Kredyt a pożyczka – różnice i podobieństwa + korzystna propozycja Banku Pekao na ciężkie czasy!

Kredyt a pożyczka – czy pomiędzy tymi dwoma popularnymi produktami finansowymi istnieją jakiekolwiek różnice? Kto może udzielić kredytu i gdzie szukać pożyczki? Na te i wiele innych pytań odpowiem w dzisiejszym artykule. Przy okazji przedstawię Wam też ofertę promocyjną Pożyczki w Banku Pekao z 0% prowizji i niskim oprocentowaniem na poziomie 8,49% (z ubezpieczeniem) lub 9,49% (bez ubezpieczenia) z RRSO 9,90%.

Kredyt a pożyczka gotówkowa – czy to te same produkty?

Kredyty i pożyczki są dziś częścią naszego życia. Towarzyszą nam podczas podejmowania ważnych decyzji (jak zakup własnych czterech ścian czy kupno nowego samochodu). Pożyczka gotówkowa pozwala sfinansować także całkowicie drobne potrzeby – nowy smartfon, komputer czy aparat fotograficzny. Dla wielu osób kredyt może być kamieniem milowym w karierze, pozwalającym na rozwój własnego biznesu.

Choć oba terminy – kredyt i pożyczka – często używane są zamiennie, to występujące pomiędzy nimi różnice mogą mieć duże znaczenie. Oba produkty mają jednak wspólny cel i podobny sposób organizacji.

W dalszej części scharakteryzuję oba dostępne rodzaje produktów i nakreślę ich stosunek do obowiązującego prawa.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to rodzaj usługi regulowany przez Art. 69 ustawy o Prawie bankowym. Z tego powodu kredytów udzielać mogą wyłącznie licencjonowane banki. Nie ma do tego prawa żadna z firm pożyczkowych, fintech, giełda kryptowalut działająca w Polsce czy parabank. Warto dodać, że kredyt z definicji jest produktem odpłatnym.

Umowa o kredyt musi być sporządzona w formie pisemnej. Powinna zawierać wszelkie szczegóły finansowe oraz osobowe obu stron, w tym walutę i kwotę udzielonego kredytu, sposób spłaty i przeznaczenie środków (w określonych przypadkach).

Wśród kredytów znajdziemy zarówno kredyty celowe na zakup konkretnych dóbr i przedmiotów (na przykład kredyt hipoteczny czy samochodowy) oraz kredyty gotówkowe, które mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Podczas udzielania kredytu banki skrupulatnie badają zdolność kredytową, analizując dane finansowe potencjalnego kredytobiorcy oraz wysyłając zapytania między innymi do Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Pożyczka gotówkowa

Wszelkie kwestie związane z pożyczkami reguluje z kolei art. 720 Kodeksu cywilnego. Zapis informuje, że pożyczkę może udzielać zdecydowanie większa grupa podmiotów, a nawet osoby prywatne. Pożyczka może być pozbawiona jakichkolwiek kosztów spłaty. Udzielana jest na dowolny cel, a w zapisie umowy znaleźć mogą się dowolne ustalenia stron. Co ważne, w świetle prawa pożyczka wcale nie musi oznaczać przekazania pieniędzy. Można udzielić jej w złocie, towarze czy innych dobrach. Umowa pożyczki do wartości 1000 zł może być zawarta ustnie. Jednak warto zawczasu zadbać o jakikolwiek dowód zawarcia pożyczki (chociażby ustalenia mailowe czy SMS-owe).

Przytoczona ustawa reguluje kwestię wysokości odsetek. Maksymalna wysokość odsetek udzielanej pożyczki nie może w skali roku wynosić więcej niż dwukrotności wysokości odsetek ustawowych.

Pożyczka udzielona przez bank w zasadzie posiada cechy kredytu gotówkowego. W takim przypadku nazwanie jej kredytem nie jest dużym błędem, choć nie jest to też zbyt precyzyjne określenie.

Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny

O ile kredyt hipoteczny jest dobrze znanym rodzajem kredytu, to pożyczka hipoteczna nie cieszy się aż taką popularnością. W przypadku obu produktów podmiot udzielający finansowania zabezpiecza jego spłatę hipoteką. Na podstawie wcześniejszych informacji wiemy już, że kredyt hipoteczny może być udzielony wyłącznie przez bank, z kolei pożyczki może udzielić każda osoba prawna i fizyczna. W przypadku kredytu hipotecznego kapitał musi być przeznaczony na zakup nieruchomości, w przeciwieństwie do pożyczki, która nie ma z góry narzuconego celu.

Ponadto, żeby skorzystać z pożyczki hipotecznej, powinniście posiadać już nieruchomość służącą za zabezpieczenie. W przypadku kredytu hipoteką obciążona zostaje finansowana nieruchomość.

Pożyczka gotówkowa Banku Pekao – co wiemy o produkcie?

Przykładem pożyczki udzielanej przez bank jest sprawdzony produkt popularnego Banku Pekao, czyli Pożyczka Gotówkowa dla nowych i obecnych klientów. Co ważne, klient nie zapłaci prowizji, a oprocentowanie zmienne 8,49% z ubezpieczeniem (lub 9,49% bez ubezpieczenia) to naprawdę godna polecenia propozycja. Jako, że jest to pożyczka – możecie ją przeznaczyć na dowolny cel. Nie musicie w ramach pożyczki przedstawiać bankowi żadnych faktur lub zaświadczeń.

Okres spłaty może wynosić do 36 miesięcy, a maksymalna kwota możliwa do uzyskania to aż 250.000 zł! Pożyczka dostępna jest w placówkach Banku Pekao oraz w bankowości elektronicznej – dla osób będących klientami banku. Jeśli nie macie jeszcze swojego konta, możecie odebrać przy okazji 200 zł premii na start!

Pożyczka Gotówkowa Banku Pekao ma jeszcze jednego asa w rękawie – istnieje bowiem możliwość skorzystania z 3-miesięcznej karencji w spłacie. W praktyce oznacza to, że spłata pierwszej raty przypadnie dopiero w trzecim miesiącu kalendarzowym, licząc od chwili wypłaty środków na Wasze konto. Odsetki kapitałowe będą naliczane od dnia wypłaty pożyczki na wskazany rachunek.

Z pożyczki możecie skorzystać do 31 sierpnia 2022 roku. Oferta dostępna jest na dedykowanej stronie promocji, a dokładną analizę znajdziecie w tym artykule, gdzie skrupulatnie prześwietliłem ofertę Banku Pekao.

Jeśli macie konto i korzystacie z bankowości elektronicznej Pekao24, wniosek o pożyczkę złóżcie w serwisie internetowym Pekao24 lub na infolinii – poczekajcie na pozytywną decyzję kredytową, a dokumenty zaakceptujcie w Pekao24 lub aplikacji mobilnej PeoPay.

Jeśli zasilacie regularnie wynagrodzeniem konto w innym banku, potrzebna będzie historia Waszego rachunku osobistego.

Możecie ją udostępnić na przykład w ramach Otwartej Bankowości bez konieczności drukowania

RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki wynosi 9,90% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 4737 zł, pożyczka zaciągnięta na 17 miesięcy, oprocentowanie zmienne 9,49% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 344,21 zł (w tym: odsetki 344,21 zł), całkowita kwota do zapłaty 5081,21 zł, płatna w 16 ratach miesięcznych po 298,90 zł, 17. rata wyrównująca 298,81 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 4737 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 28.04.2022 r.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów