fbpx

Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli jak zapewnić sobie bezpłatne leczenie w krajach Unii Europejskiej

Czas kryzysu skłania nas do wielu różnych refleksji. W chwili pisania tego artykułu branża podróżnicza niemal zamarła, odwoływane są loty oraz różnego rodzaju eventy. Warto jednak wyciągnąć z tej sytuacji konstruktywne wnioski. Pamiętajmy, iż sytuacja z czasem się uspokoi i wszystko powoli zacznie wracać do normy. Pamiętajmy, iż o zdrowie należy dbać nie tylko, gdy szaleje epidemia, ale przez 365 dni w roku. Jednym ze sposobów prewencji na czas podróżowania po krajach Unii Europejskiej jest zadbanie o sprawy formalne w kwestiach ubezpieczenia. O ile na rynku istnieje wiele prywatnych ubezpieczeń podróżnych, o tyle nie każdy pamięta, iż jako mieszkańcy wspólnoty mamy prawo do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach UE w ramach publicznej opieki zdrowotnej. W tym celu należy wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona podstawową ochronę przed ewentualnymi kosztami leczenia. Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Jak i gdzie ją wyrobić? Co daje posiadanie EKUZ, a czego nie obejmuje? Na te i kilka innych pytań odpowiem w niniejszym artykule.

 

 

Co to jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ to dokument, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego możecie, w razie potrzeby, skorzystać z usług medycznych na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.

Zakres bezpłatnej opieki zdrowotnej może się różnić od tego, który dostępny jest w Polsce. Z reguły jest on w każdym państwie inny. Zanim jednak postanowicie udać się do lekarza, należy upewnić się, że świadczy on swoje usługi zdrowotne w ramach publicznego systemu opieki.

 

Kto może wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

EKUZ może wyrobić każdy, kto odprowadza składkę zdrowotną do ZUS. Chcąc wyrobić kartę, nie musicie konkretnie określać celu – gdzie i po co się udajecie. Jednak nieco inne zasady wydawania karty tyczą się osób, które wyjeżdżają do innego kraju w celach zarobkowych.

Warto też, abyście wiedzieli, że z EKUZ mogą korzystać członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ. W tym celu każdy z nich musi wyrobić sobie swoją, indywidualną kartę.

 

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić na dwa sposoby. Wystarczy, że udacie się do wojewódzkiego oddziału NFZ i poprosicie o wniosek o wydanie karty EKUZ. Wypełniony wniosek oddajecie osobiście w tym samym NFZ.

Drugim sposobem jest pobranie wniosku ze strony ekuz.nfz.gov.pl. Następnie wypełniony formularz wysyłacie pocztą, mailem, faksem lub elektroniczną skrzynką podawczą. 

 

EKUZ można odebrać osobiście w oddziale NFZ lub pocztą pod wskazany adres. Udając się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z wypełnionym wnioskiem, macie gwarancję, że kartę otrzymacie od ręki. Wyjątkiem jest okres wakacyjny, kiedy chętnych jest o wiele więcej.

Natomiast wnioski, które przesyłane są drogą mailową, czy też pocztą tradycyjną, muszą czekać na swoją kolej. Niekiedy może to potrwać tydzień, a niekiedy kilka dni.

 

Na jaki okres wydawana jest karta EKUZ?

Osoby ubezpieczone w NFZ oraz członkowie ich rodzin, kartę otrzymują na okres od 6 do 36 miesięcy w zależności od statusu ubezpieczeniowego (szczegóły na stronie NFZ).

W przypadku osób bezrobotnych okres ten skracany jest do 2 miesięcy, pod warunkiem, że są one zarejestrowani w Urzędzie Pracy. Natomiast w przypadku emerytów ważność karty wynosi aż 5 lat.

Po upływie umownego okresu kartę można wyrobić ponownie. Oczywiście jest ona w pełni darmowa, co powinno zachęcić Was do skorzystania z możliwości wyrobienia jej przed każdym wyjazdem.

 

 

 

 

Czym się różni karta EKUZ od ubezpieczenia?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obejmuje tylko wąski zakres usług medycznych. Działa ona wyłącznie w publicznych ośrodkach zdrowia, które podpisały umowę o akceptację karty. Ponadto EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę zdrowotną.

Opieka jest taka sama jak dla mieszkańców danego kraju, więc to, co w Polsce jest bezpłatne, w innym kraju może już wymagać uiszczenia opłaty za leczenie. Takim państwem jest choćby Francja, gdzie za każdą usługę medyczną trzeba dodatkowo zapłacić.

 

Dlatego aktywni podróżnicy najczęściej wybierają dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Musicie jednak zwrócić szczególną uwagę na kruczki, które w nich są zawarte. Jeśli wyjdziecie do pubu i ulegniecie wypadkowi, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów leczenia, bo w umowie widnieje zapis, który uwzględnia tylko wypadki, gdy nie jesteście pod wpływem alkoholu.

Takich punkcików jest bardzo dużo, jednak samo ubezpieczenie da Wam większe poczucie bezpieczeństwa. W razie wypadku również nie będziecie zaprzątać sobie głowy ewentualnymi kosztami leczenia. A te mogą być naprawdę wysokie. Wszystkie koszty powinien jednak pokryć ubezpieczyciel.

 

Jak otrzymać pomoc medyczną z EKUZ?

Jeśli EKUZ jest honorowana w kraju, w którym wymagacie z opieki medycznej, warto z tego dobrodziejstwa skorzystać. Jak to zrobić? Wystarczy, że podczas rejestracji w placówce okażecie swoją kartę. Wtedy też uzyskacie informację, czy uwzględnia ona leczenie, czy też nie.

Należy pamiętać, że każdy kraj ma swój odpowiednik NFZ, który refunduje co innego. Warto także dodać, że nasz Narodowy Fundusz Zdrowia w niektórych przypadkach refunduje tylko 80% kosztów leczenia, zaś kolejne 20% musicie zapłacić samemu. Jednak, żeby uzyskać takowe wsparcie, musicie zbierać wszystkie rachunki płatnicze, a najlepiej imienne faktury. Inaczej nie otrzymacie refundacji w Polsce za poniesione koszty związane z opieką medyczną w innym kraju.

 

Czy warto wyrabiać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

W moim odczuciu warto, zważywszy, iż jest to usługa w pełni darmowa. Pomimo, że karta zapewnia wyłącznie podstawową opiekę medyczną, to jednak w razie ewentualnego wypadku może zrefundować wszystkie koszty leczenia. Tak już się przyjęło, iż odpowiedniki SOR-ów są prawie zawsze publiczne, zatem lepiej dmuchać na zimne. Niemniej warto również wykupić dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Lepiej być przezornym i podczas urlopu mieć czystą głową oraz cieszyć się wypoczynkiem. Poza tym karta nie zajmuje dużo miejsca, bo jest wielkości dowodu osobistego – można ją zatem trzymać w portfelu. Nie będzie ciążyć, a w niektórych przypadkach może odciążyć budżet domowy 🙂

 

Więcej na temat karty EKUZ znajdziecie na dedykowanej podstronie NFZ

 

 

Przypominam jednocześnie o szeregu aktualnych promocji, które pozwolą Wam osiągnąć dodatkowy dochód:

Vouchery o wartości 150 zł za założenie konta w Getin Banku
 
200 zł łatwej premii od Santander Bank Polska
 
200 zł premii na start w promocji Konta Przekorzystnego w Pekao S.A.
 
Bitwala: darmowe konto z 15 euro premii w programie poleceń
 
200 zł premii za założenie Konta Jakże Osobistego w Alior Banku
 
Po 10 funtów premii dla obu stron w programie poleceń Xendpay
 
Monese: 20 funtów premii w programie poleceń
 
Citi Handlowy: 400 zł do Lidla z darmową kartą kredytową
 
138 zł zniżki na wynajem apartamentu/pokoju w serwisie Airbnb

Chcesz być na bieżąco dzięki czemu twoje dochody będę jeszcze wyższe?
Polub stronę na facebooku, obserwuj na Twitterze lub LinkedIn bądź zapisz się na newsletter

.

JAKDOROBIC.PL
W ŚWIETLE SOCIAL MEDIÓW


7

lat
na rynku

24

tysięcy
polubień

4.5

tysięcy członków
grupy

2.2

tysięcy
artykułów