towarze czy innych dobrach. Umowa pożyczki do wartości 1000 zł może być zawarta w formie ustnej. Jednak warto zawczasu zadbać o jakikolwiek dowód zawarcia pożyczki – choćby wiadomości SMS czy e-mail.

Pożyczka udzielona przez bank w zasadzie posiada cechy kredytu gotówkowego. W takim przypadku nazwanie jej kredytem nie jest dużym błędem, choć nie jest to też zbyt precyzyjne określenie.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

To dwa różne produkty. Czym się różnią? Czy mają jakieś podobieństwa? W przypadku obu produktów podmiot udzielający finansowania zabezpiecza jego spłatę hipoteką. Na podstawie wcześniejszych informacji wiemy już, że kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie przez bank, z kolei pożyczki może udzielić każda osoba prawna i fizyczna. W przypadku kredytu hipotecznego kapitał musi być przeznaczony na zakup nieruchomości, w przeciwieństwie do pożyczki, która nie ma z góry narzuconego celu.

Ponadto, żeby skorzystać z pożyczki hipotecznej, powinniście posiadać już nieruchomość służącą za zabezpieczenie. W przypadku kredytu hipoteką obciążona zostaje finansowana nieruchomość.

Pożyczka gotówkowa Banku Pekao – co wiemy o produkcie?

Przykładem pożyczki udzielanej przez bank jest sprawdzony produkt popularnego Banku Pekao, czyli Pożyczka Gotówkowa dla nowych klientów. Co ważne, klient nie zapłaci prowizji, a niskie RRSO 13,78% to naprawdę uczciwa propozycja. Jako, że jest to pożyczka – możecie ją przeznaczyć na dowolny cel. Nie musicie w ramach pożyczki przedstawiać bankowi żadnych faktur lub zaświadczeń.

Okres spłaty może wynosić do 10 lat, a maksymalna kwota możliwa do uzyskania to aż 250.000 zł! Pożyczka dostępna jest w placówkach Banku Pekao. Jeśli nie macie jeszcze swojego konta, możecie odebrać przy okazji 200 zł premii na start!

Pożyczka gotówkowa Banku Pekao

Z pożyczki możecie skorzystać do 31 grudnia 2022 roku. Oferta dostępna jest na dedykowanej stronie promocji, a dokładną analizę znajdziecie w tym artykule, gdzie skrupulatnie prześwietliłem ofertę Banku Pekao. Żeby z niej skorzystać, powinniście wypełnić formularz kontaktowy na stronie promocji i zaczekać na telefon konsultanta/tki.

Wniosek o pożyczkę gotówkową Banku Pekao

Jeśli zasilacie regularnie wynagrodzeniem konto w innym banku, potrzebna będzie historia Waszego rachunku osobistego.

Możecie ją udostępnić na przykład w ramach Otwartej Bankowości bez konieczności drukowania 😉

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki (RRSO) wynosi 13,78% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 6354 zł, pożyczka zaciągnięta na 35 miesięcy, oprocentowanie zmienne 12,99% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 1 313,42 zł (w tym: odsetki 1 313,42 zł), całkowita kwota do zapłaty 7667,42 zł, płatna w 34 ratach miesięcznych po 219,07 zł, 35. rata wyrównująca 219,04 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 6354 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 23.06.2022 r.

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów