fbpx

Freedom24: analiza popularnego brokera – koszty, prowizje, opłaty i dostępne aktywa. Nawet 20 darmowych akcji o wartości do 800 USD każda – również dla obecnych klientów!

Trwa do:
31 sierpnia 2024

Freedom24 to broker oferujący wygodną i przemyślaną platformę inwestycyjną z dostępem do wielu rodzajów aktywów. W aplikacji znajdziecie ponad 40.000 akcji notowanych na największych rynkach światowych. Pomimo obecności na amerykańskiej giełdzie NASDAQ i olbrzymiej kapitalizacji spółki (3,8 miliarda dolarów), Freedom24 nie jest w Polsce tak popularny jak XTB czy chociażby Saxo Bank. Tym bardziej powinniście więc przyjrzeć się ofercie amerykańskiego giganta oferującego swoje usługi także w Polsce (i to w języku polskim!). W tej analizie przeczytacie, jakie rodzaje aktywów dostępne są we Freedom24, ile kosztuje inwestowanie za pośrednictwem tej platformy oraz jak założyć i zweryfikować konto. Prześledzimy także wszelkie opłaty związane z prowadzeniem konta, również te dobrze zakamuflowane (jeśli takie będą). Na deser z kolei przedstawię Wam zasady bardzo ciekawej promocji, w której możecie się naprawdę nieźle obłowić. Zarówno nowi klienci otwierający dopiero konto, jak i obecni użytkownicy platformy, mogą zdobyć nawet 20 darmowych akcji o wartości do 800 USD każda. Ponadto wolne środki zdeponowane w ramach Freedom24 będą dodatkowo oprocentowane. Aktualnie dostępne jest konto oszczędnościowe typu D oprocentowane na około 5,4% w skali roku oraz plany długoterminowego oszczędzania z oprocentowaniem około 8,8% w skali roku.

Freedom24 – co to właściwie jest?

Freedom24 jest platformą inwestycyjną – brokerem umożliwiającym kupowanie i sprzedawanie aktywów (głównie akcji i ETF) na największych rynkach całego świata. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszeliście tej nazwy i teraz podchodzicie do niej z rezerwą, węsząc w tym tekście spisek, już na początku po prostu Was uspokoję. Freedom24 nie jest żadną wydmuszką, firmą krzak czy raczkującym startupem, który obiecuje złote góry, a później usuwa się z rynku wraz z środkami inwestorów. Freedom Finance Europe jest spółką zależną Freedom Holding Corp – amerykańskiej spółki notowanej na NASDAQ – jednej z największych giełd amerykańskich. 

freedom24
Freedom24 jest notowany na Nasdaq!

Kapitalizacja spółki to 3,8 miliarda dolarów. Oprócz tamtejszych, amerykańskich regulatorów nad poczynaniami Freedom24 na terenie Europy czuwają także miejscowe organy, w tym Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Platforma działa w oparciu o europejską (cypryjską) licencję. Spółka działa w zgodzie z założeniami unijnej dyrektywy MiFID II, zwiększającej bezpieczeństwo inwestycyjne użytkowników oraz poprawiającej przejrzystość oferty. Korzystanie z aplikacji (mobilnej lub przeglądarkowej) jest proste i intuicyjne – między innymi dzięki dostępności języka polskiego w aplikacji oraz polskojęzycznemu supportowi.

freedom24 bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo użytkowników – Freedom24

W co zainwestujemy we Freedom24?

Platforma Freedom24 początkowo oferowała głównie tak zwane IPO spółek, czyli pierwsze oferty publiczne. W ten sposób Freedom24 oferował jedynie akcje spółek, które dopiero co wchodzą na giełdę. Po pewnym czasie zmieniono jednak strategię w taki sposób, by firma mogła oferować jak największą liczbę aktywów. Dzięki temu na platformie znajdziecie ponad 40.000 akcji – zarówno największych gigantów technologicznych i przemysłowych znajdujących się w indeksie S&P 500 (czyli 500 największych spółek z USA), jak i młode startupy czy europejskie i azjatyckie spółki o ugruntowanej pozycji na rynku.

Jak przystało na zagranicznego brokera, pomimo bardzo szerokiej oferty aktywów w katalogu nie znajdziemy polskich akcji spółek notowanych na GPW.

Oprócz tego, dla fanów dochodu pasywnego i pasywnych portfeli inwestycyjnych, Freedom24 ma także bogatą ofertę ponad 1500 ETF-ów z portfolio takich graczy jak iShares, Vanguard czy też BlackRock.

Na platformie Freedom24 znajdziecie także mnóstwo wiedzy i profesjonalne analizy rynkowe doświadczonych analityków, co zdecydowanie może pomóc Wam w podjęciu korzystnych decyzji inwestycyjnych. 

Na platformie znajdziecie także instrumenty pochodne, jednak nimi nie będziemy się dzisiaj zajmować. 

Oprocentowanie środków, czyli konto oszczędnościowe typu D

Całkiem niedawno pisaliśmy o tym, że XTB postanowiło wprowadzić oprocentowanie swojego rachunku maklerskiego, które miało objąć niezainwestowane środki. We Freedom24 taka opcja funkcjonuje już od pewnego czasu, oferując obecnie około 5,4% w skali roku dla depozytów w dolarach oraz 3,6% w skali roku dla waluty EUR. 

Nie istnieje maksymalne saldo na „rachunku oszczędnościowym”, jednak minimalne trzeba tam wpłacić 70 USD lub 110 EUR. Wynika to z faktu, iż minimalnie platforma może wypłacić Wam 0,01 USD/EUR, a więc te kwoty pozwolą Wam otrzymywać odsetki w ramach codziennej kapitalizacji. Przy niższych kwotach Freedom24 nie będzie miał możliwości naliczenia odsetek. 

Konto oszczędnościowe u brokera

„Konto oszczędnościowe” można doładować darmowym przelewem lub przelać pieniądze z konta handlowego. Środki zgromadzone na takiej “oszczędnościówce” możecie natychmiast przelać z powrotem na konto inwestycyjne, jeśli tylko pojawi się dobra okazja do zainwestowania.

Udostępnienie oprocentowanego konta na niezainwestowane środki to moim zdaniem bardzo duży plus. Pozwoli Wam to przeczekać okresy zastoju na rynku i dać sobie czas do namysłu bez obawy o to, że oszczędności są narażone na działanie inflacji. Biorąc pod uwagę, że oprocentowanie dotyczy EUR i USD, podobnej oferty nie znajdziecie w żadnym krajowym banku. Te zazwyczaj oferują bardzo symboliczne oprocentowanie dla obcych walut. 

Konto otwierane jest automatycznie do każdego otwieranego konta inwestycyjnego i dostępne dla każdego użytkownika platformy.

Długoterminowe plany oszczędnościowe Freedom24 – alternatywa dla bankowych produktów oszczędnościowych?

Ten produkt z oferty Freedom24 to propozycja dla osób, które myślą o swoich oszczędnościach długoterminowo. Oprocentowanie planu oszczędnościowego jest dynamiczne, a więc uzależnione od aktualnych warunków rynkowych. Gdy złożycie depozyt, możecie mieć jednak pewność, że oprocentowanie nie zmieni się do czasu zakończenia umówionego okresu. Dostępne są trzy warianty: 3, 6 i 12-miesięczny.

W chwili powstawania tego artykułu aktualne stawki oprocentowania wyglądają tak:

Długoterminowe plany oszczędnościowe Freedom24

Plan oszczędnościowy możecie założyć od razu po rejestracji konta we Freedom24. Wystarczy przejść do ustawień profilu, a następnie wybrać zakładkę „Zlecenia niehandlowe” oraz „Długoterminowe lokowanie oszczędności”.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w razie potrzeby wycofać swoje środki przed zakończeniem ustalonego okresu. Zwrócone zostaną Wam wówczas wszystkie wpłacone środki, jednak bez wypracowanych odsetek.

Produkty strukturyzowane w ofercie Freedom24

W ofercie Freedom24 znajdziecie również produkty strukturyzowane, w skład których wchodzi zazwyczaj kilka różnych instrumentów finansowych – część z nich odpowiada za zysk z inwestycji, a rolą pozostałych jest stabilizowanie portfela poprzez inwestowanie w bardziej przewidywalne aktywa, takie jak obligacje.

Każdy z tego rodzaju produktów stanowi więc gotowy „portfel inwestycyjny” o określonym przez Was poziomie ryzyka. W tego rodzaju produkty inwestuje się na z góry określony czas – tak jak w przypadku lokat bankowych. Są polecane przede wszystkim osobom, które nie mają dużego doświadczenia w inwestowaniu i szukają bezobsługowych form lokowania środków.

Pamiętajcie, że tego rodzaju produkty to jednak nie lokata – inwestując w ten sposób, należy być świadomym ryzyka utraty kapitału.

Produkty strukturyzowane we Freedom24

Więcej na temat produktów strukturyzowanych przeczytacie w dedykowanej zakładce.

Opłaty, prowizje – Freedom24

Z Freedom24 możecie korzystać w ramach trzech planów taryfowych. Każdy z nich jest darmowy w prowadzeniu. Wybierając konkretny plan, będziecie ponosić zróżnicowane koszty inwestycji. Najważniejsze opłaty widzicie na poniższej grafice.

Ile kosztuje konto we Freedom24?

Konto inwestycyjne możecie doładować przelewem (bez dodatkowych opłat) lub kartą debetową (z prowizją 2%). Koniecznie zwróćcie jednak uwagę na opłatę, którą należy ponieść, wypłacając środki z Freedom24 na swoje konto bankowe. Opłata jest stała i wynosi 7 EUR – niezależnie od tego, jak dużą kwotę planujecie wypłacić. Jest to pewną niedogodnością, jednak biorąc pod uwagę, że broker skupia się na oferowaniu ETF-ów oraz akcji, a więc aktywów, które akumulujemy w swoich portfelach inwestycyjnych przez lata, nie widzę w tej opłacie bardzo dużego problemu.

Szczegółowe informacje o opłatach znajdują się w dedykowanym dokumencie oraz na tej podstronie Freedom24.

Jak założyć konto i odebrać darmowe akcje?

Do założenia konta we Freedom24 wystarczy Wam smartfon, dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty) oraz dokument poświadczający Wasz adres zamieszkania. Według informacji podanych przez platformę funkcję tego ostatniego może pełnić na przykład wyciąg bankowy czy rachunek za media (nie liczy się jednak rachunek za telefon). Jak się dowiedziałem, w przypadku trudności z wyżej wymienionymi dokumentami, poświadczeniem adresu może być także dokument potwierdzający adres zameldowania, który w kilka minut pobierzecie z gov.pl – pod tym adresem.

darmowa akcja freedom24 rejestracja
Freedom24 – bonusy o wartości nawet 800 USD!

Gdy przygotujecie już powyższe, po prostu przejdźcie na dedykowaną stronę promocji i rozpocznijcie proces rejestracji. Pierwsze kroki możecie wykonać na komputerze, jednak po chwili otrzymacie SMS z linkiem do kontynuacji na smartfonie.

Wystarczy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących Waszych danych oraz rezydencji podatkowej, a następnie przejść do wspomnianej weryfikacji tożsamości.

W tym celu aplikacja poprosi Was o wykonanie zdjęcia obu stron dokumentu tożsamości, zrobienie sobie selfie oraz przesłanie dokumentu potwierdzającego adres zamieszkania. 

Weryfikacja potrwa do dwóch minut. Po tym czasie Wasze konto będzie już aktywne.

Darmowe akcje o wartości nawet 800 USD każda – zasady promocji

Zasady promocji są bardzo proste. Co najważniejsze – darmowe akcje mogą otrzymać także aktualni klienci platformy! To prawdziwy przełom w tego rodzaju akcjach. Freedom24 stara się dbać także o obecnych użytkowników.

Cała zabawa polega na zasileniu swojego konta inwestycyjnego we Freedom24 w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia 2024 roku. Pamiętajcie, że zasilenie przelewem tradycyjnym może zająć do kilku dni roboczych. Co prawda regulamin dopuszcza wykonanie przelewu w ostatni dzień promocji i jego zaksięgowanie już po jej zakończeniu, jednak w takim przypadku konieczne jest przekazanie w ciągu 5 dni roboczych od chwili zakończenia promocji potwierdzenia przelewu (w ten sposób platforma widzi, że wykonaliście przelew w czasie trwania akcji). Warto więc zaplanować przelew już wcześniej.

W zależności od tego, jak dużej wpłaty dokonacie, otrzymacie odpowiadającą kwocie liczbę darmowych akcji – według poniższego przelicznika. Wartość każdej z przyznanych akcji waha się w granicach od 3 USD do nawet 800 USD (około 3200 zł!).

Po dokonaniu wpłaty należy wpisać dedykowany kod lub kody, które również umieściliśmy w tabeli:

Wartość wpłatyLiczba darmowych akcjiKod
5000-19.999 EUR3Wpisz jeden kod: WELCOME5
20.000-49.999 EUR10Wpisz dwa kody (jeden po drugim):  WELCOME20 i WELCOME5
50.000 EUR lub więcej20Wpisz trzy kody (jeden po drugim): WELCOME50, WELCOME20 i WELCOME5

Akcje przyznawane są losowo z poniższej listy:

Darmowa akcja freedom24 – lista akcji
Darmowa akcja Freedom24

Wpłata może zostać wykonana w innej walucie – przyjmijcie wówczas równowartość wymaganej kwoty w EUR.

Miejsce do wpisania kodu od razu rzuca się w oczy. Spójrzcie sami:

freedom24 kod promocyjny darmowa akcja
Freedom24 – gdzie wpisać kod promocyjny?

Szczegółów szukajcie w regulaminie promocji.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów