Finanse osobiste – jak planować?

finanse osobiste

Nie można zaprzeczyć, że odpowiedni plan finansowy oraz skrupulatne planowanie finansów osobistych to kwestie, które są niezbędne do tego, aby cieszyć się komfortowym życiem na poziomie. Warto bowiem pamiętać, że nieważne jest to, ile tak naprawdę zarabiacie – dużo bardziej istotną sprawą jest to, ile z Waszej pensji wydajecie na niepotrzebne rzeczy lub w jakich obszarach zakupów, czy wydatków znacząco przepłacacie. Planowanie wydatków jest niewątpliwym kluczem do sukcesu, dlatego będzie dobrze zacząć robić to już teraz. Nie, nie od przyszłego miesiąca, jak z pewnością znaczna część czytelników przed chwilą postanowiła – tylko teraz, zaraz, natychmiast. Tylko dzięki temu będziecie mieć pewność, że Wasze pieniądze spełniają wszystkie Wasze potrzeby oraz oczekiwania, a także są dobrze ulokowane i zapewnią pewnego rodzaju poduszkę bezpieczeństwa przed nagłymi sytuacjami.

Od tego musisz zacząć

Aby dobrze zaplanować budżet domowy, istnieje kilka prostych trików, które zamierzam dziś omówić. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że wprowadzenie drastycznych zmian w życiu nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli chodzi o kwestie finansowe. Jestem jednak pewien, że zdecydowanie warto próbować to robić, ponieważ na dłuższą metę będzie wiązać się to ze znacznie większą liczbą korzyści, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Przeprowadzę Cię dziś przez tajniki przygotowywania planu finansowego oraz planowania budżetu gospodarstwa domowego, abyś już niebawem mógł cieszyć się znacznymi oszczędnościami oraz możliwościami finansowymi. Zaznaczam, że nie chodzi mi o to, żeby radykalnie obciąć wszystkie wydatki, w szczególności te na przyjemności – absolutnie nie! Nie tędy droga! Chciałbym po prostu przedstawić w kilku prostych krokach, że nie trzeba rezygnować z przyjemności oraz życia na poziomie, aby móc żyć jeszcze lepiej i jeszcze więcej oszczędzać. Jesteście gotowi na tę podróż?

Warto jednakowoż pamiętać, że wypisanie wydatków to nie wszystko – co więcej, jest to najdrobniejszy (choć oczywiście istotny) krok, jaki możemy w tej kwestii wykonać. Po spisaniu wszystkich wydatków warto je przeanalizować i zapoznać się z nimi dokładnie, dzieląc wydatki na kategorie – w ten sposób dokładnie dowiecie się, ile wydajecie w skali miesiąca na transport, rachunki, zakupy spożywcze czy drobne lub większe przyjemności. Sama wiedza jednak, jak wiadomo, jest potęgą, ale nie wystarczy do skrupulatnego planowania finansowego. Jedną z moich kluczowych porad będzie tutaj, poza zapoznaniem się ze wszelkimi wydatkami, uszeregowanie ich w hierarchii ważności, najlepiej w formie czegoś na kształt rankingu, w którym na pierwszym miejscu będą wydatki najbardziej ważne dla Was.

Zaznaczam, że tutaj także liczy się pełna szczerość oraz zgoda z samym sobą. Pamiętajcie, że jeśli nie chcecie, to nikt poza Wami nie będzie widział tej listy, więc możecie pozwolić sobie na zupełną bezpośredniość. Jeśli na przykład uważacie wydatki na słodycze za najważniejsze, nie wahajcie się tego zawrzeć w swojej liście – wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy swoje potrzeby. Warto jednakowoż podzielić też te wydatki na potrzeby oraz zachcianki. Potrzeby są tą grupą wydatków, bez których nie można się obejść, zaś zachcianki – jak na przykład wspomniane słodycze – prawdopodobnie nie są sprawą życia i śmierci. Jest to kwestia, która wymaga dogłębnego zastanowienia, ale również pogodzenia ze sobą swoich potrzeb oraz pragnień. To w dużej mierze pomoże nabrać świadomości odnośnie wydatków oraz ułatwi planowanie finansowe.

Przeczytaj więcej: na temat finansów osobistych

Budżet domowy a kwestia wydatków

Finanse osobiste w praktyce

Kiedy już uszeregowaliście wydatki na te konieczne i te, które są dla Was ważne, ale niepotrzebne do codziennego funkcjonowania, macie już odpowiedni podgląd na sytuację. Teraz warto przeanalizować wszystkie te kategorie wydatków i postanowić, ile miesięcznie złotych tak naprawdę chcecie wydawać na daną dziedzinę życia. Warto sobie to rozpisać, a następnie porównać z faktycznymi wydatkami z poprzedniego miesiąca, a także z miesięcznymi zarobkami.

I tutaj dochodzimy do niezwykle istotnego momentu w zakresie domowych finansów, jakim jest… cóż, poznanie prawdy na temat swojego sposoby wydawania pieniędzy. Porównanie minionych wydatków z miesięcznymi zarobkami jest niezwykle ważne, ponieważ dzięki temu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób funkcjonujemy w aspektach finansowych. Wszystko jest w porządku, kiedy zarobki znacznie przewyższają wydatki – jeśli jesteście w takiej sytuacji, to nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko się skłonić i podzielić się wyrazami uznania, bowiem jesteście w dogodnej sytuacji pozwalającej na gromadzenie znacznych oszczędności czy nawet poczynić znaczące inwestycje. Do takiej sytuacji wszyscy powinniśmy dążyć, ale niestety, jak wszyscy dobrze wiecie, stosunkowo małej grupie osób się to udaje.

Względnie optymalna sytuacja jest także wtedy, kiedy zarobki są na mniej więcej tym samym poziomie, co wydatki – nie musicie się tutaj bać znaczących problemów finansowych, ale próżno liczyć na jakiekolwiek oszczędności, nie mówiąc już o inwestycjach. Zarówno wtedy, jak i gdy zarobki są znacznie mniejsze od wydatków, należy wziąć się poważnie za przygotowanie odpowiedniego planu finansowego, aby poradzić sobie ze swoimi finansami osobistymi.

Sprawdź też: Budżet domowy – jak zacząć?

Finanse osobiste – jak planować, aby wszystko się udało?

Doskonale zdaję sobie sprawę, że dużo łatwiej jest mówić i pisać o wydatkach i zarządzaniu swoim budżetem, niż w praktyce to robić, ale zapewniam, że nie jest to aż tak trudne, jak można przypuszczać. Jeśli wykonaliście moje poprzednie polecenia, to najważniejsze kroki są już za Wami. Oczywiście możecie się nieco frustrować nadmiarem wydatków oraz stresować tym, że nie dacie rady napisać odpowiedniego planu finansowego ani, tym bardziej, trzymać się go rzetelnie i skrupulatnie. Wszystko to w pełni rozumiem, jednakowoż finanse są na tyle istotną częścią naszego życia, że zdecydowanie warto zmusić się tutaj do znacznego wysiłku oraz utwardzenia siły swojej woli.

Pierwszy krok został już przez Was wykonany – mowa tutaj o ustaleniu miejsca, w którym się znajdujecie. Oczywiście mowa tutaj o kontekście czysto finansowym. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę odnośnie swoich przychodów oraz wydatków, aby wiedzieć, co robić z tym dalej. A sprawa jest, przynajmniej na papierze, bardzo łatwa – chodzi przede wszystkim o znalezienie w codziennych wydatkach pewnych oszczędności. I tak na przykład warto zastanowić się nad drobnostkami takimi jak zrezygnowanie z taksówek na rzecz dużo tańszego Ubera, jak kupowanie innych marek produktów spożywczych albo ograniczenie drobnych przyjemności, zwłaszcza kiedy widzicie, że pochłaniają one znaczą część Waszego budżetu.

Oczywiście daleki jestem od stwierdzenia, że aby oszczędzać i inwestować, należy wyzbyć się wszelkich przyjemności, ale nie ukrywajmy, że my, jako ludzie, mamy niekiedy tendencję do zatracania się w swoim hedonizmie oraz konsumpcjonizmie i regularnie kupujemy nikomu niepotrzebne rzeczy, których nie będziemy używać lub, w przypadku ubrań, nosić. Nie oznacza to jednak, że nie możemy raz na jakiś czas kupić sobie czekolady czy czegoś w tym rodzaju – nie są to duże koszty, a idzie z tym mnóstwo przyjemności!

Plan finansowy na budżet domowy – cel na przyszłość to podstawa

Kiedy już ustaliliście swoją obecną sytuację finansową, warto wykonać kolejny krok, jakim jest ustalenie celu finansowego na przyszłość. Tutaj również zalecam bycie ze sobą stuprocentowo szczerym – pamiętajcie, że to jest Wasze życie i tylko od Was zależy, co chcecie osiągnąć. Oczywiście część osób wskaże, że ich celem jest nowy samochód prosto z salonu albo wkład własny do kredytu na mieszkanie; inni z kolei pokuszą się o deklaracje dotyczące planowanych inwestycji w nieruchomości czy inne tego rodzaju branże. Nieważne jednak, jaki macie cel – warto mieć świadomość, że każdy z nich jest tak samo odpowiednim pretekstem do tego, aby rzetelnie planować finanse osobiste celem odkładania dużych sum pieniędzy w skali roku. Wartość celu może rzecz jasna różnić się od Waszych zarobków. Jeśli zarabiacie niewiele powyżej najniższej krajowej, przykro mi to mówić, ale trudno marzyć o jachcie za miliony dolarów; możecie jednak śmiało postanowić, że za parę lat pojedziecie na wymarzone miesięczne wakacje lub zrobicie inną rzecz, o której zawsze marzyliście. Odpowiednie zarządzanie finansami osobistymi to dobra droga do tego, aby spełnić swoje marzenia.

Planowanie finansów osobistych

Planowanie wydatków jest podstawą rozsądnego zarządzania budżetem domowym. W finansach osobistych istotne jest to, aby nie dać się kusić na każdym kroku nierozsądnymi zakupami, takimi jak kolejna para butów czy nowy telefon po miesiącu od zakupu poprzedniego – są to rzeczy niekiedy zupełnie zbędne, a piekielnie kosztowne, zwłaszcza kiedy zbierze się ich mnóstwo. Pamiętać należy także o wysokości dochodów – i to właśnie do nich dopasować Wasze wydatki. Przede wszystkim jednak trzeba wszystko to wprowadzić w życie – ale, jak wszyscy wiemy, życie nie jest usłane różami, dlatego na każdym kroku mogą czyhać zagrożenia, które będą rujnować nasze plany odnośnie rozsądnego planowania finansowego. Z tego powodu należy regularnie nadzorować działania, które podejmujecie w celu ograniczenia zbędnych wydatków i na bieżąco wprowadzać zmiany do sposobu kupowania różnych produktów czy sumy, którą przeznaczacie, dajmy na to, na transport. Trzeba mieć z tyłu głowy również to, że co rusz mogą pojawić się problemy wymagające uiszczenia niespodziewanych kosztów – mowa tutaj głównie o różnego rodzaju kwestiach zdrowotnych czy też związanych ze stanem technicznym samochodu, które mogą w znaczny sposób przeszkodzić w tym, aby budżet domowy był cały czas na tym samym poziomie.

Finanse osobiste – jak planować? Podsumowanie

Jak zatem przedstawiłem, planowanie wydatków oraz troska o budżet domowy nie jest sprawą przesadnie złożoną, ale trzeba wykazać się niekiedy bardzo silną wolą oraz rozwagą. Proponuję podczas każdego spontanicznego zakupu wielokrotnie zastanowić się nad sensem kupowania różnych gadżetów, a także rozważyć, w jaki sposób możecie ograniczyć wydatki na transport, zakupy spożywcze czy kosmetyki. Oczywiście nie jest zbyt dobrym wyjściem podejście polegające na nieustannym odmawianiu sobie przyjemności, ale wszyscy doskonale wiemy, że bez pewnych rzeczy można się obejść, przy okazji oszczędzając mnóstwo pieniędzy. Sprawa ta tyczy się także – choć doskonale wiem, że nie jest to łatwe – palaczy, którzy potrzebują oszczędności. Rzucenie palenia będzie tutaj prawdziwą żyłą złota.

Obejrzyj film na temat finansów osobistych: tutaj

Finanse osobiste – jak zapisywać?

Gromadzenie oszczędności oraz planowanie wydatków będzie również o wiele prostsze, kiedy nauczycie się regularnie zapisywać wszystkie wydane sumy. Bardzo dobrym pomysłem jest tutaj dzielenie ich na kategorie, na które zostały wydane – tak jak wyżej chodzi o zakupy spożywcze, rozrywkę, transport i tak dalej. W ten sposób będziecie mieć stały podgląd tego, jak idzie Wam zarządzanie finansami osobistymi. W zależności od Waszych nawyków oraz upodobań, możecie zdecydować się na przykład na prowadzenie tabelki w Excelu, notatek w telefonie lub też prowadzenia ręcznych zapisków. Dobrą taktyką będzie na przykład także gromadzenie paragonów i, dajmy na to, na koniec dnia sumowanie wydatków – będzie to idealne, kiedy nie macie czasu lub ochoty na to, by ślęczeć nad tabelkami po wszystkich zakupach z osobna. Planowanie finansów osobistych to bez wątpienia bardzo dobry krok w stronę tego, aby już niebawem móc spełnić swoje marzenia lub po prostu cieszyć się wygodnym, dostatnim życiem w miarę możliwości pozbawionym stresu czy zmartwień, w szczególności tych finansowych.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


10

lat
na rynku

25

tysięcy
polubień

7

tysięcy członków
grupy

2.5

tysięcy
artykułów