IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 4, Czerwiec 2015


filar

Witam serdecznie w czwartym odcinku serii IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę. Stali użytkownicy bloga JakDorobić.com wiedzą, iż cykl ten ma na celu uświadomienie jak samodzielnie oszczędzać na własną emeryturę. W ten sposób budujecie kapitał będący zabezpieczeniem waszej jesieni życia, gwarantujący godne życie na emeryturze.

 

  Zanim przejdziemy do co miesięcznej symulacji, warto zwrócić uwagę na ostatnia poczynania ZUS-u. Otóż Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił poinformować wszystkich ubezpieczonych w wieku powyżej 35 lat o wysokości ich przyszłej emerytury. W tym celu rozesłane zostały listy, w których zawarte są dwa warianty wysokości przyszłej emerytury. Pierwszy informuje ile wynosiłaby emerytura, gdybyście przestali pracować, a wasza emerytura byłaby wypłacana z dotychczas zgromadzonego kapitału. Druga zaś uwzględnia opłacanie składek (na obecnym poziomie) do momentu przejścia na emeryturę. Oba warianty nie napawają do optymizmu. Niestety wysokość waszej przyszłej emerytury z I filaru może być niższa niż 50% wartości ostatniej pensji . ZUS nie ukrywa, iż sytuacja jest nieciekawa, dlatego we wstępie listu możecie doczytać przesłanie: Wysokość Państwa przyszłej emerytury zależy od zgromadzonych na koncie środków, które co roku są waloryzowane. Warto pamiętać o tej zależności, gdy będą Państwo dokonywać wyborów zawodowych i życiowych. Praca bez opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne dziś – oznacza skromną emeryturę w przyszłości.

No cóż mogę dodać od siebie? Musicie wziąć sprawy we własne ręce. O godny poziom życia na emeryturze należy zadbać już teraz. Nie ważne jaką drogę wybierzecie. IKE, ubezpieczenie emerytalne czy też samodzielne oszczędzanie przy wsparciu cyklu IV filar emerytalny. Grunt to zacząć działać już teraz, by nie obudzić się w perspektywie głodowej emerytury. A tymczasem:

Odcinek nr 4 -10 czerwca 2015 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie taka wartość jest co miesięcznie „odkładana” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę.

 

Forma alokowania środków:

Przez pierwsze miesiące, suma oszczędzanych środków jest zbyt niska, by rozpocząć jakąś złożoną inwestycję. W tym celu, pieniądze będą trafiać na najlepsze na rynku konto oszczędnościowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

 

Decyzja:

 • 250 zł trafia na Rachunek Oszczędnościowy:
  Konto oszczędnościowe Getin Bank.
  Rachunek oprocentowany jest na 4 % w skali roku. Aby uzyskać promocyjne oprocentowanie należy spełnić dodatkowe warunki określone przez bank tzw. pakiet korzyści. Więcej w zakładce Rankingi.

 

Obliczenia

 • Kapitał przed bieżącą inwestycją – 754,06 zł
 • Stan środków na: 10 czerwca 2015 r. – 1004,06 zł
 • Prawdopodobna wysokość odsetek na 10 lipca 2015 roku = 2,71 zł
  [1004,06x 0,04 /12 x (1-0,19)] = 2,71 zł
 • Prawdopodobny stan środków na: 10 lipca 2015 r. – 1006,77 zł

 

  Tak właśnie wygląda co miesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Regularne oszczędzanie prowadzi do powstania efektu „kuli śnieżnej”. Wraz z kolejnymi wpłatami, wasze oszczędności będą rosnąć coraz szybciej, gdyż oprocentowanie naliczane będzie od coraz wyższej kwoty. Powodzenia!

Arkusz kalkulacyjny – IV filar emerytalny Czerwiec 2015

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów