fbpx

Jak wziąć kredyt w banku przy zastrzeżonym numerze PESEL? Jak zastrzec PESEL?

Aby zminimalizować ryzyko zaciągania kredytów na skradzione lub wyłudzone dane osobowe od 1 czerwca 2024 r. rząd nałożył na instytucje finansowe obowiązek weryfikacji numeru PESEL osób wnioskujących o kredyt. W artykule wyjaśnimy, jak zastrzec numer PESEL, dlaczego warto to zrobić i jak wziąć kredyt, jeśli Wasz PESEL jest zastrzeżony.

Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Banków Polskich, w 2023 r. przestępcy próbowali wyłudzić aż 2.739 kredytów (wzrost o niemal 21% rdr), o łącznej wartości 88,3 mln złotych! 1 Aby uchronić kredytobiorców przed konsekwencjami kradzieży tożsamości rząd powołał do życia Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL oraz nałożył na instytucje finansowe obowiązek weryfikacji nr PESEL wnioskujących o kredyt lub pożyczkę.

Czym jest Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL?

Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL to centralny zbiór danych osobowych pełnoletnich osób fizycznych, prowadzony w systemie teleinformatycznym. Jego głównym celem jest zapobieganie negatywnym konsekwencjom nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych osób, które dokonają zastrzeżenia numeru PESEL. Zasady działania rejestru reguluje Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności oraz Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości.

Jak zastrzec swój numer PESEL w kilku prostych krokach?

Numer PESEL możecie zastrzec na kilka sposobów:

 • przez aplikację mobilną mObywatel 2.0,
 • przez serwis mObywatel.gov.pl,
 • osobiście — w urzędzie gminy.

Możliwość zastrzeżenia nr PESEL mają również banki i placówki Poczty Polskiej.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne.

W kolejnym akapicie wyjaśnimy, jak krok po kroku zastrzec PESEL w serwisie mObywatel.gov.pl

Jak zastrzec PESEL w serwisie mObywatel.gov.pl?

Aby zastrzec PESEL w serwisie mObywatel.gov.pl:

Zastrzeganie numeru PESEL na stronie gov.pl
 • Zalogujcie się przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

Logowanie za pomocą profilu zaufanego lub bankowości
 • Po zalogowaniu naciśnijcie przycisk Zastrzeż PESEL, a następnie — zgodnie z instrukcją systemu — potwierdźcie swoją decyzję.

Jak zastrzec PESEL?
 • Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, otrzymacie komunikat informujący o tym, że PESEL został zastrzeżony.

Jeśli zastrzeżecie numer PESEL, oszuści nie będą mogli go wykorzystać, do zaciągnięcia kredytu na Wasze dane. To jednak nie wszystko. Jeśli będziecie chcieli wnioskować o kredyt lub pożyczkę we własnym imieniu, nowe procedury mogą nieco skomplikować cały proces. Bank nie może bowiem udzielić finansowania na zastrzeżony PESEL — bez względu na to, kto wnioskuje o dodatkowe środki. Jak wziąć kredyt w banku, jeśli zastrzegliście wcześniej PESEL?

Zastrzeżony PESEL a kredyt w banku: procedura krok po kroku

Jak otrzymać kredyt w banku, jeśli zastrzegliście swój PESEL? Oto krotki przewodnik krok po kroku.

Krok 1: wybierzcie kredytodawcę

Pierwszym krokiem do otrzymania kredytu w banku powinno być porównanie dostępnych na rynku ofert i wybór tej, która najlepiej odpowie na Wasze potrzeby. Więcej wskazówek, jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy znajdziecie w artykule Co to jest kredyt gotówkowy? Jak wybrać najlepszy?

Krok 2: cofnijcie zastrzeżenie numeru PESEL

Jeśli wybraliście już kredytodawcę, kolejnym krokiem — jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt — powinno być cofnięcie zastrzeżenia nr PESEL (instrukcję, jak cofnąć zastrzeżenie znajdziecie w akapicie Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?). Po cofnięciu zastrzeżenia wypełnijcie i wyślijcie wniosek kredytowy.

Krok 3: poczekajcie na decyzję kredytową

W zależności od banku, rodzaju kredytu i indywidualnej sytuacji życiowej i finansowej na decyzję kredytową będziecie musieli poczekać od kilkunastu minut do kilkudziesięciu dni roboczych (w przypadku kredytów hipotecznych).

Krok 4: zastrzeżcie swój PESEL ponownie

Kiedy kredytodawca wyda decyzja, zastrzeżcie swój PESEL ponownie (możecie zrobić to na podstawie instrukcji zawartej w akapicie Jak zastrzec PESEL przez aplikację mObywatel?).

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie nr PESEL można w każdej chwili cofnąć. Cofnięcie zastrzeżenia jest możliwe, podobnie jak jego zastrzeżenie: przez stronę gov.pl, w aplikacji mObywatel i w urzędzie gminy. Co ważne — cofnięcie zastrzeżenia może mieć charakter trwały lub jedynie czasowy. W przypadku chęci wnioskowania o kredyt w banku najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się cofnięcie zastrzeżenie jedynie na określony czas. Jest jednak pewne „ale”. W zależności od rodzaju kredytu, konkretnego kredytodawcy oraz sytuacji życiowej i finansowej wnioskującego czas procesowania wniosku kredytowego może wynosić od kilkunastu minut aż do kilkudziesięciu dni (w przypadku kredytów hipotecznych). W takich okolicznościach lepszym rozwiązaniem okaże się bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia, a następnie — po wydaniu decyzji kredytowej przez bank — ponowne zastrzeżenie.

Oto krótka instrukcja, jak cofnąć zastrzeżenie nr PESEL:

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
 • Zalogujcie się przy pomocy profilu zaufanego, aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub e-dowodu.

Logowanie
 • Po zalogowaniu naciśnijcie przycisk Cofnij zastrzeżenie, a następnie — zgodnie z instrukcją systemu — zdecydujcie, czy chcecie dokonać cofnięcia bezterminowego, czy cofnąć i ustawić ponowne zastrzeżenie.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL
Cofnięcie bezterminowe lub czasowe
 • Jeśli zdecydujecie się na drugą opcję, ustawcie datę i godzinę ponownego zastrzeżenia i naciśnijcie przycisk Dalej.

Ustawianie daty ponownego zastrzeżenia
 • Potwierdźcie operację wybraną metodą autoryzacji (może to być np. kod SMS).
 • Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, otrzymacie komunikat informujący o tym, że Wasz PESEL jest niezastrzeżony. Zgodnie z ustawionymi wcześniej parametrami PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony.

Zastrzeżony PESEL a inne usługi bankowe

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 7 lipca 2023 r.o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości instytucje finansowe mają obowiązek weryfikacji nr PESEL nie tylko w przypadku wnioskowania o kredyt, ale także wykonywania innych operacji finansowych. Jakich?

Wypłata pieniędzy w oddziale banku

Jeśli będziecie chcieli wypłacić w placówce banku gotówkę o wartości wyższej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, konsultant będzie miał obowiązek zweryfikować, czy Wasz PESEL jest zastrzeżony. Jeśli tak będzie, przed wypłatą konieczne będzie cofnięcie zastrzeżenia.

Wypłata pieniędzy z bankomatu

Zgodnie z ustawą limit trzykrotności minimalnego wynagrodzenia nie obowiązuje przy wypłacie środków z bankomatu. Mimo zmiany przepisów możecie wypłacać dowolne kwoty z bankomatu, nawet jeśli Wasz PESEL jest zastrzeżony.

Otwarcie rachunku osobistego i oszczędnościowego

Sprawdzenie numeru PESEL będzie także niezbędne przy zawieraniu umowy rachunku osobistego i oszczędnościowego w banku.

Zmiana warunków umowy kredytu, których skutkiem jest zwiększenie zadłużenia

Jeśli zmienicie warunki umowy kredytu, których skutkiem będzie zwiększenie zadłużenia, kredytodawca zweryfikuje uprzednio, czy Wasz PESEL jest zastrzeżony. Zawarcie aneksu będzie wymagać cofnięcia zastrzeżenia.

Zastrzeżenie PESEL a kredyt w banku: podsumowanie

Nowe prawo zmieniło nieco przebieg procesu kredytowego i nałożyło na kredytobiorców nowe obowiązki związane z cofnięciem i ponownym zastrzeżeniem numeru PESEL. Pamiętajcie jednak, że cała procedura trwa jedynie kilka minut i z powodzeniem zrealizujecie ją przy pomocy aplikacji mobilnej zainstalowanej na smartfonie — w dowolnym miejscu i czasie. Konieczność weryfikacji PESEL-u przez instytucje finansowe skutecznie wyeliminuje ryzyko zaciągania zobowiązań na skradzione lub wyłudzone dane, a co za tym idzie — pomoże Wam ochronić portfele przed działaniem coraz sprytniejszych oszustów.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów