Jak płacić na zagranicznych wakacjach, czyli
o używaniu kart płatniczych za granicą oraz wyborze optymalnego konta walutowego

euro-948007_640To już kolejny artykuł z serii „przygotowujemy się na zagraniczne wojaże”, w którym analizuję korzystne rozwiązania w zakresie transakcji płatniczych podczas wakacji za granicą. Coraz większa liczba osób jest świadoma, iż nieprzemyślane transakcje za granicą niosą za sobą koszty, które mogą podrożyć koszty wakacji nawet o kilkanaście procent, czyli w wielu przypadkach o setki złotych. Aby ta, jakby nie było spora sumka została w waszych kieszeniach, lepszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie schematu rozliczeń podczas wakacyjnych zakupów. Wpis może być również przydatny dla osób pracujących za granicą lub wyjeżdżających za granicę w celach biznesowych. Dość pokaźną grupą odbiorców dzisiejszego artykułu będą także osoby posiadające kredyt w walucie obcej. Oprócz transakcji płatniczych, przyjrzę się również kwestiom wyboru konta walutowego dopasowanego do waszych potrzeb, ze szczególnym naciskiem na redukcję kosztów.

 

 

Gotówka na wyjazd

Przez lata głównym środkiem płatniczym na zagranicznych wakacjach była gotówka. Wygodna, niewymagająca skomplikowanej wiedzy finansowej oraz potrzeby korzystania z dodatkowych instrumentów płatniczych jak konto walutowe, czy karta płatnicza. O zaletach gotówki wiedzieli również właściciele kantorów oraz przestępcy. Ci pierwsi narzucali ogromne koszty przewalutowań, czyli tak zwane spready walutowe. Ci drudzy zaś tylko czekali na turystów z wypchanymi po brzegi portfelami. Możliwość kradzieży lub zgubienia pieniędzy od zawsze musiała być zatem wliczona w ryzyko zagranicznych wojaży. 

Czy zatem powinniśmy korzystać jedynie z transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatów na miejscu? Moim zdaniem… powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Oznacza to, iż warto zabrać ze sobą na wakacje część środków w gotówce na wypadek, gdyby instrumenty płatnicze zawiodły (pamiętne limity wypłat z bankomatów w Grecji) lub ze względu, iż nie wszędzie można płacić kartą. Gotówkę możecie wymienić w tradycyjnych „okienkowych” kantorach (warto ponegocjować stawki) lub z wykorzystaniem kantorów online. W tym drugim przypadku potrzebne będzie konto walutowe oraz możliwość wypłaty waluty obcej w oddziale banku. Więcej na temat funkcjonowania kantorów online pisałem tutaj.

 

Jakie opłaty mogą zostać naliczone podczas płatności zagranicznych

 

 • Opłata za wypłatę z bankomatu zagranicznego

Niektóre banki nie pobierają opłaty za sam fakt skorzystania z zagranicznego bankomatu (na przykład Bank Millennium). Inne zaś pobierają opłatę stałą (przykładowo 5 zł od każdej wypłaty), lub uzależnioną od pobieranej kwoty, na przykład 3%, ale nie mniej niż 10 zł. Informacja o tym, jaką opłatę pobiera wasz bank znajdziecie w standardowej Tabeli Opłat i Prowizji.

 

 • Prowizja za przewalutowanie

Z racji, iż konto prowadzone jest w PLN, a transakcja (gotówkowa lub bezgotówkowa) przeprowadzana jest w walucie obcej – należy ją przewalutować. Niektóre banki już za samą usługę przewalutowania pobierają wysokie prowizje, na przykład 5,8% wartości transakcji (tyle właśnie pobiera Citi Handlowy w przypadku karty kredytowej, choć same promocje na start ma akurat świetne). Oprócz prowizji za przewalutowanie dochodzi…

 

 • Spread w przypadku przewalutowania

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danej waluty (szczegółowo czym jest spread pisałem tutaj). Jest to zarobek banku, kantoru lub innej instytucji pośredniczącej z tytułu dokonywania transakcji walutowych. Skoro dla jednej strony jest to zarobek, naturalnie dla drugiej jest to koszt. Niestety jest to zazwyczaj najwyższy koszt obsługi transakcji. Nawet jeśli bank nie pobiera prowizji za wypłatę z bankomatów zagranicznych lub prowizji za przewalutowanie – skutecznie odbije to sobie na spreadzie. Banki stosują przewalutowanie według własnych kursów walut, których spready sięgają nawet 30-40 groszy (Euro oraz Dolar), czyli około 7-9% transakcji! Niektóre banki dokonując rozliczeń według kursów organizatorów płatniczych Mastercarda oraz Visy, co jest o wiele korzystniejsze. W praktyce wygląda to następująco:

 

Karty Mastercard

– transakcje wykonane w walucie przeliczeniowej (Euro lub Dolar Amerykański w zależności od banku/karty) przeliczane są według kursu banku (wysoki spread), 

– transakcje zrealizowane w innej walucie niż Euro lub Dolar (na przykład czeskie korony) są przeliczane na kurs waluty przeliczeniowej według kursu organizacji płatniczej MasterCard obowiązującego w dniu rozliczenia transakcji (korzystny kurs). Następnie następuje drugie przewalutowanie według schematu powyżej (z Euro lub Dolara na PLN po kursie banku z wysokim spreadem).

Kalkulator kursów Mastercard

 

Karty VISA

– transakcje zrealizowane w innej walucie niż PLN (Euro, Dolar, każda inna waluta) przeliczane są na PLN po kursie organizacji płatniczej VISA, obowiązującym w dniu rozliczenia transakcji (korzystny, bez podwójnego przewalutowania).

Kalkulator kursów VISA

 

Wydawać by się mogło, że karta Visa jest zdecydowanie korzystniejsza ze względu na tylko jedno przewalutowanie oraz lepsze kursy organizacji płatniczej. Jednak w tym przypadku na spreadzie zarabia nie bank, lecz właśnie VISA. Stratę tą banki często rekompensują sobie wyższą prowizją za przewalutowanie (np. ING 3%, zaś Citi Handlowy 5,8%).

Od powyższych rozwiązań mogą się zdarzyć wyjątki. W przypadku MasterVarda przewalutowanie z waluty przeliczeniowej może również odbyć się po korzystnym kursie organizacji płatniczej. Natomiast w przypadku VISY, również może zdarzyć się odstępstwo, gdy to bank dokona jednego z rozliczeń. Jeżeli chcecie dokonywać płatności kartą w PLN za granicą (czego nie polecam, no chyba, że będą to transakcje sporadyczne, na małą kwotę), wówczas zapytajcie w swoim banku po jakim kursie odbywają się przewalutowania.

 

 • Surcharge

Jest to opłata jaką może nałożyć właściciel bankomatu na wypłacającego środki pieniężne. W Polsce nie jest ona stosowana. Jednak za granicą możecie się z nią spotkać. Wówczas na ekranie bankomatu powinna pojawić się informacja o wysokości tej opłaty oraz pytanie czy ją akceptujecie. Surcharge jest pobierana niezależnie od banku, w którym posiadacie konto, dlatego nie możecie mieć do niego pretensji, iż takowa opłata została pobrana. Jest to w 100% zarobek operatora bankomatu. Opłata surcharge pobierana jest w krajach nieco słabiej rozwiniętych. Wybierając się na wycieczkę do Tajlandii lub na Bali musicie się liczyć z dość powszechnym stosowaniem surcharge.

 

Przewalutowanie DCC

Możliwe jest też, iż bankomat lub terminal płatniczy (POS), w którym zawieracie transakcję współpracuję z usługą DCC (Dynamic Currency Conversion), czyli po polsku dynamiczne przewalutowanie. Wówczas nie występuje podwójne przewalutowanie, lecz przeliczenie środków w lokalnej walucie na walutę waszej karty (np z Forintów na PLN). W takim przypadku na monitorze bankomatu lub wyświetlaczu POS-u pojawi się Wam kurs po jakim może zostać zrealizowana płatność. Możecie go wybrać lub zdecydować się na tradycyjne przewalutowanie. DCC jest zazwyczaj korzystniejsze niż kursy banków (występujące zazwyczaj przy drugim przewalutowaniu w przypadku kart MasterCarda), ponieważ odbywa się po kursie instytucji obsługującej bankomat/POS. Jeśli jednak posiadacie kartę VISA z jednorazowym przeliczaniem po kursie instytucji płatniczej, wówczas kursy VISY mogą być korzystniejsze od DCC. Informację o wspieraniu DCC znajdziecie obok logo terminala lub na blacie bankomatu. W Polsce DCC to raczej standard, nawet w bankomatach Banków Spółdzielczych. Logo DCC dość wyraźnie eksponowane jest w sklepach Lidl, nad kasami (na pewno to sprawdzicie przy najbliższej okazji) W Zachodniej Europie DCC też jest raczej standardem, aczkolwiek mogą zdarzyć się wyjątki.

 

Jak temu wszystkiemu zaradzić

Receptą na wysokie koszty rozliczeń zagranicznych są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest znalezienie konta złotówkowego w banku, który stosuje korzystne kursy oferowane przez organizację VISA i nie pobiera dodatkowej prowizji za przewalutowanie. Drugim sposobem będzie założenie konta walutowego wraz z kartą walutową. W tym przypadku przydatnym instrumentem będzie dodatkowo kantor internetowy, w którym będziecie tanio wymieniali walutę. Więcej na temat kantorów online pisałem w dedykowanym artykule oraz w analizie promocji serwisu Walutomat.pl.

 

EnveloKonto, czyli łatwy i tani sposób na korzystne przewalutowanie

Jeśli nie chcecie bawić się w zakładanie kont walutowych oraz wyrabianie kart walutowych, ciekawym rozwiązaniem jest tradycyjny ROR w EnveloBanku, będącym cyfrową odnogą Banku Pocztowego. EnveloKonto zapewnia przewalutowanie transakcji zagranicznych po kursie VISY bez doliczania jakiejkolwiek prowizji. EnveloKarta sprawdzi się zatem zarówno podczas wakacji za granicą, jak i podczas płatności w zagranicznych sklepach internetowych. W ramach EnveloKonta możecie dodatkowo aktywować pakiet bezpłatnych wypłat z zagranicznych bankomatów. Koszt takiego pakietu to 5 zł miesięcznie. Dobrym pomysłem będzie aktywacja pakietu na czas wyjazdu, a następnie jego dezaktywacja po powrocie.

Samo EnveloKonto zapewnia brak opłat z tytułu: prowadzenia rachunku, wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz przelewów internetowych i mobilnych. Karta debetowa będzie natomiast bezpłatna po spełnieniu banalnych warunków – zapewnieniu wpływów na 1000 zł oraz wykonaniu 1 płatności kartą (dla osób do 26. roku życia karta jest darmowa bezwarunkowo).

 

Druga opcja – wybieramy konto walutowe

Konto walutowe użytkuje się analogicznie do konta osobistego w walucie krajowej, to znaczy, że za jego pośrednictwem możecie:

 • wykonywać przelewy w walucie obcej,
 • wpłacać i wypłacać gotówkę,
 • zakładać lokaty,
 • spłacać kredyt bezpośrednio w walucie obcej bez potrzeby przewalutowania (szczególnie przydatna opcja dla frankowiczów),
 • korzystnie wymieniać walutę w kantorach online,
 • robić zakupy w zagranicznych sklepach.

Jeszcze większe korzyści niesie za sobą karta denominowana w walucie obcej, gdyż pozwala ona płacić za granicą oraz wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów bez potrzeby przewalutowania. Dzięki temu oszczędzacie na wszystkich strasznych opłatach, o których pisałem wcześniej. O ile konta walutowe możecie otworzyć w wielu walutach (Alior Bank – 13 walut), to niestety karty walutowe wydawane są zazwyczaj w trzech podstawowych walutach: Euro, Dolar (USD) oraz Funt brytyjski (GBP). Dlatego pamiętajcie, jeżeli wybieracie się do krajów strefy Euro – zabierzcie ze sobą kartę walutową denominowaną w Euro, w USA – w dolarze, w UK – w GBP.

W przypadku wyjazdu do kraju, gdzie obowiązuje inna waluta, na przykład Węgry – forint, Chorwacja – kuna, Czechy – korona czeska warto zabrać ze sobą kartę walutową w Euro lub Dolarze. Płacąc taką kartą w kraju „waluty trzeciej” nastąpi wówczas tylko jedno przewalutowanie. To oczywiście wiąże się z kosztami. Albo bank narzuci prowizję za przewalutowanie  albo też przewalutowanie nastąpi po niekorzystnym kursie banku. Ciekawe rozwiązanie ma konto walutowe w ramach Kantoru Alior Banku. Posiadacze karty denominowanej w USD nie zapłacą nic za przewalutowanie transakcji, w dodatku środki przeliczane są według korzystnego kursu MasterCard. Pamiętajcie jednak, że takie zjawisko ma miejsce jedynie w przypadku karty denominowanej w USD. Jeżeli przez pomyłkę użyjecie karty w Euro, nastąpi podwójne przewalutowanie z waluty lokalnej na dolary, a następnie z dolarów na Euro, co będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Jeszcze ważniejsza kwestia, na którą musicie zwrócić uwagę (w przypadku korzystania z zagranicznych bankomatów) to zapytanie bankomatu o przewalutowanie na PLN. Pomimo, iż posługujecie się kartą dolarową, bankomat „wyczuje”, że karta należy do polskiego banku i zapyta się o przewalutowanie na PLN. Gdy zamiast NOnaciśniecie YES nastąpi przewalutowanie z waluty lokalnej na USD, a następnie z USD na PLN (po kursie banku).

 

Praktyka – wybór konta w sam raz do potrzeb

Aby maksymalnie zminimalizować koszty warto zarejestrować się w kantorze walutowym oraz wybrać dopasowane do potrzeb konto walutowe. Na świetny pomysł wpadł Alior Bank, który stworzył mix – kantor walutowy (z dobrymi spreadami) połączony z kontami walutowymi.

Zalety kont walutowych Kantoru Alior Banku:Screen Shot 06-25-15 at 11.02 AM

 • szeroki wachlarz walut (kont walutowych): PLN, EUR, USD, CHF, GBP, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta;
 • 0 zł za wydanie karty walutowej (musicie jednak w ciągu 6 miesięcy od jej wydania wykonać co najmniej jedną transakcję, w przeciwnym wypadku pobrana będzie od was opłata 15 zł z tytułu wydania karty) do kont EUR, USD, GBP;
 • 0 zł za użytkowanie karty walutowej, bezwarunkowo!;
 • 0 zł za przelew europejski SEPA oraz przelewy w pozostałych walutach w systemie BEN oraz SHA (w ramach licznika, czyli ilości środków wymienionych przez klienta w Kantorze Walutowym w każdej z walut oddzielnie, środki w walucie obcej wpłacone na przykład w kasie banku nie zwiększają wartości licznika);
 • nie trzeba posiadać konta osobistego w banku., środki w PLN można wpłacać i wypłacać na konto w innym banku (więcej na ten temat we wpisie);
 • darmowy odbiór gotówki w PLN, USD, Euro, GBP w oddziałach banku;
 • 0 zł za pierwszą w miesiącu wypłatę waluty obcej w bankomacie zagranicznym, każda kolejna wypłata to koszt 9 zł.

Ostatnia opłata to jedyna, aczkolwiek spora wada kont walutowych w Kantorze Alior Banku.

Zarejestruj się w Kantorze Alior Banku

 

 

Innym ciekawym rozwiązaniem co do kont walutowych jest Nest Konto Waluta. Możecie je otworzyć w 3 różnych walutach: EUR, USD oraz GBP. Najlepsze warunki użytkowania konta przewidziane są w przypadku Euro, dlatego Nest Konto Waluta rekomenduję przede wszystkim osobom podróżującym po strefie Euro.

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
 • bezpłatne konto w PLN (wymagane),
 • 0 zł za wydanie karty walutowej VISA (jeżeli do konta w PLN nie wydano karty, w przeciwnym razie opłata to 5 Euro, 6 USD lub 4 GBP),
 • 0 zł za użytkowanie karty walutowej (jeżeli do konta w PLN nie wydano karty, w przeciwnym razie opłata to płata to 5 Euro, 6 USD lub 4 GBP rocznie),
 • 0 zł za przelew europejski SEPA,
 • 3 EUR, 4 USD lub 2,5 GBP za przelew zagraniczny SWIFT,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.

W przypadku tego konta gołym okiem widać, iż najlepiej otworzyć je wraz z kontem osobistym w PLN, aczkolwiek kartę debetową zamówić jedynie do konta walutowego. Konto w PLN tak naprawdę będzie dla Was rachunkiem technicznym do wymiany waluty. Drugą ważną kwestią jest posiadanie konta w Kantorze Walutowym Alior Banku  (nawet bez karty walutowej) lub w serwisie Walutomat.pl. Dzięki temu będziecie mogli wymieniać walutę jedynie po kosztach spreadu narzucanego przez kantor/serwis. Nie zapłacicie ani za przelewy złotówkowe, ani za przelewy SEPA. Ogromną zaletą Nest Konta Waluta jest nieograniczona ilość darmowych wypłat z bankomatów zagranicznych. Otwierając Nest Konto możecie dodatkowo skorzystać z Nest Lokaty Witaj na 4% w skali roku (do 10.000 zł) oraz konta oszczędnościowego z premią za regularne oszczędzanie. Szczegóły w tym artykule.

Złóż wniosek o konto w Nest Banku

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku lub zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów