Jak działa Curve, czyli o fintechu innym niż wszystkie. Omawiamy nowe, bardzo ciekawe funkcje + podpowiadamy jak zdobyć 55 zł premii bez depozytu i KYC!

Zapraszamy Was na poradnikowy artykuł o tym, jak działa Curve, do czego w zasadzie służy ta aplikacji i jakie funkcje, które posiada, nie są dostępne w żadnej innej usłudze. Będzie więc między innymi o tym, jak rozłożyć na raty płatność, którą już wykonaliście, oraz jak otrzymywać kilkuprocentowe zniżki na zakupy. Powiemy także o kosztach przewalutowań i limitach ich dotyczących. Omówimy takie funkcje jak Curve Rewards, Curve Flex, czy też Curve Smart Rules. Jeśli te hasła dotychczas były Wam obce, gwarantujemy, iż po zapoznaniu się z niniejszym artykułem, zmieni się to diametralnie. Na koniec zaś podpowiemy, dlaczego Curve to świetne rozwiązanie dla podróżników. Przy okazji polecamy Wam pierwszy artykuł na temat Curve, gdzie opisujemy, jak otrzymać szybkie 10 funtów (55 zł) bonusubez wpłacania depozytu i bez weryfikacji tożsamości.

Jak działa Curve? 

Zacznijmy od omówienia fundamentów. Aplikacja Curve nie jest bowiem „zwyczajnym” fintechem z kartami i tanimi przewalutowaniami. Usługa stworzyła w zasadzie swój własny model i od wielu lat jest jedyną tak popularną platformą oferującą… no właśnie – co?

Aplikacja Curve pozwala podpiąć praktycznie wszystkie Wasze karty płatnicze niezależnie od ich rodzaju. W jednym koncie możecie więc trzymać kredytówki, zwyczajne karty debetowe, karty wielowalutowe, prepaid i wiele innych. Curve obsługuje środki płatnicze Mastercard, VISA oraz karty spod znaku Diner and Discover (czyli między innymi popularne karty Diners).

Następnie do aplikacji wydawana jest fizyczna karta płatnicza, którą możecie wykorzystywać podczas zakupów w sklepach stacjonarnych i online. Oprócz tego do Waszej dyspozycji dostępna będzie także karta wirtualna. Jej dane pozwolą Wam płacić podczas zakupów w Internecie lub podpiąć ją do innych aplikacji płatniczych – Google/Apple Pay i płacić przy użyciu modułu NFC w telefonie. 

Curve – zasady działania – schemat



Aplikacja Curve konsoliduje więc wszystkie Wasze karty w jedną – fizyczną lub wirtualną, sprawiając, że portfel nie musi pękać w szwach. Za pomocą apki, dzięki kilku kliknięciom, możecie wskazać, z której z podpiętych kart Curve ma pobierać środki. Proste i efektywne.

Oprócz tego, w ramach konta Curve możecie korzystać z przewalutowań bez marży organizacji płatniczych, o czym napiszę w dalszej części artykułu.

Więcej na temat limitów, planów taryfowych, płatności i ogólnego zastosowania aplikacji napisałem w tych dwóch artykułach:

Curve Rewards

Curve Rewards to program nagród i zniżek, które użytkownicy aplikacji mogą zbierać w poszczególnych sklepach i platformach – zarówno online, jak i stacjonarnie. To osobny program, którego nie można mylić z Curve Cash, czyli 1-procentowym cashbackiem naliczanym od płatności kartami. Więcej na jego temat znajdziecie w drugim artykule, gdzie omówiłem plany taryfowe Curve.

Każdy z nas w swojej aplikacji może znaleźć w danym czasie różne okazje, jednak ogólnie rzecz biorąc, aplikacja korzysta z jednej wspólnej bazy partnerów, w której znajdziecie wiele sklepów spotykanych w Polsce i za granicą. Ponadto w katalogu dostępne są też popularne platformy streamingowe, globalne marketplace (na przykład Amazon), restauracje, sklepy sportowe i wiele, wiele innych.

Dostępne oferty Curve Rewards w mojej aplikacji

Żeby sprawdzić, gdzie aktualnie możecie skorzystać ze zniżek, kliknijcie zakładkę Rewards w swojej aplikacji Curve (ikona prezentu). W moim przypadku do wyboru miałem kilka różnych marek partnerskich, spośród których moją uwagę przykuło Pyszne.pl ze zniżką na poziomie 1,6%. Chcąc skorzystać z okazji, należy przejść do szczegółów (gdzie znajdziecie wszystkie niezbędne informacje) i kliknąć Shop Now. Aplikacja przeniesie Was do strony Pyszne.pl (lub innego wybranego przez Was sklepu), gdzie możecie sfinalizować zakup.

Jak działa Curve Rewards – krok po kroku

Partner potrzebuje trochę czasu na rozliczenie płatności (zazwyczaj 3 do 7 dni), a wszystkie oczekujące transakcje znajdziecie w zakładce Pending.

Tutaj znajdziecie nadchodzące nagrody

Jestem ciekawy, jakie zniżki znajdziecie w swoich aplikacjach. Dajcie znać w komentarzach, jakie propozycje przygotowało dla Was Curve! Co ciekawe i istotne, w Curve możecie zdobywać nagrody podwójnie. Załóżmy, że do aplikacji podepniecie kartę kredytową, która oferuje Wam cashback/moneyback za zakupy. Wówczas możecie otrzymać zarówno nagrodę od swojego banku, jak i Rewards od Curve (oczywiście o ile warunki obu akcji zostaną spełnione).

Curve Flex

Szanująca się aplikacja finansowa musi dziś oferować swoim użytkownikom wygodne płatności odroczone. Osobiście rzadko korzystam z tego typu udogodnień, jednak jestem pozytywnie nastawiony do takich usług. Nie czynią nam one niczego złego, a ich rozważne wykorzystanie może nierzadko bardzo pomóc. W ramach Curve Flex możecie odroczyć płatność, której już dokonaliście – i to nawet taką sprzed 12 miesięcy! Jak to działa?

Załóżmy, że trzy dni temu zrobiliście zakup na kwotę 1000 zł, a dziś zepsuła się lodówka. Bardzo nie chcecie korzystać ze swojego funduszu awaryjnego, więc przechodzicie do aplikacji Curve, wybieracie płatność sprzed kilku dni i rozkładacie ją na raty: 3, 6, 9 lub 12 miesięcy. Poniższy GIF pochodzący z oficjalnej strony Curve pokazuje, jak proces wygląda w praktyce.

Curve Flex

Zostaniecie poinformowani o wysokości miesięcznej raty, a także o poziomie APR, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, która wynosi około 15-16%, choć jak informuje Curve – mogą wystąpić wyjątki. Dlatego przed zatwierdzeniem zwróćcie uwagę, jaką wartość APR zaproponowano Wam tym razem.

Cóż, Curve Flex nie oferuje darmowego odroczenia płatności, jak na przykład Allegro Pay, ale pozwala w pewnym sensie cofnąć niektóre decyzje, a raczej rozłożyć w czasie ich skutki. Wiele osób uzna to za udogodnienie warte tych kilkunastu procent. Oczywiście, możecie rozłożyć zakup na 3 raty, co znacznie obniży ogólny koszt obsługi.

Jak działa Curve Smart Rules?

Curve Smart Rules rozwiązuje problem, z którym aplikacja borykała się od początku. Każdy, kto posiada kilka kart, prawdopodobnie korzysta z nich nie w sposób losowy, tylko zorganizowany. Z jednej karty opłacamy zakupy spożywcze, z innej Netflixa, a jeszcze inną płacimy w restauracjach. Takie rozdzielenie wydatków na różne konta lub subkonta może mieć bardzo pozytywne skutki dla drożności naszego budżetu.

Wynika jednak z tego niewielki kłopot. Skoro wszystkie karty podpięte są pod jedną kartę Curve, to za każdym razem konieczne jest wskazywanie tej, z której ma zostać wykonana zapłata. Niby nic wielkiego, ale przy częstych drobnych wydatkach nawet kilka kliknięć może irytować. Curve znalazło na to sposób, tworząc oddzielną funkcję. Jak działa Curve Smart Rules? Użytkownik może wybrać dowolną kartę i zdefiniować wydatki, które mają być dzięki niej finansowane. Mogą do tego służyć dwa kryteria:

  • Sposób pierwszy: ustalamy kategorię wydatków (na przykład elektronika czy restauracje) i przypisujemy dla niej konkretną kartę.
  • Sposób drugi: przypisujemy karty według wartości zakupu. Czyli karta Waszego głównego konta w banku dla dużych zakupów i karta Revolut na drobne wydatki – na przykład.


System wydaje się prosty i funkcjonalny, a w przypadku pierwszego kryterium funkcja korzysta prawdopodobnie z kodów MCC przypisywanych do płatności (tak samo jak aplikacje bankowe kategoryzują wydatki).

Zależnie od planu, z którego korzystacie, możecie wprowadzić takie usprawnienie dla 1 karty (plan Free), 5 kart (Curve X) lub dla wszystkich bez limitu (plany Black i Metal).

Gdzie znaleźć ustawienia Smart Rules – curve.com

Curve w podróży

Tanie przewalutowania bez marży, po kursie organizacji Mastercard i możliwość wykorzystywania karty Curve w dowolnym miejscu na świecie czynią z niej doskonałego kompana podróży. Podobnie jak w przypadku transakcji walutowych w popularnym Revolucie, również Curve ma swoje limity darmowych przewalutowań zależnie od posiadanego planu. I tak limitem do równowartości 1000 euro muszą zadowolić się użytkownicy darmowej karty, posiadacze karty Curve X zyskują zaś zwiększenie go do poziomu 2000 euro. W przypadku planów Black i Metal darmowe przewalutowania nie mają żadnych ograniczeń kwotowych.

Po przekroczeniu limitu zostanie naliczona opłata w wysokości 2%. Za weekendowe transakcje może z kolei zostać doliczona prowizja (niezależnie od planu i limitu) o wartości 0,5-1,5%. Curve odaje też do naszej dyspozycji specjalny kalkulator, który pozwoli obliczyć konkretne kwoty przy aktualnych kursach oraz dla kursów archiwalnych – bardzo przydatna funkcja 🙂

Korzystanie z bankomatów za pośrednictwem karty Curve również ograniczone jest pewnymi limitami. Zależnie od wykorzystywanego planu jest to odpowiednio: 200 euro, 200 euro, 400 euro lub 600 euro.

Pamiętajcie też, że w Curve znajdziecie także cashback dla podróżnych. Wyszukajcie zniżki na rezerwację biletów czy noclegi w Booking.com. Kilkuprocentowe upusty potrafią znacznie obniżyć koszty podróży.

Cashback za loty, kolej i hotele

Ponadto warto wspomnieć, że użytkownicy planów Black oraz Metal otrzymują darmowe ubezpieczenie podróżne na całym świecie (w tym ubezpieczenie medyczne, ubezpieczenie od utraty bagażu oraz na wypadek opóźnienia/odwołania lotu). Ubezpieczenie może pokryć koszty leczenia podczas wyjazdu zagranicznego, będące skutkiem nagłego wypadku, a także opłaty związane z transportem medycznym. Polisa pozwoli także odzyskać zapłacone zaliczki na hotel i inne atrakcje w przypadku anulowania lotu lub innego wypadku tego typu.

Posiadacze planu Metal otrzymują także ubezpieczenie telefonu komórkowego (utratę, kradzież lub uszkodzenie) oraz zniesienie udziału w kolizji drogowej w przypadku wynajmowanego samochodu. Każdy, kto choć raz wynajmował auto na wakacjach wie, jak stresujące bywa przeciskanie się niewielkim samochodem pomiędzy miejscowymi 😉

Więcej na temat ubezpieczenia znajdziecie w tym dokumencie.

Szczegółów szukajcie w Tabeli opłat Curve.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów