Jak tanio podróżować pociągiem? 10 sprawdzonych patentów

Jestem olbrzymim zwolennikiem i fanem podróżowania pociągiem. Choć prowadzenie samochodu sprawia mi równie wielką przyjemność, to zawsze przed wyruszeniem w drogę sprawdzam, czy do miejsca docelowego wiedzie możliwie szybka i wygodna linia kolejowa… a najlepiej Pendolino 😉 Przez lata podróżowania w ten sposób poznałem kilka sprytnych sposobów na efektywne obniżenie kosztów przejazdu pociągiem. Możecie mi wierzyć, że wiele opłat dodatkowych da się w bardzo prosty sposób uniknąć. Większość z nas nie zdaje sobie nawet sprawy, jak tanio można podróżować pociągiem. Zapraszam więc na krótki poradnik. Być może będzie on inspiracją, żeby w najbliższym czasie zostawić swoją „puszkę” w garażu.

Jak tanio podróżować pociągiem?

W tym wpisie znajdziecie prawdziwy miks porad. Niektóre z nich dotyczyć będą konkretnej spółki i jej oferty, inne będziecie mogli odnieść do różnych firm przewozowych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. 

Ja sam podróżowanie pociągiem cenię sobie z kilku powodów: 

  1. Nie muszę skupiać się na drodze. Mogę więc z powodzeniem zająć się pracą, czytaniem książki, oglądaniem filmu lub zwyczajnie uciąć sobie krótką drzemkę. 
  2. Pociąg nierzadko dociera do miejsca docelowego szybciej niż samochód. Szczególnie wtedy, gdy pomiędzy dwoma punktami nie ma autostrady lub przynajmniej dobrej jakości dróg ekspresowych/krajowych. 
  3. Podróżowanie na szynach jest podwójnie eko ekologiczne i ekonomiczne (o tym jest dzisiejszy artykuł).

Bez przedłużania, w kolejnych akapitach znajdziecie kilka podpowiedzi co zrobić, by podróż pociągiem była tańsza (a często też bardziej komfortowa).

Rezerwuj bilety wcześniej – online

Wszyscy znani mi przewoźnicy kolejowi umożliwiają kupno biletu online ze znacznym wyprzedzeniem. Większość z nich stosuje też różne ulgi i rabaty, działające na zasadzie im wcześniej zakupiony bilet, tym większa zniżka. Jeśli więc planujecie podróż za kilka tygodni – zarezerwujcie miejscówki wcześniej. Nie dość, że będzie znacznie wygodniej i bez niepotrzebnego stresu, to jeszcze zaoszczędzicie trochę pieniędzy.

Dobrym przykładem będzie spółka InterCity. W ramach zniżki Wcześniej Taniej możecie zapłacić za bilet odpowiednio 10, 20 i 30% mniej, po wcześniejszej rezerwacji. Bilet można zarezerwować nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Minimalną zniżkę otrzymacie po opłaceniu biletu co najmniej 7 dni przed odjazdem. Spójrzcie na dwa poniższe zrzuty ekranu. Przedstawiają próbę zamówienia biletu EIC relacji Warszawa-Gdańsk na jutro oraz na miesiąc później.

Standardowa cena biletu w drugiej klasie to 139 zł
Cena biletu po obniżce to już nieco ponad 97 zł.

Spójrzcie – gdyby do Gdańska podróżowała para, w ich kieszeni zostałoby ponad 83 zł. Lepiej wydać to na obiad, prawda? 🙂

Polregio TY i raz, dwa, trzy

Przewozy Regionalne mają ciekawą ofertę dla osób podróżujących w grupie. Na czym polega taryfa Ty i raz, dwa, trzy

Pierwsza z podróżujących osób kupuje bilet zgodnie z cennikiem (opłata standardowa lub ustawowa zniżka – na przykład studencka). Pozostałe osoby, czyli druga, trzecia i czwarta otrzymują bilet tańszy o 30% (pod warunkiem, że podróżują razem do tej samej stacji). 

W ten sposób możecie podróżować pociągami Polregio, a także interREGIO na trasie Łódź-Warszawa, Arriva RP, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich i Kolei Małopolskich.

Szczegóły na stronie przewoźnika.

Bilet weekendowy Intercity (dawniej Bilet Podróżnika)

Zapowiada się aktywny czas? Skorzystajcie z Biletu Weekendowego PKP Intercity. To dobrze znana taryfa, którą niegdyś nazywaliśmy Biletem Podróżnika. Zmieniła się jednak tylko nazwa, a zasada działania jest cały czas taka sama. Bilet podróżnika kupujemy raz i możemy podróżować dzięki niemu przez cały weekend, a nawet dłużej – od godziny 19:00 dnia roboczego, poprzedzającego weekend (również długi weekend) do godziny 6:00 pierwszego dnia roboczego po weekendzie. 

Przykład: podczas „standardowego weekendu” bilet będzie ważny od 19:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek. Gdy mowa o długim weekendzie, bilet może być ważny dłużej. 

Warto też wiedzieć, że rozróżniamy bilet weekendowy oraz bilet weekendowy MAX.

Różnica? Zwykły bilet weekendowy uprawnia do podróży pociągami Intercity (IC) oraz TLK. Bilet MAX da Wam wejście na pokład pociągów Express Intercity (EIC) oraz Express Intercity Premium (EIP; w tym przypadku z dopłatą w wysokości 10 zł do każdej trasy). Aktualnie klasa EIP zapewniana jest przez pociągi Pendolino.

Obecnie cena biletu dla podróżujących drugą klasą wynosi 81 zł w przypadku biletu weekendowego i 164 zł dla biletu weekendowego MAX. W przypadku pierwszej klasy wagonów ceny to odpowiednio 111 zł i 264 zł.

Szczegóły na stronie przewoźnika.

Odpowiednikiem Biletu weekendowego w Polregio będzie Bilet turystyczny. Działa na podobnej zasadzie, jednak jest znacznie tańszy. W momencie powstawanie tego artykułu jego cena zaczyna się od 39 zł. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj

Prawdziwy HIT zostawiam jednak na koniec. Jeśli nie chcecie ograniczać wyboru do pociągów jednego przewoźnika, sprawdźcie taryfę Razem w Polskę. To połączenie oferty dwóch czołowych firm przewozowych w Polsce. Cena podstawowego pakietu zaczyna się od 109 zł. Resztę sprawdzicie tutaj.  

Uniknięcie opłaty za rower

Rower lubi pociąg, a pociąg lubi rower. Potwierdzą to prawdopodobnie wszyscy amatorzy podróżowania na dwóch kółkach. Pociąg pozwala dotrzeć na miejsce startu rowerowej przygody, a potem wrócić wygodnie do domu z zupełnie innego miejsca na świecie. 

Większość przewoźników pobiera specjalną opłatę za przewóz jednośladu. W przypadku Polregio będzie to 7 zł. W Intercity zapłacimy z kolei niespełna 10 zł. Podróżując po takich krajach, jak Austria czy Szwajcaria, przewóz roweru będzie oczywiście wielokrotnie droższy. Cena jest zazwyczaj zryczałtowana – jej wartość nie zależy od typu lub długości trasy. Trzeba jednak przyznać, że taka kwota, biorąc pod uwagę cenę głównego biletu, nie należy do symbolicznych. Istnieje prosty sposób, by ją obejść!

O ile przewóz roweru w specjalnym przedziale musi swoje kosztować, to jednak żadna znana mi spółka nie ogranicza wielkości bagażu podręcznego, który bierzecie ze sobą na pokład wagonu. Oznacza to mniej więcej tyle, że rower zapakowany w specjalną torbę nie jest traktowany jak rower, a jego przewóz nie będzie Was dodatkowo kosztował. Niektóre regulaminy wymagają złożenia roweru. W większości przypadków wystarczy po prostu odkręcenie jednego z kół.

Minimalistyczne pokrowce kupicie w sklepach rowerowych. Po złożeniu nie będą zajmowały zbyt wiele miejsca. Niektóre z nich zmieszczą się nawet w kieszonce koszulki kolarskiej.

Dodatkową zaletą jest fakt, że nie wszystkie pociągi pozwalają na przewóz roweru za pomocą specjalnych uchwytów. Może się więc zdarzyć, że w pewnych przypadkach roweru po prostu nie przewieziecie w inny sposób, niż jako bagaż podręczny.

Przed podróżą sprawdźcie jednak regulamin przewozów konkretnej firmy. Każdy przewoźnik ustala własne zasady, które mogą różnić się od konkurencji.

Zdradzę, że nie wszyscy przewoźnicy pobierają opłaty za przewóz roweru. Przykładem jest Łódzka Kolei Aglomeracyjna, gdzie jeden ważny bilet uprawnia do przewozu 1 roweru za darmo. Podobnie będzie w pociągach Kolei Mazowieckich, PKP SKM Trójmiasto czy SKM Warszawa.
Jeśli znacie innych przewoźników, którzy w ten sposób wspierają zrównoważony transport, dajcie znać w komentarzu. 🙂

Przewożenie roweru w pociągu może być darmowe

Uniknięcie opłaty za podróż z psem

Na podobnej zasadzie możecie uniknąć opłaty za podróż z czworonożnym przyjacielem. I tutaj przyda się odpowiednie „opakowanie”, czyli transporter. Opłata za przewóz zwierzęcia naliczana jest zazwyczaj dopiero wtedy, gdy podróżuje ono swobodnie – bez transportera. W PKP Intercity zapłacimy za tę usługę nieco ponad 15 zł – niezależnie od gabarytów futrzaka. Jeśli więc wielkość Waszego psa pozwala na umieszczenie go w transporterze, będziecie mogli zaoszczędzić w ten sposób trochę grosza. Większość zwierzaków będzie dodatkowo wdzięczna za zagwarantowanie im odrobiny komfortu i prywatności. 🙂

Pies to towarzysz w każdej sytuacji – również w pociągu!

Bilety miesięczne, okresowe i karnety

To, co oczywiste dla użytkowników komunikacji miejskiej, nie musi być domyślne dla podróżujących pociągami. W rzeczywistości jednak niemal każdy przewoźnik kolejowy ma w swojej ofercie bilety okresowe. Wystarczy więc, że porównacie ich cenę z ceną wszystkich planowanych przejazdów w danym okresie, licząc koszt pojedynczych podróży. Bilet okresowy opłaca się w szczególności podróżującym regularnie do pracy lub szkoły. 

Konkretnych cen i warunków szukajcie w witrynach internetowych poszczególnych spółek. 

Przykładem może być spółka InterCity, która również daje swoim klientom możliwość zakupu biletu tygodniowego, miesięcznego czy kwartalnego ze wszystkimi ustawowymi zniżkami. Ograniczeniem jest jednak długość trasy. Maksymalna odległość pomiędzy punktami wynosi 240 km. Na dłuższych trasach niemożliwe jest zakupienie biletu okresowego u tego przewoźnika.
Bilet Tam i z Powrotem, na pociągi InterCity relacji Poznań-Wrocław, na 1 miesiąc bez żadnych zniżek kosztuje 533 zł (dla wagonów drugiej klasy). Jeden przejazd kosztuje standardowo 37,90 zł. Decyzja będzie uzależniona od ilości przejazdów w ciągu miesiąca, jednak koszt biletu okresowego powinien zwrócić się już po 14 takich podróżach.

InterCity – Promo i SuperPromo

Na szczególne wyróżnienie zasługuje jedna z ofert InterCity. Promo i SuperPromo to sposób na kupno biletów tańszych nawet o 67%! Jeśli więc lubicie zakupy wymagające refleksu i szukacie ciekawego pomysłu na weekendowe (lub dłuższe) podróże – to może być propozycja dla Was.

Oferta SuperPromo to pula najtańszych biletów na popularnych liniach, obsługiwanych przez pociągi EIP oraz EIC. Bilety dostępne w tej ofercie znajdziecie w kasach biletowych i na stronie intercity czy w specjalnej aplikacji IC Mobile Navigator nawet 30 dni przed odjazdem. Jeśli interesują Was wcześniejsze połączenia, zajrzyjcie do wyszukiwarki SuperPromo i znajdźcie odpowiedni bilet nawet 67% taniej! Przykładowa oferta: pociąg EIP Kraków-Warszawa od 49 zł (standardowo od 150 zł).

InterCity Promo to pula biletów z nieco mniejszą zniżką (do 55%). Zasady kupna biletów są jednak identyczne jak w przypadku SuperPromo. Przykładowa oferta: pociąg EIP Trójmiasto-Warszawa od 73 zł (standardowo od 150 zł).

Oferta łączy się z ustawowymi zniżkami, dzięki czemu bilety będą jeszcze tańsze dla studentów, kombatantów czy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Kolorowe Karty dla biznesu w InterCity

Kolorowe Karty to rodzaj biletów sieciowych – imiennych lub na okaziciela, podzielonych według długości obowiązywania. Mamy więc kartę złotą (roczną), srebrną (półroczną), niebieską (kwartalną) oraz nowość – kartę zieloną (miesięczną). Karty upoważniają do podróżowania bez ograniczeń pociągami InterCity i nie tylko! Możecie w ten sposób korzystać również z usług innych przewoźników: Polregio, SKM Trójmiasto, Warszawska Kolej Dojazdowa, Koleje Dolnośląskie.

Własną Kolorową Kartę możecie skonfigurować i przeliczyć jej koszt na oficjalnej stronie InterCity. Wystarczy, że podacie podstawowe parametry karty. Przykładowe wyliczenie na poniższej grafice.

Srebrna karta InterCity jest ważna przez pół roku.

Bilety rodzinne i Karta Dużej Rodziny

Zdecydowana większość przewoźników honoruje zniżki, wynikające z posiadania Karty Dużej Rodziny. Oprócz tego często możecie skorzystać z biletu rodzinnego. W ramach takiej ulgi w pociągach InterCity zapłacicie 30% mniej, pod warunkiem, że w Waszej rodzinie znajdzie się dziecko do 16. roku życia, a grupa podróżująca tą samą linią będzie liczyła od 2 do 5 osób. 

Baner reklamujący bilet rodzinny na stronie internetowej przewoźnika InterCity

Zaglądaj na strony przewoźników

Spółki transportowe, jak wszystkie inne firmy, stosują najróżniejsze strategie przyciągnięcia klientów do swoich wagonów. Dlatego warto odwiedzać ich strony internetowe i pozostawać na bieżąco ze wszystkimi okresowymi akcjami. W związku ze zbliżającym się latem możemy mieć nadzieję, że specjalnych propozycji będzie tylko przybywać. 

Warto zaglądać:

Super Promoc Intercity – kilka wybranych połączeń

Powyżej wymieniłem kilku czołowych przewoźników, operujących na terenie naszego kraju. Warto jednak zorientować się, jakie pociągi odjeżdżają z najbliższego dworca kolejowego i na podstawie takich informacji stworzyć własną listę miejsc do przeglądania.

Poza tym, słyszałem od znajomych, że jedną stację można przejechać za darmo w toalecie. Może to nie do końca wygodne, ale jaka przygoda 🙂

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów