Gdzie znaleźć najlepsze lokaty bankowe, czyli Ranking lokat bankowych – Październik 2018

Październik od lat nazywany jest miesiącem oszczędzania. Pomimo, że fraza ta pochodzi z ubiegłej epoki, śmiało możemy ją wdrażać w dzisiejszych czasach. Ba, ostatnie lata są o niebo lepszym okresem do odkładania wolnych środków pieniężnych, niż czasy komunizmu, gdy inflacja co miesiąc zjadała nasze oszczędności. Co ciekawe, nie ma jasnego wytłumaczenia, dlaczego to akurat październik ochrzczono miesiącem ciułaczy. Prawdopodobnie związane jest to z faktem zbliżającej się zimy, co przed laty wymuszało zbieranie zapasów na najcięższe miesiące. Wy też możecie zbierać zapasy. Zapasy gotówki, która będzie procentować na lokatach bankowych 🙂 Pomoże Wam w tym jak zawsze najnowszy ranking lokat bankowych. Zapraszam do lektury!

 

 

Sytuacja makroekonomiczna w Polsce

  • Stopy procentowe NBP pozostają na niezmienionych poziomach od marca 2015 roku. Ich poziomy stóp wynoszą odpowiednio:

 – Stopa referencyjna – 1,5%,

 – Stopa lombardowa – 2,5%,

 – Stopa redyskontowa – 1,75%,

 – Stopa depozytowa – 0,5%.

  • Inflacja CPI z sierpnia 2018 – 2%.
  • Stopa bezrobocia w sierpniu – 5,8%.
  • Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu – 4798,27 zł brutto.
  • Wzrost PKB Polski w II kwartale 2018 to +5,1%.

 

Mój komentarz do sytuacji makro:

Solidnie i stabilnie, tak w dwóch słowach możemy określić sytuację w polskiej gospodarce. Solidnie, bo bezrobocie mamy najniższe od 1989 roku, a wynagrodzenia najwyższe w najnowszej historii Polski, zaś stabilnie, ponieważ stopy procentowe są na niezmienionych poziomach od lat, zaś inflacja utrzymuje się na identycznym poziomie już trzeci miesiąc z rzędu. Wiadomo, taka sielanka nie potrwa wiecznie, dlatego z tyłu głowy zawsze musimy być gotowi na kryzys. Obecnie polska gospodarka jest w gazie. Wzrost PKB w okolicach 5% stawia nas wśród liderów unijnych gospodarek. Według prognoz od 2019 roku polski PKB zacznie hamować, choć nadal będzie przyjmował znacząco dodatnie wartości. Co zatem wybrać? Ryzykowne inwestycje na rynku akcyjnym (również poprzez fundusze inwestycyjne), czy też depozyty zapewniające spokój w trudniejszych czasach, które w końcu na pewno nadejdą. Wybór zostawiam dla Was 🙂

 

Oferta specjalna

Dawno nie mieliśmy na blogu żadnej oferty lokaty promocyjnej. Tym razem mam jednak dla Was coś ekstra, co pozwoli Wam zarobić więcej niż na standardowej lokacie przy zachowaniu bardzo niskiego ryzyka. W ramach promocji platformy IQ Money oraz funduszu pieniężnego SuperLokator (należącego do TFI Altus) możecie skorzystać z gwarantowanego promocyjnego oprocentowania wynoszącego 5% w skali roku dla kwoty do 10.000 zł. Zysk uzyskacie bezkosztowo, ponieważ fundusz nie pobiera opłat za zakup i umorzenie jednostek oraz zarządzanie funduszem. Dodatkowe profity otrzymacie w ramach programu poleceń. SuperLokator lokuje zgromadzone środki w najlepsze na rynku depozyty bankowe oraz po części w obligacje skarbowe. Dzięki SuperLokatorowi nie będziecie mieli przestojów, w sytuacji gdy wasze środki będą leżały na nieoprocentowanym ROR. Jako, że zarówno platforma IQ Money, jak i fundusz SuperLokator to nowe twory na rynku finansowym, promocja nie przewiduje okresu karencji. Wszyscy traktowanie są jako nowi klienci. 

SuperLokator – sprawdź szczegóły

 

Lokaty dla nowych klientów, bez zakładania konta

Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z oszczędzaniem polecam Lokatę Happy na 4% w skali roku w Idea Banku. Bank nie wymaga zakładania konta, lokatę otwiera się i zamyka w pełni online. Okres trwania lokaty to od 3 miesięcy, zaś zakres kwot jakie możecie na niej ulokować to 500 zł – 20.000 zł. 

Jeżeli promocyjna Lokata Happy nie jest dla Was optymalnym rozwiązaniem, ponieważ posiadacie większe oszczędności, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z 3-miesięcznej Lokaty Happy Pro z oprocentowaniem 3% w skali roku (20.000 zł – 100.000 zł). Możecie założyć tylko jedną lokatę „z rodziny happy”. Ponadto aby móc skorzystać z oferty musicie być nowymi klientami Idea Banku (wasz PESEL nie może znajdować się w bazie Idea Banku lub Lion's Banku). Obsługa lokat odbywa się w pełni online.

Identyczną ofertę znajdziemy w przypadku Lion's Banku, czyli w oddziale Idea Banku zajmującym się private bankingiem. W ramach Lokaty Welcome możecie ulokować do 20.000 zł na 4% skali roku lub od 20.000 zł do 100.000 zł na 3% w skali roku. Różnicą jest fakt, iż będziecie musieli pofatygować się do oddziału, ponieważ oferta dostępna jest wyłącznie stacjonarnie. Plusem będzie zapewne darmowa kawa 🙂

Inną instytucją oferującą lokaty bez potrzeby zakładania konta typu ROR jest BGŻ Optima, należąca do banku BGŻ BNP Paribas. W tym przypadku możecie założyć Lokatę Bezkarną na 3,5% dla kwoty od 1000 zł do 20.000 zł. W przypadku lokat w BGŻ Optima otwierane jest jedynie darmowe konto oszczędnościowe Smart na 2,6% w skali roku dla kwoty do 100.000 zł, które później łatwo zamknąć przez Internet. Do konta nie wydaje się karty debetowej, przelewy są zaś ograniczone jedynie do przelewów na rachunek zdefiniowany (wasze konto w dowolnym banku). W przypadku zerwania lokaty – nie tracicie narosłych odsetek. Z Lokaty Bezkarnej mogą skorzystać osoby, które nie były klientami BGŻ Optima w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Lokatę stworzoną z myślą o nowych klientach ma również w ofercie neoBank. energoLokata 3M Gwarantowana to 3-miesięczny depozyt, na którym możecie ulokować od 1000 zł do 400.000 złotych. Lokata przeznaczona jest dla osób, które dotychczas nie były klientami neoBanku. Obsługa lokaty odbywa się w pełni online (należy założyć tak zwany portfel depozytowy). Oprocentowanie na chwilę obecną wynosi 2,4% w skali roku.

 

Lokaty dla nowych klientów wraz z potrzebą założenia konta

Obecnie, najwyższe oprocentowanie na tradycyjnej lokacie bankowej wynosi 4% w skali roku. Tyle możecie uzyskać między innymi na Lokacie Witaj w Nest Banku. Okres lokaty to 3 lub 6 miesięcy, zaś kwota, jaką możecie na niej ulokować wynosi od 1000 zł do 10.000 zł. Wraz z lokatą należy założyć Nest Konto, które na szczęście jest w pełni darmowe.

W ramach programu poleceń „Lubię to polecam” w Banku Millennium możecie skorzystać z promocyjnej lokaty na 4% w skali roku dla kwoty do 10.000 zł, na okres 3 miesięcy. Dużym plusem promocji jest krótki okres karencji w przypadku nowych klientów (12 miesięcy). Więcej na temat promocji w tym artykule.

Również 4% w skali roku możecie uzyskać w Plus Banku na lokacie 3-miesięcznej. O ile wymagane do założenia lokaty konto Plus jest darmowe, o tyle karta debetowa jest już płatna i nie można z niej zrezygnować. Miesięczna opłata za kartę wynosi 9,90 zł, nie jest ona pobierana w przypadku zapewnienia transakcji bezgotówkowych na kwotę 500 zł miesięcznie lub wpływów na kwotę co najmniej 1900 zł. Sami musicie ocenić, czy jesteście w stanie spełnić takowy wymóg, by w pełni wykorzystać zalety lokaty.

Nieco mniej, bo 3,5% oferuje mBank. Okres depozytu to 3 miesiące, zaś zakres kwot od 1000 zł do 10.000 zł. Wraz z lokatą możecie otworzyć eKonto w wersji Standard, którego prowadzenie jest darmowe. Nie musicie również wnioskować o kartę, która jest płatna w przypadku niewykonania co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Nie da się jednak ukryć, iż lepiej jest założyć konto w mBanku przy okazji jakiejś promocji z premią niż dla samej krótkoterminowej lokaty (promocja lokaty nie łączy się z innymi promocjami). Przykładowo, obecnie trwa promocja eKonta, w której możecie zdobyć 300 zł premii na start.

 

Lokaty na nowe środki

Wśród ofert na nowe środki najpopularniejszą opcją jest Lokata na Nowe Środki Plus od Idea Banku z oprocentowaniem wynoszącym 3,5% w skali roku na 1 miesiąc lub 3,0% w skali roku na okres 2 miesięcy dla kwoty od 500 zł do nawet 1 miliona złotych. Promocja skierowana jest wyłącznie do posiadaczy konta w Idea Banku.

Przyzwoite 3% w skali roku dostępne jest również w Getin Banku. Maksymalna kwota to 10.000 zł, zaś okres na jaki ulokujecie środki to 2 miesiące. Warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie ROR-u w Getin Banku oraz założenie lokaty poprzez aplikację mobilną – szczegóły lokaty. Jeśli nie macie jeszcze konta w Getin Banku, zachęcam Was do zapoznania się z warunkami świetnej promocji dla nowych klientów.

Jeśli chodzi o ofertę lokat na nowe środki w Nest Banku, w październiku mamy do czynienie z dość mizerną propozycją. Najlepsze oprocentowanie (2,4% oraz 2,2%) dostępne jest dla długoterminowych depozytów, czyli na 24 oraz 18 miesięcy. Na rocznej lokacie uzyskacie już tylko 2,1%, zaś na półrocznej 2,0% w skali roku.  Mało tego, na taki procent mogą liczyć wyłącznie posiadacze Nest Konta. Osoby niebędące klientami brązowego banku mogą natomiast liczyć na 0,2 punktu procentowego mniej.

W stałej ofercie, Lokatę na Nowe Środki posiada Alior Bank. W tym przypadku oprocentowanie wynosi 2,5% w skali roku dla kwoty od 1000 zł do nawet 200.000 zł. Do wyboru macie 2 okresy lokowania środków: 90 lub 186 dni. Lokata dostępna jest wyłącznie przez Internet, dla osób, które nie posiadają w Alior Banku tak zwanej „kartoteki klienta”.

 

 


Bank


Nazwa lokaty

Oprocentowanie

Okres
Czy trzeba zakładać/posiadać konto Kwota lokaty
(w zł)
Oferta specjalna IQ Money SuperLokator
5,0% 1 miesiąc NIE

1000

10.000
 

1 Idea Bank Lokata Happy
4,0% 3 miesiące NIE

500

20.000
 

2 Nest Bank Nest Lokata Witaj
4,0% 3 lub 6 miesięcy TAK
(w pełni darmowe)

1000

10.000
 

3

Plus Bank Lokata na Start 4,0% 3 miesiące TAK  1000

10.000

4

Bank Millennium Lokata w programie „Lubię to polecam”
4,0%
3 miesiące TAK 500

10.000 

5

 Lion's Bank Lokata Welcome  4,0% 3 miesiące NIE

500

20.000 

BGŻ Optima Lokata Bezkarna 3,5% 3 miesiące NIE

1000

20.000

7

mBank Lokata na wejście  3,5% 3 miesiące TAK  500

10.000
8 Idea Bank Lokata na Nowe Środki Plus 3,5%

3,0%

1 miesiąc

2 miesiące

TAK

500

1.000.000

9

Idea Bank Lokata Happy Pro 3,0% 3 miesiące NIE 20.000

100.000 

10

eurobank  Lokata na dobry początek
3,0%
3 miesiące TAK 200

100.000 

11

eurobank

Lokata na start internetowa 3,0% 3 miesiące  TAK 500

10.000 

12

eurobank

Lokata na start mobilna 3,0% 3 miesiące  TAK 500

10.000 

13

Lion's Bank

Lokata Welcome 3,0% 3 miesiące NIE 20.000

100.000
14 Getin Bank Lokata Mobilna 3,0% 2 miesiące TAK

500

10.000

15 Bank Millennium Lokata Urodzinowa 3,0% 1 miesiąc TAK

500

10.000

 16  NeoBank  energoLOKATA 3M Gwarantowana

2,4% 3 miesiące NIE 

1000

400.000

17

Toyota Bank

Lokata Plus 2,65% 36 miesięcy TAK minimum 5000 
18 Santander Consumer Bank  Lokata Online Nowe Środki

 2,6% 36 miesięcy NIE

1000

250.000

19

Santander Consumer Bank  Lokata Direct+ Wzrost 2,5%
24 miesiące NIE minimum 5000 

20

Millennium Bank

Lokata mobilna 2,5% 3 miesiące TAK 500

10.000 

21

Santander Bank

Lokata mobilna 2,5% 4 miesiące TAK 1000

20.000 

22

Alior Bank

Lokata na Nowe Środki 2,5% 90 lub 186 dni NIE 1000

200.000 
23 Nest Bank Nest Lokata na Nowe Środki 2,4%
2,2%
2,1%
2,0%
1,8%
24 miesiące
18 miesięcy
12 miesięcy
6 miesięcy
3 miesiące
TAK

minimum 1000

24

Getin Bank

e-Lokata na nowe środki 2,3% 5 miesięcy NIE 500

200.000

 

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów