fbpx

IV filar emerytalny, czyli sam zadbaj o swoją emeryturę – odc. 2 Kwiecień 2015

doll-550583_640Witam serdecznie w drugiej odsłonie cyklu IV filar emerytalny. Dla przypomnienia, cykl ten podpowiada jak samodzielne oszczędzać na własną emeryturę, odkładając co miesiąc stałą kwotę. Pozwala to na zbudowanie finansowej poduszki bezpieczeństwa na wypadek zbyt niskiego świadczenia z tytułu emerytury z ZUS/OFE.

Debiut IV filaru mamy już za sobą, dziś drugi odcinek z cyklu. Przepraszam za opóźnienie, gdyż wpis powinien być opublikowany 10. dnia miesiąca. Jednak wszelkie wyliczenia będą datowane na ten właśnie termin. Składka w naszej symulacji to 250 zł. Niestety zgromadzona suma jest zbyt mała, by móc skorzystać ze świetnej promocji Raiffeisen Polbank – lokata 4% + bonus 65 zł. Ten depozyt wymaga kwoty minimum 1000 zł. Z racji, iż symulacja jest dopiero we wstępnej fazie, jedynym wyborem alokowania środków są konta oszczędnościowe. Jednak wraz z kumulacją środków pojawi się możliwość korzystania z innych instrumentów finansowych.

Zanim przejdziemy do wyliczeń,krótka wzmianka na temat ciekawej zmiany jaka zaszła w brytyjskim systemie emerytalnym. Otóż reforma jaka zaszła w Wielkiej Brytanii pozwoli tamtejszym emerytom swobodnie zdecydować o losie nagromadzonych składek. Mogą oni na przykład wypłacić zgromadzony kapitał i zainwestować w pewną klasę aktywów jak obligacje lub nieruchomości. Problem pojawi się gdy niektórzy emeryci zaczną „inwestować w siebie” i zbyt szybko skonsumują nagromadzone oszczędności. Tego typu zmiany raczej nieprędko zostaną przeprowadzone w polskim systemie emerytalnym.

Odcinek nr 2 -10 kwietnia 2015 r.

Kwota: 250 zł

Właśnie tyle zamierzam „odkładać” w mojej symulacji regularnego oszczędzania na emeryturę. Uważam, iż odpowiada ona możliwościom zarobkowym większości osób, które racjonalnie planują swój budżet domowy. Oczywiście, Wy możecie zdecydować się na inną stawkę. 

Forma alokowania środków:

Przez pierwsze miesiące, suma oszczędzanych środków będzie zbyt mała, by rozpocząć jakąś złożoną inwestycję. W tym celu, pieniądze będą trafiać na najlepsze na rynku konto oszczędnościowe. Aktualny ranking kont oszczędnościowych oraz lokat dostępny jest w górnym pasku bloga – zakładka Rankingi.

Decyzja:

  • 250 zł trafia na Rachunek Oszczędnościowy Orange Finanse, oprocentowany 4 % w skali roku.

Kapitał przed bieżącą inwestycją – 250,68 zł

Stan środków na: 10 kwiecień 2015 r. – 500,68 zł

Prawdopodobny stan środków na: 10 maja 2015 r. – 502,03 zł
[500,68x 0,04 /12 x (1-0,19)] = 1,35 zł

  Tak właśnie będzie wyglądać co miesięczna symulacja budowy IV filaru emerytalnego. Mam nadzieję, że dla Was nie będzie to jedynie symulacja, a realna budowa kapitału. Ważna w tym miejscu jest skrupulatność oraz regularność działań. Sami zobaczycie jak w kolejnych miesiącach emerytalny portfel pęcznieje na waszych oczach. 

Do dzieła!

Arkusz kalkulacyjny – IV filar emerytalny – Kwiecień 2015 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów