fbpx

Jak zwiększać swoje dochody?

Główną ideą bloga JakDorobic.pl jest pomaganie Czytelnikom w generowaniu większych dochodów. Nie do końca jest istotne na co chcecie je przeznaczyć, ale na pewno zgodzicie się ze mną, że dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie w portfelu jest bardzo przyjemne. Na grupie Skuteczne sposoby… opisujemy przeróżne pomysły. Od takich najprostszych, jak możliwość skorzystania z wielu darmowych kursów internetowych, po możliwość odebrania darmowych produktów np. do jedzenia, czy kosmetyków po sposoby bardziej skomplikowane, jak różne promocje bankowe. Ale to nie wszystko…

Co nowego na blogu?

Na blogu ostatnio pojawia się sporo różnych innych pomysłów na budowanie i pomnażanie oszczędności. W związku z tym zachęcam Was do zapoznania się z następującymi artykułami:

Ale w tym konkretnym artykule chciałbym pokazać Wam 5 nietypowych sposobów na dorobienie sobie kilkuset złotych miesięcznie bardziej… organicznie.

Jak generować dodatkowe dochody?

Nim przejdę do konkretnych pomysłów kilka słów w sprawie rozliczenia się z tych zarobków. Z problemem potencjalnie styka się każdy, kto pracował dodatkowo na przykład sezonowo przy zbiorach jakiś warzyw lub owoców lub opiekę nad czyimś dzieckiem.

Od strony formalnej – macie obowiązek zapłacić podatek, chyba, że te dochody nie przekraczają tak zwanej „kwoty wolnej od podatku”. Temat ten jest mocno poszerzony w temacie działalności nierejestrowanej. Serdecznie zapraszam do lektury.

W ogromnym uproszczeniu takie nietypowe zarobki rozliczacie w PIT-cie rocznym. Należy po prostu wpisać tam kwotę, którą zarobiliśmy.

Ale jak wyliczyć kwotę wolną od podatku? Nie jest to bardzo skomplikowane aczkolwiek co roku biurokracja nam tego tematu nie ułatwia.

Czym jest kwota wolna od podatku?

Kwota wolna od podatku jest ustalana ustawowo i co roku rośnie. Kilka lat temu wynosiła zaledwie 3091 zł, w 2018 roku została zmieniona na kwotę 6600 zł (chociaż nie dla wszystkich, o czym niżej), w 2019 roku ponownie wzrosła do 8 000 zł (również nie dla wszystkich).

W 2020 kwota wolna od podatku to również 8 000 zł ale z różnymi wyjątkami.

Kwota wolna od podatku obowiązuje Was wyłącznie jeśli rozliczacie swoje przychody za pomocą PIT-36 lub PIT-37 (opodatkowane wg skali podatkowej). Jeśli nie jesteście pewni, jak to wygląda w Waszym przypadku – najlepiej skontaktujcie się, ze swoją księgową.

Wysokość kwoty wolnej od podatku zależna jest od wysokości Waszych dochodów.

Wysokość rocznych dochodów*Wzory na kwotę zmniejszającą podatek
do 8000 zł1360 zł (8 000 zł x 17%**)
od 8000 zł do 13 000 zł1360 zł – [834,88 x podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) / 5000 zł]
od 13 001 zł do 85 528 zł525,12 zł
od 85 529 zł do 127 000 zł 525,12 – [525,12 x podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) / 41 743 zł***]
* podstawą obliczenia podatku przyjęta jako przychód pomniejszony o należne składki ZUS i koszty uzyskania przychodu
** stawka podatku przy pierwszym progu podatkowym (czyli dochodzie nieprzekraczającym kwoty 85 528,99 zł)
*** różnica pomiędzy progami podatkowymi tj 127 000,00 zł a 85 528,00 zł

Osoby, które w całym roku podatkowym miały całkowity dochód poniżej 8 000 zł, nie muszą odprowadzić żadnego podatku.

Ale taka historia zdarza się raczej rzadko. Chyba że zupełnie nigdzie nie pracujecie i utrzymujecie się wyłącznie z drobnych prac dodatkowych.

Dla tych z Was, którzy w danym roku mieli przychód pomiędzy 8000 zł a 13.000 tysięcy zł zarówno kwota wolna od podatku, jak i kwota obniżająca podatek, są już inne. W praktyce jeśli rosną Wasze zarobki, kwota wolna od podatku się zmniejsza, a co za tym idzie niższa jest też kwota zmniejszająca podatek.

W przypadku zarobków powyżej 13.000 zł, a do 85.528 zł kwota wolna od podatku jest stała i wynosi 3091 zł. Kwota obniżająca również się nie zmienia – 525,12 zł. I to prawdopodobnie najczęstszy przypadek. W praktyce oznacza to, że gdzieś pracujecie, przykładowo na etacie lub na umowie zlecenie i tylko drobna część waszych zarobków (dokładnie 3091 zł zwolniona jest z opodatkowania).

Ale przejdźmy teraz do konkretnych pomysłów, jak zwiększyć swoje dochody. Oto trzy moje pomysły.

Dorabiaj na sprzedaży swoich zdjęć i grafik

Sprawa wydaje się być w szczególności interesująca dla osób, które pasjonują się fotografią. Jeśli regularnie robisz zdjęcia lub potrafisz projektować nawet bardzo proste elementy graficzne możesz spróbować zacząć je sprzedawać na różnych platformach pośredniczących.

Oczywiście raczej nie zarobicie w ten sposób pierwszego miliona, ale równocześnie samo dołączenie do takich platform jest bardzo proste.

Dlaczego ktoś kupuje tego typu zdjęcia? Powodów jest mnóstwo! Czasami przedsiębiorcy nie mają czasu lub wiedzy jak zaprojektować prosty element graficzny – strzałkę, ikonkę, czy jakiś element potrzebny do logo. Wolą kupić takie grafiki za kilka dolarów (z których otrzymacie stosowny procent). Jeszcze inni czasami potrzebują zdjęcia z określonego miasta lub konkretnego miejsca jako tło do swoich reklam lub grafik. Sam takie zdjęcia regularnie kupuje – widzicie je w nagłówkach wszystkich artykułów. Choć czasami są to grafiki dostarczane przez bank, zazwyczaj tworzę je sam z pojedynczych elementów.

Sprawdź takie portale jak:

Oczywiście możecie też pójść krok dalej, zrobić swoje portfolio i oferować za pomocą social mediów sesje zdjęciowe. W ostatnich latach ogromną popularność zyskują chociażby sesje fotograficzne niemowlaków.

Barman lub barmanka

W internecie znajdziecie tysiące pomysłów na ciekawe drinki. Możecie je wykorzystać podczas imprezy dla przyjaciół ale niewykluczone, że to super pomysł na dodatkowe zarobki w szczególności w okresie letnim kiedy otwierają się małe bary na otwartym powietrzu.

Barman lub barmanka musi mieć określone cechy charakter. Przede wszystkim powinien lubić rozmawiać z ludźmi. Powinien też prowadzić raczej nocny tryb życia. Nie bez powodu mówi się, że „nie idzie się do baru, tylko do swojego barmana”. Jeśli potraficie odpowiednio zagadać – gwarantuję Wam grupę stałych klientów.

Mini outlet on-line

Propozycja przede wszystkim dla Czytelniczek ale z drugiej strony zdecydowanie brakuje w tej branży zdolnych mężczyzn. Zasada działania jest bardzo prosta. Poszukajcie w swojej okolicy dobrego lumpeksu lub outletu. Sprawdźcie w jakie dni proponują najniższe ceny a następnie zacznijcie polowanie! Wystarczy wyszukać perełki – w dobrym stanie, najlepiej z metką. Przy dobrej koniunkturze uda Wam się kupić markowe ubrania (często nowe!) za praktycznie złotówkę.

Następnie na takim portalu ja olx.pl lub ostatnimi czasy bardzo popularny Vinted.pl możecie je wystawić często z przebitką rzędu 5000% (czyli ubranie kupione za złotówkę i sprzedane za 50 zł :))!

Jeśli macie trochę mniej cierpliwości rozważcie robienie całych gotowych paczek. Wystarczy, że wybierzcie w dobrym stanie ciuszki dla na przykład chłopca w wieku do pół roku. Takie „paczki niespodzianki” sprzedają się w ogromnych ilościach! Oczywistym jest, że takie małe dzieci szybko wyrastają z ubranek, a dodatkowo mocno je brudzą i niszczą. Niektóre mamy gotowe są zapłacić sporo gotówki za uproszczenie im życia!

Przykład ogłoszenia ubranek dziecięcych, pochodzący z serwisu olx.pl
Przykład ogłoszenia ubranek dziecięcych, pochodzący z serwisu olx.pl

Inne sposoby na powiększanie dochodów

Mam wrażenie, że dopiero rozbudziłem Wasz apetyt na pomysły na biznes czy dodatkowych dochód.

W tym celu przygotowałem specjalnie dla moich Czytelników całkowicie bezpłatny e-book, który zawiera dużo bardziej szczegółową analizę dwunastu sprawdzonych przeze mnie osobiście pomysłów na powiększanie swoich dochodów. E-book został pięknie złożony i zaprojektowany przez Katarzynę Skutę. Jego przygotowanie zajęło mi kilka miesięcy. Dokładnie sprawdzałem poszczególne pomysły, ich opłacalność czy też rentowność. Weryfikowałem możliwe zarobki, pytałem osoby, które zarabiają w ten sposób o różne tricki i dobre praktyki. A teraz oddaje go w Wasze ręce – zupełnie bezpłatnie.

Poniżej zamieszczam tylko jeden krótki wycinek z zawartości:

carpooling dochody

E-book jest pełen konkretnych wskazówek i pomysłów. Jeśli chcesz go pobrać wystarczy, że w poniższym formularzu wpiszesz swojego e-mail oraz swoje imię a w ciągu kilku następnych minut otrzymasz link do pobrania.

dodatkowe dochody

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów