Karta kredytowa Citi Simplicity z premią na start aż 600 zł!? Dlaczego bank rozdaje pieniądze za darmo? Jak działa karta kredytowa?

Trwa do:
16 sierpnia 2022
Dostępność wniosków
1000

Karta kredytowa Citi Simpliciti słynie z częstych i kasowych promocji. Nie zawiodła nas pod tym względem również najnowsza edycja, trwająca do 16 sierpnia 2022 roku. Akcję omówiłem szczegółowo w tym wpisie, a dzisiejszy artykuł poświęcę wytłumaczeniu, dlaczego bank w ogóle rozdaje pieniądze za darmo. Myślę, że wielu początkujących w temacie promocji bankowych może dzięki temu zrozumieć mechanizm działania takich akcji. Przy okazji opowiem także w kilku zdaniach o zasadach korzystania z karty kredytowej. Wypełniając wniosek o kartę oraz spełniając warunki promocji, możecie zyskać nawet 600 zł premii na start! Nagroda ma formę e-kodów do wykorzystania w sklepach Biedronka. Biorąc pod uwagę fakt, że zakupy spożywcze robi przecież każdy, premię można traktować niemal na równi z gotówką. Pieniądze zaoszczędzone na codziennych zakupach możecie przeznaczyć na dowolny cel!

Kilka odpowiedzi na ważne pytania

Wiele osób bardzo sceptycznie podchodzi do kwestii promocji bankowych. Jedni uważają, że warunki stawiane przez bank są zbyt trudne. Inni bez ogródek (i bez zapoznania się ze szczegółami) z góry oskarżają banki o oszustwo i naciąganie. Część osób, po niespełnieniu warunków regulaminu zaczyna szukać winnych wszędzie dookoła, pomijając wyłącznie… własną osobę.

Pamiętajcie: każda promocja ma swój regulamin. Każdy jego zapis jest kluczowy. Jeśli jednym z warunków jest wyrażenie zgód marketingowych, a Wy nie zaznaczycie odpowiednich pól we wniosku – nie otrzymacie nagrody. Jeśli jednak zrobicie wszystko tak, jak należy, nagroda trafi do Was w określonej przez regulamin formie. Oczywiście, może się zdarzyć, że bank nie wywiąże się z promocji, jednak prowadząc tego bloga od 8 lat, mogę śmiało powiedzieć, że takie sytuacje praktycznie nie mają miejsca, a wina w zdecydowanej większości przypadków leży po stronie uczestnika. Gdy pomimo spełnienia warunków premia nie trafi na Wasze konto, zazwyczaj wystarczy kontakt z bankiem.Kolejną sprawą jest pytanie: dlaczego banki rozdają pieniądze? Odpowiedzi udzielę w następnym akapicie, jednak już teraz powiem krótko: bo mają w tym swój interes. Nie oznacza to jednak, że chcą Was oszukać czy naciągnąć.

Pozostaje też kwestia osób, które nieufnie podchodzą do tematu kredytów, pożyczek i kart kredytowych. Czy jest się czego bać? Moim zdaniem nie – pod warunkiem, że ze wszystkiego będziemy korzystać z głową. Produkty kredytowe mogą być doskonałym narzędziem do realizacji celów. Najważniejsza zasada brzmi jednak: nie wykorzystuj kredytów na cele konsumpcyjne

Dlaczego banki płacą premie za wyrobienie darmowej karty kredytowej?

Choć może się to wydawać mało logiczne, rozdawanie bonusów przez bank ma swój cel, jakim jest przyciągnięcie nowych klientów, a tym samym pozyskanie ich pieniędzy. Powinniście bowiem wiedzieć, że pieniądze wpłacane na konta bankowe, lokaty czy inne rachunki tylko pozornie “leżą” tam bezczynnie. Banki obracają tymi środkami, handlując na najróżniejszych rynkach finansowych, inwestując w aktywa i udzielając kredytów oraz pożyczek. Nowi klienci są więc potrzebni do dostarczenia bankom kapitału do takich działań. Oczywiście wpłacone na konto pieniądze są wyłącznie Wasze. Możecie wypłacić lub przelać je na inne konto w dowolnej chwili. Bank tylko chwilowo pożycza je od Was na realizację swoich celów. 

Bank korzysta z pieniędzy klientów do realizacji swoich celów

Ponadto, choć przyciągnięcie nowego klienta może kosztować nawet kilkaset złotych, to wiele osób, będąc zadowolonymi z usług banku, zostaje w nim na długie lata. Przykład? Ja sam, pomimo testowania niezliczonej ilości kont osobistych, portfeli online, platform kryptowalutowych i innych tego typu usług, nadal chętnie korzystam z konta bankowego, które założyłem wiele lat temu. Na przestrzeni wielu lat niejednokrotnie zapłaciłem bankowi za poszczególne usługi – za wypłaty z bankomatu poza granicami kraju, za przelewy natychmiastowe, za wydanie konkretnych dokumentów czy choćby za odsetki od limitu kredytowego w koncie, z którego kilkukrotnie korzystałem. Jestem więc przekonany, że choć bank ten “złowił” mnie, proponując kilkaset złotych premii na start, ta inwestycja już dawno się zwróciła – pomimo że cały czas szukam lepszych rachunków i nie mam skrupułów, by zmieniać usługodawców.

Pomyślcie, ile jest osób, które nigdy nie zmieniły rachunku bankowego. Podpowiadam: setki tysięcy, jeśli nie miliony. Dodajmy do tego osoby zaciągające w „swoim” banku kredyty hipoteczne i gotówkowe, na których bank każdorazowo zarabia od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych – na jednym kliencie! Czym jest wobec tego 200, 300 czy nawet 600 złotych rozdane w promocji konta czy karty?  

Pamiętajcie – bank ma dużo czasu i niemal nieograniczony kapitał. Może latami czekać, aż zwróci mu się jedna z promocji bankowych. Premie bankowe to jedna z form marketingu. Zamiast wydawać środki na drogich celebrytów, reklamy w telewizji, czy przydrożne banery – banki wolą przeznaczyć te środki bezpośrednio dla klientów. Dzięki temu pieniądze przeznaczone na „koszt pozyskania klienta” trafiają od odbiorcy produktu, dzięki czemu jest on zadowolony i poleca usługi danej instytucji kolejnym osobom.

Co ważne, tego typu promocje nie są konkursami, w których nagrody zdobywają tylko nieliczni. Mianowicie, każda osoba, która w terminie spełni warunki, otrzyma nagrodę. Oczywiście pula może skończyć się przed czasem, ale i o tym poinformuje Was strona promocji, o której opowiem w dalszej części. Jeśli więc jakimś sposobem nie otrzymacie premii na start pomimo spełnienia warunków – możecie złożyć reklamację. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Citi Handlowy organizuje akcje promujące swoje produkty od blisko dekady. Pozyskał w ten sposób dziesiątki tysięcy zadowolonych klientów.

RRSO – czym jest i jak działa w przypadku kart kredytowych Citi Simplicity

RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania istnieje już na blogu specjalny artykuł, który znacznie dokładniej omawia temat i związane z tym wskaźnikiem pułapki. Zainteresowanych odsyłam więc do wpisu. W kontekście karty kredytowej RRSO działa dokładnie tak samo. Wskaźnik ten informuje nas w postaci procentowej, ile przyjdzie nam zapłacić za wykorzystane środki kredytowe w skali roku. RRSO powie więc, jaka będzie wartość odsetek i innych kosztów kredytowych, jeśli hipotetycznie zaciągnięty dług pozostawimy samemu sobie przez 12 miesięcy – chociaż nikt świadomy oczywiście tak nie robi.

Przykładowo karta kredytowa o RRSO 26,28%, w uproszczeniu będzie naliczała odsetki o wartości 26,28% (w ujęciu rocznym), proporcjonalnie do czasu, przez jaki utrzymywało się zadłużenie (w RRSO wliczają się również inne koszty okołokredytowe, jest to niejako sumaryczna hipotetyczna wartość).

Mówiąc o RRSO musimy też wyjaśnić, czym tak naprawdę jest okres bezodsetkowy. W przypadku karty Citi Simplicity wynosi on do 56 dni. Okres ten to czas na spłatę zobowiązania bez żadnych dodatkowych kosztów. Oznacza to, że jeśli z limitu karty wykorzystacie na zakupy przykładowo 2000 zł, a następnie zasilicie konto karty taką kwotą (czyli spłacicie dług) do końca okresu bezodsetkowego, to nie zapłacicie ani złotówki powyżej 2000 zł. To okres, w którym RRSO wynosi 0%.

Spłacaj limit w okresie bezodsetkowym!

Tutaj jest jednak haczyk! Każdy okres bezodsetkowy podzielony jest na dwa podokresy: rozliczeniowy (trwający zazwyczaj 30 dni) oraz podokres spłaty, czyli 26 dni. Daje to razem 56 dni. Czas na spłatę, czyli 26 dni, liczony jest od końca okresu rozliczeniowego, a nie od daty transakcji na karcie.

Żeby to wyjaśnić, posłużę się przykładem, dla którego założę, że okres rozliczeniowy trwa od 1 do 30 września.  

1 września płacicie kartą kredytową za zakupy w internecie, 20 września kupujecie za jej pomocą obiad na mieście, a 28 września opłacacie rachunek za internet i subskrypcję Netlflixa. 30 września kończy się okres rozliczeniowy, kiedy sumowany jest Wasz dług i rozpoczyna się okres na spłatę, który potrwa do 26 października – bez względu na to, w którym dniu kwietnia zrobiliście transakcję. O ile dla płatności z 1 kwietnia okres bezodsetkowy faktycznie wyniósł 56 dni, to w przypadku płatności z 28 kwietnia było to tylko 28 dni. 

Dzięki temu kartę kredytową można traktować jak zwyczajną kartę płatniczą, jeśli tylko zadbacie o to, by saldo konta, do którego jest ona przypisana, było powyżej “punktu zero” przed końcem okresu bezodsetkowego (datę sprawdzicie zawsze w bankowości elektronicznej).

W okresie bezodsetkowym możecie też przelać środki z salda karty na swoje konto w banku Citi Handlowym i wykorzystać je w dowolny sposób. Inna opcja to wypłacenie środków kredytowych za pomocą karty z bankomatu. W obu przypadkach, praktycznie w każdym banku niesie to za sobą spore koszty bez względu na okres bezodsetkowy. Pierwsza opłata to prowizja (za przelew z salda z karty lub za wypłatę gotówki z bankomatu). Druga opłata to odsetki naliczane już od momentu dokonania transakcji.

Więcej o kartach kredytowych i ich bezpiecznej obsłudze napisałem tutaj.

Karta kredytowa Citi Simplicity – jak odebrać 600 zł do Biedronki?

Promocja przeznaczona jest dla osób, które nie posiadały głównej karty kredytowej w banku Citi Handlowym od 1 stycznia 2020 roku. Jeśli posiadaliście natomiast inny produkt, przykładowo konto osobiste, konto oszczędnościowe lub wyłącznie kartę dodatkową (wydaną do karty głównej członka waszej rodziny), śmiało możecie wziąć udział w niniejszej promocji. 

Wymagania dochodowe dla karty kredytowej

Zasady promocji

Na początek wypełnijcie wniosek na dedykowanej stronie promocji. Macie na to czas do 16 sierpnia 2022 roku lub do wyczerpania limitu 1000 wniosków.

Po wypełnieniu formularza, w ciągu maksymalnie kilku dni zadzwoni do Was konsultant, aby potwierdzić dane we wniosku o kartę kredytową. Umowę podpiszecie za pośrednictwem kuriera.

Nową kartę aktywujcie za pomocą aplikacji mobilnej Citi Mobile lub bankowości elektronicznej. Po aktywacji karty, co najmniej raz zalogujcie się do do aplikacji mobilnej Citi Mobile lub do bankowości elektronicznej Citibank Online. Macie na to czas najpóźniej do końca kolejnego miesiąca po zawarciu umowy o kartę.

Kolejnym warunkiem będzie wykonywanie płatności bezgotówkowych kartą na łączną kwotę 300 zł miesięcznie w pierwszym, drugim i trzecim miesiącu, następujących po podpisaniu umowy o kartę.

Spełnienie tych warunków nagrodzi Was e-kartą o wartości 200 zł do wykorzystania w Biedronce.

Następnie – od czwartego do siódmego miesiąca po miesiącu zawarcia umowy o kartę – ponownie wydawajcie kartą minimum 300 zł miesięcznie. Za każdy z miesięcy, gdy spełnicie ten warunek, otrzymacie po 100 zł w formie e-kodu do Biedronki.

Przekazanie nagrody

W kolejnym miesiącu po spełnieniu warunków promocji otrzymacie wiadomość w ramach bankowości online z informacją o przyznaniu nagrody. Sama nagroda w postaci e-kodu do Biedronki również będzie wysłana poprzez pocztę wewnętrzną. Nastąpi to w ciągu maksymalnie 60 dni od chwili otrzymania wiadomości o zdobyciu nagrody.

Więcej szczegółów na temat warunków promocji czy przyznawania karty kredytowej Citi Simplicity (w tym kryteria dochodowe) oraz wykluczonych transakcji znajdziecie w dedykowanym artykule.

Karta Citi Simplicity – szczegóły i usługi dodatkowe – ile kosztuje

Standardowo opłata miesięczna za kartę wynosi 12 zł lub 0 zł w przypadku wykonania transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na kwotę co najmniej 1000 zł. Jednak uczestnicy niniejszej promocji traktowani są priorytetowo. Mianowicie, przez pierwsze 12 miesięcy, kwota transakcji zwalniająca z opłaty za kartę to tylko 300 zł. Pozostałe szczegóły związane z kartą to:

  • opłata za wydanie karty – 0 zł,
  • opłata za powiadomienia SMS – 0 zł,
  • okres bezodsetkowy – 56 dni.Więcej szczegółów w Tabeli opłat i prowizji.

W banku Citi Handlowym dostępny jest także bogaty pakiet usług dodatkowych (płatnych ekstra), które większości z Was prawdopodobnie do niczego się nie przydadzą. Nie musicie więc godzić się na dodatkowe opłaty za usługi typu CitiPhone (obsługa telefoniczna rachunku) czy naklejka zbliżeniowa na telefon (posiadając telefon z modułem NFC, zastąpi ją darmowa aplikacja Google/Apple Pay). Udział w promocji nie wymaga aktywowania tych dodatków. Jeśli jednak już to zrobicie, zawsze możecie zrezygnować z usług dodatkowych za pomocą bankowości elektronicznej lub na infolinii banku.

Karta Simplicity to również dodatkowe korzyści dzięki zniżkom i rabatom. Z jednej strony będziecie mogli korzystać z programu banku Citi Specials, z drugiej zaś zbierać punkty w programie Mastercard Priceless Specials „Bezcenne chwile”. Kartę Simplicity będziecie mogli wygodnie dodać do aplikacji Google Pay lub Apple pay.

Standardowe RRSO poza okresem bezodsetkowym wynosi 26,28%.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów