Jakie cechy powinien posiadać dobry produkt emerytalny, czym jest IKZE oraz jak uzyskać nawet 1830 zł zwrotu podatku + 200 zł premii?

Nie jest tajemnicą, iż obecnie obowiązujący system emerytalny oferowany przez ZUS jest niewydolny. Aby temu zaradzić, nie mamy wyjścia – musimy wziąć sprawy we własne ręce. Godziwą przyszłość podczas jesieni życia może nam zapewnić wyłącznie samodzielne oszczędzanie w ramach dobrowolnych programów emerytalnych. Aby dopomóc Wam w doborze optymalnego produktu emerytalnego, w dzisiejszym artykule wspólnie zastanowimy się, jakimi cechami powinien się on charakteryzować. Następnie omówię w jaki sposób działają Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz jak należy rozliczyć wpłaty na IKZE, by uzyskać możliwie najkorzystniejszy zwrot, sięgający nawet  1830 zł! Trzeba się jednak pospieszyć! Aby otrzymać swoisty moneyback od Urzędu Skarbowego należy wpłacić środki przed końcem roku. Oprócz oszczędności na podatkach, możecie zdobyć 200 zł premii w ramach promocji AXA IKZE.

 

 

Jakie cechy powinien mieć idealny produkt emerytalny?

Tegorocznym hitem w tematyce reform emerytalnych niewątpliwie było wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Żartobliwie mówiąc, to kolejny skrótowiec, który ma na celu zaopiekowanie się naszymi oszczędnościami w perspektywie długoterminowej (obok PPK są to ZUS, OFE, PPE, IKE oraz IKZE). Czy sprawdzi się to w praktyce? Tego dowiemy się dopiero z czasem, ponieważ program jak na razie raczkuje i dotyczy jedynie pracowników największych przedsiębiorstw.

 

W tym momencie skupmy się jednak na kwestiach merytorycznych, a mianowicie określeniu cech produktu emerytalnego, który w jak największym stopniu zabezpieczy nasze interesy. Po dłuższym zastanowieniu wyodrębniłem sześć takich cech, a mianowicie:

 • prosty – użytkownik danego produktu musi go rozumieć, mieć łatwy wgląd do stanu swoich środków, zaś jego środki powinny być lokowane w nieskomplikowane formy inwestowania, by nie generować zbędnych kosztów,
 • tani – skoro wspomnieliśmy o kosztach, nie da się ukryć, iż produkty emerytalne powinny być tanie w obsłudze. Nie może być tak, iż lwią część naszych oszczędności zjadają wszelkiej maści opłaty administracyjne, czy też opłaty operacyjne związane z lokowaniem środków w kosztochłonne produkty,
 • preferencyjnie opodatkowany – przejęcie obowiązku zabezpieczenia swojej emerytury powinno być doceniane przez państwo. Gratyfikacją w tym przypadku powinny być ulgi podatkowe i zwolnienia z opodatkowania, bądź też stosowanie preferencyjnych stawek,
 • przynoszący realne dochody – co tu kryć, produkt oszczędnościowy musi zwiększać wartość naszych aktywów, ponieważ w przeciwnym razie nie miałby on sensu. Oczywiście długoterminowa perspektywa oszczędzania może przymknąć oko na okresowe wahania pod względem wyników finansowych, jednak dobrze by było, gdyby przeciętny zysk wygenerowany przed dany produkt był co najmniej wyższy od wskaźnika inflacji,
 • bezpieczny – środki odkładane na emeryturę to dla wielu osób oszczędności całego życia. Dobrze, żeby były zatem powierzone instytucji o ugruntowanej pozycji rynkowej, licencjonowanej przez nadzór finansowy, o stabilnej sytuacji kapitałowej, a także dbającej o bezpieczeństwo w zakresie nowoczesnych technologii oraz danych klientów,
 • elastyczny – pomimo, że co do zasady, pieniądze odkładane na emeryturę są „nie do ruszenia”, w naszym życiu mogą pojawić się sytuacje, w których pilnie będziemy potrzebowali dostępu do zgromadzonych środków. Wiadomo, choroba nie wybiera, a i inne nieszczęścia przychodzą znienacka. Warto wówczas uzyskać stosunkowo szybki dostęp do uzbieranego kapitału, bez potrzeby ponoszenia zbędnych kosztów, jak na przykład opłata likwidacyjna. Innym przejawem elastyczności może być okresowe zmniejszenie wpłacanych kwot, bądź też czasowe zawieszenie wpłacania składek.

 

Czym jest IKZE i jakie posiada zalety?

Dokonując analizy dostępnych form oszczędzania na emeryturę, najbliżej ideału zdaje się być Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego. Aby wyjaśnić Wam mój wybór, przedstawię kilka argumentów na przykładzie IKZE oferowanego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych AXA, o promocji którego pisałem niedawno na blogu. Dla przypomnienia, decydując się na założenie konta IKZE od AXY, na start otrzymacie 200 zł premii.

 

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to obok IKE i PPE, produkt będący częścią III filara systemu emerytalnego, posiadający wbudowane preferencje dla oszczędzających. Chodzi tu głównie o rozwiązania podatkowe. Maksymalna wpłata na konto IKZE w danym roku wynosi 1,2–krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia brutto ustalonego w projekcie ustawy budżetowej. W 2019 roku maksymalna kwota wpłat na IKZE to 5718 zł, zaś w 2020 roku 6272,40 zł.

 

 

Jak rozliczać wpłaty i wypłaty w ramach IKZE

Zacznijmy od tego, iż wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu w zeznaniu PIT, co umożliwia zmniejszenie kwoty podatku. Odliczenie kwoty wpłaconej na IKZE jest bardzo proste. Służy temu specjalna rubryka w zeznaniu PIT, które składacie na początku każdego roku. 

 

Odliczenia wpłat na IKZE dokonuje się od podstawy opodatkowania. Z tej formy preferencji mogą skorzystać wyłącznie podatnicy rozliczający się:

 • na zasadach ogólnych według skali podatkowej (PIT-37, PIT-36),
 • ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28),
 • liniowo (19% podatku, PIT-36L).

 

Z preferencji podatkowych nie skorzystają natomiast osoby:

 • stosujące kartę podatkową (PIT-16A),
 • rozliczające przychody opodatkowane ryczałtowo umowy (np. zlecenia do 200 zł),
 • rozliczające dochody z giełdy i innych przychodów kapitałowych (PIT-38),
 • składające deklarację z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39).

 

To jeszcze nie wszystko. Oprócz ulgi podatkowej za wpłaty na IKZE, wszelkie zyski uzyskane przez wasze inwestycje będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Przykładowo, zarabiając przez rok 3% od kwoty 1000 zł, pełne 30 zł trafi na wasze konto. Dla odróżnienia, w przypadku tradycyjnej lokaty, bank pobrałby i przekazał do właściwego Urzędu Skarbowego 19% „podatku Belki”, czyli 5,70 zł. Warto mieć na uwadze, iż w ramach IKZE inwestujemy w perspektywie długoterminowej. W związku z tym efekt procenta składanego sprawi, iż wasze zyski będą rosły o wiele szybciej niż w przypadku tradycyjnych form inwestowania.

 

Wypłata z IKZE po osiągnięciu 65 lat życia

Przy wypłacie środków po 65. roku życia, od całkowitej sumy należy zapłacić podatek według preferencyjnej skali, a mianowicie w wysokości 10%. Natomiast w przypadku śmierci, środki w ramach IKZE są oczywiście dziedziczone. W takim przypadku nie płaci się podatku od spadków i darowizn, a jedynie standardowy podatek stosowany wobec IKZE, czyli wspomniane 10% od całości środków.

 

Zwrot całkowity przed 65. rokiem życia

Należy jednak pamiętać, iż w przypadku przedterminowej likwidacji IKZE w ramach zwrotu pełnego (czyli przed ukończeniem 65 lat), wypłacone środki będą stanowić przychód, który należy ująć w zeznaniu PIT jako pozostałe przychody i opodatkować (całą kwotę wypłaty, nie tylko uzyskane zyski kapitałowe). Na szczęście wpłaty na rzecz IKZE można odliczać od dochodu, o czym była mowa wcześniej, dlatego w większości przypadków sumy się zbilansują i nie trzeba będzie płacić podatku lub będzie on bardzo niski (wyłącznie od różnicy kwoty wypłaconej a wpłaconej). W przypadku IKZE nie ma możliwości częściowej wypłaty kapitału. Albo likwidujemy całość, albo nie ruszamy nawet grosika.

 

Przykład

Załóżmy, że środki wpłacicie na IKZE w 2019, a następnie zlikwidujecie je w 2020 roku. Wówczas wpłaconą kwotę odliczycie od dochodu za rok 2019, zaś wypłatę opodatkujecie w całości w zeznaniu za rok 2020. W ten sposób o rok odroczycie zapłatę podatku. Jeśli jednak w 2019 roku nie uzyskujecie dochodów, od których można odliczyć wpłaty na IKZE lub są one niższe niż kwota wpłacona na IKZE, produkt ten może być dla Was niezbyt nieopłacalny ze względu na brak możliwości odliczeń od dochodu. Tak samo będzie w przypadku, gdy w 2019 roku obowiązuje Was stawka 17%, zaś w 2020 roku zarobicie o wiele więcej i wpadniecie w drugi próg podatkowy, gdzie stawka opodatkowania to 32%.

 

Przeniesienie IKZE, czyli wypłata transferowa

Jeśli dane konto IKZE nie spełnia waszych oczekiwań, nie musicie z nim tkwić aż do starości. Ustawodawca umożliwił przenoszenie środków w ramach różnych kont IKZE bez potrzeby opodatkowania środków. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli w danym okresie życia będziecie chcieli zmienić klasę aktywów, w które inwestujecie. Przykładowo w młodości mogą to być fundusze inwestycyjne, w kolejnych latach depozyty, a pod koniec oszczędzania obligacje. Ewentualnie, kolejne instytucje udostępniające konta IKZE będą tworzyły swoje promocje, dzięki czemu dokonując wypłaty transferowej będziecie zdobywali kolejne premie i bonusy 🙂

Dokonanie wypłaty transferowej jest bardzo proste. Wystarczy, że w nowym podmiocie zgłosicie chęć przeniesienia środków i wskażecie, gdzie obecnie posiadaliście IKZE. Całym procesem przenosin zajmie się już za Was nowy podmiot.

 

Zalety IKZE na przykładzie propozycji AXA TFI

Konto IKZE w ramach AXA TFI otworzycie w pełni online, dosłownie w ciągu kilku minut. Po zakupie jednostek, stan swoich funduszy będziecie mogli na bieżąco obserwować w systemie fundusze.axa.pl, który cechuje się bardzo przejrzystym interfejsem.

 

 

Zarządzanie wpłaconymi środkami na IKZE powierzacie ekspertom AXA TFI. Do wyboru macie szeroką gamę funduszy akcji, dłużnych i mieszanych. Fundusze inwestycyjne to jedna z najprostszych form inwestowania, ponieważ wasza rola kończy się na odpowiednim doborze funduszy. Cała reszta spoczywa już na barkach zarządzających funduszami. Nie musicie zatem posiadać rozległej wiedzy z zakresu finansów, by skutecznie pomnażać swoje środki emerytalne.

 

W ramach AXA IKZE nie pobiera się opłat z tytułu zakupu i umorzenia jednostek uczestnictwa, zaś opłaty za zarządzanie są na bardzo konkurencyjnych poziomach. Po dokonaniu pierwszej wpłaty, sami decydujecie, kiedy będziecie wpłacali kolejne środki, jeśli się na to zdecydujecie. Możecie wpłacać regularnie, jednorazowo, o dowolnej porze roku, jak tylko Wam będzie wygodnie. Jedynym ograniczeniem jest tutaj maksymalna kwota, którą narzuca ustawa. Przykładowo w 2019 roku jest to 5718 zł. Zatem średniomiesięczna wpłata wynosi niemal 500 zł. Wpłaty tej wysokości, pomnożone przez zyski wypracowywane przez TFI, powinny bez problemu zapewnić Wam solidny zastrzyk pieniędzy na emeryturze. Oczywiście warto wziąć pod uwagę fakt, iż roczny limit wpłaty rośnie z roku na rok.

 

W przypadku IKZE możecie również przedwcześnie wycofać środki w ramach zwrotu pełnego. AXA TFI nie pobierze od Was ani opłaty umorzeniowej, ani opłaty za zamknięcie konta IKZE. To bardzo uczciwe podejście, mając z tyłu głowy znane z historii sytuacje, w których dochodziło do pobierania wysokich opłat likwidacyjnych w przypadku przedwczesnego zakończenia polisy inwestycyjnej. IKZE od AXA TFI wybacza błędy, co zdecydowanie wpływa na elastyczność oferty. Dobrowolność wpłat na IKZE sprawia również, iż w dowolnym momencie możecie zawiesić wpłacanie kolejnych środków.

 

Zdecydowanie największą zaletą IKZE są preferencje podatkowe, zarówno pod względem odliczania wpłat na konto, jak i zwolnienia z opodatkowania od zysków kapitałowych. Fakt ten ma również duże znaczenie na opłacalność inwestycji, nawet, gdyby fundusze nie przynosiły zadowalających rezultatów. Załóżmy, iż w 2019 roku wpłacicie maksymalną możliwą kwotę, a mianowicie 5718 zł. W przypadku, gdy płacicie podatek dochodowy według progu 32%, możecie zaoszczędzić na nim nawet 1830 zł, zaś przy progu 18%, oszczędność podatkowa wyniesie 1029 zł. Jako, że większość Polaków rozlicza się według stawki 18% (a od niedawna 17%), oszczędność na poziomie ponad 1000 zł jest dostępna na wyciągnięcie ręki, bez znacznego trudu. Dodając do tego choćby minimalny zysk wypracowany przez fundusz, należy stwierdzić, iż ze świecą możecie szukać produktu, który zapewni Wam tak wysoką rentowność. 

Pamiętajcie jednak, iż są to tylko ogólne założenia. Musicie pamiętać, iż nie jestem doradcą podatkowym, zaś przedstawiane kwestie opisywane są wyłącznie na podstawie własnych doświadczeń.

 

 

 

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów