fbpx

Wysokie oprocentowanie na lokatach i kontach oszczędnościowych, czyli jak wykorzystać okazję by zarobić na perturbacjach Getin i Idea Banku?

(wpis zaktualizowany o nowe warunki e-Lokaty na nowe środki w Getin Banku)

Od wybuchu afery KNF dość długo na blogu unikałem tematu problemów Getin i Idea Banku. Jedyne co, to na profilu facebook'owym umieściłem notkę o wyższym oprocentowaniu lokat w Idei i nierozważnym zachowaniu KNF w postaci wpisania banku na listę ostrzeżeń. Pomimo, że związane to było wyłącznie z oferowaniem instrumentów inwestycyjnych, takowy wpis mógł doprowadzić do masowych wypłat środków z rachunków, co zachwiałoby płynnością banku. Jednak, gdy kurz nieco opadł, postanowiłem mocniej przyjrzeć się temu tematowi w kontekście lokowania środków w obu bankach. Otóż po zapewnieniach BFG, jak i NBP w każdym możliwym scenariuszu (upadłość lub różne formy restrukturyzacji), depozyty klientów są bezpieczne w 100% do kwoty 100.000 euro (w tej chwili około 430.000 zł). Gorzej oczywiście w przypadku akcjonariuszy i obligatariuszy, którzy muszą liczyć się z możliwością utraty większości kapitału, ale do ich kwestii wrócimy pod koniec artykułu. „Kupuj, gdy leje się krew”, to znane giełdowe powiedzonko, możemy przetransformować na „lokuj środki, gdy leje się krew”. Otóż w związku z zawirowaniami i częściowym odpływem kapitału, oba banki zdecydowanie podwyższyły oprocentowanie swoich produktów oszczędnościowych oraz uprościły ich zasady. Skoro środki są gwarantowane, jedynym ewentualnym kosztem tej inwestycji może być potrzeba udania się do oddziału banku wyznaczonego przez BFG, w celu odebrania środków po ewentualnej upadłości Getin i/lub Idea Banku, choć i ten scenariusz wydaje się mało prawdopodobny. Wypłaty przez BFG zostały już przetrenowane po upadłościach Banku Spółdzielczego w Wołominie oraz kilku SKOK-ów. Zatem wysoki zysk przy niskim ryzyku? Oceńcie sami i zapoznajcie się z moją analizą dostępnych produktów.

 

 

Idea Bank: Lokata Happy na 4% w skali roku dla kwoty do 20.000 zł oraz dwa bilety do Multikina dla nowych klientów

Zanim jeszcze wybuchła afera KNF, na blogu pojawiła się promocja Lokaty Happy na 4% w skali roku. Nowi klienci, oprócz najlepiej na rynku oprocentowanej lokaty, w łatwy sposób mogą otrzymać 2 bilety do Multikina. Warunkiem uzyskania nagrody jest nieskładanie dyspozycji zerwania lokaty do końca miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło jej założenie. Lokatę założycie w pełni online ma okres 3 miesięcy, dla kwoty od 500 zł do 20.000 zł.

Szczegóły w artykule: Lokata Happy na 4% w skali roku + dwa bilety do Multikina.

 

Idea Bank: Lokata Zawrotna z oprocentowaniem od 3% do 3,8% w skali roku

Lokata Zawrotna to nietypowy depozyt. Jest on oferowany wyłącznie osobom, które chcą wypłacić środki z Idea Banku na konto w innej instytucji. Oferta lokaty pojawia się w bankowości online przy próbie dokonania przelewu. Okres lokaty to 3 miesiące, zaś zakres kwot od 10.000 zł do 1 miliona złotych, choć jak wiemy lepiej nie przekraczać kwoty gwarantowanej przez BFG. Oprocentowanie lokaty standardowo wynosi 3% w skali roku, jednak w epicentrum zawirowań, Idea Bank tak starał się zatrzymać odpływający kapitał, iż podnosił je do nawet 3,8% w skali roku. Ile jest obecnie? Musicie to już sprawdzić sami w praktyce.

Szczegóły: regulamin Lokaty Zawrotnej.

 

Idea Bank: Lokata Beztroska na 3,9% w skali roku

Z pewnością hitem bieżącej sytuacji jest Lokata Beztroska. Dostępna jest ona zarówno dla obecnych, jak i dla nowych klientów dla kwoty od 500 zł do 1 miliona złotych (znowu pamiętajcie o BFG). Oprócz oprocentowania przewyższającego rynkowe stawki, lokata gwarantuje wypłatę odsetek nawet w przypadku jej zerwania przed okresem zapadalności (który wynosi standardowe 3 miesiące). Oczywiście zakładając lokatę, nie musicie posiadać lub zakładać konta. Oferta ważna jest do odwołania, zaś na opłacenie wniosku macie 3 dni kalendarzowe. Jeżeli jesteście absolutnie nowymi klientami dla Idea Banku, na początek rekomenduję Wam założyć Lokatę Happy na 4% w skali roku, a dopiero gdy będziecie posiadali dostęp do bankowości online, możecie pomyśleć o Lokacie Beztroskiej.

Szczegóły: Tabela oprocentowania (od 20 listopada 2018 roku).

 

Złóż wniosek o Lokatę Beztroską na 3,9% w skali roku

 

Odnawialność lokat + Lokata Standardowa na 3,9% w skali roku

Dotychczasowym mankamentem lokat w Idea Banku był przymus ich odnawialności po zakończeniu promocyjnej lokaty. Odnowienie następowało po standardowych warunkach, nierzadko na 0,01% w skali roku. Dopiero po odnowieniu lokaty można było ją zerwać i przelać środki na konto. Działanie to skutecznie wydłużało cały proces, co negatywnie wpływało na rentowność inwestycji. Jedynym sposobem na wycofanie odnawialności był kontakt z infolinią. Obecnie, podczas wnioskowania o lokatę można wybrać, czy chcemy aby została ona odnowiona po okresie zapadalności, czy też wolimy, aby środki wróciły automatycznie na konto. Ponadto zostało podwyższone oprocentowanie Lokaty Standardowej do 3,9% w skali roku dla wariantu 3-miesięcznego oraz 3% w skali roku dla wariantu 6- i 12-miesięcznego. Zatem, nawet w przypadku odnowienia lokaty na Lokatę Standardową, generowane zyski będą na godnym poziomie.

Szczegóły: Tabela oprocentowania (od 20 listopada 2018 roku).

 

Idea Bank: Konto Idealnie Proste na 3,2% w skali roku

Jeśli zamiast lokat, wolicie konto oszczędnościowe, Idea Bank posiada w ofercie Konto Idealnie Proste na 3,2% w skali roku. Możecie założyć do 3 takich rachunków, na każdym lokując do 20.000 zł. Preferencyjne oprocentowanie na Koncie Idealnie Prostym naliczane będzie w okresie od założenia konta do 30 grudnia 2018 roku.

Szczegóły w artykule: Konto Idealnie Proste na 3,2% w skali roku.

 

 

 

 

Getin Bank: e-Lokata na nowe środki na 3,3% 3,9% w skali roku

Teraz przejdziemy już do produktów Getin Banku, który uważany jest za bank będący w lepszej kondycji niż Idea Bank. W jego przypadku najpopularniejszą lokatą jest e-Lokata na nowe środki. Dostępna jest ona zarówno dla obecnych, jak i dla nowych klientów dla kwoty od 500 zł do 200.000 zł do 1 miliona złotych (pamiętajcie jednak o limitach o BFG) na okres 4 miesięcy. Lokatę można założyć w pełni online, bez potrzeby posiadania konta osobistego. Jedynym wymogiem jest wyrażenie zgód marketingowych i handlowych. W przypadku dotychczasowych klientów, na depozycie możecie ulokować nowe środki, a mianowicie nadwyżkę ponad saldo z 30 września 2018 roku. W ramach promocji możecie założyć tylko jedną e-Lokatę na nowe środki. Lokata dostępna jest do odwołania.

W przypadku zerwania lokaty i tak otrzymacie naliczone odsetki!

Szczegóły: Karta produktu oraz Regulamin lokaty.

 

Złóż wniosek o e-Lokatę na nowe środki na 3,9% w skali roku

 

Getin Bank: Konto oszczędnościowe na 3,5% w skali roku

Najwięcej w Getin Banku możemy ugrać na koncie oszczędnościowym. 3,5% w skali roku dla kwoty 400.000 zł robi wrażenie. Całość środków gwarantowana jest wraz z odsetkami przez BFG. Aby nie dublować treści, od razu odsyłam Was do dedykowanego artykułu na temat konta. Teraz tylko napomnę, iż nowi klienci dodatkowo otrzymają 50 zł na start.

Szczegóły w artykule: Konto oszczędnościowe Getin Bank na 3,5% w skali roku.

 

Akcje i obligacje korporacyjne

Najbardziej hardcore'owym sposobem na zarobek związany z zamieszaniem wokół obu banków jest zakup ich akcji lub obligacji korporacyjnych. Tutaj nie macie już gwarancji BFG. Upadłość lub przymusowa restrukturyzacja mogą Was kosztować całość lub większość zainwestowanych środków. Inwestowanie w banki Leszka Czarneckiego to tak zwana strategia „łapania spadających noży”. Co tu kryć, można się przy tym nieźle pokaleczyć. W tym roku akcje Idea Banku potaniały o ponad 90%, zaś Getin Banku o ponad 80%. Aby wrócić do pierwotnych wartości, kursy akcji musiałyby wzrosnąć o odpowiednio 900% oraz 400%. Nie wiem, co by musiało się wydarzyć, aby osiągnąć takowe wzrosty. Jedynym pomysłem jest jakiś wujek z Ameryki, który zdecydowałby się mocno dokapitalizować obie instytucje. Jednak zyskać można i bez wujka Jerry'ego. Jeśli sytuacja się uspokoi, a sprawozdania finansowe pokażą, iż w obu bankach nie jest aż tak źle, wówczas kursy mogą iść ostro w górę. Dodatkowo komunikaty o dokapitalizowaniu banków na przykład przez Leszka Czarneckiego, zapewnienie KNF-u o niestosowaniu przymusowej restrukturyzacji lub korzystne zmiany prawne w zakresie kredytów frankowych również mogą pozytywnie wpłynąć na kursy akcji.

Na całym zawirowaniu mocno ucierpiały również notowania obligacji korporacyjnych Getin Banku, które były masowo wypuszczane w ostatnich latach. Większość z nich to obligacje podporządkowane. W razie upadłości, posiadacze takowych obligacji będą zaspokajani w ostatniej kolejności. Nie jest tajemnicą, iż w dużej części posiadaczami obligacji banku są drobni inwestorzy. Tajemnicą nie jest również fakt, iż obligacje te były dość mocno oferowane przez spółki powiązane z Leszkiem Czarneckim… Niestety w mediach mówi się wyłącznie o depozytariuszach, którzy tak naprawdę są chronieni przez BFG. Obligatariusze muszą radzić sobie sami. Notowania obligacji spadły do cen od 49% do 78% nominału, zapewniając ich nabywcom kilkudziesięcioprocentowe rentowności do wykupu. Co tu kryć, takich procentów nie znajdziemy nawet na lokatach Getin i Idea Banku.

Osobiście odradzam chwytanie noży rzucanych przez spółki Leszka Czarneckiego. Akapit ten umieściłem bardziej jako ciekawostkę niż realny sposób na uzyskiwanie dodatkowych dochodów.

 

 

 

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

[efb_likebox fanpage_url=”JakDorobic” box_width=”250″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”1″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ ]

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

22

tysięcy
polubień

3.1

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów