fbpx

Inwestuj w Rozwój, czyli nawet 30.000 zł darmowej pożyczki z możliwością umorzenia 25% wartości finansowania

inwestuj w rozwoj pozyczka

Chcielibyście pójść na studia podyplomowe? Marzy się Wam drogi kurs lub szkolenie, które wywinduje Waszą karierę i sprawi, że CV stanie się znacznie bardziej atrakcyjne? Jeśli jedynym, co Was powstrzymuje, są pieniądze, powinniście przeczytać ten artykuł i zainteresować się propozycją całkowicie darmowej pożyczki w ramach programu Inwestuj w rozwój. Zgarnąć można nawet 30 tys. złotych. Umorzenie podlega do 25% całej kwoty i to na bardzo prostych zasadach. Daje to nawet 7500 zł zwrotu. Ot taki moneyback 🙂

Kto odpowiada za program Inwestuj w rozwój? Na czym to polega?

Propozycja zwrotnej pożyczki z możliwością umorzenia 20-25%, przeznaczonej na rozwijanie swoich umiejętności zawodowych to element programu Wiedza Edukacja Rozwój. Za projekt odpowiada Ministerstwo Rozwoju. W sumie na ten cel przeznaczono już prawie 47 milionów złotych. Pożyczka jest nieoprocentowana, wolna od jakichkolwiek opłat dodatkowych. Spłata odbywa się w równych, miesięcznych ratach. Może być ich od 12 do 36. 

W ramach pożyczki możecie otrzymać od 600 zł do nawet 30.000 zł. Wnioskowanie odbywa się w pełni online.

Kto może ubiegać się o pożyczkę z programu Inwestuj w rozwój

Propozycja skierowana jest do osób pełnoletnich, mieszkających w Polsce, które wykażą zdolność do spłaty zobowiązania (lub posiadają stosowne zabezpieczenie). Nie możemy zapominać, że to pożyczka, a pożyczkodawca jak zawsze zabezpiecza swoje interesy.

Pożyczkę może otrzymać zarówno osoba pracująca, jak i również osoby bezrobotne czy samozatrudnione, prowadzące własne firmy. Nie trzeba też spełniać dodatkowych warunków, a organizator nie przyznaje „punktów” na przykład za miejsce zamieszkania, wiek, płeć czy status zatrudnienia.

Na co można wykorzystać pieniądze

W skrócie: na wszystkie formy kształcenia za wyjątkiem studiów I, II i III stopnia. W grę wchodzą więc studia podyplomowe, szkolenia czy kursy – w kraju i za granicą.

Pożyczkę można otrzymać także na rozpoczętą już naukę, gdy kurs/szkolenie/studia podyplomowe trwają od nie więcej, niż 3 miesięcy przed miesiącem złożenia wniosku. Pożyczkę można również otrzymać na 3 pełne miesiące przed rozpoczęciem nauki (licząc od miesiąca złożenia wniosku). 

Pieniądze kierowane są prosto na konto organizatora formy nauki i nie są przekazywane pożyczkobiorcy. Pozostałe koszty (przejazdy, noclegi) należy już zapłacić z własnych środków.

Jak wnioskować o pożyczkę

Zanim opowiem Wam więcej o samym składaniu wniosku, uprzedzę: w momencie powstawania tego artykułu (15 lutego 2021) nie jest prowadzony nabór wniosków o przyznanie pożyczki. Dlaczego więc w ogóle o tym piszę? Powód jest prosty: darmowa pożyczka, jak pewnie się domyślacie, jest rozchwytywaną formą pomocy, a nabór otwierany jest zazwyczaj dosłownie na chwilę. Ostatnim razem potrzebna była niespełna godzina, by wyczerpały się środki przewidziane w budżecie. Dlatego o samej możliwości informuję już teraz, byście mogli się przygotować. 

Zestaw potrzebnych dokumentów znajdziecie na stronie internetowej programu

Trzymajcie je w gotowości, czekając na informację o dacie otwarcia kolejnego naboru. Program nie ma już bezpośredniego finansowania z zewnątrz (pierwotnie dysponował środki unijne). Obecnie, przeznaczane na pożyczki pieniądze pochodzą z wpłat poprzednich pożyczkobiorców. Biorąc pod uwagę możliwość częściowego umorzenia spłaty, pieniędzy w puli jest coraz mniej. Warto, żebyście sami monitorowali sytuację i trzymali rękę na pulsie.

Co może być zabezpieczeniem pożyczki

Wnioskując o pożyczkę, musicie posiadać odpowiednio wysokie dochody i zdolność kredytową lub zabezpieczyć spłatę w inny sposób. Do wyboru macie:

 • poręczenie cywilne,
 • weksel in blanco,
 • oświadczenie o poddaniu się egzekucji,
 • blokadę środków na rachunku bankowym,
 • hipotekę.


Poszczególne opcje zostały szczegółowo opisane na stronie programu, w sekcji FAQ (widocznej, po przewinięciu strony na sam dół).

Jeśli macie wątpliwości co do Waszej zdolności kredytowej i możliwych form zabezpieczenia spłaty, możecie skierować swoje pytania:

Gdzie i jak złożyć wniosek

Wnioski można składać po ogłoszeniu naboru, na stronie portal.inwestujwrozwoj.pl. Obsługą operacyjną programu zajmują się dwa podmioty: Fundacja Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach oraz Fundacja Fundusz Współpracy. Są to tak zwani operatorzy programu. Jednak spokojnie, nie będziecie musieli pojawiać się w siedzibach stacjonarnych fundacji, wszystko odbywa się w pełni zdalnie. Jako ciekawostkę mogę dodać, iż osobiście pochodzę ze Starachowic, więc to bardzo miłe, że akurat fundacja z mojego rodzinnego miasteczka zajmuje się tak ważnym projektem.

Rekomendowane jest składanie wniosku na komputerze. Operator nie ręczy za poprawne wyświetlanie wszystkich elementów strony na smartfonie.

Jeśli napotkacie jakiekolwiek problemy techczniczne, zadzwońcie pod numer: 22 382 52 52.

Pytanie ogólne, dotyczące projektu, można z kolei kierować pod numer: 601 308 516 lub mailowo na [email protected].

Kto może liczyć na umorzenie?

Umorzeniu podlega do 25% pożyczanej kwoty. Składa się na to:

20% umorzenia dostępne jest dla wszystkich osób, które ukończą określoną formę kształcenia (na przykład kurs lub studia podyplomowe) w czasie trwania umowy pożyczkowej, a następnie, maksymalnie w ciągu 3 miesięcy od zakończenia kształcenia, złożą wniosek o umorzenie części pożyczki. Należy wtedy przesłać potwierdzenie ukończenia nauki. 

Dodatkowe 5% przysługuje osobom, które spełniają jeden z warunków: 

 • średni miesięczny dochód brutto osoby pracującej z 3 ostatnich miesięcy jest niższy niż przeciętne wynagrodzenie za pracę w roku ubiegłym*

  LUB
 • średni miesięczny dochód brutto osoby samozatrudnionej z ostatnich 12 miesięcy jest niższy niż przeciętne wynagrodzenie za pracę w roku ubiegłym.

  LUB
 • gdy osoba niepracująca podejmie zatrudnienia już w trakcie kształcenia lub do 6 miesięcy od jego zakończenia.


Umorzenie dodatkowe musi być połączone z umorzeniem podstawowym. Jeśli nie spełniacie warunków 20% umorzenia, nie otrzymacie też umorzenia dodatkowego. W skrócie: umorzyć można 20% lub 25% pożyczki.

Uwaga! Nie otrzymacie umorzenia, gdy spłacicie pożyczkę przed zakończeniem formy kształcenia. 

*Przeciętne wynagrodzenie w 2020 roku wynosiło 5167,47 zł

Wniosek o umorzenie możecie złożyć wyłącznie online, za pomocą swojego profilu na stronie inwestujwrozwoj.pl.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów