Jak korzystnie wymieniać waluty przez Internet
– poradnik dla osób wyjeżdżających za granicę lub posiadających kredyt w walutach obcych

W okresie przedwakacyjnym wiele osób zastanawia się jak korzystnie zakupić walutę obcą, by zredukować dodatkowe koszty zagranicznych wojaży. W tym celu postanowiłem bliżej przyjrzeć się kwestii wymiany walut online oraz płatnościom zagranicznym. Niniejszy poradnik będzie również przydatny dla osób spłacających kredyty walutowe. Zapraszam do lektury!

 

 

Kilka słów wstępu

Przez lata wymiana walut kojarzona była z potrzebą wizyty w kantorze stacjonarnym lub oddziale banku. No chyba, że sięgniemy jeszcze dalej wstecz, gdy walutę wymieniano u cinkciarzy stojących przed dworcami lub hotelami. Bądź co bądź każdorazowa wymiana waluty wiązała się z rozgoryczeniem, iż kupujemy drogo, a sprzedajemy tanio. Wszystkiemu winny był spread. To dzisiejsze słowo klucz oznacza różnicę pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Spread można liczyć w ujęciu nominalnym (na przykład w groszach) lub też procentowo w stosunku do ceny kupna (niższej). W praktyce można to wytłumaczyć na poniższym przykładzie:

 

  • Średni kurs euro wynosi 4,17 zł,
  • Kurs kupna  = 4,04,
  • Kurs sprzedaży =  4,31 zł.

 

Spread w ujęciu nominalnym to 28 groszy (4,31 odjąć 4,04), natomiast w ujęciu procentowym 6,93% (0,28/4,04 x 100%). Dosyć sporo, a przykład jest realny. Dane zostały pobrane ze strony internetowej jednego z banków w Polsce (celowo nie podaje jednak daty).

Wobec tego na każdej transakcji tracicie potencjalnie niemal 7% jej wartości!

 

Co w tej sytuacji zrobić?

Jak sami widzicie, wymiana walut stacjonarnie będzie Was kosztować pokaźny spread, będący zarobkiem kantoru lub banku. W ten sposób podczas samej zamiany pieniądza na pieniądz tracicie kilka ładnych procent aktywów przeznaczonych na wakacyjny wyjazd. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem w tej sytuacji są kantory internetowe. Pozwalają one maksymalnie zminimalizować spread walutowy – nominalnie do 2 groszy na parach EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, a w ujęciu względnym około 0,5%. To zdecydowanie korzystniejsza opcja niż w przypadku tradycyjnych form wymiany walut. Na rynku dostępnych jest wiele kantorów internetowych, w tym najpopularniejsze: InternetowyKantor.pl, Cinkciarz.pl oraz Kantor Walutowy Alior Banku. Ponadto ogromną popularność zyskały społecznościowe platformy wymiany walut Walutomat.pl oraz Trejdoo.pl.

 

Jak w praktyce skorzystać z kantoru internetowego

W tym celu musicie posiadać konto osobiste w PLN oraz konto walutowe. Oprócz tego wystarczy zarejestrować się w wybranym kantorze internetowym. Osobiście korzystałem z Kantoru Alior Banku. Przyczyna? Prozaiczna… bo to jednak bank. Środki zgromadzone w Kantorze Alior Banku gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do 100 tys. euro). W dodatku, rejestrując się w KAB otwieracie „oficjalne” rachunki walutowe, posiadające własny numer. Możecie za ich pośrednictwem wykonywać przelewy oraz wypłaty gotówki w oddziale, a także wyrobić do nich kartę walutową. Oczywiście wybór kantoru internetowego należy do Was. Warto wówczas zwrócić uwagę na pozycję danego kantoru na rynku, opinie klientów, doświadczenie oraz stosowane systemy zabezpieczeń.

Oprócz tego używałem również serwisu Walutomat. To pierwsza w Polsce wirtualna platforma wymiany walut, należąca do spółki Currency One. Walutomat odznacza się dobrymi opiniami klientów oraz świetnymi warunkami co do wysokości spreadów oraz prowizji. Kwestię samych kont walutowych oraz płatności kartą za granicą poruszę w kolejnym artykule związanym z tematem rozliczeń walutowych.

Krótko omówię teraz jak w praktyce wymienia się waluty poprzez Kantor Alior Banku oraz Walutomat.

 

 

  • Kantor Alior Banku

Rejestracja w Kantorze Walutowym Alior Banku odbywa się w pełni online, bez pośrednictwa kuriera, czy też wizyty w oddziale. W przypadku dotychczasowych posiadaczy konta osobistego w Alior Banku procedura rejestracyjna będzie dodatkowo uproszczona.  

Po zalogowaniu się do kantoru, na dole odnajdziecie posiadane w jego ramach rachunki walutowe. Domyślnie są to rachunek w PLN, EUR, USD oraz CHF. Do dyspozycji macie również dodatkowe rachunki walutowe. Ich otwarcie wystarczy zatwierdzić kodem SMS. Po kliknięciu w dane konto ukażą się Wam jego szczegóły, w tym przede wszystkim numer rachunku. To właśnie na te numery możecie przesyłać środki do wymiany. Przy poszczególnych rachunkach odnajdziecie aktualny kurs kupna/sprzedaży danej waluty. Wystarczy wybrać jedną z opcji, następnie wpisać kwotę transakcji, potwierdzić… i waluta obca jest już na waszym rachunku. Jak widzicie, spread wynosi poniżej 1%.

 

Screen Shot 06-24-15 at 11.25 PM

 

Aby dokonać przelewu, wystarczy kliknąć przelew oraz wypełnić odpowiednie dane, tak jak podczas robienia standardowego przelewu poprzez konto osobiste. Co do opłat za przelew, są one jedną z głównych zalet Kantoru Alior Banku. Przelew krajowy, jak i przelewy w walucie obcej (przelew europejski, SHA i BEN) są w większości przypadków bezpłatne.

Inną formą wypłaty środków jest odbiór w oddziale lub wypłata kartą walutową.

W dowolnym oddziale Alior Banku możesz odebrać wymienione w Kantorze Walutowym środki lub zasilić swój rachunek. Możecie wpłacać i wypłacać PLN, GBP, EUR i USD. Wypłaty niskokwotowe są realizowane ”od ręki”, w przypadku większych kwot konieczne jest wcześniejsze awizowanie odbioru gotówki.

Jeszcze ciekawiej wygląda kwestia kart walutowych dołączanych do Kantoru Walutowego. Ich wydanie oraz użytkowanie jest darmowe. Jeżeli jednak w ciągu pół roku od dnia wysłania karty lub do momentu jej zamknięcia nie dokonacie za jej pośrednictwem żadnej transakcji, opłata za wydanie wyniesie 15 zł. Więcej na temat używania kart walutowych w następnym wpisie z cyklu dotyczącego wymiany walut.

 

  • Walutomat

W przeciwieństwie do Kantoru Alior Banku, Walutomat to społecznościowa platforma wymiany walut. Walutę kupuje/sprzedaje się od użytkowników, nie zaś od instytucji. Walutomat to tylko pośrednik gwarantujący płynne oraz bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Pobiera on za to opłatę wynoszącą 0,2%. Jeżeli robicie duże zlecenia, prowizja może być zredukowana nawet do 0,06%. Spready są mikroskopijne, wynoszą 0,5 grosza, czyli ok. 0,015% (mowa o najpopularniejszych walutach tj EUR, USD, CHF).

W przypadku Walutomatu również posiadacie rachunki walutowe skupione w waszym portfelu. Dostępne waluty to EUR, USD, CHF oraz GBP (Kantor Alior Banku miał również bardziej egzotyczne waluty). Po zasileniu danego konta (na przykład konta złotówkowego, w celu zakupu waluty obcej) użytkowanie serwisu jest bardzo intuicyjne. Możecie albo natychmiastowo wymienić walutę, korzystając z aktualnie najlepszej oferty, albo wystawić własną pozycję i oczekiwać na chętnego do realizacji.

Szczegółowe działanie serwisu Walutomat opisuję w osobnym artykule. Znajdziecie tam również ciekawą promocję, w ramach której otrzymacie 75% upustu na pierwszą prowizję oraz jeden darmowy przelew zagraniczny. 

 

Podsumowanie

Podsumowując, komu może przydać się wiedza z zakresu korzystania z kantorów internetowych:

  • osobom pracującym za granicą lub członkom ich rodzin. Dochody zagraniczne, przesłane do Polski mogą być korzystnie wymienione dzięki uniknięciu nadmiernego spreadu oraz dodatkowych opłat,
  • zagranicznym turystom, którzy pragną zredukować koszty swoich wojaży,
  • kredytobiorcom posiadającym kredyty w walutach obcych, szczególnie we franku szwajcarskim.

Od 2011 roku obowiązuje tak zwana Ustawa Antyspreadowa. Kredytobiorcy po podpisaniu odpowiedniego aneksu (ustawowo nie pobiera się opłaty za aneks) mogą spłacać bezpośrednio kredyt w danej walucie, z własnego konta walutowego. Wcześniej musieli oni spłacać raty w PLN, a bank przewalutowywał je po bardzo niekorzystnych kursach. Aneksowanie umowy można załatwić poprzez bankowość internetową lub infolinię danego banku.

 

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


8

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

6

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów